Kan ha sett fel, ser 8m nämnas på många ställen. Kan antingen varit i någon krönika av sanny eller i podden.
Tycker förslagen i Expressen artikeln var vettiga. Hade gett utrymme för en ha klubb att vara lite smarta med sina kontrakt på nyckelspelare, typ skriva bort klausulen mot högre lön.
Summan är högre än 8m. Tror potten man tar av är 12 eller 14m. Alla klubbar i shl lägger pengarna i potten oavsett om man värvar eller inte. Tror dom tar detta från tv pengarna. Ska kolla om jag hittar länk.
MorganaLefaey: sjukt att det ens skall vara en maxgräns. De som väljer att ta spelare från hockeyallsvenskan. Ingen som tvingar på dem direkt. Ännu värre att det finns en gräns när de kan sno spelare som har kontrakt och att det är sådan låg kostnad för det. Borde vara föreningen som bestämmer vad de vill ha och att nuvarande är ett minimumbelopp
KB: Tittade via eliteprospects igenom lagen lite snabbt. Och de övriga laget har transfers mot SHL på 1.466.666kr tillsammans. Så det är fortfarande en hel del kvar till 8mille.
Trodde det skulle vara mycket mer. Men sen tycker jag eliteprospects strular lite på försäsong. De som kommit gått under seriens gång står kvar på listorna, Så inte hundra det stämmer. Men ändå ganska intressant. Visar ju att man hade ett lag som många måste anse innehöll en hel del spelare som platsar i SHL.
Men Timrå har knappt redovisat något. Men enligt inside info (timrå supporter) så hade Nubben uttryckt att de har en hel del påskrivna avtal men att de inte släpper dessa än. Så där kanske det också finns spelare som lämnar för SHL.
KB: Iofs så är mina siffror från 2019. Så kanske ändrats lite. Men de skrev också i artikeln att detta avtal gällde 4år. Så det säger ju emot den förändringen lite.
MorganaLefaey: Är ganska säker på att taket ligger på typ 12 miljoner nu. Kan inte hitta källa, men har för mig att ha läst det för inte så längesedan.
Smurfen: Så jag läste avtalet om ersättningar. Svenska spelare före 19Jul 20-21år -> 350.000kr 22-24år -> 300.000kr 25år o uppåt -> 250.000kr
Mellan 19-26Jul svenska spelare. Spelare som har kontrakt -> 350.000kr extra Spelare utan kontrakt -> Ingen extra ersättning
Utländska spelare: 1år i klubben -> 1/3 av ersättningen för svensk spelare 2år i klubben -> 2/3 av ersättningen för svensk spelare 3år i klubben -> Samma ersättning som för svensk spelare
Utländska spelare mellan 19-26Jul: Ingen extra ersättning
Sen har SHL ett maxbelopp på 8Miljoner. När de slagit i taket så utgår ingen ersättning för spelaren.
Tittar vi då på Löven och Modo och övergångar till SHL.
Löven: Cannata Utländsk 1år i klubben över 25år+ 83.333kr Cooper Utländsk 1år i klubben över 25år+ 83.333kr Larsen Utländsk 1år i klubben 21år 116.666kr Häman Aktell 21år värvad före 19Jul 350.000kr Löven totalt: 633.332kr
Modo: Johnson 27år värvad före 19Jul 250.000kr Berglund 20år värvad före 19Jul 350.000kr Olofsson 23år värvad före 19jul 300.000kr Rosdahl 23år värvad före 19jul 300.000kr Tambellini Utländsk 1år i klubben 25+ 83.333lr Hedberg 20år värvad före 19jul 350.000kr Norlinder 20år värvad före 19jul 350.000kr Modo totalt: 1.983.333kr
Löven får det lite taskigt då många är utländska spelare. Men vi snackar 2.6miljoner från bara 2 klubbar. Inte kollat, men nog känns det som gränsen på 8Miljoner är lite lågt? Men nu är väl Löven och Modo också de lag som drabbats hårdast, så vem vet...
Tarasov: Vi lever ju i en demokrati, så om kommuninvånarna vill att kommunen ska finansiera föreningar är jag helt okej med det.
Det är väll egentligen något som alla kommuner gör förvisso. Hetsen verkar mest ligga mot så kallad "kommundopning" lite oklart om det avser kommunen eller dess bolag.
Oavsett vad, vill kommunens invånare att en del av budgeten ska gå till idrotten så är det helt ok i en demokrati.
Oljemiljardärer, folk som bryter mot mänskliga rättigheter och andra typer av oligarker är tusen resor värre.
Peja: Ja, tikarna verkar ovanligt lugna såhär års men jag antar att det till stor del bygger på att Dahlén stannar - de lever på hoppet, så att säga.
Men det räcker nog med att han lämnar för att korthuset ska börja falla och supportrarna börjar ropa på hela föreningens avgång. För utan deras förstakedja (samt övriga du nämner) så vet jag inte riktigt vad som finns kvar att bygga runt.
Även om tik ser ut att klara sig från någon större plundring så vet jag inte riktigt vad man ska säga om deras lagbygge om förstakedjan försvinner.
