Rytter: Löven ska möta Karlskoga också borta,de kommer tappa poäng sen om Kentä hittar ett par nya spelare så ska de ändra i kedjorna också för att experimentera, en process Modo är klar med snart får vi hoppas. De kan mycket väl ligga en poäng efter på fredag men sen ska vi utöka glappet igen, vi tar dom i Umeå!
Robin Ztorken L: Absolut, men vi skapar i alla fall massor av målchanser från och med matchen mot Västerås eller möjligen Mora redan. Dessutom så tror jag att man börjat vänja sig vid de lite längre träningarna. Vad jag tycker mig läst mig till så har även Löven stregrat sina träningar och lär också gå ned sig litegrand
Ja det blir en spännande avslutning, men ändå kul att matcherna hela vägen in i mål kommer gälla något.
Visst 1 av 3 hemma moit KIK är ju en missräkning, men tar vi en 3:a borta mot BIK så har vi 2p/m i snitt på dessa och det är ok.
Lövens schema ser på pappret enklare ut med endast DIF, SSKx2, MoDo som de "svåra" matcherna.
Snittar vi 2p/m så landar vi på 112p. För att löven ska komma ikapp oss så krävs det ca 2.7p/m från deras sida för att äta sig ikapp. Det ryck vi gjorde under hösten kan visa sig vara guld värt nu för att snitta 2.7p/m är riktigt tufft.
{5647}: Allt det bygger i sin tur på att vi kan börja producera mål igen, Har känslan av att vår fröjdig anfallsspel dog när Woods och Josh gick sönder, dessutom har Woods inte stått att känna igen efter kom tillbaka. Lider han av något tro?
Vi måste få igång en fungerande förstafemma igen, den är trasig just nu, tyvärr.
Robin Ztorken L: Jag är helt övertygad om att vi vinner serien. Det ska nog väldigt mycket till för att vi ska släppa förbi Löven. Vi måste tappa 10 poäng på dem och de lär inte vinna alla matcher.
Werner: Förhoppningvis är glappet tillräckligt stort att vi i alla fall inte sjunker lägre än till andraplatsen, Löven vinner nog serien med oss som tvåa.
Får vi inte igång den helt horribla produktionen kan vi eventuellt sjunka ännu längre ner. Hade vi haft någre producerande spelare i laget skulle gårdagens match varit över efter en period. Fullständigt onödigt tappade poäng mot KIK, sorgligt värre.
Tog mig friheten att kolla upp hur avslutningen såg ut för Timrå 20/21 när man tog steget upp. På dem sista 15 omgångarna vann man 8 matcher varav 2 var på OT eller straffar. Bland förlusterna fanns bla torsk mot Tingsryd och Västervik (ett Västervik som förvisso var väldigt bra då)
Men kanske dömer man ut MoDo för hårt? Vi leder ändå serien fortsatt och har 2 hängmatcher. Kommande 3 matcher blir nyckelmatcher då man bla möter löven och då krymper hängmatcherna till enbart 1.
puffe: Tyvärr har Löven haft lätt mot DIF, bättre att ge dom det lag som är hetast just då, de har en del problem med Karlskoga men först ska Modo vinna denna serie annars får de välja först.
Gavelo: Håller med om att vi slarvar en del men det är inte på nivån som förra året. Ingman-Hasa var faktiskt så dåliga att dom kostade oss den serien. Sen så slarvar varenda lag. Även SSK som ska ha världens mest resoluta försvarsspel.
Kan köpa att folk har Löven som favorit. Själv tycker jag att det är 50-50. Mora räknar jag inte ens med. Dom är en så kallad "pretender" som dom säger i NHL. Djurgården räknar jag inte bort än. SSK kommer bli tuffa men kommer falla i en semi.
Ja, jag står nog fast vid samma trio som var favoriter att gå upp inför säsongen, dvs modo, ifb och dif. Tror inte man ska räkna bort dif i ett slutspel...
SSK känns inte tillräckligt spetsiga och Mora saknar nog bredden för att ta sig till en final.
