1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 546956 inlägg · 4162 ämnen

« · 2330935 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Semifinal 2022: MoDo Hockey - IF Björklöven
Saleva: Som vanligt kappvändaren Wennerholm är inget att lyssna på, hade vi vunnit så hade det varit klart nu för vår del i hans artikel. De har vunnit en hemmamatch vilket är planenligt, det var i måndags de inte skulle ha vunnit, tar vi match 4 är ordningen återställd och bäst av tre matcher återstår.

Sen skriver han att inget av lagen kommer rå på HV, det säger alla och det kanske stämmer men det ska spelas om det först.

Sv: Semifinal 2022: MoDo Hockey - IF Björklöven
{5647}: Visst är det väldigt många filmningar, men att som Karlin gör, gå ut och och recensera Rahimi som en kass spelare är inte så smart anser jag. Visar på en enorm frustration vilket i sin tur ger Löven ett kvitto på att man verkligen lyckats. Bara Karlin och MoDo som förlorar på sådana uttalanden.
För övrigt så måste man väl ändå börja lägga mer puckar på mål, igår var det ett väldigt snurrade i anfallszon som inte ledde till någonting.

Sv: Semifinal 2022: MoDo Hockey - IF Björklöven
jessy: inte bara spelarna, tydligen tränare också 🤦‍♂️

Ska bli intressant att se om modo växer upp och skärper sig till imorgon, i överlag spelar de bättre och har större chans att gå till final, men om till och med deras tränare ska bete sig som en barnunge lär de bara gå ner sig ännu mer. Om de verkligen är så psykiskt knäckt som de verkar just nu lär det bara bli två matcher till.

Sv: Semifinal 2022: MoDo Hockey - IF Björklöven
{5647}:
Kan inte läsa plusartikeln men det verkar som att Wennerholm förutspår att Liss intåg kan ha avgjort hela matchserien.

Sv: Semifinal 2022: MoDo Hockey - IF Björklöven
Knafus: Fast det som vi reagerar på här är att det är 4 st helbilliga utvisningar som inte skulle vara utvisningar.
Jag tror inte Rahimi filmade i den sekvensen, jag tror bara han ramlade för att han var pressad i kampsituationen. THat's it, utvisningen är fel oavsett.

Angående Folins utvisning, kampsituaition framför mål så tar domaren utvisningen för att publiken skriker, därför kommer armen efter 4 sekunder...

Tex utvisning, repriserna från dålig vinkel, men han åker med snigelfart baklänges och snubblar inne i målgården. Ta som kontrast där Sam ramlade typ 5 gånger framför mål efter crosscheck i ryggen i första matchen. Är det rimligt?

Sista tveksamma utvisningen minns jag inte ens. Visst var det den där Lövenspelaren åkte på EJKs skridsko men Wahlberg fick en tripping emot sig? Vet inte vem som var först av EJK och lövenspelaren så den kanske skulle kunna ha varit korrekt, tror dock lövenspelaren kom i högre fart bakifrån och passerade EJK som stod med skridskon i samma läge så då ska det inte heller vara utvisning.

Domarna kan göra felbedömning enstaka gånger per match, jag förstår och enstaka felaktigt dömda utvisning är väl att räkna med.

Men 4 st situationer där det INTE skulle varit utvisning, som endast drabbar samma lag, ja då är det klart att man blir irriterad. Vi får ju inte igång spelet alls. Sen Nörstebö överdrev uppenbarligen när han kunde spela mindre än 2 minuter senare efter att han inte kunde komma av isen ens. Det borde disciplinnämnden titta på...

Sv: Semifinal 2022: MoDo Hockey - IF Björklöven
Knafus: Du kan ju omöjligen gnälla på match ett på samma sätt. Jag tycker domarna varit dåliga, men igår var det extremt. Flera klasser sämre än någon tidigare match spelat i slutspelet eller under säsongen.

Och, att Rahimi får fortsätta spela på en helt annan nivå än någon annan spelare, likt Frögren för sex år sedan är direkt bisarrt. Hans filmning igår är ju fan i mig sanslös.

Sv: Semifinal 2022: MoDo Hockey - IF Björklöven
Tarasov: Det jag retar mig på är att vi slarvar bort matcher, måste lära oss spela enklare i trängda situationer och inte kasta bort puckar i känsliga lägen.
Bättre avvägningar.

