1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

SHL · 531657 inlägg · 4125 ämnen

« · 2350175 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bad_Brett:
Jag trollade bara angående Heard, har ingen koll och orkar inte ta mig igenom 6 veckor för att ha en åsikt. Såg dock en beteendevetare plocka ner hennes vittnesmål, tyckte vederbörande missade hur pressade folk är i förhörssituationer. Har en viss erfarenhet av att sitt på andra sidan i förhör och skulle säga att såväl skyldig som oskyldig beter som hon gör gjort. Tänker då på kroppsspråk. Därmed inget sagt om rätt/fel.

Intressant passus, skickliga lögnare är ofta trovärdigare i förhörssituationer än folk som talar sanning. De är bättre på att hålla ihop sina historier och bättre på att inte lämna luckor.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KB: Du gör ett ypperligt jobb med bevisa min poäng.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Tarasov: Jag har dock väldigt svårt för mobbmentaliteten. Och jag tror inte att Johnny har betett sig som någon ängel. Men som du säger är väl detta mänskligt.

Önskar att fler kunde visa sitt stöd genom att ta med sig alpackor.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bad_Brett: Världsklass på smörjan du slänger ihop.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bad_Brett:
Sett ruta för ruta! Alltså de flesta verkar hålla på Depp så jag måste hålla på Amber annars har hon inget stöd.

Helt klart lika väl som det finns män som är svin är så finns det kvinnor som är det. Ofta kommer det till uttryck i samband med makt över en annan människa, vilket det historiskt till stor del varit män som haft. Men människor är människor.

Och ja rättssäkerhet är nog feminismens svagaste sida, tänker rättegångarna med dolda minnen. Med det sagt så tycker jag det tagit många viktiga kamper genom åren.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Tarasov: Hur mycket av rättegången har du sett? Jag såg det mesta.

Heard är en histrionisk lögnare med borderline-störning, som gång på gång blev påkommen med att ljuga under ed. Hon blev stämd för förtal och Johnny fick rätt på samtliga punkter. Jag vet inte vad som är modigt med detta?

Det är en helt annan fråga, men jag tycker det är på tiden att frågan om kvinnlig psykopati äntligen diskuteras.

Angående högern, så finns det helt klart grupperingar även där som är samma skrot och korn. Jag är en stor motståndare till den smutsiga retorik och de lögner den alternativa högern använder sig av.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bad_Brett:
Ja men så kan jag uppleva att även högern beter sig inklusive Sofia ironiskt nog, hela twitter är full av sådan skit.

Till sakfrågan så förstår jag heller inte blocken men den kanske har en naturlig förklaring, tror blocken gjorde Sofias dag.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Tarasov: Okej, jag omformulerar. Byt ut vänstern mot:

Individer som anser att deras värderingar gör dem moraliskt och därmed ger dem rätten att, utan motivering, förlöjliga, frysa ut och tysta ner individer som inte delar dessa värderingar.

Normalt sett brukar "oskyldig till motsatsen har bevisats" gälla. Det blir onekligen lite omvänt att säga "Vi kan inte säga att det var fel då vi inte vet vad som hänt". Tvärtom är det rätt häpnadsväckande att ingen hittills har kunnat presentera en enda vettig teori om vad som har föranlett blocken.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bad_Brett:
Tycker Amber Heard var modigare som vågade gå emot att Deppfans med Läckberg och Simon S i spetsen.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Tarasov: Det är roligare med extremt grova generaliseringar, för då är det lättare att måla upp motståndare på det sätt man vill.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
hockey_21: Det är irrelevant. Poängen är att om man väl öppnar den dörren, så finns det ingen hejd. Som sagt, man kan hävda att det är tramsigt att raljera över en Twitter-block, men hade det varit okej att förbjuda henne från att komma in arenan? Hade det varit okej att förbjuda miljöpartister från att gå på MoDos matcher?

Sofia är en extremt modig kvinna som många borde ha som förebild. Hon har framförallt haft en extremt viktig roll när det gäller att stå upp mot det här tramset om att ersättningarna skulle vara för låga inom damhockeyn och med sakliga argument skjutit hål på varenda motivering. Som sagt känns det inte vidare progressivt att försöka tysta starka, unga kvinnor som vågar gå sin egen väg istället för att låta sig stöpas i den identitetspolitiska formen.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bad_Brett:
Vänstern är ju inget enhetligt begrepp, lika lite som högern är det. Frihet inom den privata sektorn är också ett tämligen vitt begrepp.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bad_Brett: Dina generaliseringar är ju i världsklass.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Keriksson: Håller inte med, jag betalar full avgift så får väl alla göra som vill se, dessutom har dom möjlighet att se matchen på plats med tanke på närheten.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bad_Brett: Drevet som Sofia har gjort emot MoDo bl.a kan ha också lett till att hon har blivit blockad för att dom är trötta på vad den personen har att säga för hon säger inget vettigt?

