1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

SHL · 532572 inlägg · 4126 ämnen

« · 2058006 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Silly season - 2020
Gavelo:

Klart vi har fått betalt. MEn du kommer aldrig få några siffror från någon.

Men det Ulf sa "vi har hittat en överenskommelse mellan de tre parterna (Björn, Modo, ny klubb) som vi är nöjda med och som är bra för Modo". Så hade man aldrig uttryckt sig ifall vi inte fått ersättning, då hade det varit "vi har valt att avsluta samarbetet med Björn".

Sv: Silly season - 2020
jonsson: Givetvis har dom namn som bollats fram och tillbaka, tro inget annat.

Sv: Silly season - 2020
Amitiel:

Vi verkar inte ha nån brådska med att hitta en ersättare, arbetet påbörjas NU.

Sv: Silly season - 2020
Amitiel: Extremt sjukt hur en del stack huvudet i sanden och trodde Björn blivit felciterad eller andra bortförklaringar.

I själva verket har han varit tydlig med att han ville lämna sen säsongen tog slut...

SKANDAL att det tog över en månad att lösa.

Sv: Silly season - 2020
Gavelo: Och vad var alternativet?

Sv: Silly season - 2020
Amitiel: Håller helt med, men så underbart att ha Johan Widebro!!

Sv: Silly season - 2020
JoseGonzales:

Tur att du inte är förhandlare. Klart dom måste säga stenhårt "nej" officiellt, detta pga att få en så bra ekonomisk ersättning som möjligt för att bryta kontraktet.

Går man ut och velar och säger, vi får se vad som händer och öppnar dörren lite på glänt så spelar man Leksand i händerna. Då kan Leksand bara vänta och ta honom gratis.

Så jag skulle hellre säga "well played" till Widebro och övriga, precis som man skulle ha gjort för att maximera vår vinst i detta.

Sv: Silly season - 2020
Gavelo:
Nja det som är riktigt skrämmande för mig är att folk vill ha kvar en tränare som inte vill vara här och som aktiv försökt skada MoDo för att få komma bort.

Sv: Silly season - 2020
atomragnar: På vilket sätt är det ett troll försök som är pinsamt dåligt? Tycker du själv att man ser ut som en vinnare om man säger att det är 0% chans att ens huvudtränare man nyss skrivit kontrakt med lämnar och sedan lämnar han några veckor senare efter att han smutskastat klubben?

Sv: Silly season - 2020
Rytter: Ja har inte Leksand fått betala så har vi ju dragit ned byxorna fullständigt på oss själva, iofs har vi gjort det litegrann genom att visa att det är ok att gnälla sig ur ett kontrakt.


Sv: Silly season - 2020
JoseGonzales: Så uppfattas inte alls denna situation. Bra försök, dina trollförsök är alltid pinsamt dåliga..

Sv: Silly season - 2020
Gavelo: Du tror alltså på det?

Sv: Silly season - 2020
Gavelo:

Vadå sparkar en tränare. Lyssna gärna på infon som kommer, man sparkar ingen. Ganska tydligt att Leksand fått betala för sig för att lösa björn.

Att man har krokar ute kring huvudtränare är självklart, man har garanterat idéer men man har inte gått in och börjat prata specifikt med några kandidater.

Sv: Silly season - 2020
Gavelo: Björn har gjort sig totalt omöjlig för klubben, sponsorer är viktigare än en tränare.

Sv: Silly season - 2020
Rytter: Ja, varför inte Skellefteå som verkligen frågade Modo om möjligheten att köpa loss Hellkvist? Leksand är givetvis en mycket större utmaning, men där slutar fördelarna tycker jag.

Sv: Silly season - 2020
Gavelo: Just därför ska vi inte ta några idiotbeslut nu och anställa nån Melin, Samuelsson, Säcken etc. utan någon från Övik som vill vara där länge!

Sv: Silly season - 2020
Som sagt, Widebro och Glader drar ner byxorna lite grann på sig själv om man nu meddelar att Hellkvist lämnar när man sa att det inte finns en chans att han lämnar, att han kommer träna MODO i höst osv.

Man borde varit kallare med att vara så tvära statements för nu skulle man ju tydligt vara förlorare om han lämnar.

Sv: Silly season - 2020
{5647}: Det som är riktigt skrämmande med detta är att Modo åter igen sparkar en tränare och får börja om, iofs så säger jag inte så mycket om just de då Björn uppenbarligen sagt att han vill bort, men inte nog med det så har man INTE fört någon dialog med någon, med andra ord är vi strax inne i Maj och står utan tränare.

Denna klubben slutar aldrig att förvånas.

Sv: Silly season - 2020
{5647}:

SAIK hade jag förstått ifall han ville till, men Leksand är ju märkligt.

