{5647}: Han faller lite enkelt men kan ha trampat på klubban eller liknande. Shit happens. Tycker domarnivån varit okej. De tar inte utvisning när vi stressar dem i forecheck så de faller som de brukar göra.
modomille: hoppas på kyla också lätt humöret svänger över till massa utvisningar och rörigt i egen zon.hoppas gud gör en toppen match även på högre skott.
jonsson: Vi kommer vara chanslösa, tänk att vi möter vårt nya bogeyteam, Östesund har axlat Västerviks mantel. Dessutom har vi senaste fyra fem matcherna spelat dåligt och utan krut och engagemang, så vi får nog vara nöjda om vi kan få med oss nån pinne.
jonsson: Ta inte allt i sådana där intervjuer bokstavligt. Han ver såklart hur det skulle se ut om han sagt att han ville bort så fort som möjligt. Han vill ses som en spelare som ställer upp för det lag han spelar för, för att inte framstå som en person man inte kan lita på.
Dvs, vi har egentligen ingen aning. Det enda vi vet är att han ska spela för MoDo resten av säsongen och att det verkar vara hans val utan de klubbar som budade på honom.
KB: Kul att djupet i MoDos backbesättning är så bra som det är. Lätt att glömma bort Hugo Styf som varit guld värt för Vita Hästen. 16 matcher och 11p i ett (ursäkta) bottenlag. Vi lär ju tappa Hugo nästa säsong. Hyfsat tänkbart är att Hästen signar honom på två+ett år.
KB: Ser förbannat bra ut på backsidan. Forwardssidan vet jag inte riktigt. Vore kul med en tung bulldozer men Karlin vill ju att han ska kunna spela hockey. Vela är ett skönt tillskott och jag gillar Svens jävla tunga spel trots sin storlek. Kan proppa rejält i hög fart!
Nucky: Skulle tro att Norén får spela en del i J20 inom närmsta tiden iaf. Viktigt att spela igång Berg efter hans långa skada, kanske att han får alternera med typ Folin.
Nucky: Smart att fylla på. Brickley gnäller inte över speltid och det ger så jäkla mycket att spelare kan vila i byten när matcherna är hårdare och kommer tätare.
{10015}: Det finns lite matchtrådar från säsongen, skiljer inte så mkt från nu eller från tiden för SM-guldet 😝. Det kom in lite andra lags fans och spammade självklarheter ”det blir tufft med ekonomin” etc etc.
Själv tyckte jag det största misstaget den sportsliga ledningen gjorde var att inte vara förberedda för degraderingen med vilka spelare man skulle gå efter. Säsongen 10/11 hade Näslund en plan B, iaf enligt egen utsago.
Bössa 68: Vad är kopplingen mellan utebliven värvning av en forward och att det skulle föranleda ett påskyndande av en rehabiliteringsplan för en målvakt?