Spock: Det är inte ok att få pengarna från kommunen, det är inte ok att få pengarna från en storsponsor och man skall skänka bort sina prispengar till fansen. Det är inte lätt att vara hockeyklubb alltid ;)
Heyerdal: Å andra sidan vet vi väl fortfarande inte hur det blir med Dahlén, Lundin, Westerlund etc? Och typ Brattström, Ohlsson var väl bland deras bättre ifjol.
Timrå hade ju inte alls samma bredd som MODO men det räcker med att de tappar ett fåtal spelare för att de ska bli ett lag för undre halvan.
Tror jag med, men har med honom då han har kontrakt än. Lämnar han så ska det in en rutinerad pjäs med defensiven i fokus. Belov vore lite av en dröm där, då har vi fina defensiva backar i Belov, Mikelsson och dahlroth som alla kan ge stabilitet till sina packpar samt ta mycket tid i bp.
Skulle nog gärna se honom ifall han får vara hel. Men tror han väljer att avsluta karriären. Tommy E får inte förlängt. Dahlroth, Mikelsson, Hedman fyller kvoten av rutinerade backar. Vi ska ha in andra typer som nässen till de sista platserna.
Tycker truppen börjar se intressant ut. Men det ska in 2-3 backar och ca 2-3 forwards. Kanske vi börjar med en mindre trupp för att sedan kunna ta in en back och forward om bra spelare blir tillgängliga.
Kollar man på det vi har på kontrakt.
Backsidan är tydligt att vi söker backar som kan stabilisera defensiven. Dahlroth och Mikelsson kommer vara nyttiga för att släppa lös de offensiva backarna. Inte lika sexigt som förra året än, men kan kanske ge bättre balans och defensiv stabilitet.
Ser spännande ut, Ohlsson kan vara en bättre ersättare till t.ex Rosdahl med sin fart och bp spel. Svenningsson känns som en uppgradering mot from. Aagaard svårt att veta, men gjorde en genomgång av stats tidigare och de visar på att han inte bör vara sämre än Olofsson snarare snäppet bättre stats och meriter.
Allt beror på vad resterande nyförvärv håller för klass, är det spets ser det lovande ut. Är det bredd och man lyfter upp spelare som tidigare varit i tredje/fjärde till andra känns det som det behövs rejäl utväxling på spelarna.
Nucky: Hoppas att Wallinder får gå in med Mikkelson i ett första backpar och utveckla sin offensiva sida. Såg riktigt bra ut i offensiv zon de få gånger han gjorde sina utflykter. Bra avvägningar.
Robin Ztorken L: Han sover nog i Polishuset i helgen. Nä, Öviksbor är ganska coola, men vi minns ju då Örntaxi inte ville skjutsa domarn från Kempis till flygplatsen. Då vet man att man gjort nåt fel.
{6870}: Undrar om Björn Hellkvist anlänt idag, eller...??? Ska bli intressant att få svar på under dagen. Någon som vet var han bor och kan åka och kolla :-)))
{8399}: som du säger, det vet man ju inte. skulle man satsa på dackell och han skulle bli bra, så skulle han nog gärna dra hem till gävle så fort han fick chansen. det skulle ju inte en snubbe från de egna leden göra på samma sätt. tänker jag.
{9025}: Vad som känns tragikomiskt är säsongsavslutningen och att det enda HA lag som ska tacka högre makter för detta pandemi som då fick hjälp med att "rädda" sin ekonomi är AIK!! Tycker personligen att alla spelare som bara veckor innan skrev på nya kontrakt känns lite komiska, men visst alla vill spela så högt upp som möjligt!.. Men ett kontrakt ska vara ett kontrakt som man förbinder sig till att fullfölja!.. Det har både vi i Löven och i MoDo fått erfara den hårda baksidan av, eller hur?..
Det som ändå känns mest fördjävligt, om man bara ser till HA är att AIK kan klara sig så bra och köpa spelare till höger och vänster och att det skulle ha kommit in en STOR sponsor som lastat in vita pengar i den klubben under den rådande världskris som vi står inför känns aningen tvivelaktigt!.. Men med förbundet bakom sig är allt möjligt, till och med att rädda AIK till varje pris!..
Så svaret på din fråga är att Liss stannar och det ska han ha all kredd för, visst kostade det en slant men det är mer som har kostat denna säsong och jag måste imponeras av det lugn som PK visar upp i detta läge, själv skulle man nog ha befunnit sig i en form av en atom vid det här laget!!..
Jag ser att MoDo har HAs motsvarighet till Corona AIK i sin första match, snacka om att man hoppas på att det blir två siffrigt till MoDo denna match, men då går väll förbundet in och ändrar resultatet i efterhand ska Du se, inget förvånar mig längre inom svensk ishockey!!!!!
Costanza: SHL-plundringen av Löven är inne i fas 2 nu. Först värvas de självklara spelarna som verkligen förtjänar chansen, sen värvas de som är lite mer tveksamma. Kan tänka mig att klubbarna är helt inställda på att tappa spelare i fas 1 men desto surare att tappa de som lämnar i fas 2.