Costanza: Det vet vi redan men vi bygger från grunden både ekonomiskt och organisatorisk även om det innebär att vi kommer ha fler tuffa säsonger framför oss så kommer vi vinna i längden på det framför alla dom föreningar som lever på lånad tid och som ha byggt organisatoriska och ekonomiska korthus som kommer att rasa till slut.
Smurfen: Det är väl inte omöjligt. Kärpät-spelaren borde ju få en chans. Åkte förbi hans vita hus på Nötbolandet i sommar. Alldeles för vitt hus. Borde vara mer rött och grönt där.
Costanza: Kanske har nyss snackat om honom här inne redan ? Någon på Twitter skriver att han fick höra ett rykte om att MoDo har gett Ludwig Byström ett kontrakt förslag , är det Silly tider så är det silly tider 🤪
Vet inte om någon tagit upp detta innan men såg nu att Leon Bristedts 15 åriga lillebror spelar i Modos juniorled. Kanske inte är en omöjlig värvning då han isåfall får spela allt och vara ”säker” i första line. Samtidigt kan han ta hand om brorsan och se till att han mår bra.
Modomas: älskar Mora ända sen vi spelade slutspel mot dom men tror dom kan vara farliga att få upp om dom till slut går upp. Verkar väldigt välskötta och stabila etc. Dom kan gå upp när vi slutat harva i botten av shl.
{5647}: Ibland är Hockey väldigt charmigt. Det tar vägar som ingen tror på. Till alla vi som titta på glädje eller förtvivlan? Skönt att det inte alltid går som det logiska säger 😉🤣 Fast ibland har det också gjort ont.
För då hade Modo haft fler SM Guld. Och inte åkt ur mot Leksand?
puffe: ” förlängning AIK-Mora, hoppas laget utan SHL-ambitioner vinner nu då”. Haha, ja nu får Mora ta det lugnt så att dom inte går för långt och mot alla odds skulle gå upp i SHL. Jinxar lite men det blir väl BIF i slutändan!
Signature: Jag är rädd som Skellefteåsupporter att det kan smyga in sig nöjdhet hos Rögle där och att Växjö kan få en behaglig resa även i Semifinalen. Men vi får väl hoppas att min magkänsla har fel.