Någon som har twitter och vill vara med och starta/sprida ett initiativ med riktning mot shl/cmore?
Vi modoiter borde gå ihop och markera mot cmore och shl och samtidigt hjälpa modo.
Principen är att vi säger upp våra cmore abonnemang nu direkt. Pengarna för 5 månader går till modo, ca 400 a 5 månader.
Motiveringen är den skeva fördelningen mellan shl/ha och att shl skiter i klubbarna underifrån.
Får vi ihop många så borde detta inte gå obemärkt förbi hos cmore. Vi är nog många modoiter som har cmore och därför sponsrar shl och lagen där, vettigare att ge detta direkt till modo när det ändå är uppehåll i serien och ingen hockey på tv. Sedan kan man teckna på när serien startas, gjorde själv så första året med modo fonden och skickade in 2400:- utan att öka mina kostnader.
Jag kommer göra detta för att stötta klubben och markera av ren princip. Men har ingen aning om det går att få spridning på detta, och har inte twitter som verkar kraftfullt för att nå ut till många.
Sven Tuta: Det bästa man kan göra nu är att fortsätta stödja klubben med soffbiljetter, samt köpa säsongskort när de släpps. Där har vi den stora möjligheten att bringa lite lugn till klubben. En sådan effekt tror jag nog också vi kommer få se, att vi var ett topplag kan ge utslag på säsongsbiljetterna året efter. Hoppas på minst 1000st fler i snitt till nästa år.
Kan man så ska man gå allin på Barto, för att ta sig till shl behöver man en målvakt i absolut toppklass eftersom han måste kunna stå på huvudet och rädda laget väldigt många gånger om i ett slutspel.
Jag skulle säga att målvakten är 50% av ett lagbygge för ett avancemang
Smurfen: Karlkvist har ju varit en trotjänare ända sen vi åkte ner, trots erbjudanden från högre upp. Han skulle kunna få legend-status om han stannar ett år till, men förstår till fullo om han vill vidare.
Glömde From i original-posten också, han skulle jag gärna se också. Känns inte helt otroligt.
Hur tänker vi kring Björka? Han har också varit med sen början på det här äventyret och gör ju ändå rätt för sig varje säsong men kanske dags att prova nytt? Jag gillar ändå honom.
Smurfen: Beror väl hur kontrakten är utformade. Går det att bryta? Högre liga innebär också högre löner. Men, visst vore det underbart om det fanns fler som tänkte som Dahle’n och stannadd kvar
mattias - 74: Vad är det du inte förstår? Ni och AIK är de stora vinnarna i detta beslut och Löven och Modo är de stora förlorarna.
När dessutom personer som Bergkvist och Håkan Svensson, personer med egenintresse i frågan, sitter på positioner där de får vara med och ta detta beslutet, får ju en att undra...
Ni hade troligtvis förlorat 4-0 i matcher mot både Löven, Modo och Timrå.
{5647}: Så du menar att meriter från förut avgör vilken som är bästa spelaren och inte vad man presterar på isen? Jag anser att spelaren som presterat bäst under säsongen är den som är bästa spelaren inte vad den gjort tidigare under sin karriär i andra ligor. Kollar man merit så är Bartosak en bättre målvakt, kollar man stats i år är han efter Cannata.
Sven Tuta: Undra om vi kommer att få se någon av dessa spelare som är på G till SHL ändrar sig och stannar kvar för att typ " denna säsong inte fanns" eller "nu jäklar vill jag ta revansch med laget i mitt hjärta" ???
JoseGonzales: Jo, Canata platsade verkligen i NHL som Bartosak? Han platsade inte ens i det kanadensiska c-landslag där Tambellini fick chansen i vintras, medan Bartosak stod för Tjeckien i VM.
Canata stod dessutom bakom seriens klart bästa försvar. Till och med er andremålvakt hade fantastisk statistik. Bättre än Canata faktiskt... Bartosak hade över 3% bättre än både Hanses och Lundin...