Vi sköter detta snyggt iaf, ingen skit kastas på Björn eller Leksand. Man nämner inte ens Leksand utan vilken klubb det är får de går ut med. Man säger bara att man nått en bra överenskommelse med de tre parterna (tolkar det som ekonomisk kompensation som är god).

Men underbart att vi inte kastar skit tillbaka.

Sv: Silly season - 2020
Rytter:

Ja, som arbetsgivare bör man i alla fall direkt oroa sig om BH upplever en kittlande känsla. Haha!

Har svårt att förstå hur man kan se han som en långsiktig lösning, men det är ju inte mitt huvudbry. Med det sagt hoppas jag också att det blir ett huvudbry, har fan inte det i mig att lyckönska honom.

Sv: Silly season - 2020
Rytter: Har svårt att tro det faktiskt. En mycket mer turbulent förening och fortfarande väldigt långt hem till frun och barnen i Ängelholm.
Jag tror verkligen att han kittlas av möjligheten, men jag tror att det kan bli för jobbigt för honom.
Sedan tror jag inte att man kan lyckas med att spela så offensivt som Björn vill med det spelarmaterialet man har.

Många frågetecken.

Sv: Silly season - 2020
Rytter:

Hellkvist har tydligen riktat kritik mot klubben enligt AB

Sv: Silly season - 2020
Majbrasan:

Hoppas han trivs i Leksand så han inte hittar något annat som kittlar nästa år när de ligger i botten.

Sv: Silly season - 2020
ante08: 13:00

Sv: Silly season - 2020
Någon som vet vilken tid Pressträffen är?

Sv: Silly season - 2020
"Kontraktsdetaljerna mellan Leksand och Hellkvist är enligt uppgift klara och det handlar om ett flerårskontrakt." - Aftonbladet

Hahah, flerårskontrakt.. det fick mig faktiskt att börja skratta.

Sv: Silly season - 2020
Steken84: Lite trist, men också lite skönt. Jag tycker att han fick ut rätt lite av sin kvalité hos oss. Delvis såklart för att han spelade med spelare som inte haft spelsinnet att utnyttja honom, men också för att jag tror att han varit väldigt dyr i förhållande till vad jag tror att han tillfört.

Sv: Silly season - 2020
Steken84:

Väntat men väldigt synd. Men vi får hålla ögonen på hur det går för Iikka och Karla i finska ligan och se om den ens öppnar som tänkt, annars är de välkomna tillbaka som yttrar i en första formation.

Sv: Silly season - 2020
Steken84: Äsch, då :( hade velat se mer av den finske trollkarlen..

Sv: Silly season - 2020
Kangasniemi klar för pelicans.

Källa eliteprispects

Sv: Silly season - 2020
{5647}:
Uppladdat:

500x0-eliasjpg.jpg

500x0-emil-pjpg.jpg

500x0-freddan.jpg

500x0-zatajpg.jpg


Sv: Silly season - 2020
Trustor: 13.00 Modochannel ang Nyheter herrlaget

Sv: Silly season - 2020
KulltorpsOlli: det är väl ingen generell fakta? är det inte vanligare att supportrar minns länge sånt som påverkat dem känslomässigt och har med favoritklubben att göra?

det andra håller jag dock med om. jag tycker inte att det framkommit något från någon som tyder på att de vet att BH varit ur balans, en sån tro är nog mest önsketänkande tänker jag. tror snarare att allt varit krasst kalkylerande i syfte att gynna sin egen karriär i en situation där han ångrar det nypåskrivna kontraktet.

Sv: Silly season - 2020
Tarasov: Jo, det kanske är så att Timråsupportrar måste ha lätt att glömma. Det måste ha varit jobbigt att ha en överflödig Modo-supporter som tränare. Tappa Olsson, Hedman, Öhnerud, Emil Pettersson och så vidare till Modo.

Sedan när den store hjälte Zäta skulle göra som Foppa, Näslund, Sundström, Timander, Påhlsson, Enström, Jonsson och Salomonsson. Dvs, avsluta karriären i hemmaklubben så flyttar han till Skåne...

Vi däremot är inte vana vid sådana svek från personer vi älskar i klubben och därför tar det extra hårt på oss. :)

Sv: Silly season - 2020
Eller:
Som man känner sig själv känner man andra är generellt ett ganska bra utryck, tror att Kulltorp projicerar sitt egna förhållande till Timrå när han skriver om Modosupporar något vi bör visa förståelse för.

Sv: Silly season - 2020
KulltorpsOlli: jo kommentaren "men, det är som otrohet. Vissa par klarar att förlåta och glömma. För vissa är förtroendet dött för all framtid."
Den visar verkligen att jag har en åsikt och tycker att alla ska ha samma? Det är ju snarare du som varit kategorisk nu.

Sv: Silly season - 2020
Eller: Sen tycker jag generellt att JFK har en tendens att föra diskussioner i forumet utifrån att det han tycker, är det som gäller, och det är den enda sanningen.
Det får han väl tycka iofs, men då får man också förstå att man kan bli ifrågasatt.

