{7814}: Nog hade Svenska hockeyförbundet kunnat göra mycket. Man har bara arrenderat ut driften så att säga till SHL under ett begräsnat antal år. Vill man, så kan man absolut pressa SHL in i ledet. Tyvärr saknar man fullständigt handlingskraft numera.
Sputnik: Att Modo och Löven ser sin chans på SHL nu är rätt givet, det hade vi såklart också gjort som topp2. Men fan så patetiskt när man tänker efter, vi själva blev utkörda för drygt ett år sen av Oskar, som i sin tur inte blir ett roligt minne i detta sammanhang.
Det hela blir bara så jäkla dåligt, Timrå ryker från SHL, man startar om i HA, slutar på en 3e plats. Sen kommer corona-viruset och sabbar allt. Det slutar med att man tar upp topp2. Nä fyfan!
Man får nog se till att se till klubbarnas förutsättningar och historia en del också. För jag menar, all respekt för Löven, men vad har de åstadkommit de senaste årtiondet? Inte ett dyft, nu är de helt plötsligt på G och gör en bra säsong perfekt till Corona. Och då bestämmer sig hockeyförbundet att flytta upp de?
Det hela blir bara pannkaka, hur man än väljer och se på det.
hanzon: Hade detta varit en frågan om DIF och AIK skulle flyttas upp eller ej så hade det inte ens varit en fråga hos Djurgård... menar Svenska Ishockeyförbundet.
{5647}: Du fick rätt blir inget mer spel i AS det stoppas nu idag och det var ett rätt beslut då en spelare har troligen fått Corona och detta har vi sagt ett tag då vi inte fick ha publik på arenorna ,,,,Nu håller jag med Mats Wennerholm som är en av dom bästa sportjournalisterna att Svenska hockeyförbundet tar ett beslut och låter både Löven och Modo spela i SHL nästa säsong det är mest rättvist med tanke att bägge lagen har satsat för SHL mera än andra lag i AS och dom blev etta och tvåa ,,,,,,,Hoppas på rättvisa även om TIK fansen kommer att bli arga så får dom chansen nästa år då ett lag går upp direkt utan kval ,,,,,,Heja Modo
Rip Kirby: AIK klarade inte ens som 1:a att få kvala mot SHL lag förra säsongen. Nej ditt resonemang är haltande. Vi har liksom ni satsat på denna säsong efter förutsättningarna som fanns. Det är surt att löget är som det är, inte bara ni som tycker.. tro mig
Nucky: Utöka till 16 lag i SHL. Plocka upp de två bästa från hockeyettan till allsvenskan och ställ in säsongen för samtliga lag. Det är väl för mycket att hoppas på att svenska hockeyförbundet ska kliva in och ta något ansvar antar jag, utan man får väl hoppas att SHL förstår det.
För SHLs vidkommande är det tur i oturen att det är de två publikt sett bästa lagen. Jämfört med IKO är ju både Modo och Löven rena drömmen.
{8179}: Upp med hela topp 8, tja varför inte? Kör en speciallösning med 22 lag. Alla möts hemma och borta 42 matcher och sedan kör vi från åttondel med serier om bäst av sju!!!
mightyquinn: Men det går ju inte att göra om ett regelverk som redan finns, bara för att två klubbbar som placerat sig bäst får för sig att dom "förtjänar" att gå upp.
Sputnik: Äh vi flyttar upp topp 8 från As och flyttar ner topp8 från shl, omväxling förnöjer. Dessutom skulle det vara lite småroligt att bevittna det kollektiva självmordet som skulle breda ut sig uppe i Luleå om laget fick spela i allsvenskan.
Lesky: inte säkert de behöver dela med sig, Cmore får fler intressanta matcher att sända vilket genererar mer intäkter som de kan ta av till de två nya lagen
hanzon: Det enda rätta. Vi skulle också kunna låta det avgöras med bare knuckles fight mellan våra VD:ar. Sätter en hunka på Widebro, tror det är en elak jävel! Fixar nog Tomas J på under minuten😎
Jag skulle nog inte ställa mig in på att vi blir "tvångsuppflyttade" även om både Modo och löven har visat att de skulle höja intresset för SHL, men det känns väl mest som nån sorts önsketänk i dagsläget.
Men jag är glad att vi slutade tvåa och tog en plats i HA-finalen om nu en debatt skulle ta fart, Timråiterna är nog desto mer oroliga i ett sådant scenario.
Antingen blir Modo och löven tvångsuppflyttade, eller så händer ingenting alls.
{7814}: Tamby är väl förlorad, Barto är jag faktiskt inte lika säker på, det här slutar inte som han ville och så mycket som han verkar tycka att han är skyldig Modo för vad dom gjort för han och hans familj så tror jag det finns en chans än, kanske är en väldigt liten men tror fortfarande den finns.
Det märkliga är att svenska cupen i fotboll ska liras till helgen utan publik, antingen får man väl ställa in alla evenemang, eller ge fasiken i att ställa in evenemang. Jag ser inte skillnaden på svenska cupen i fotboll och hockeymatcherna.
{8179}: Ja men då kan vi väl mer eller mindre räkna med spel i As nästa säsong igen, vi får räkna bort alla våra bästa spelare och våra bästa talanger som vi kunnat ha kvar vid ett avancemang. Shl lagen riskerar ingenting, får nya fina miljoner och får även alla våra bästa spelare. Vilka kan vi i Modo räkna bort. Tambellini Jonatan J Karlkvist Kangasniemi Hedberg Bartosack Belov Enström Norlinder Berglund ?
