1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 546940 inlägg · 4162 ämnen

« · 1968424 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Silly season - 2019
Dundee: Jag hoppas på en förlängning med bröderna Enström till att börja med.

Sv: Silly season - 2019
Gavelo: nu har Hudik gått från 0-2 till 2-2 så,ser ut att ta poäng av Kristianstad helst vinna då i förlängning , men Ais o Hästen ska mötas nästa omgång, ja vore skönt slippa den långresan, kanske går köra möten med Pantern i samma svep...

Sv: Silly season - 2019
Dundee:
Oskarshamn plockade sin målvakt från div 1 förra säsongen, samt från HV:s J20 lag.

Jag tycker man kan leta i Norge/Danmark/Div 1 samt bland spelare som inte platsar eller vill ha mer speltid i SHL. Inte fel med universitetsspelare från USA eller Echl om man nu har koll på dessa ligor.

Det räcker då inte att EP-scouts utan kräver en organisation som har koll, tror inte Modo har råd att kolla upp exv Danmark. Men varför inte Norge + div 1 samt att man givetvis har koll på övriga allsvenska lag.

Oskarshamn tog in 4 div 1 under förra/inför denna/under denna säsong samt 2 st från HV:s J20. Varför lyckades de med de 4? En slump?

Sv: Silly season - 2019
Dundee: Jag tror Anton Karlström kan få ett genombrott i vinter, skulle inte förvåna mig om han står på 20 mål eftersäsongen.

Sv: Silly season - 2019
hanzon: Skulle gissa på någon ur den befintliga truppen förlängt kontraktet eller så presenterar med Dackell.

Sv: Silly season - 2019
Heyerdal: Hoppas att vita hästen ryker då, något närmare till Almtuna.
Men sammantaget oerhört trist för Modo att få ännu ett lag så långt ner i Sverige.

Sv: Silly season - 2019
RagnarLodbrok: Absolut har vi en bra grund, men det är många som har kontrakt i dagens MoDo som ska vara spetsspelare men som inte varit i närheten av det. Det jag menar är att dom skulle man behöva gjort sig av med för att kunna fylla på med nya spetsspelare. Vi har en bra grund absolut tyvärr tycker jag inte vi har utrymmet för att värva och förstärka tillräckligt iom att vi redan sitter på många kontrakt.

Sedan om vi nu ska värva spets så känns ju en värvning av Dackell som målvakt väldigt märklig. Visst vi lär försöka få tag i en första keeper men tittar man på lag som AIK , Leksand, Oskarshamn mfl så har de flesta lagen 2 riktigt bra målvakter och där känner jag inte att jag har Dackell i alla fall.

Sv: Silly season - 2019
Tarasov: Imorgon ska det ju presenteras någon ny, jag hoppas på en aha upplevelse som gör att man blir nöjd och glad.

Sv: Silly season - 2019
RagnarLodbrok: finns det nån att locka från Hästen/Almtuna, ser ut som endera laget ryker för Kristianstad , Viktor Hertzberg i Almtuna är en jag gillar , duktig i Sundsvall Hockey och blivit vassare nu i Almtuna

Sv: Silly season - 2019
RagnarLodbrok:
Kommer namnen jag föreslagit därifrån?

Sv: Silly season - 2019
Tarasov: Ska bara diskutera div1 namn och några från div 2. kanske namn från 2a ligan i norge också......

Sv: Silly season - 2019
Dundee: Vi har ju en riktigt bra grundtrupp och bra stomme med etablerade spelare och juniorer från egna leden. Nu behöver vi ju spets vilket ledningen också har sagt, så nog tror jag en femma med spetsspelare kan vara aktuell. Kanske räcker med en toppcenter, en bra back till samt en snabb ytter och en förtamålvakt.
Som widebro och Björn sa vi har grunden nu ska vi bygga taket, nu ska vi krydda detta med något bra, vi går för seriesegern då måste vi ha spets. Som sagt kanske räcker med 2-3 som gör skillnad.

Sv: Silly season - 2019
Tarasov: Emil A var väldigt bra i Mora innan han blev skadad. Skulle nog klassa honom som en väldigt bra värvning.

