1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 506096 inlägg · 4189 ämnen

« · 1892082 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Silly season
Från Hörnefors: Om vi ser till Timrå och Mora var båda de lagen inte direkt tippade så på förhand. Det kräver att ex. Wahlgren och KJ tar stora kliv till nästa säsong.

Sv: Silly season
{5647}: Om vi ska slå ut ett SHL lag så måste vi ha spets. Om vi satsar mot SHL så måste vi ha bredd och spets, minst lika bra lag som Timrå hade i år Mora hade föra året.

Sv: Silly season
{5647}: Förstår hur du tänker där,du har en poäng och håller med dig delvis.Men ofta när vi vann var det firma Molin,marklund eller karla som klev fram.
Vi behöver spets, jag menar är ändå 85 poäng som försvunnit som sagt. Sen är det ju omöjligt att kräva det va dom nya som kommer in.

Sv: Silly season
RagnarLodbrok:
Är det helt klart? Får inte lira nu i slutspelet och Jacob Josefsson är på våg in, samtidigt som de har både Davidsson/Enqvist/Vejdemo på kontrakt.

Sv: Silly season
RagnarLodbrok: Behöver vi ersätta 85 poäng?
Jag menar. Vi hade den som producerade mest poäng i hela serien, men vi kom ändå inte till slutspel. Kanske är inte lösningen att plocka in en ny poängplockare som är klen defensivt, utan kanske är lösningen att fördela poängen betydligt bättre i laget? Sedan Zuccarellos och Skröders tid har vi ofta haft individuella spelare som presterat mycket poäng, men vad har det givit oss?

Sv: Silly season
Tarasov: Strandberg ska till DIF tyvärr

Sv: Silly season
Rytter: Så här ser jag det än så länge.
x-x-Karlkvist
Hedman-x

JE-x-TW
Berglund-Carnestad

KJ-VÖ-Björklund
Enström-x

OÖ-TE-Häggström
Walfridsson-Aronsson

Sv: Silly season
{8482}:
Vi har redan två spelare över 30 på backsidan som kan stå för erfarenhet rutin, dessutom ryktas Tobias E vara på väg in. Så är 4:e som passerar zenit och år på väg utför i karriären är nog inte så intressant. Har han inte lite betongfötter?

Sv: Silly season
Tarasov: Tror ni Sundlöv försöker få dit sin kompis Jörgen Sundqvist?
Han skulle va otroligt nyttig, tuff som få och rejäl och stabil.

Sv: Silly season
Tarasov:
Även Anton Danielsson i Saik är intressant kan jag tycka.

Sv: Silly season
RagnarLodbrok:
Sebastian Strandberg och Johnsson från Troja skulle va nåt. Båda skall nog kunna gå att landa. Som ytter skulle det vara spännande med Sebastian Bengtsson i Borlänge men han har ryktats till SSK.

Sv: Silly season
{7814}: Känns som stommen är klar :) känns bra
men nu måste spetsen in säger 2 centrar och 1 ytter till, sen 3 backar.
Gissar på Tobias Enström,Ingman och Aronsson från KHK.Hoppas verkligen på en spetscenter. Molin och Marklund gjorde tillsammans 85 poäng, blir tufft att ersätta det.

Sv: Silly season
modomille: 22-åring som gjorde 19 poäng på 39 matcher. Skulle det varit en helt ny spelare från annan förening skulle jag inte gråtit över det nyförvärvet rent statistiskt, och det gör jag inte nu heller. Känns som att han kan utvecklas ytterligare under Björn. Dessutom som sagt från orten och någon som kan utgöra stommen i framtidens Modo.

Sv: Silly season
Tarasov:

Grymt bra, Karla och Jakobsson hade bra kemi i sin kedja. Ge dom en vettig center (Wahlgren?) så kan vi ha en riktigt stark andrakedja klar.

Jakobsson har potential att leda på HA nivå och bli en stabil SHL spelare, hoppas att Björn kan jobba med honom och få honom att bli tuffare och utnyttja sina styrkor fullt ut.

Sv: Silly season
Tarasov: Jacobsson har Modo som moderklubb, har därför hjärtat på rätt ställe och har bevisat att han i sina bättre stunder kan utmana vem som helst i allsvenskan. Det finns saker att jobba med där såklart men en förlängning jag gillar skarpt. Skapa en stomme som ska dra laget framåt

Sv: Silly season
modomille:
Har respekt för tveksamheten men vill inte underskatta det faktum att man försöker behålla en stor del av befintlig trupp. Ser faktiskt KJ som en playmaker light i rätt omgivning, kan ta in pucken in anfallszon och fördela vidare, jobba med skottet så kan det bli riktigt bra.

Sv: Silly season
Amitiel: Tveksam till Jakobsson.

Sv: Silly season
Amitiel: Kristian Jakobsson även 2 år

Sv: Silly season
Kristian Jakobsson klar på 2 år

Sv: Silly season
Amitiel:
2 års kontrakt också, tydligen fungerar inte redigera heller.

Sv: Silly season
Bra att Hedman stannar.

Sv: Silly season
Gavelo: Har du kontaktat admin och rapporterat felet?

Sv: Silly season
Tarasov: mycket som slutat funka, har tex tappat ”favorit forum” och kan inte lägga in det igen, sen kan jag bara läsa några inlägg ner sen försvinner resten

Sv: Silly season
Tarasov: Japp, och snabbt knappen också. Det har hänt flera ggr tidigare för mig.

Sv: Silly season
Nu är det 2 gäster så förhoppningsvis är det väl ny spelare och / eller förlängningar men kan ju även vara 1 spelare som gäst och att Björn är här uppe nu också.