Sv: Semifinal 2022: MoDo Hockey - IF Björklöven
Robin Ztorken L:
Man förlorar och vinner som ett lag det sker mängder av bra respektive dåliga prestationer under en match. Har så oerhört svårt för att du skall vara så kategorisk, spelar är alltid helt värdelösa.... tänk att det är semifinal i ett slutspel det skall vara svårt att vinna. Vi har visserligen förlorat två matcher med uddamålets så galet dåliga är vi inte.

Sv: Semifinal 2022: MoDo Hockey - IF Björklöven
{5647}: ganska exakt samma saker som Lövenfans gnällde på under match 1.dvs knepiga domarbedömningar. Det är som sig bör under ett slutspel att ni hittar era vinklingar och vi hittar våra angående domarnas insatser. Konstigt om det vore annorlunda, särskilt imman förlorar. Det är uppenbart att Karlin försöker sig på att göra en Gath. Gath har dock en helt annan pondus och nivå på retoriken för att sätta press på domarna. Måste vara svårt för domarna att komma till Winpos arena och döma med det tryck som är där. Det kommer vara ännu mer högljutt på fredag så det blir intressant att se hur det går för de randiga. Har man en bra publik så betyder hemmafördelen en hel del skulle jag tro. Upp till bevis för löven att förvalta detta på fredag.

Sv: Semifinal 2022: MoDo Hockey - IF Björklöven
jessy:
Fälla och fälla om någon tillåts crosschecka så måste man ge igen till slut, om domarna släpper ja då blir det ett vapen. Svårt att hantera för tar domaren ut honom varje gång så slutar han efter två stycken.

Sv: Semifinal 2022: MoDo Hockey - IF Björklöven
Booze: haha 😜😜Det vet jag inte men han gör allt för att vinna så han kan nog få lite bendaller ibland .Rahimi är en sån man älskar att ha i sitt lag men hatar i ett motståndarlag.Förstår att Modo fansen avskyr han men han lyckas ju gång på gång att få Modo spelarna gå i hans fälla och så dom fokusera mer på han än själva spelet .

Sv: Semifinal 2022: MoDo Hockey - IF Björklöven
"Han får lite känningar innan och då flyger han som en gris."

Så, Girard har visat att grisar kan flyga!
Nu väntar jag bara på att helvetet fryser in.
Ser nya tider i spåkulan - vi vinner semin.
Jag kan inte hockey, det är Ove's jobb..
Jag ser grisar som flyger!

Sv: Semifinal 2022: MoDo Hockey - IF Björklöven
Gavelo: Macmaster personligen såg till att vi återigen slarvade bort denna match, hans ingripande vid 1-1 och sedan den idiotiskt korkade utvisning han tar som sen ger 2-1, för övrigt den enda korrekt dömda.
Han tillsammans med ett totalt ihåligt anfallsspel, Löven stressar sönder oss i både egen zon och i offensiv.
Låt Macmaster vila några matcher, känns tryggast så, han bidrar inte någonstans.

En som som vanligt får med beröm godkänt är Tex, önskar fler kunde steppa upp på hans nivå, då tar vi detta

Sv: Semifinal 2022: MoDo Hockey - IF Björklöven
Tarasov:

Verkar inte spela någon roll vad MoDo gör.
Rotad bitterhet tvättas aldrig ur.
Vissa är funtade så.
Måste vara tråkigt.

Sv: Semifinal 2022: MoDo Hockey - IF Björklöven
{9682}: Förlorar vi i morgon så blir det ingen final, förmågan att vända matcher som varit vårats adelsmärke i vinter fungerar inte om vi åker runt och spelar Rahimi och Löven i händerna.

Sv: Semifinal 2022: MoDo Hockey - IF Björklöven
Tarasov: Draken lyfter i motvind. Nu är det dock svettigt läge.

Sv: Semifinal 2022: MoDo Hockey - IF Björklöven
{8399}: Första passet kommer ju inte för att det aldrig finns någon att slå det på förutom då motståndarna är och byter så vi kan slå ett pass ut direkt i mittzonen.
Det påminner extremt mycket om matchserien mot Leksand 2016, det absolut enda vapen leksand hade var att checka högt och hårt, Modo blev sjukt straffade av det, det är samma visa denna säsong.