Gavelo: Djurgården är väldigt svåra att säga bu eller bä än om, med tanke på deras rutin dom lär ha när det kommer till slutspelet, men det jag har sett ifrån dom just nu känns inte som dom kommer kunna hota något av dom 3 lagen jag nämnde i en Semi om dom kommer dit..
modomille: Det är liksom det jag menar, vi var inte redo och slarvade för mycket och i 7:e avgörande så blev vi överkörda. Modo är mer redo i år, men om vi är tillräckligt redo med tanke på hur vi slarvar i år igen vetefan. Vi får hoppas att Karlin får ordning på grejerna.
{9108}: Jag håller med i mycket, tror dock att Moras avsaknad av bredd blir deras fall, får dom en skada på någon nyckelspelare så har dom inga ersättare, en lite tunn trupp. Ssk är sjukt tunga att möta, om deras första kedja kan fortsätta i slutspelet så kommer det vara ett lag som släpper in väldigt lite mål och samtidigt har en kedja som göra dom där individuellt skickliga målen framåt.
Djurgården tänker jag inte räkna bort, Det är laget med kanske mest kvalitet över alla lagdelar och om Garpen skulle avgå och man låter en kon vara coach så kan dom gå hela vägen.
Löven har varit i denna situationen 3 år i rad, dom vill nog inte göra det till ett 4:e , dessutom har dom ett sylvasst PP och slutspelsgrisar, min klara favorit.
Modo är med i racet men då vill det till att man tar sig upp ur gropen först.
Finalen tror jag spelas mellan Löven och Djurgården
Robin Ztorken L: Fast samtidigt så ska man inte bara slänga bort modo's chanser överhuvudtaget heller, när ni spelar bra då gör ni det jäkligt bra, men nu är det verkligen lite grus i maskineriet, många matcher kvar att slipa och försöka ordna upp det, om det när någon som kan ordna upp det så är det Karlin
förstår att han är envis till att inte ändra allt för mycket i kedjorna, för det kan bara bli för det mesta katt skit av det hela..
fast tanken slog mig det jag har sett nu på slutet med är det inte dags ändå att ta upp EJK ifrån fjärde kedjan? Woods - Vela - Sven/södergran tills dick är tillbaka Halloran - EJK - Aagard
Robin Ztorken L: Mina vänner: Alla lag får dippar, SAIK losade 6 raka innan dom vann 16 raka. Skjuter man 50 skott då finns det skills och kvalite. Absolut inget att oroa sig för.
Gavelo: Vissa saker håller jag med om men samtidigt så tog vi Löven till sju matcher förra säsongen och borde ha vunnit den serien om inte för några grodor från Ingman, Hasa och Sylwander.
{9108}: Tror SSK med ligans klart tuffaste backlinje. Alternativt Mora som har den bästa utvecklingen under lång tid. Modo sjunker som en blytung sten, från en fin höstform
Gavelo: och vi är sämst när det gäller. Glida omkring när det börjar bli viktigt, det håller nog inte. Kan inte ledningen motivera laget nu, lär det aldrig gå vägen.
Gavelo: Jag tror såhär iaf utan " rangordning " vem eller vilket lag som kommer ta sig hela vägen
Mora,SSK,Löven där är 3 lag som har spelat upp sig rejält under senaste tiden och därför tror jag det lutar åt något av dessa lag kommer att gå upp i år.