Sv: Silly season
Gavelo:
Har gillaknappen slutat funka för er andra med?

Sv: Silly season
Amitiel: Står väl för övrigt inget om ett nyförvärv, endast att ägaren till ”denna tröja gästar studion”

Sv: Silly season
Fast nu tycker jag dom håller väldigt nedtonad nivå på deras hintar så nog hypar dom upp att något nytt kommer att hända, men skulle inte säga att dom direkt hypar upp nivån på spelaren som ska bli klar.

Är ju inte så att dom skriver idag ska vi möta en spelare som är Guds gåva till hockey och sen går ut att dom förlängt med den som åker runt i humlan dräkten för 1 säsong till.

Tycker tex att Tim och Patrik kunde dom hypat upp bra mycket mer än vad dom gjorde, var så många som ville ha dom kvar så dom kunde slagit på större.

Sv: Silly season
{5647}:
Gillar Modo C, ett sätt att kunna stödja klubben om man bor på distans samtidigt som man får något tillbaka.

Sv: Silly season
{5647}: Appropå modo-channel.
En sak som är lite förmildrande om man upprör sig på att Modo har för "små" nyheter för att presenteras slentrianmässigt.
Modo-channel är ändå frivilligt. Det är liksom inte så att Modo kallar till presskonferens. Hade man gjort det och presenterat att Viktor Berglund stannat hade jag verkligen hållit med. Nu är det på en rätt rimlig nivå som bara ökar intresset från min sida.

Sv: Silly season
atomragnar:

Visst finns alltid saker att skruva på och förbättra.

Men hellre att det fungerar som nu jämfört med tidigare, att man gör något positivt av det och faktiskt fyller en tjänst som kostar med något vettigt, så man får valuta för det man betalar för modo channel premium.

Hoppas verkligen på Hedman, det skulle ge ett lugn då vi har Carnestad och Hedman som bra defensiva pjäser klara och sända bra signaler.

Vem kan det annars vara? Aronsson? Eller stannar han i KHK och följer med dessa i HA nu?

Sv: Silly season
hanzon: Länsa fonden....bröderna Olimb ;)

Sv: Silly season
atomragnar: Ja, det får inte vara för små saker. Då tappar man intresset. Det är de större sakerna som Karlkvist och Hedman. TW var väl tveksam sett till det, men samtidigt var det mycket rykten kring honom (och så har han ett par bröder som vi gärna behåller) vilket gjorde den signeringen intressant.

Märkligt att inte SHL verkar ha fattat att man inte längre kan låna ut spelare. Jag tycker att man fortsätter på en inslagna vägen och skriver med väldigt många spelare. Jag undrar hur man tänkt sig hantera trupper på 15+ forwards och 10+ backar när man inte bara kan skicka ned dem för speltid. Det blir intressant.

Sv: Silly season
Rytter: Det är bra, men samtidigt får det inte bli överflöd på dessa. Det blir lätt antiklimax också med hype kring vad folk anser för små saker. Då kan man istället tappa intresse till kommande nyhetsuppdateringar för man tappar förhoppningar om vad som kommer presenteras. Alltså, det blir tillslut inte lika många som droppar in för att se livesändningen sen. Visst bra att man portionerar ut dem, men jag tycker man ska växla för att kunna bevara rejäl hypad stämningen när större presentationer är på gång.

För denna presentation lär väl nästan vara Hedmans kontrakt va? (baserat tidigare)

Sv: Silly season
{5647}:
Nej det är såklart sant, och inte att förglömma gäller även vårt J20 lag:)

Sv: Silly season
{5647}:

Gillar verkligen detta med att annonsera om nyhetsuppdateringar i förväg, skapar intresse och spänning hos oss som gillar Silly Season.

Mycket bättre att man portionerar ut dessa nyheter (trots att vissa saker kanske redan är klara) istället för att göra ett pressmeddelande med att fyra spelare har förlängt. Detta sätt skapar intresse i media och bland supporters.

Måste säga att detta är något som sköts väldigt bra av klubben nu, tidigare har det varit riktigt dåligt skött men de som styr nu har lyckats bygga upp något bra och proffsigt. Fortsätt med detta!

Sv: Silly season
Tarasov: Morten Madsen

Sv: Silly season
Tarasov: Precis som man kan hitta guldkorn i Norge eller division 1. Det finns ofta en anledning till att spelarna är i en lägre division, men som du säger finns det en hel del med potential som kan platsa både i allsvenskan och i vissa fall SHL.
Problemet är att hitta dem. Vissa spelare klarar bara en viss nivå, men när tempot höjs och det blir tuffare har de inte en växel till.
Ta Janne Larsson och Pappa Molin. Ofta dominanta i elitserien, men medelmåttor på sin höjd i tre kronor. Joel Lundqvist som jag tycker är en mycket mer begränsad spelare i SHL/Elitserien har exempelvis tillfört mycket mer på landslagsnivå osv.

Det är alltså inte bara att hitta de som är oslipade diamanter i de ligorna. Man måste också se vilka som har potentialen att verkligen bli en riktig diamant.

Sv: Silly season
Snipan:
Ang Danmark så har de spelare som kommit därifrån till allsvenskan inte varit kattskit precis, Olle Liss, Sebastian Strandberg, Jesper Olofsson. Så där finns nog riktiga guldkorn. Någon nämnde att 1:a femman i danska lag ofta är riktigt bra sen sjunker kvalitén snabbt. Tror det Magnus Sundqvist som nämnde det.

Sv: Silly season
Idag är det på nytt en Modo Channel planerad! Spännande!