Sv: Semifinal 2022: MoDo Hockey - IF Björklöven
{DrCox}:
Vi är i semifinal och du har inte gjort annat än klagat hela säsongen, lite nyanser kan man kanske ha. Sen har du ribban för förolämpningar amningen lågt ställda men visst en syrlig passning.

Sv: Semifinal 2022: MoDo Hockey - IF Björklöven
Gavelo: Ändå har ni ju ett antal spelskickliga spelare men förstapasset måste komma tidigare

Sv: Semifinal 2022: MoDo Hockey - IF Björklöven
Tarasov: Karlin måste hitta ett spelsätt som gör att vi blir effektivare att ta oss ur egen zon till nästa säsong.
Alla motståndare kör ju samma spelsätt mot oss men enorm överbelastning i offensiven eftersom våra backar är väldigt långsamma och nästan uteslutande spelar fast sig själva när dom får press på sig, sen har jag alltid tyckt att det är märkligt varför vi faller så djupt med våra yttrar?, jag ser ingen fördel med det mer än att det blir trångt i slottet för motståndarna att komma in på kassen, men däremot så ser jag 2 nackdelar där vi aldrig klarar att stänga av passningarna mot deras backar eller ens sätta press och tidsnöd på dom, och det andra är att när vi vinner puck så står alla 5 så nära varandra att oavsett vem man duttar pucken till så är denna under press och riskerar att tappa pucken direkt, här har jag menat på att yttrarna måste vara rörligare utmed sargerna och runt området vid passningsfickorna (för er som inte vet så är det området vid sargen strax ovanför cirklarna ) så att vi kan ha möjlighet att slå en längre passning och på så sätt komma ur den värsta tidsnöden.

Övrigt så hamnar vi verkligen fel igår, vi faller i Lövens fälla där vi helt plötsligt gnäller på domare, tar billiga utvisningar och verkligen gör många roockimisstag, Karlin har en stor uppgift till nästa match och det är att se till så laget inte gör som OP och Ingman som lägger mer fokus på att kaxa sig efter avblåsningar och ist fokuserar på att slå Löven i deras eget spel.

Sv: Semifinal 2022: MoDo Hockey - IF Björklöven
Tarasov: Vi får väl se vem som får rätt i slutändan och då kan du ta din förolämpningar och stoppar upp dom nånstans.

Sv: Semifinal 2022: MoDo Hockey - IF Björklöven
jessy: Jo, men han är ju från Övik, så det är naturligt, men håll med om att rahimi inte är helt oskyldig heller... Hollywood nästa är inte otänkbart...

Sv: Semifinal 2022: MoDo Hockey - IF Björklöven
Laken: Precis skärp er nu, lyft fram ett lag nu å sluta gnäll så jävla mycket, nu gäller det att knyta ihop säcken, vi vill möta er där ni hör hemma, ser fram emot episka derbyn nästa säsong, jag är övertygad om att ni piskar hv bara ni tar er förbi särlöven....

Sv: Semifinal 2022: MoDo Hockey - IF Björklöven
jessy: Vad gnällde han på? Läste bara en massa fakta, så jag missade gnället.

Sv: Semifinal 2022: MoDo Hockey - IF Björklöven
Laken:
Ja den är knepig

Sv: Semifinal 2022: MoDo Hockey - IF Björklöven
henkeiskogen: Mycket gnäll från Karlin.

Sv: Semifinal 2022: MoDo Hockey - IF Björklöven
Foppatofflan: Jag tror BadBrett var inne på detta. Jag tror det är bra.

Karlin är inte Gath som gapar och slriker under matchen. Han är lugn, så när han nu öppnar käften efter att knappt ha gnällt så är chansen att det tas på allvar mycket större.

Känslan att bli förfördelad har spelarna redan, nu kommer detta tvinga domarna att rannsaka sig. Jag tror de vet om att 4 utvisningar var helt åt helvete. När Nörstebo knappt inte tog sig till båset under 30sekunder för att 1 minut senare vara inne på PP mål för björklöven är det parodi. Han hade kunnat ta sig ut för egen maskin men valde att överdriva. Ont hade han säkert, men inte så ont.