det har inget med " DEMOKRATI " att göra överhuvudtaget.


ska jag gå ut med att jag ha blivit blockerad utav Sandviken Bandy på twitter med , kanske dom har något emot oss män?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bad_Brett: Sofia hatar MoDo, hon är ingen potentiell kund.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: Det är givetvis problematiskt att ishockeyklubbar, som delvis finansieras av skattemedel, gör godtyckliga bedömningar - baserade på politiska ställningstagande - kring vilka som ska tillåtas kommunicera med klubben och inte.

Vänstern, som annars propagerar för mindre frihet inom den privata sektorn, har länge agerat extremt skenheligt i den här frågan, och stöddigt basunerat ut att "privata aktörer minsann har rätt att göra som de vill". Många jublade till exempel när Twitter med Jack Dorsey i spetsen - helt utan grund - stängde av Kayleigh McEnany strax före presidentvalet och menade att det är helt upp till Twitter att bestämma vilka de vill ha på sin plattform och att de minsann inte behöver motivera varför.

Men... Denna charad börjar bli pinsam. För ALLA vet exakt hur det hade låtit ifall MoDo hade satt i system att blockera feminister, HBTQ-personligheter eller klimatvurmare.

Man kan inte både äta kakan och ha den kvar. Anser man att det är rätt av MoDo att blockera personer som exempelvis uttrycker kritik gentemot HBTQ-rörelsen, så måste man även försvara klubbars rättighet att exempelvis blockera personer som uttrycker sig positivt om HBTQ-rörelsen. MoDo är en delvis skattefinansierad ishockeyklubb som ska skita i vilken politisk åskådning folk har, precis som att ICA Maxi ska skita i vilket parti deras kunder röstar på. Att stänga ute potentiella kunder på godtyckliga grunder är inget som hör hemma i Sverige, utan för tvärtom tankarna till en annan plats och tid...

För i en sann demokrati är alla åsikter, så länge de inte bryter mot lagen, lika mycket värda. Håller man inte med om detta, så är man helt enkelt inte för demokrati.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Tarasov: Tror det med, men att hon ska blotta sig över det , bara ett tecken på att hon vill ha lite likes ifrån sina lakejer.

Man brukar bli blockad ifrån personer om man har gjort något väldigt dumt fast.. allt hon skriver är bara helt korkat

sen varför ska MoDo behöva gå ut och säga förlåt till en person som har tydligen gjort något fel därav blivit blockad?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Offside-Lennart:
Håller med, tror hon är rätt glad över att bli blockad. Tror det är en merit i PK-kretsar.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Jösses, att ta Sofia Reideborn seriöst det vette katten om man ska göra, hon söker bara att provocera folk samt sina likes för att hon är hon.

bland dom drygaste människorna man har läst om på twitter

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
hockey_21:
Precis Frontschwein skötte twitter en kväll.... blockar alla med Reideborn i efternamn

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Vad tror ni, får vi nå spelschema i år ??
Eller kommer det 2023 tro

När det väl kommer så har väl MoDo 20 onsdagar och typ 1 lördag hemma

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bad_Brett: Är man släkt med en av våra största syndabockar genom tiderna förtjänar man en block.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
hanzon: Tänkte att de som bor i en stad med allsvenskt lag borde betala mindre då CMores pengar till 90-95% går till SHL, bra tanke men nog inte genomförbart.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bad_Brett: Haha, herregud vilket inlägg. 😂

MoDo har ingen skyldighet att låta Sofia Reideborn interagera med deras egna twitter-konto. Politik åsido, så tycker jag hon för en ganska smaklös närvaro på Twitter. Jagar likes genom att ljuga om och smutskasta mindre hotell bland annat.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bad_Brett: Nu vet varken du eller jag varför hon är blockad. Därför har jag svårt att dra slutsatser så tvärsäkert som dig

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Padrone78: Jag vet inte, men det är extremt problematiskt, även om det kan tyckas vara en skitgrej att en hockeyklubb blockar någon på Twitter.

Jag förstår att Sofia väcker känslor, men mig veterligen har hon aldrig skrivit något hotfullt eller olagligt, och hon har ju uppenbarligen hållit sig inom ramarna för vad som accepteras på den plattform som MoDo själva har valt att kommunicera på.

