modomille: Om dom får spela med bra centrar som är stark med puck och kan lägga bra och tajmade pass så tror jag att dom du räknar upp kommer att göra väldigt mycket poäng och det kommer i slutändan att göra att den centern kommer att få mycket poäng för center är oftast spindeln i nätet.
Tarasov: Han har varit hög presterande en säsong, men ingen topp. Topp 5 poäng/ match i HA har legat på minst 0,84 (av dom som spelat minst 40 matcher) dom senaste 5 åren. 3 av dom åren har dom legat på över 0.90.
Från Hörnefors: Karla,JE,Jakobsson,nya centern,Tim och Björka kan alla göra en del poäng,25+ poäng. Jag tycker vi bara behöver värva in en första center. Men han ska vara jäkligt bra också. Timrå är ju ett praktexempel på att man inte behöver så mycket produktion utan att man är jämna och spelar bra försvarsspel istället.
Från Hörnefors: Tkr inte det håller att tänka så, Marklunds poäng kan ersättas av att Björklund/Johan E/Tim W höjer sin produktion. I övrigt tkr jag det räcker att man har 6-8 spelar som kan göra kring 25-30p har man någon/några som kan kliva upp mot 40-45 så är det en trevlig bonus men absolut ingen nödvändighet. Om man ser till vårt lag så är det knappast brist på poängspelare som är problemet. Sett till vår skottprocent så har vi kanske tom ett visst överskott.
Sen tycker jag att spelet som helhet är viktigare än att ha poängkungar, men är inte så orolig för att Modo med sin lönebudget inte skall ha några poängkungar.
Fast du måste väl ändå tycker att Strandbergs 0,75p per match i allsvenskan är högproducerande? Eller är det 1p match som gäller?
Tarasov: Nä . Eftersom vi inte har spelare som producerar särskilt mycket så behöver vi spelare som producerar. Vi har tappat dom två poängbästa spelarna och poängbästa backen = över 100p Och enligt min åsikt behöver två centrar så måste dom vara högproducerande.
Från Hörnefors: Fast nu hävdade du att man behöver centrar som producerar 1p per match för att gå upp, är vi överens om att det inte stämmer innan vi går vidare i diskussionen?
Tarasov: Nä men dom hade fler producerande spelare och Dahlen snittade 1p per match och var avgörande mot Leksand. I SHLkvalet så lyckades KHK plocka bort honom ganska bra men det gav utrymme till andra. Vilka i den trupp vi har ska täcka upp Molins och Marklunds poäng, + dom poäng extra vi måste göra för att va i toppen av HA
Från Hörnefors: Bara för att han nu spelar i en 4e femma i DIF så betyder det ju inte att han inte behärskar en spelande roll. 32 poäng på 43 matcher och +21 denna säsongen i Pantern skulle iallafall jag klassa som en riktigt bra notering ifrån en center om man nu ska kolla på poängproduktion.
Sen är inte poängsnitt allt, stirra dig inte blind på det. Vi gick upp i år och våran bästa C hade ett snitt på 0.64! Men vi hade en bra bredd. Kollar man på vårat lag och jämför med erat tex så är våran centerlinje mycket mer jämn sett till produktion. Ni hade Molin, sen var det rätt så glest bakom honom.
Monno: Får man gissa att det handlar om årslöner, tyvärr är listorna meningslösa iom pensionsavsättningar och liknande. Synd att vi inte har offentliga löner.
Från Hörnefors: Blir då nyfiken på vilken av Timrås centrar denna säsong som snittade 1p per match? Fö nyfiken på vilken av Moras som gjorde det förra säsongen?
Visst skall man ha förmågan att styra spelet men ha 1p per match är kanske inte det enda kriteriet man skall ha.
Tarasov: Ja fast nu är Modo ett lag som ska leda spelet och äga puck och vi hade bara en center som behärskade det spelet. Dom andra var för dåliga för att spela i en första eller andra lina. En första och andra center i Modo ska kunna styra och leda spelet i 5 mot 5 och pp. Och producera poäng. För att vara en toppcenter i HA ska man ligga på ca 1p/match. Eftersom vi ska upp så måste vi ha ett lag som minst är lika bra som Timrå va i år och Mora va ifjol. För att slå SHL lag så måste man ha bredd och spets.
Från Hörnefors: För Möller 1 miljon i månaden av SAIK? Det känns ju inte riktigt rimligt? Måste ju vara från KHL tiden den lönen är. Annars har lönerna skenat enormt. :-)
Från Hörnefors: Sebastian lirade i 4 kedjan i djurgården igår i en SM-semi, startade i allsvenskan så skulle nog bedöma hans resa denna säsong som en succé. Hade man haft koll på honom i Danmark kan jag lova att han lätt gått in som minst andrecenter i vår uppställning iår för en billigare kostnad än 750tkr-1000tkr.
