1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 502886 inlägg · 4187 ämnen

« · 2676412 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Silly season
Att kommentatorn säger att Lodin är superladdad kan tolkas på flera olika vis i och med hans historia

Sv: Silly season
{5647}: sekunden man förlängde med södergran visste jag att Walli va borta

Sv: Silly season
modomille: Jag också. Den forward jag helst ville bli av med. Har hellre kvar Adam Pettersson och EJK än Walli.

Jag tolkar det som att ryktena om Timrås svaga ekonomi är sanna. Blir väl han och Boyce i en fjärde:)

Sv: Silly season
JoJo2613: Fan va fint var lite orolig att man skulle förlänga med honom.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
SPOODI: Nej, det är det som är mest irriterande. Man kan inte ta alla slag på klubban och sedan plötsligt ändra förutsättningarna.

Nu är det rätt galet där ute på isen. Domarna släpper det mesta. Tycker det är helt jämnt. Möjligen någon fördel DIF då de är bättre i det fysiska spelet. Förstår inte varför Löven återigen utmanar DIF i det då man helt enkelt är ett mindre och svagare lag.

Är det ett skämt? Tar Timrå tillbaka Walli? Han var väl en av säsongens största besvikelser. För dålig för att vara en offensiv spelare, men för dålig på skridskorna och fysiskt för att vara bra längre ned i kedjorna. Ohyggligt märkligt.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
gokar: tycker inte de är överraskande alls. Han ville spela i Timrå. Dom var väl inte bästa vänner han och Ante. Finns en anledning till att han var den enda som inte hoppade på isen ;p

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
bengt88: Om det stämmer är det överraskande..
Men vi har nog chans att ersätta honom utan problem. Känslan är att han har potential men inte får ut det mer än sporadiskt..

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: men snälla när har vi någonsin haft konsekventa domare i svensk ishockey?!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
SPOODI: Det kan man tycka, men senast i IKO så tog domarna för en oerhört mycket mindre tydlig sak. Man kan inte ta för alla sådana grejor och sedan plötsligt skita i det.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: håll i klubban.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Å Löven ser ut å ta matchen ikväll !!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
bengt88: Vad fan händer? En solklar utvisning på en Lövenspelare, men båda domarna får hjärnblödning. Istället gör Pooley mål då backen som skulle försvara tappat klubban som exceptionellt tydligt slogs ur hans händer.

Sv: Silly season
{10015}: Du kan hockey.

Sv: Silly season
JoJo2613:
Modano blir glad!

Sv: Silly season
{10015}:
Geni

Sv: Silly season
{10015}: Är det du Kimmo?

Sv: Silly season
JoJo2613: Jag för mindre än 48 timmar sedan i Timrås bok: ”Har en idé på värvning till er: Erik Walli Walterholm! Tror han kan ta nästa kliv under Jokinen!”

Orakel man är.

Sv: Silly season
JoJo2613: Win-Win-Lose

Sv: Silly season
Walli tillbaka till Timrå enligt Expressen

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{10015}: Walli klar för återkomst till Tiken😂

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{10015}: Jämför man laguppställningarna ikväll snarare hyfsat omöjligt ut än jobbigt.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Smurfen: Ingen Lucas Pettersson för J20 nu när man möter Luleå i åttondelen. Rätt jobbigt. Undrar var han är någonstans?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Silly: läser man hela artikeln så verkar det vara en mycket reko kille, rubriken kan lätt missförstås, han peppar alla både på träning och match samt är helt och fullt medveten om varför han är här.

Sv: MoDo - Damlaget
Padrone78: fantastiskt. Tål dock inte längre ordet 'kittlar" hshshs

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Smurfen: Björn Edlund var ju med på dagens lunch snack i MoDo channel , har Gradin varit med på något sånt snack efter att herrarnas säsong tog slut ???

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
mattias - 74: lägg ner ingen älskar Dalarna

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{9315}:

Jasek skall till Leksand ;)

Han älskade Dalarna sa han ;)

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
ante08: då gratulerar vi hv till shl 24-25 och hoppas hinken köper jasek

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Sigge: tror jag inte. Kruse har varit reserv i de två första matcherna

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
SPOODI: Det blir troligtvis Rydén som står då. Dom har gett upp på Kruse

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
ante08: galne Kruse lär ta ett matchstraff under serien

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Smurfen:

Härlig inställning av en 2.a keeper?

Coreau om reservrollen i Brynäs: ”Bryr mig inte”

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Marek Langhamer har storspelat mot HV71.

Men i kväll får Oskarshamn klara sig utan sin målvakt.