Sv: Silly season - 2019
{8225}: Jag vill se vad dom lyckas landa för några spetsspelare innan jag tycker till om realistisk målsättning. Säsongen som var så tror jag att jag rankade grabbarna 6-7 någonstans. Och många hade dom betydligt högre men i mina ögon så skrämde inte denna trupp många och vi var ju ej något topplag heller men vi tog många steg framåt gemfört med tidigare säsonger.

Men det är upp till bevis för Widebro då om han gått ut och lovat att vinna allsvenskan. Då kommer det ej räcka med en hand nyförvärv utan kommer krävas att spelare med kontrakt måste frigöras med så man kan bygga om. För som det känns just nu så kan vi ej förstärka tillräckligt mycket då vi har många på kontrakt redan som man skulle behövt släppa med.

Sv: Silly season - 2019
Dundee: Fast jag pratar inte om att tokvärva, men nu ger MoDo via Widebro oss ett hopp efter en massa år i myllan. Ska vi bygga långsiktigt...nästa år försvinner troligen Norlinder, Wernblom med flera. Jag tror vi ska gå upp nästa säsong.

Sv: Silly season - 2019
{8225}: Det kommer krävas en kedja spets rakt igenom minst och det är utöver årets trupp om vi ska vinna allsvenskan och ha något mot shl motstånd att göra och det tror jag vi kan glömma. Jag hoppas ledningen fortsätter det vi börjat med och bygga på våra egna och inte börja tok värva massa spelare som ska ta våra yngres istid.

Sv: Silly season - 2019
Dundee: Men MoDo går ju ut o säger att vi ska vinna serien(införstått gå upp eftersom det är 100-års-jubileum) så kommer det inga spetsspelare, så tror man tränaren är en Gud. Jag hoppas man värvar spets för finns ingen Gud(inom ishockey) förutom Sandlin. Amen

Sv: Silly season - 2019
Steken84: Instämmer med dig

Sv: Silly season - 2019
Steken84: Porsberger får gärna komma till oss, men tror knappast vi kommer vara med och slåss om en sådan spelare. Han lär nog ej sakna shl anbud heller.

Sv: Silly season - 2019
Tarasov:Att Lindbäck skulle skriva på för Modo (som satsar för att gå upp nästa säsong eller senast 2021) är inte en större skräll än att Hillding skrev på för Oskarshamn.

Sv: Silly season - 2019
{8225}: Ska vi sikta på och vinna allsvenskan nästa år krävs det en hel del spetsspelare och det tror jag ej kommer hända och kommer ej finnas pengar för det heller.

Sv: Silly season - 2019
Tarasov: Därför vi stolt har MoDo-Hjärtan

Sv: Silly season - 2019
{8225}:
Jo jag vet men det var mest andra lags fans vill jag minnas, men kan vi klandra dem? De är inte så vana vid att NHL stjärnor återvänder🤣

Sv: Silly season - 2019
{8225}:
Leksand dumpar 7 spelare så varför inte värva porsberger till modo?
25 år och har erfarenhet och är poängstark

Sv: Silly season - 2019
HeyerdalNäe, såklart, men att gå upp med MoDo borde vara värt 10 mille, minst

Sv: Silly season - 2019

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Finner detta lite roligt även fast det handlar om en Leksing 😁

Sv: Silly season - 2019
{8225}: Anton är bara 26 o tjänar väl runt 6-7 mille så tror inte han återvänder närmaste åren

Sv: Silly season - 2019
{8225}:
Nu tycker jag inte Tobias Enström eller Sedins var särskilt orealistiska spekulationer. Inte ens att diskutera Sedins till hösten, även om jag tror loppet är kört där.

Sv: Silly season - 2019
Tarasov: Vi pratar nog förbi varann nu, men om MoDo siktar på att vinna allsvenskan kommande säsong, då får man väl ha krav? Vi ska gå upp, o då måste vi ha spets

Sv: Silly season - 2019
Tarasov: Förstår det...men Tobias Enström kom(vilket jag skrev om), o det fick jag 'skit' för här. Vi måste få drömma lite, annars harvar vi vidare

Sv: Silly season - 2019
{8225}:
Nu skrev jag iofs inte att du var i fel tråd, men antar att du menar varför jag anser att trådens kvalite sjunkit en aning.

