1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

SHL · 530951 inlägg · 4122 ämnen

« · 2196030 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Silly season
KarateKing700: Stort och stort , ni vet nog det mesta vad som kommer ske idag. men om allting går i lås dom kommande dagarna så kommer ni ha en center klar denna vecka med.

Sv: Silly season
{9108}: Nu jävlars är bombflyget här

Sv: Silly season
{9108}: Det är nåt stort?

Sv: Silly season
hehh, se bara till att inte missa detta.. för ni kommer ångra er annars

kommer troligtvis bli en till " modo channel " på torsdag eller fredag med.

Sv: Silly season
KB: När vi nu fått in Hinken och Karlin så är sillysnacket på helt andra höjder. Min känsla är att när vi fick in dessa herrar så har bara ” drömnamn” poppat upp som tidigare var orealistiska. Modo is back to business 💪

Sv: Silly season
Dante kingen: Jag hoppas Näsén blir den vi önskade att Öhman skulle vara.

Känns som att både han och Modigs har haft "kometkarriärer" till shl (gått lite väl snabbt) men som skulle kunna få rejäl utväxling med ledande roller i ha.

Men jag skulle tippa på att man presenterar OP.

Sv: Silly season
Dante kingen:
Inte sett så mkt och har man inte gjort det tycker jag han ser intressant ut
- Jobbat sig upp div 2 till SHL, t.o.m. landskamper
- Bra ålder, kring 24-26 kan det hända mkt
- Provat på SHL och inte helt gjort bort sig

Sv: Silly season
Amitiel: Vad tror ni om Nässen? Av det jag sett av honom känns han som en liknande spelare som Marcus Oskarsson.. Ganska seg på rören men skicklig på klubban och bra spelsinne. Och spelar med ganska stora risker. Hoppas han kan steppa upp i Modo och vara en toppback som vi behöver att han ska vara

Sv: Silly season
Amitiel: med tanke på gifvalet borde det vara op men jag gissar på näsan

Sv: Silly season
Sven Tuta: Man vill ju drömma i Silly, men Barto känns så extremt osannolikt. Han vill ju inte spela i andraligan och om det nu skulle bli så ändå, så känns Tex som en ännu märkligare värvning...

Tror på OP!

Sv: Silly season
Rykten säger ju att Näsėn och Oskar Pettersson skrev på under dagen igår så får väl hoppas det stämmer.

Sv: Silly season
Sven Tuta: Då snackar vi inte bombmatta längre utan minfält 😂

Sv: Silly season
KarateKing700: Melodi : Balthazar väl?

Sv: Silly season
KarateKing700: Assisterande tror jag
Men Kung Bartosak, vilken bömb det vore

Sv: Silly season
KB: Kör på den va 😂

Sv: Silly season
Smurfen: Spelande PP-coach Conny!

Sv: Silly season
Sven Tuta: Bart Bart Bartosak Bartosak 😂

Sv: Silly season
{8879}: Bartosak! ;)

Sv: Silly season
Costanza: Hoppas innerligt på Näsén!!
Hade varit gött att få en sådan värvning offentlig tidigt i sillyn!

Sv: Silly season
hanzon: Såg Conny Strömberg åka ner mot Arenan nyss med sin vita skåpbil:: CS24 😂😂

Ang rykten till kl 13.00

Sv: Silly season
{8879}: Tror på Pontus Näsén...

Sv: Silly season
hanzon:
Peters blir min gissning

Sv: Silly season
Jag gissar på Oskar Pettersson

Sv: Silly season
KarateKing700: Nu jäklars, blodtrycket stiger.

Sv: Silly season
MODOCHANNEL 13:00
Uppladdat:

500x0-68122bd8-de1a-4d1c-9907-2ad1f1a3174c.png


Sv: Silly season
Modo Channel kl 13.00 idag

Sv: Silly season
Tarasov: En center som är ledig som har haft det tufft i SHL?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KB: Jo, men något jag tänker på är att även om vi var i en stark trend var spelet fullständigt horribelt. Man kan såklart skylla litegrand på sämre självförtroende och försämrad ork ett tag. Däremot kan man inte ursäkta det sämsta försvarsspel jag sett Modos A-lag presterat under de alldeles för många år jag följt laget. Inte ens under Huras hade man så passivt och dåligt försvarsspel.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Amitiel: Hade det varit en enskild händelse så hade jag kanske varit inne på din linje, men det har varit flera intervjuer där både Glader och Styf skyllt på Covid-utbrottet. Även om det säkert var så att man tappade fart, så tycker jag inte att man kan använda det som ursäkt under flera månader. Jag gillar verkligen inte de signalerna det skickar ut.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}:
Det beror väl på hur man väljer och se det, du ser det tydligen som dom använder det som en ursäkt för mycket under säsongen gick fel.

Jag ser det inte som att dom försöker använda det som en ursäkt för något, utan att dom reflekterar över säsongen och påpekar en sak som dom med facit i hand skulle valt att hantera annorlunda.