Hockeynews avslöjar att tjecken lämnat landet av privata skäl.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Nucky: Man blir bara glad när man hör Widebro berätta om framtidens tankar å det jobb som kommer att läggas ner för att vår älskade klubb skall ta ytterligare steg framåt !!!

Blev prat om gamla stubben och intro också , där Välkomnar han idéer om hur det bli bättre !!
Så ni som sitter på bra idéer om hur introt kan bli bättre så lyft dom till MoDo !!!

Sv: MoDo - Damlaget
Padrone78: Du vet ju vad den kallas i folkmun bättre än mig. nnTre matcher kvar i år sen är det slut.

Sv: MoDo - Damlaget
Greg P: Vi tänker på samma grej fast benämner den olika bara. :)

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{9315}: är det någon som ska avlasta massa admin från hinken så är väl Emil en kandidat för den rollen kan jag tänka mig?

Sv: MoDo - Damlaget
Padrone78: Ja, det var den jag menade. Det är väl en balkong med man ska se matchen ifrån?nnStåplats blir större då?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{9315}: i andra nyheter missar högberg hela kvarten för linköping. tack och hej kan vi säga till dom, max 5 matcher?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KB: så är det. hoppas modo hittar ett spännande namn som komplement till hinken, någon som kan komplettera hans styrkor

Sv: MoDo - Damlaget
Greg P: Nej, det är en pub som är byggd mitt i Curva Carlabel...

Sv: MoDo - Damlaget
Padrone78: Tar ni bort läktaren och bygger större ståplats igen?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KB: Kloka, kloka Widebro.
Det är så jävla enkelt och att hålla på MoDo nuförtiden.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{9315}: Vi och Malmö låg i botten ifjol gällande budgeten. De skulle öka sin marginellt så vi bör dra ifrån i den aspekten iaf och placera oss något närmare mitten jämfört med resten av ligan. Spelarbudgeten lär inte belastas på samma sätt av utköp som ifjol heller, så på förhand tror jag vi har det relativt gott ställt.

Gillar att vi går in med ett sånt här tankesätt också:
”De som vinner SM-guld är inte de som lägger mest pengar på spelarbudget, det är konstaterat. Man måste bygga en stark och stabil verksamhet, säger Johan Widebro.”

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Padrone78: 10% innebär nånstans i storleken 5 miljoner mer i spelarbudget. alla nya tv-pengar läggs inte på spelare utan kommer läggas på annat, bland annat men inte uteslutande större sportsliga organisationer för herr och dam.

räknar med 6 miljoner mindre i intäkter där 3 är från kommun och 3 är från nhl-pengar som modo räknar med 0 detta år. resorna blir 1,5 miljon dyrare. utöver det investeringar i arenan som ljus och ljud (äntligen)

text länkat för den intresserade

Sv: MoDo - Damlaget
Av Widebro fick vi då veta att spelarbudgeten blir 10% högre nästa säsong.

Mycket som kommer att hända är positivt. Ffa gillar jag ur ett ledarperspektiv hur klubben förankrar brett när man vill göra ändringar. Tex så ryker puben bakom klacken som många här inne varit inne på. :)

Sv: MoDo - Damlaget
Gavelo: Att Luleå kunde vinna guld även med Glader som tränare säger lite om deras överlägsenhet på spelarsidan. Glader är en glad och trevlig kille, men han är nog den sportchef med minst hockeykompetens vi haft de senaste >40 åren.
(Sedan kan ledarskap, goda kontakter och annat såklart göra honom till en bra sportchef trots renons på hockeykunskap).


Sv: MoDo - Damlaget
Bad_Brett:

Jag håller med dig i vissa delar.

Det som stör mig kring de som skriker mest om orättvisor är att det finns någon uppfattning om att de som går och ser herrarnas matcher per automatik ska vara intresserad och ska fylla arenan även för damerna. Jag kan tycka att det främst är de som skriker om orättvisor som ska stå upp och bana vägen genom att gå på deras matcher, skapa ekonomi, höja kvalitén genom att föra in mer resurser till damidrotten.

Min gissning är att de som hörs i debatter kring löneskillnader mellan damer och herrar inte går och ser hockey (eller fotboll) överhuvudtaget (inte ens herrarnas matcher), så ett bra första steg är att de köper årskort och tar första steget att höja kvalitén genom att tillföra resurser.

Det är ganska enkelt att tycka och skrika om orättvisor när man själv inte går på matcher överhuvudtaget och ha åsikten att det är andra som ska fixa detta.

Sv: MoDo - Damlaget
{10015}: Förra säsongen avslutade Liiga finalen 27 april, med Tappara i 4-1 vinst i matcher. Så i senast i början på maj då kanske. Liknande datum för NL.

« · 2676412 · »