Är det okej att starta upp en ny tråd? Lika bra att börja tänka i dessa banor istället, nu när det blev som det blev.
I nuläget så är det många positioner som behöver fyllas ut, men vi sitter ändå med en okej stomme.
Forwards X - X - X Rosdahl - Olofsson - X X - Jellvert - X Sylwander - Häggström - X
Förhoppningsvis så ser vi en utveckling på Olofsson som vi hade med JJ, då skulle han kunna leda en förstalina. I övrigt så kan vi kanske komplettera med LP, Åhström, Karlström, Wahlgren och Wahlgren. Skulle vara härligt om Forsberg skulle kunna tänka sig ett år till nu när han ändå pluggar i Umeå och inte är särskilt dyr heller.
Backar X - Norlinder (räknar dock bort honom) X - Öhman X - X
Wallinder och Styf kan säkert ta ganska mycket istid nästa säsong, men här behöver det annars komma in mycket nytt. Ska man försöka behålla Hedman och/eller Tommy? Vad är oddsen att en som Belov skulle kunna stanna?
Målvakter Lundin - Dackell
Drömmen är ju om man kunde punga ut för Bartosak här (inte troligt), annars så får vi chansa på någon lite mer okänd kille tycker jag.
JoseGonzales: Ok låt säga att Canasta är ligans bästa målvakt, varför skulle han då nöja sig med att spela i ett bottenlag i SHL (om löven hade gått upp) och inte få mer pröjs i Frölunda och chans att spela i Europa och vinna pokaler?
{8671}: Cooper har kontrakt över nästa år men som seriens bästa back lär han snos av ett SHL lag. Om han väljer att stanna blir han ännu mer omtyckt. Cannata är kanske bästa målvakten någonsin i allsvenskan och då skriver man inte på ett år till i allsvenskan. Hade löven gått upp hade han nog stannat. Palmquist kommer inte heller spela i en andra liga nästa år..
puffe: "En julklapp till alla MODOiter är dock att det redan nu står klart att backen representerar MODO även den kommande säsongen." Notera "står klart". Det är klart att Norlinder spelar i Modo nästa säsong. Om inte så ljuger Modo. Det är Modo som ansvarar för texten i pressmeddelandet. Om Norlinder lämnar så har han ryggen fri så länge han inte har sagt samma sak.
CDC defines "close contact" as being about six (6) feet (approximately two (2) meters) from an infected person or within the room or care area of an infected patient for a prolonged period while not wearing recommended PPE.
KB: Både spelaren och klubben sa i pressmeddelande att han skulle spela i MoDo nästa säsong. En SHL-klubb kan nog inte tvinga en spelare att byta klubb mot spelarens vilja , eller? Läs press-meddelandet från senaste julafton.
Nucky: Så jävla less på SHL- och hockeyförbundets avrunkande av Leksand.
Hade det varit IKO och vilket annat lag som helst på nedflyttningsplatserna tror jag ärligt att beslutet hade kunnat bli annorlunda.
Jonas Bergkvist är ledamot i styrelsen i hockeyförbundet och har varit med och tagit detta beslutet. Ni vet han som har sin tröja hissad i Tegera Arena....? Han lär nog ha egenintresse i den frågan.
Pekka Arbelius: Har hockeyallsvenskan som organisation haft någon som helst åsikt om upp- och ned-flyttning? Jag har inte sett något uttalande om detta.
Sedan en annan sak, Norlinders förlängning med MoDo var ju en julkapp, synd att MoDos informationschef 'glömde' skriva att det fanns nån SHL-klausul inbakat. Vilseledande och jävligt irriterande om han nu går till Frölunda han med.
Lolol: Tror alla importer lär dra. Så ni kan nog glömma Tambellini i så fall. De stänger ju snart Kandensiska gränsen och tror inte han vill chansa på att bli fast i Sverige på obestämd tid..
