Bör inte Allehanda eller Modo channel hålla i någon form av sändning nu då det är årsmöte eller dyker det upp i efterhand tro? Någon som var/är där ikväll som kan uppdatera lite vad som sagts?
Tarasov: Jo, det är lite mitt argument för att armbågsskydden och axelskydden borde anpassas ännu bättre. Det kanske ska kännas lite mer att sätta in en axelkåpa på någon? Använda tacklingsspelet mer för att vinna pucken än att riskera skada motståndare.
Spock: mmm, sant....Widebro har ju i ett antal intervjuer klankat ner på Björn utan att nämna hans namn. Längst gick han när han sa nåt i stil (eller snarare värre än) med "Vi hade en tränare som fegade ur från utmaningen och lämnade sent"....
Det var ju sant, och det kan man ju påpeka i ett år kanske. Men nu får det vara bra.
Vad supportrarna sen skriker, det är en annan femma...
"Har hellre en relation med Björn där Fys-teamet kan ringa och bolla idéer kring VO2 max-träning och där Hinken kan ringa om en spelare som leksand cuttade för en säsong sen, än att vi går runt och snackar skit om varandra. "
Om man inte gör som du beskriver här, så slutar det med att man är i Hockeypuls-podcast och låter lika småaktig som Harald Lückner om Peter Hermodsson. It ain't a good look.
Dock är det på den professionella sidan.
Om MODO möter Leksand i snar framtid och klacken har åsnetifo... Tja, det skulle ändå vara rimligt några säsonger till.
Tycker det gick inflation ett tag i Modo då det gäller tröjhissning. En anledning verkade vara att höja publiksiffran till en halvointressant match under serielunken genom att hylla en spelare. Timander, en klippa och supertrevlig person, men att pensionera hans nummer.. fel tycker jag, gäller även A Hedberg. Som det skrevs här borde det finnas andra sätt att hylla spelare på. I praktiken är även 24:an pensionerad och 19 också väl, eller har nån haft det efter Näslund? Att dessutom inte tillåta nya nr över 49 (var det väl) blir lite märkligt.
{5647}: hujedamig vilket ärkeego, jag får säga att jag beklagar lövens förlust av en tänkbart bra spelare men grattis, den där attityden ska ni vara glada att slippa!
Nucky: Ja, vilken oerhört dryg attityd. Förstår att han och Wallsson skulle passat och varför Brynäs var intresserade. Själv hade jag varit lite tveksam till en sådan spelare, med reservation att journalisten plockat lite bland citaten för att fick honom att framstå som dumdryg.
{5647}: Och jag är övertygad om att hade inte sedinarna blivit dom där supertjärnorna där borta så hade dom vänt hem och gjort en 3-4 säsonger här hemma ?
{5647}: vill ändå vara tydligt att säga att jag tycker sedinarna kan hyllas på något sätt i arenan, men tröja i taket tycker jag personligen är reserverat för den absoluta toppnivån av spelare som uträttat saker i modo.
Silly: Han har suttit i styrelsen och gjort en hel del åt Modo efter sin aktiva karriär. Inte för att det automatiskt borde förära honom en tröja i taket, men det är en skillnad.
Tror att sedinarna aldrig riktigt fick samma kärlek till Modo, för att pappa Tommy länge var oerhört bitter för att han ratades...
dempa: Jag anser kanske att dom höll på att spela hem ett SM guld åt Modo. Honken stog på huvudet och hindrade dom i den matchserien.
Dom har varit och är fina ambassadörer för Modo, vi är nog många som har klappat oss på bröstet som modoiter när dom båda vann poängligan där borta eller spelade hem WM guldet. Då var dom väldigt mycket Modo?
Och dom hjälper nog till än i dag med tips till modo?
Anders Hedbergs tröja hänger i taket.. Vad har han gjort som är mer värt än vad Sedinarna har gjort ?
Silly: orimligt tyvärr att hissa upp tröjan för varje spelare som kommit från modo och haft bra karriärer, hela taket skulle vara fullt.
för mig så behöver man ha uträttat bra saker i modos tröja under många säsonger för att ens vara påtänkt. i mina ögon så finns det inte så många just nu som förtjänar tröjan i taket, bortsett från niklas sundström som har den perfekta combon av fin karriär på högsta nivå, från föreningen och en storspelare även i modos tröja under många säsonger.
ska man vara riktig petig hade jag hellre skickat upp skröders tröja i taket än sedinarnas, han kommer inte från övik men han har gjort mer för klubben modo än sedinarna.
med det sagt finns det andra bättre sätt att hedra dessa spelare på.
Ogie Ogilthorpe: ja, ju tidigare alla kring modo släpper hatet för björn och bara går vidare desto bättre. det har 100% speglat modo som organisation under året och inte på ett bra sätt.
Silly: blir mer och mer upprörd ju mer jag tänker på det :)
den dagen sedinarnas tröjor hissas i taket (och vilka nummer då? de hade 12 och 20 i modo men 22 och 33 i Vancouver) så kommer jag klippa sönder mina kalsonger. till egentligen ingens lycka förvisso, men man måste göra ett statement och det får bli mitt.
Silly: ursäkta mig, men vad menar du Sedins uträttat i modo som gör att deras tröjor förtjänar att hissas? ett löfte om att komma hem som aldrig infriades.
linus KAN få sin tröja i taket, men då måste han komma hem och göra ett gäng förtjänstfulla säsonger. vi hissar ju inte upp folks tröjor bara för att de lyckats i sin karriär efter 2-3 säsonger med modo. det finns liksom ingen hänsikt.
Ogie Ogilthorpe: Inte för att jag förstår varför dom ska ringa till Björn om en sån sak, är det inte bättre att bara ringa någon som är expert inom det området om man har frågor.
hompa90: Eftersom det sällan är bra att gå runt och ha fiender, inte för nån part alls faktiskt, kanske Hinken är tillräckligt smart att förstå att det är bra för alla parter att släta över saker, gå vidare på ett bra sätt och erkänna det man tyckte var bra med den andre parten.
Har hellre en relation med Björn där Fys-teamet kan ringa och bolla idéer kring VO2 max-träning och där Hinken kan ringa om en spelare som leksand cuttade för en säsong sen, än att vi går runt och snackar skit om varandra.
{5647}: Från det ena till det andra.. Kan meddela från en säker källa dvs mig själv att Björn judas Hellkvist har varit i övik ett par dagar, idag åt han frukost med Henrik Gradin så man undrar vad det nu är på gång. Sen åkte han till fjälls med Toby för att fiska.
{5647}: Kan förstå att man gör ett karriärsval och får bra betalt för det. Sen kan man ju inte applådera jättemycket när populära MoDoiter går till en direkt konkurrent.
Åsså ska klubblogon ändras för femtielfte gången, tur man inte tatuerat den..