Att en ishockeyklubb fattar godtyckliga beslut om vilka som är välkomna och inte, baserade på vilka politiska åsikter personen har, är både skrämmande och sorgligt. Det finns onekligen i viss ironi i att hon har rört upp känslor genom att ifrågasätta feminismen, och resultatet blir att några moraliskt överlägsna medelålders män gör sitt bästa för att tysta henne. Nog är det intressant att kvinnans rättigheter enbart tycks gälla om hon tycker rätt saker?

Jag hoppas att detta är ett resultat av den mänskliga faktorn och att MoDo ber om ursäkt till Sofia. För vad kommer härnäst? Ska man bli tvingad att deklarera hur man röstade i riksdagsvalet för att för bli medlem i klubben? Kanske införa krav på att man måste bära regnbågsarmband för att bli insläppt i arenan?

Som sagt, kan tyckas vara en löjlig grej att raljera över, men man måste förstå hur snabbt sådant här kan gå överstyr.

Skämmes, MoDo! Gör om, gör rätt och be om ursäkt!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Heyerdal: någon som har koll på varför Sofia Reideborn blivit blockad av modos insta/twitter?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bad_Brett: funderade på samma sak igårkväll, googlade lite men hittade bara att han är presenterad i HV samt en video med höjdpunkter som HV tydligen lagt ut

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Windom Earle: Funderar på varför inte Sam är presenterad ännu. Skattetekniska skäl?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
S-vikaren:
Viktig seger för Tampa i kväll

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Blev nyfiken, hur många tv tittare ser på SHL vs Allsvenskan?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Keriksson: Förklara varför abonnenter i en stad skulle ha mera rabatt än en som bor på mindre orter.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Tampa - Rangers på viaplay 21.00. Stötta Hedman så han kan ta en till Stanley Cup-ring.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Smurfen: Det vore rättvist om abonnenter med folkbokföringsadress i en stad med allsvenskt lag skulle få rabatt på C More. Skulle ju funka nu när båda 08 lagen är i samma serie...

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Blake: Vet att Nättinen är en rätt mycket bättre hockeyspelare idag än när han spelade för oss, kommer inte spruta in poäng i SHL men 30+ poäng och ett bra tvåvägsspel kan HV förvänta sig. HVs problem är snarare att dom inte har någon beprövad center förutom Nättinen..

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}:
Började som en i mängden men varvade upp lite på slutet
Vill jag minnas. Flanagan var annars grejen tills han fick hjärnskakning.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Windom Earle: Lite märklig värvning. Kommer inte ens ihåg att han spelat för oss. Tämligen anonym kille i sådana fall.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Blake: KHL är ju dock en annan nivå än HA så mycket tyder på att Nättinen håller hög nivå. Men vi räknar med att slåss i botten kommande säsong. Så länge vi har två lag efter oss är jag nöjd iallafall 22/23. Sen hoppas jag på större målsättningar.

Sv: Silly season
{9682}: han tippar alltid Björklöven/Timrå i topp och MoDo som en spännande outsider. Antagligen för att verka neutral.

Sv: Silly season
{9682}: Oja! där håller jag med dig. Tror inte löven kommer spela en 4e final heller.

Sv: Silly season
RagnarLodbrok: Tycker Per Hägglund är ute och cyklar lite, även om jag gillar karln. Löven etta? Jag ser det som tveksamt. Han mumlar om deras backsida. Jag ser inte så mycket där.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Silly: Nättinen? Kollar på eliteprospects och verkar som att han inte producerat så mycket bättre än när han var i MoDo. Ska han vara i förstalinan hos HV så kommer dom slåss i botten.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
jonsson:
Brännbollsyran är alltid trevlig. Vädret kanon och glada människor.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{9682}: Tack själv att du bidrar till hennes och min föda !!
Lova bara att just dina räkningar inte går till Rahimi:s klubbor som han använder mer till ved huggning än till att slå passningar med !!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Smurfen: Min faktura har blivit dubbelt så dyr, kan du lova att ökningen går till Widebro ;-) Skönt i alla fall att jag finansierar din andra hälft och Foppa. Den sistnämnde får dock börja öppna storplånkan och ringa Matteau personligen.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Smurfen: Man kokar av ilska när man vet hur fördelningen är som å hur mycket det skiljer mellan SHL å Allsvenskan !

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{9682}: Tur att inte min andra hälft tar i mot dessa Umeå Energi kort då hon jobbar där 🤣🤣 , vet fler av hennes kollegor hellre KÖPER kort på Hägglunds Arena istället 😀😀

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Vad säger man när det gäller fördelningen av pengarna SHL kontra Allsvenskan
Uppladdat:

500x0-screenshot20220605-132024chrome.jpg


Sv: Silly season
KB: Stor ranking av Hockeyallsvenskan på Allehanda idag :) vi rankas just nu 4a

« · 2350175 · »