Helt ärligt, hur kan man ens anse att säsongen skall avslutas? Det spelas ju för fan fortfarande matcher överallt i andra sporter. Kör vidare utan publik bara så detta kan avgöras på rätt sätt!
Tarasov: Jag är inte förvånad över att man beslutar som man gör, att ingen flyttas upp.
Men om Leksand och IKO får behålla hela fallskärmen är det helt åt helvete. Hälften av pengarna från cmore ska fördelas över HA-lagen där Löven får mest osv. Nu åker framför allt Modo och Löven på en ruggigt tuff ekonomisk smäll, och får inget tillbaka. Dessutom förstärks IKO och Leksand, och de kommer vara starkare 21/22 när nästa års lag går upp och ska slåss med dessa i botten året efter.
Jag vill se en debatt om detta i något sportprogram, hade det gällt fotbollsallsvenskan då hade det debatteras utan dess like, kom igen ta debtten nu SHL och Hockeyallsvenskans representanter.
JoseGonzales: Varför kan ni inte förlänga med dom här spelarna nu? Det står väl Björklöven fritt att göra det? Om spelarna vill spela i en annan liga, ett annat land eller till en annan lön så är ju risken att dom gör klart detta långt innan ni spelat klart ett kval ändå. Det är den bistra verkligheten för alla lag i allsvenskan. Om spelaren ska vänta på att laget kvalat sig upp och därefter skriva kontrakt, ja då måste ju förhandlingsutrymme vara mycket sämre eftersom i stort sett alla konkurrerande klubbar har spikat sina trupper redan?
goleafs: Jag har följt Modo sen 1983, för mig dog svensk hockey idag. Förbundet bryr sig bara om SHL och struntar totalt i vad konsekvenserna blir för övriga lag. Hur kommer intresset för hockeyn påverkas när de pissar på seriesystemet.
Jag tycker det rätt helt rätt att stänga säsongen men flytta upp 1:an och 2:an är det minst orättvisa.
goleafs: Det är inte lätt att få ihop ett slagkraftigt lag som ska kunna utmana lag i SHL, vi har byggt vårat lag i fyra år, lär tappa i stort set 15 spelare eller fler.
Märkligt att Leksand ska ha sån jävla tur att bli kvar, dessutom Oskarshamn ett lag som tillhört ettan bra länge.
jonsson: Skrivit på nu. Med mina taknar om egoismen i beslutet & på sikt svensk hockeys fall ner i avgrunden. Att ha möjligheten till avancemang är drivmotorn i SVENSK IDROTT
goleafs: Känns ändå som ni har goda möjligheter att behålla större delen av laget och vara storfavoriter nästa år igen. Är väl Canata och Cooper som blir de riktigt tunga tappen. Vi kommer dock tappa precis all spets vi har och gissningsvis få svårt att ens nå slutspel.
Gavelo: Hade varit så enkelt att spela klart finalserien och slutspelsserien utan publik. Då hade man lättare kunnat välja vilka lag som skulle gått upp..
Någon som har twitter och vill vara med och starta/sprida ett initiativ med riktning mot shl/cmore?
Vi modoiter borde gå ihop och markera mot cmore och shl och samtidigt hjälpa modo.
Principen är att vi säger upp våra cmore abonnemang nu direkt. Pengarna för 5 månader går till modo, ca 400 a 5 månader.
Motiveringen är den skeva fördelningen mellan shl/ha och att shl skiter i klubbarna underifrån.
Får vi ihop många så borde detta inte gå obemärkt förbi hos cmore. Vi är nog många modoiter som har cmore och därför sponsrar shl och lagen där, vettigare att ge detta direkt till modo när det ändå är uppehåll i serien och ingen hockey på tv. Sedan kan man teckna på när serien startas, gjorde själv så första året med modo fonden och skickade in 2400:- utan att öka mina kostnader.
Jag kommer göra detta för att stötta klubben och markera av ren princip. Men har ingen aning om det går att få spridning på detta, och har inte twitter som verkar kraftfullt för att nå ut till många.