Sv: Semifinal 2022: MoDo Hockey - IF Björklöven
Rytter: Hahaha, alltså, VEM är Karlin här på forumet? :D:D

Sv: Semifinal 2022: MoDo Hockey - IF Björklöven
Foppatofflan: Du kan ha rätt I det men när det är så här uselt måste man få säga ifrån.
Hoppas allt skit granska och utvärderas i efterhand.
Dessa klåpare till domare måste bort!!
Vi pratar tokigt viktiga matcher och dom får inte avgöras av en helt inkompetent domare
Detta måste granskas noga.

Sv: Semifinal 2022: MoDo Hockey - IF Björklöven
DrCox:
Ja men det är väl ingen direkt överraskning kan inte påminna mig om att du trott på laget alls under säsong

Sv: Semifinal 2022: MoDo Hockey - IF Björklöven
Foppatofflan: Spelarna håller nog till 100% med redan, så det är nog ingen skillnad.

Ingen som inte är en idiot har ju sett att Rahimibjar en egen regelbok och att domarinsatsen var horribel.

Det som retar mig var ju att Macmasters utvisning var korrekt. Två av sex alltså.

Sv: Semifinal 2022: MoDo Hockey - IF Björklöven
DrCox: Hur många av spelarna i MoDo har spelat slutspel för MoDo?

Sv: Semifinal 2022: MoDo Hockey - IF Björklöven
Rytter: vet inte om det är så smart att elda på som Karlin gör i media, även om det så klart är förståligt. Risk att för mkt fokus läggs på domarna och att spelarna blir för frustrerade i situationer där de tycker att de blir förfördelade.

Sv: Semifinal 2022: MoDo Hockey - IF Björklöven
Rytter: Han glömde dessutom att nämns utvisningen på Tex, den var horribel, den värsta av alla men den glömde han kommentera

Sv: Semifinal 2022: MoDo Hockey - IF Björklöven
{5647}: Modo har väl inte vänt ett underläge i ett slutspel sedan 2007.och detta laget visar inget i detta slutspel som får mig att tro på en vändning det tar slut på söndag det är jag över tygad om.

Sv: Semifinal 2022: MoDo Hockey - IF Björklöven
Laken: Modo skulle behöva nån som Dahlén nu: "Den som ger upp nu.."

Modo-2007 låg under i samtliga matchserier, 2-3 mot oss, 2-3 mot HV & 1-2 mot LHC. Något att trycka på från modohåll!

Sv: Semifinal 2022: MoDo Hockey - IF Björklöven
{5647}: 100% enig. Det som oroar mig är den sanslöst dåliga domarinsatsen idag. Det är ju inte bara en dålig dag på jobbet - de måste ju ha något emot MoDo. Skulle inte förvåna mig om Wessner var Rahimis hemliga pojkvän


Sv: Semifinal 2022: MoDo Hockey - IF Björklöven
Laken: Jag är inte uppgiven. Jag tror att vi tar detta fortfarande, men visst. Fortsätter domarna på den inslagna vägen blir det mycket jobbigare.

Skönt att Karlin tog bladet från munnen och sade vad alla egentligen tänker.

Sv: Semifinal 2022: MoDo Hockey - IF Björklöven
Ni ligger under med 2-1 i matcher i en semifinal och pratar redan nu om att satsa på nästa säsong. Märkligt. Klart ni kan vända detta och sedan rå på HV71 i en final. Det är idrott vi pratar om.
Timrå låg under mot dåvarande SHL-laget Karlskrona med 3-1 i matcher 2018. Vi låg under mot Löven i förra årets final med 1-0 i matcher, vi var tvungna att slå ut ett Djurgården med hemmaplansfördel i år… Allt är möjligt.
Er uppgivenhet förvånar mig enormt!

Sv: Semifinal 2022: MoDo Hockey - IF Björklöven
{9233}:

Klart dom ska eftersom ingen vågar säga något om domarna eller ens tänka på att byta ut dem. De kan ju bli kränkta och vi måste ju tänka på hur svårt det är att rekrytera nya och de stackarna har ett så svårt jobb bla bla bla.

Om man vill få upp nivån på svensk hockey är det fan dags att ta tag i detta. Spelare som kommer utifrån fattar inte hur nivån kan skilja så mycket, spelare som spelar i sverige och kommer ut och spelar internationell hockey eller i andra ligor får svårt i början eftersom de inte är vana vid nivån som gäller där.