Sv: Silly season
Slaggaplexi:
Ja om inget händer innan arbetarnas dag så fortsätter han

Sv: Silly season
Slaggaplexi: En tanke som slog mig härom dan ang Peters, när dom meddelade att kungen Bartosak skulle lämna så presenterade dom Peters i samma live sändning då !

Nu när Tex blev klar så nämnde dom inget om Peters !

Inte för att detta har nån betydelse ändå .

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: Nog var det en signifikant del i det större haveriet. Vi hade en stark trend precis innan utbrottet och sen blev det dubbla smällar med Covid och att Kaut och Hepponiemi lämnade samtidigt.


Men ledarsidan, systemet och chansningarna i truppbygget är fortfarande större missar enligt mig.

Sv: Silly season
dempa: Måste komma några uppgifter om Anthony Peters i veckan?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
dempa: Är det bara jag som irriterar mig på att Modo använder Covid-utbrottet för att ursäkta väldigt mycket av det helt horribla spelet i vinter:
"– Det skulle jag vilja ändra. Jag tror inte det är något annat lag förutom vi som bara hade sju dagars frånvaro och sedan körde igång med matcher direkt. Där hade vi behövt tid att nöta detaljer på isen och jobba med fysen. Efter coronabreaket hade vi tre matcher där vi inte spelade bra. Då kom det in osäkerhet i gruppen."

Var just de där dagarna helt avgörande för att nöta detaljerna på isen? Det låter nästan som om just beslutet att spela match efter bara sju dagar är nästan hela orsaken till att vi höll på att hamna i negativt kval.

Sv: Silly season
hanzon: du skrev i rätt tråd iallafall :)

Sv: Silly season
dempa: Stör det dig att jag inte sett det innan jag skrev?

Sv: Silly season
{5647}: Det var inte menat som kritik mot Önerud. Jag tror till exempel att han hade kunnat vinna skytteligan om han satsat på en nystart i MoDo.

Det är mer när han ska vara kapten, förväntas tokdominera etc. Jag tror det kan bli tufft. Men den som lever får se.

Sv: Silly season
Bad_Brett: Jag tror att Önerud kan vara en sådan spelare som helt enkelt inte vet att bli mätt, utan som knyter näven i fickan och jobbar minst lika hårt. Snarare kan det vara en sådan där kulturbärare som hindrar HV från att sväva iväg. Jag vet såklart inte om du eller jag får rätt, men jag kan mycket väl tänka mig att han blir HVs mest värdefulla forward även om han inte gör flest poäng.

Han känns som en typ av spelare som det görs alldeles för få av i dagens hockey. Den där som verkligen brinner för sin klubb och som alltid kommer till jobbet, även om det skulle vara Kristianstad mitt i november. Lite som Hasse Jonsson som inte ens kunde vara lite nonchalant i en försäsongsmatch mot Övik Hockey.

Sv: Silly season
hanzon: du har en tendens att komma med nyheter som redan avhandlats, ett tips är att scrolla lite innan du postar? förlåt om jag är en dönick som kommer med en pekpinne såhär på kvällskvisten men jag jobbar natt och är på g..

Sv: Silly season
{8225}: Haha är det så?
;)

Sv: Silly season
Bad_Brett: Lavander till Löven från Brynäs var ett sånt exempel...tokdyr och 12p på 100 matcher.

Sv: Silly season
{5647}: Tror inte på Önerud. Oavsett hur taggad han är, så är det en omställning att åka till Kristianstad en måndagkväll i november.

Äldre spelare fungerar ifall de kan leva på sitt spelsinne. Men Önerud är en grovjobbare och en hygglig målskytt. Den profilen (när de börjar bli mätta) blir sällan lyckade i HA.

Sv: Silly season
hanzon: Timander har precis tankat båten

Sv: Silly season
Gavelo: Alla som spelat i Modo nån gång har en Karlin-klausul

Sv: Silly season
Bartosak lämnar finland

Sv: Silly season
{8225}: Av dom lagen som är kvar så unnar jag Rögle det mest , även om jag alltid sett dom som en främlingslegion.
Tambellini har ju precis signerat ett nytt avtal med Rögle så han kommer inte tillbaka till Modo oavsett.

Sv: Silly season
Gavelo: Men du unnar väl Sveriges bästa bandyklubb lite framgång ändå? av lagen som är kvar är det väl dom eller SAIK som har kultur? Hoppas Rögle vinner o att Tambellini återvänder 'hem' sen

Sv: Silly season
Gavelo: Ja. Gradin får hitta en ny lirare och öppna sedelfacket, vi hade nog lite draghjälp av brodern sist som sagt, men vi kan säkert locka hit liknande spelare igen. Tamby är ju en strålande framtida referensperson om inte annat.

Sv: Silly season
{8225}: Det var såklart inte heller kul, men jag mår mer dåligt över tambellini.
Trösten är att Rögle snart är ett bottenlag igen, man kan inte leva på andras spelare hur länge som helst, inte ens Frölunda klarar det.

« · 2196030 · »