Tråden blir mer läsvärd om namnen som föreslås utgår ifrån den verklighet som Modo befinner sig i, dvs allsvenskan med en budget på 15-17 miljoner.

Sv: Silly season - 2019
Tarasov: Nej, utveckla varför jag var i fel tråd, haha. Sorry

Sv: Silly season - 2019
{8225}:
Att tråden blir bättre och bättre eller Malmös satsning?

Sv: Silly season - 2019
Tarasov: Utveckla gärna , förstår inte

Sv: Silly season - 2019
modomille: ja frågan är hur han står sig jämfört med de centrar vi haft i år? Första kedjan var ju riktigt bra sista halvan. Skönt att de blir kvar. Känns ovanligt bra med den trupp som är. Två schyssta målvakter och Toby sedan känns det mycket bra. Hoppas på att Aronsson får vara relativt oskadad.

Sv: Silly season - 2019
Rytter:
Ja den här tråden blir bättre och bättre, finns en satsning där Malmö hade ett rätt stort kapital i ryggen gick rätt så bra vill jag minnas.

Sv: Silly season - 2019
Ygge83: Stannar definitivt i SHL

Sv: Silly season - 2019
Snipan: Lite neggo nu? Hanses är nog god för oss, om han har ett försvar som ställer upp helhjärtat. Men eftersom vi ska vinna allsvenskan nästa år, är Hanses en ypperlig backup

Sv: Silly season - 2019
Från Hörnefors: Nja, jag drömmer nog ändå litet om Anton Forsberg, ty jag tror att vi ser slutet på hans NHL-äventyr. Däremot tror jag inte lösningen är pengar från fonden. Kom ihåg, det kan finnas många rörliga delar - pengar en av dem.
Jag tror inte Hanses gör en bättre säsong nästa år och jag är helt övertygad om att vi aldrig kommer att gå upp i SHL med honom mellan stolparna.

Sv: Silly season - 2019
Ygge83: 70% chans att han stannar i SHL, kanske att han väljer HA om han får ett riktigt fett kontrakt.

Sv: Silly season - 2019
Eller: Klockrent, haha

Sv: Silly season - 2019
{8225}: Jag pratade med Mats Abrahamsson - mv i Björklöven, Saik och en gång i tiden spelade han i Sveriges WJC U-20 - och han körde med ” en bra målvakt är halva laget och har du två bra målvakter kan du ju räkna ut resten själv) 😉

Sv: Silly season - 2019
Tarasov:

Problemet här är ju inte vad målisarna kostar, utan att det är totalt orealistiskt att Lindbäck eller Forsberg spelar i modo i allsvenskan.

Men jag har två målisar som säkert skulle kunna bidra, Price och Quick tror jag behöver en ny utmaning och skulle kunna ta förstaspade i ha och modo.

Sv: Silly season - 2019
Från Hörnefors:www.eliteprospects.com/player/6931/rickard-palmberg
Va tror ni om denna killen? Jag såg honom i Mariestad där jag kommer ifrån. Helt okej redan då. Bra med poäng både i shl samt HA. Är han förlorad till Shl?

Sv: Silly season - 2019
RagnarLodbrok:
Ja rätt använt är det mkt värt.

Sv: Silly season - 2019
Tarasov: Nä det är inte realistiskt med Forsberg men han får ju inte riktigt tagit någon första spade på andra sidan, man vet aldrig han kanske har ett riktigt stort Modo hjärta.
Jag är ganska säker att det blir Hanses och jag tror om han kan hålla fokus och inte distraheras av annat så kan han va målvakten som gör skillnad i ett kval.

Sv: Silly season - 2019
Tarasov: Enkel matematik, målvakten är halva laget, haha

Sv: Silly season - 2019
Tarasov: 2 mille extra i budgeten borde iallafall ge minst 2 spetsspelare

Sv: Silly season - 2019
Tarasov: fyra spelare lämnar HV71, bl.a Robin Figren, center kanske kan va nåt,männen Kristoffer Berglund back, rötter i löven

« · 1968424 · »