Sv: Silly season - 2020
KulltorpsOlli: Jag skulle inte säga att supportrar glömmer fort. Kanske vissa och kanske är man beredd att ändra ståndpunkt om någonting verkligen bevisar motsatsen.

Jag tror att väldigt många skulle vara rejält emot att ta emot Björn igen. Det skulle bli ett ramaskri om Modo om några år värvar tillbaka honom.

men, det är som otrohet. Vissa par klarar att förlåta och glömma. För vissa är förtroendet dött för all framtid.

Sv: Silly season - 2020
KulltorpsOlli: Talar du av egen erfarenhet när det gäller minnet?

Sv: Silly season - 2020
Eller: Därför att det baseras på en ganske generell fakta. Att supportrar har kort minne och glömmer fort.

Att säga att man vet att Hellqvist skulle ha tagit en annan väg, och påstå att han inte var i balans, det är ju bara fabler.

Sv: Silly season - 2020
KulltorpsOlli:
”Detta är bara affärer, supportrar mfl har oftast ganska kort minne.
Om han efter ett par framgångsrika år i SHL skulle vilja tillbaka så kommer ni hylla honom, garanterat.”

Varför kritiserar du andra som tror sig veta när du själv uttrycker dig som du gör.

Sv: Silly season - 2020
{5647}: Detta är bara affärer, supportrar mfl har oftast ganska kort minne.
Om han efter ett par framgångsrika år i SHL skulle vilja tillbaka så kommer ni hylla honom, garanterat.

Jag tror han har agerat precis så mycket han behövt, för att kunna bryta kontraktet med Modo.

Men det är bara spekulationer, och att du verkar veta att han var i obalans och attdu vet en bättre väg, låter konstigt. Du vet ju lika lite som jag i denna soppa, eller?

Sv: Silly season - 2020
{5647}:
Har noll förståelse, något sånt skulle bara gjort mig mer arg och besluten att nu fan ska dom få, och gjort att jag fått mer vi mot världen känsla.

Sv: Silly season - 2020
Majbrasan:

Håller med, det är skönt att kunna riva av plåstret och gå vidare.

Bara se till att vi får maximalt betalt för Björn, sedan är det tråkigt att han själv väljer att förstöra minnet av honom. Allt gott han har gjort för klubben kommer glömmas bort och han kommer inte bli ihågkommen för detta, utan han kommer bli ihågkommen som det egoistiska svinet som bråkade sig bort och drog klubben i smutsen och satt oss i en tuff situation.

Men det är hans val och han får stå för det, tror att om han några år kommer se tillbaka på detta och inse att dessa veckor inte var hans stoltaste ögonblick.

För oss gäller det att gå ihop som klubb och lag och tillsammans med fans och fortsätta bygga en vi mot världen känsla.

Vår chans att utmana om uppflyttning nästa år minskar pga denna turbulens och spelarflykt då vi måste börja bygga om igen, men det kan vara bra att smyga bakom Timrå, AIK, Löven och låta pressen ligga på dom.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
bisterfinnen: Tackar 👍😃

Sv: Silly season - 2020
{5647}: Vi vet egentligen för lite för att kunna säga någonting, helt enkelt. I slutändan spelar det mindre till ingen roll. Det ska bli skönt att här blir klart i eftermiddag så att vi som någon tidigare påpekat kan lämna den här soppan bakom oss. Det har varit som att en slö kniv fortsatt terroriserat en efter den här katastrofavslutningen på säsongen, för att inte tala om alla spelaravhopp..

Sv: Silly season - 2020
Smurfen: Hela organisationen är så uppstyrd och proffsig numer att det knappast är ett problem att locka hit spelare.
Hur Gudmundsson vill spela vet vi inte ännu(om det blir han) men ska nog inte gå efter hur Almtuna lirade. Svårt att spela en frejdig offensiv hockey med så svagt material.

Sv: Silly season - 2020
KulltorpsOlli: Jag har full förståelse för att han vill lämna med tanke på hur illa vi blivit behandlade av både förbundet och av de SHL-lag som tagit våra spelare, men det har inte med saken att göra. Hans uttalanden är inte likt honom alls.

Han hade kunnat göra det mycket smidigare, utan att på samma sätt bränna broarna. Exempelvis hålla dörren till Skellefteå öppen om det bara handlar om att lämna allsvenskan. Man lägger inte så oerhört mycket kraft och möda på att bygga upp ett varumärke för att sedan helt rasera det så fort. Jag är säker på att om han varit i balans så hade han hittat ett sätt att göra sig omöjlig, som inte inneburit att snudd på varje journalist fördömt hans handlande.

Sv: Silly season - 2020
KulltorpsOlli:
Mer att man vill behålla en bra tränare skulle jag säga.

« · 2058006 · »