Tarasov: Sebastian Strandberg? Vad menar du? Självklart så ska man inte betala 70 tkr till en chansning från danska ligan. Vet inte om du tycker att han har gjort succe pantern eller.
{8384}: Namninsamlingar är i regel meningslösa, handling kan förändra men inte säkert att det blir på det sätt man vill. Tycker nästan alla initiativ som visar på engagemang för något, vad det nu än må vara är något bra eftersom det ligger en engagerad människa bakom. Även om jag inte alltid delar engagemanget eller ens tror att det kommer leda till något.
Från Hörnefors: Ja skall man ha en ”given succé” så är det nog det man får slänga upp. Är man däremot lite listig, anstränger sig och ser succén innan den kommer så är det nog mkt billigare. För inte betalar man några 70tkr månad till exv Sebastian Strandberg inför den säsong som var.
vad är detta då ? trött men fattar inte riktigt. Klart det slår mot cmore om alla hokeyallsvenska abonnenter säger upp cmore, speciellt eftersom de mjölkar hockeyallsvenskan. Har de mutat alt skrämt han som starta namninsamlingen? är det shl och cmores sätt att slå tbx? Istället för att göra något bra av det slåss hockeyallsvenskan vd emot det! Om det nu stämmer som han skrev. Samma styrande som favoriserande Leksand innan playoff mot mora. Är våra hockeyallsvenska styrande köpt av shl? hoppas jag är för trött för att fatta
Från Hörnefors: Lite löner kostnader. Fredrik Andersson Löven ca 370000 i lön = ca 510000 lönekostnad för Löven Jesper Olofsson SAIK ca 740000 i lön =1017000 lönekostnad för SAIK Gustav Possler Dif ca 780000 i lön = ca 1075000 lönekostnad för Dif Sam Marklund Modo ca 260000 i lön = ca 355000 lönekostnad för Modo Oscar Möller SAIK ca 1200000 i lön = ca 1500000 lönekostnder för SAIK
Många av spelarna har ganska stora pensions insättningar och extra försäkringar som klubben betalar, tror ej att det syns som lön i taxeringskalendern så kostnaderna är nog större än lönekostnaderna.
{7814}: Han kanske kan plocka Mattias Karlsson från KHK. Det var åtminstånde förr en väldigt bra back, vore nog något för oss dessutom med Brynäsrötter...
Är det spikat att man bara kommer få låna två utespelare och en målvakt nästa säsong? Ser lite ljusare ut då med tanke på att vi har rätt bra Allsvenska spelare som grund och på det vår juniorverksamhet.
Sedan ska det ju spelas om det också... gäller att man inte får dessa svackor på 5-6 matcher under säsongen. Så man hoppas att det satt i spelsystemet.
Från Hörnefors: Nä nu ska jag va seriös igen. Jag tycker att det ser bättre ut nu, än ifjol vid samma tid. Men om nu Tobias E kommer så behöver vi en till stabil back, annars två. Och vi behöver två riktigt bra centrar. Det kan hända att Tim W utvecklas till en sådan, och jag tror att OÖ kan bli en sådan, och även Wernblom kan bli en sådan i framtiden. Men jag tror att ingen av dom kommer att hålla en så hög nivå hela nästa säsong. Jag tror inte att T Ericsson, VÖ eller Häggström kommer att ta en center plats i första eller andra.Så just nu så känns det som vi har en hel bunt med tredje-fjärde centrar. Och vi måste ha en målvakt som kan stå några matcher under säsong och SHL kval utan att sänka laget. Så jag tror att man får vara nervös hela sommaren i år också.
Tarasov: Tro om Sundlöv fortsätter dra i sina gävlianska trådar i och med att det blir målvakt utifrån. Kanske denna målis som är nybliven norsk mästare?
Nucky: Ja en och annan kvalserie neråt med, så frågan är om Guldet var ett undantag av att några slumpmässiga faktorer slog väl ut, eller om det var en GM som byggde laget med ett antal smarta drag. Som sagt Sundlöv kan mkt väl vara bra bara det jag inte är odelat positiv, sett till säsongen finns det både plus/minus.
På plussidan så känns det inte som han slösat med pengar på onödiga nyförvärv utan snarare agerar smart. Han agerade oxå för att täppa till uppenbara luckor. Han tog Björn Hellkvist till klubben i konkurrens med SHL-klubbar. Minussidan framgör väl lite delvis av mina tidigare inlägg men rekryteringen av spelare känns lite slumpmässig.
Tycker Widebro hade en poäng när han sa att vår 10 plats i allsvenskan speglar hur väl föreningen skött sig på alla plan i förhållande till de andra klubbarna.
Konstigt att du inte ger dig trots att Timrås centrar inte visade på den produktion du kräver.