Nej vi förlorar inte pga domarna, vi förlorar för att MacMaster tar en otroligt korkad utvisning vid 1-1 i tredje perioden och att vi inte klarar av att sätta chanser och vara hetare framför mål. Men det är otroligt irriterande att domarna inte klarar av sitt jobb och hålla samma nivå match efter match och samma nivå för lagen och spelarna. Jag blir hellre utspelad och förlorar med 7-1 än att inte få se lagen göra upp rättvist och på samma villkor.

Sv: Semifinal 2022: MoDo Hockey - IF Björklöven
{8225}: Exakt! Så länge man ger allt så kan man slå HV, men har man redan bestämt sig för att HV är för bra så kommer man självklart inte vinna. Gäller att hitta den rätta inställningen. Den här mentaliteten många har, att mot någon på förhand bättre motståndare grundar sig i att man klarar inte av om man faktiskt står upp bra och gör match av det hela, men i slutändan ändå stå som förlorare efter OT i game 7 t.ex. Då är det skönare att redan ställa in sig som förlorare. Hur tror du Leksand hade känt om ni vunnit game 7 istället? Hur tror du IKO känt om vi vunnit game 7? Allt förgäves såklart, en känslomässig chock som man gärna vill undvika. Men i slutet av dagen så är det enda man kan göra är att ge 100%. Men att på nåt vis redan låta HV vinna innan finalen ens har börjat är riktigt korkat!

Sv: Semifinal 2022: MoDo Hockey - IF Björklöven
Enligt domarbasen ska dessa domare döma hela matchserien. Bara börja se över nästa säsongs HA-trupp med andra ord.

Sv: Semifinal 2022: MoDo Hockey - IF Björklöven
Rytter: Klockrent!
Bra att han tar bladet från munnen!

Sv: Semifinal 2022: MoDo Hockey - IF Björklöven
Gavelo:

Karlin talar klarspråk:

Sedan kom Mattias Karlin in på de många utvisningarna som Modo drog på sig.

– Det är utvisningar jag stör mig på. Jag tycker att de får med sig domarna genom att filma.

Någon speciell situation du tänker på?

– Du har först Rahimi som stupar som en fura. Det är ingen som är på honom och att falla för en sån sak är direkt pinsamt.

– Sedan har du (Felix) Girard strax efteråt som ramlar innan vi touchar honom. Han får lite känningar innan och då flyger han som en gris.

Vad säger du om situationen när det blåses av för att Mattias Nörstebö hade ont och haltade av isen?

– Jag trodde han tappade benet men han hade två när jag tittade till honom senare. Det är mycket sånt där, de faller för enkelt.

Har du tagit det snacket med domarparet Wessner och Hiljanen?

– Nej, men jag ska ta det med domarchefen nu. Men man får väl till svar att de gjort en bra match som vanligt, säger Karlin och fortsätter:


– Rahimi är en kass spelare och då ska man låta honom vara.

Kass spelare?

– Ja, han har lite svårt att hänga med men så har han en egen regelbok och det är därför han fortfarande spelar.

Sv: Semifinal 2022: MoDo Hockey - IF Björklöven
{8839}: Haha is i lagom mängd men aldrig Cola!

Sv: Semifinal 2022: MoDo Hockey - IF Björklöven
Rytter: Det jag kanske kan anse att Hinken misslyckats med var att man inte ersatte Hasa och Styf i ett tidigare läge.
Hasa har visat exakt samma tendenser större delen av säsongen och Styf är rätt långt ifrån att vara en ”bra” back i As, här skulle man helt klart försökt göra klart med ett par defensiva backar redan efter jul, kanske plockat in ett par lån från Shl eller liknade för att ha större valmöjligheter och bredd.
Går en back sönder nu så har vi alltså både Hasa och Styf i den ordinarie uppställningen vilket såklart inte passar för ett ”topplag”

Jag hoppas man vågar satsa på en lite större trupp till nästa säsong.

Sv: Semifinal 2022: MoDo Hockey - IF Björklöven
dempa: skulle vara Tex då

Sv: Semifinal 2022: MoDo Hockey - IF Björklöven
{6870}: ibland kan en grogg var välbehövligt #cola-is …?
Is skall man vara försiktig med äter man för mycket av den får man ont i huvudet.

Sv: Semifinal 2022: MoDo Hockey - IF Björklöven
DrCox: vet knappt vad man vill behålla efter det här slutspelet förutom Tex, Styfen, Wahlberg, Nordin och Vigge.

« · 2330935 · »