Rytter: Ja verkligen, vore skönt om modo kunde göra ett ryck nu så de andra börjar fokusera på andraplatsen istället. Drömmer om att höra Kentäs förlorarintervju när Lövens säsong är över...Blir något man gärna spelar upp hela sommaren på stranden speciellt om Modo stått på andra sidan. 😀😀😀
kul att en av Timråsidans flitigaste skribenter beskriver Bernhardt som jänkare, nån annan framhåller hans defensiv. Vi lever i parallella universum minsann. Hockeyfans är lika enfaldiga, oavsett klubbtillhörighet(vi är inte bättre alltså) :)
sargad: Ja han är en speedkula. Nu tycker inte jag att han varit fullt ut så dålig hos er som många utav timråfansen på diverse forum vill få det till. Jag har dock bara sett en handfull matcher med er men jag vill minnas att många utav er jublade när ni värvade honom från Örebro och med all rätt för där var han riktigt bra.
dempa: Inte bra bitvis!! Men vissa matcher e han som man önskar sig en forward som jobbar åt två håll!! Förstår verkligen vad du menar vissa dagar e han under isen som många andra som man tycker för sin lön borde göra mkt mer!!😇😇🇺🇿
{5647}: Ja jag håller med i det, visst är det svårt att tolka ett till synes tomt ansikte men i ganska många situationer ute på isen så gör han inte jobbet. Jämför man med tex Ingman som har sämre verktyg men som ändå känns som en mer komplett back så blir det tydligt att inställning och arbetsviljan skiljer sig enormt mellan dessa 2.
Jag har tex aldrig sett Berna dra ett slagskott i sargen till iceing när han är pressad i egen zon utan då letar han ist något bakomryggen pass eller försöker sig på några hisnande dragningar framför egen kasse så hjärtat hoppar upp i halsgropen, det tycker jag skiljer Berna och till viss del även Näsén från alla övriga backar. Mot sämre motstånd så går det oftast bra men mot bättre motstånd så blir det värre.
Jag gillar Berna skarpt men det finns några saker han behöver förbättra om han skall klara tempot i Shl
Gavelo: Bernhardt har verktygen tekniskt och fysiskt, men...
Det som är irriterande är att man känner att han har så mycket mer i sig. Om Snygg-Hasse fick ut 200% av sin talang som tog sig till NHL, så känns det som att Bernhardt fått ut 30% av sin potential.
I intervjuer känns det ibland tveksamt om han ens spelat matchen för han ser så oengagerad ut och hans svar är mest plattityer och väldigt lite tyder på att han verkligen var närvarande. Jag skulle vilja ha en Foppa som fråser och är sur när det går tungt, eller en Aagaard som blir så glad om vi gör mål eller vinner att man själv blir alldeles varm i kroppen.
Silly: Enligt Vita Hästens hemsida så har laget åkt tåg till Övik! Då får vi göra processen kort med dom och undvika många avblåsningar och förlängning så de hinner med nattåget 22:34 söderut. :)
Silly: Jag minns att jag var tveksam till om JJ skulle klara Shl när han lämnade efter covid säsongen, men det har jag fått äta upp, även om det tog en säsong för honom att acklimatisera sig så gör han ju nära på succé i Shl’s kanske bästa lag för tillfället så man kanske inte skall döma ut Berna även om jag någonstans tror att han skulle få det ganska tufft.
Oavsett så blir det viktigt för Modo att gå upp i år, risken annars är att vi tappar en massa viktiga kuggar.