Shl2021: Jag tror inte det kommer att hända ett smack. Samma lag kommer att spela hockeyallsvenskan och SHL nästa år. Det är jävligt orättvist såklart. Men att det i dagsläget är 8 lag som har chansen att gå upp i SHL ställer ju till det något oerhört. Hade vi kommit fram till nästa steg i kvalet, alltså där SHL och Allsvenskan möts, ja, då hade kanske en sportsligt riktig lösning vara att utöka till 16 lag en säsong för att sedan återgå till 14 säsongen efter.
Om någon ska uppflyttas utan kval så kommer samma sak att bli aktuell mellan div 1 och HA, div 1 och div 2.
{8179}: Det är redan 14 lag i SHL. Det skulle isåfall uttökas till 16 nästa säsong med Löven och Modo. MEN, det skulle innebära att SHL-klubbarna skulle dela med sig av TV-pengarn och dylikt till 2 extra lag, vilket de aldrig skulle göra. Dessutom skulle Modo och Löven kunna spela ned SHL-lag i allsvenskan nästa säsong, så det finns inte en chans att SHL-klubbarna skulle godkänna en sådan lösning, de tänker bara på sin egen överlevnad.
{8384}: Ingen lätt sits för ligaledning/förbund hur man än gör blir det fel. Tycker den bästa lösningen är att allsvenskan får lite extra kvalplatser nästa säsong.
Samtidigt antar jag att Tomas J är fine med att hans lag degraderas rakt av....
Jag tror på att utöka Shl vore det bästa i denna situation om nu inte kvalet genomförs. Det blir lika orättvist att bara kasta ut LIF och OIK då inte heller dom inte får chansen att kvala sig kvar så det tror jag inte kommer att hända. Men ska lag flyttas upp bör dom titta på mer än bara ligaplaceringar och då menar jag t.ex föreningarnas ekonomi.
Shl2021: Lika rätt som det är att skicka upp Modo och Björklöven utan kval, lika fel är det att skicka ner LIF och Oskars utan att få spela om det. Det mest rättvisa vore väl att utöka SHL till 14 lag och sedan köra med direktuppflyttning samt nedflytt nästa säsong som planerat! Även om det såklart svider att inte Timrå går upp i år.
goleafs: Tyvärr är det nog så att i det stora hela är vi för få. Vårt egenintresse är mindre värt en risken för smittspridning och övriga som blir påverkade av detta. Det är alltid så det får analyserar nån typ av nyttoanalys och ett intresse för ett sportlag är självklart sekundärt till livsfara. 16 Lag är den mest rättvisa lösningen, eventuellt kan de också dela ut delar av Oskarshamns och Leksands SHL peng till HA lag i toppen eller något så OIK och Leksand iaf på någotvis får lida för att vara så oerhört sämre än alla andra i SHL och någon typ av kompensations för HA lagen.
{8384}: jäkla skämt detta om vi skall bara förlora på detta. Så jävla tragisk oflyt för modo. Speciellt när de stänger ligan än mer nästa år med bara ett lag... när vi äntligen gör en jäkla bra säsong. Någon typ av kompensation måste ju ges då i någon. Men shl utnyttjar väll detta.. ja men nu kan man ju titta på typ ingenting på sitt betalda cmore. Butter man är
"– Med stor sannolikhet ställs hela säsongen in, vi ser inte hur den ska gå att genomföra. Det är tragiskt, men människors hälsa och liv måste gå före. Att det blir samma ligor och samma lag nästa säsong får vi ta i det här läget, säger Håkan Svensson."
AIKare är han också såklart. Löven och Modo måste gå ihop nu. Att inte skicka upp oss vore för fan brottsligt. Att utöka ligan vore väl det mest rättvisa. Spelar Modo och björklöven i HA nästa år så slutar jag fan med hockey
{5647}: ja mycket kan hända i den serien det vet vi sen tidigare tänkte mer att det inte går favorisera ett lag i en serie med en match spelad av fem däremot är jag positiv till att 1:an och 2:an efter 52 matcher får spela i Shl till hösten
goleafs: Hur man en vrider och vänder på det så kommer hälsan före sporten. Visst det är surt men hur ska man kunna slutföra denna säsong på ett bra sätt? Vi såg ju alla matchen igår kan ej ens kalla det hockeymatch. Nä stäng ner skiten vi får bli besviken men i mina ögon går mina tankar till spelarnas hälsa och deras familjer före en att utsätta dom för värre sjukdoms problem. Vi måste komma ihåg att i slutändan är det bara en sport. Även om vi supportrar lever mycket för detta tror jag vi alla kan enas om att vi har familjer, släkt och vänner som vi hellre sätter först.
jonsson: Alla fans till lag i hockeyallsvenskan borde säga upp sina C-more avtal om detta blir verklighet. Skulle iaf ge en kraftig ekonomisk smäll som kommer göra ont för Cmore som skulle gnälla på SHL och HA..
Riktigt surt för Modo detta, med tanke på att laget kommer att köpas sönder av SHL-klubbar vid uteblivit avancemang och därmed tappa i slagstyrka. Och dessutom fick Modo inte ens en enda hemmamatch med publikintäkter, en riktig nitlott att lyckas just denna säsong! Bara att ta nya tag nästa år dock, inget mer att påverka eller göra.
Heyerdal: Absolut. Med Lundin satt ur spel och ett SSK i riktigt bra form så hade de verkligen kunnat vinna. Problemet för SSK var ett ojämt målvaktsspel, men vid en riktigt bra kväll så kunde de absolut vunnit mot Timrå. VIK tycker jag varit för ojämt generellt. Jag tror inte att de kunnat blanda sig in i leken på riktigt, utan att de skulle torskat mot något defensivt lag där VIK inte riktigt orkat driva upp tempot.