Moras offensiv + powerplay är galet bra, samt deras defensiv är väldigt solid SSK defensiv är en jobbig nöt att knäcka även om man har väldigt många " storväxta " backar som om det vore något negativt med, och nu har deras offensiv vaknat till liv ännu mera
Lövens special teams kommer bli en avgörande faktor i ett slutspel, får dom bara upp deras 5 mot 5 spel lite mer så är dom en stor favorit till att gå hela vägen
--
Men om jag får säga mitt så tror jag en final med SSK vs Mora
Nucky: Vi gör nog bäst i att ställa sig in på att vi tappar 1:a platsen, jag tror inte vi har laget och mentaliteten att slåss när det gäller, speciellt inte nu när halva laget verkar fått springmask och inte kan sova på nätterna! Modo är ett jävulskt bra serielag när man möter dåligt avlönade hockeyspelare från små klubbar som är nöjda med tillvaron då kan Näsén och Berna mfl ”leka” hockey, Hinken kan briljera med påkostade lagdelar och Modo kan glansa sig i ropen till tonerna från lyriska experter i tv- rutan, men sen, sen kommer det där som kallas slutspel, där alla skall gör det lilla extra varje match, där spelarna skall käka puck, där alla lagdelar skall synka och där alla skall vilja ofta några tänder och ett äktenskap för att vinna slutspelet, där är vi inte idag. Inte än.
Jag vidhåller att löven är närmst Shl av alla lag i serien, man har stor slutspelsrutin och ett jävligt bra lag, man har slutspelesspelare och grisar i laget för att gå hela vägen, om inte Löven åker på ett kraftigt bakslag eller en djävulsk dipp så blir dom svårslagna helt klart, men Modo får försöka göra sitt och hoppas att det räcker.
Vi har ju haft en tendens att byta lagkapten fram och tillbaka i HA, men Wahlberg är den bästa kaptenen hittills va? Sylle i all ära, men han gick väl aldrig ut så här? Och hur i helvete kunde Mikkelson bli kapten 20/21?!
Det är inte det vi diskuterar. Alla är nog så intelligenta att de förstår att skador på Dick och Woods inte är optimalt. Speciellt den på dickinsson då han har lite tid på sig att komma tillbaka.
Det vi diskuterar är varför modo inte har kommunicerat något under de 2v sedan man lämnade sin prognos på 5-6v.
{9108}: ja där har det vi det igen 😅 Må så vara att jag skriver mest när jag är besviken men är jag negativ för att jag har realistiska krav på laget. Realiteten är Modo varit dåliga länge och en stor del är ett återkommande problem med brist på ödmjukhet. Idag får lagkaptenen gå ut och be om ursäkt för de ställde ut en grilla efter första perioden. Jag tror inte det är så enkelt att bara bli påslagen igen utan tror Modo schabblar bort en gyllene chans nu.
Jag har stor passion för laget och känner enorm glädje när det går bra. Om de ger allt och förlorar är en sak men så är ju inte fallet.
Ja det är tufft, men alla lag har tuffa perioder. Vill man gå hela vägen måste man hitta sätt ur detta och sätt att vinna.
Jag ser detta som en mental härdning inför slutspelet. När vi kommit ur svackan och säkrat seriesegern så kommer vi vara stärkta och ha nytta av detta i ett tufft slutspel när det går emot oss.
Alla lag har tuffa perioder, det är vad man lär sig från dem som skiljer vinnarna från förlorarna i ett slutspel.
Vi möter Löven borta på en Fredag 10/2 och Mora hemma på Lördag 11/2. Löven spelar inte förrän på Söndag mot ÖIK borta. En vilodag extra alltså. ÖIK kommer då från en bortamatch mot DIF på Fredagen. Mora möter Almtuna hemma på Fredagen.
Hängmatch nummer ett har vi Onsdag den 15 Februari mot Almtuna borta. Fredag den 17 Februari möter vi SSK borta. Lördag den 18 Februari möter vi VH borta, det är vår andra och sista hängmatch på Löven.
MoDoNörden: Kanske börjar bli läge att fästa elektroder på spelarna under träningarna? För varje skott mitt i magplattan, en rejäl jäkla stöt! (alternativt idioten)
Och dessutom öronsnäckor på nätterna, med mantrat: "sikta ut mot stolparna och ribban, större chans för mål där än mitt i magplattan" om och om igen!
Man brukar ju behöva en krycka när man är gipsad och har ett skydd för foten. Blir liksom lättare att hålla balansen då och avlasta.
Det har gått 2v av de 6v som kommunicerades. Vi kan väl lugna oss en 3-4v till innan vi börjar gnälla på att klubben inte kommunicerar om det blivit bakslag eller ej.