Gusse: har exakt samma känsla! Tror att det blir han. skulle absolut tro att Timrå släpper om han vill gå för chansen att vara sportchef. Risken är ju ändå stor att han behöver bli kickad nästa säsong om han är kvar och laget inte presterar bättre (tryck från sponsorer, media, publik).
Idbyn: ingen riktig koll men de blandar tydligen en del el så dubbelspelar vissa, tvillingarna Wahlgren var med j20 mot Luleå nu spelar de med j18 ikväll, gissar j20 åker till Örebro imorrn så de kan ev åka med, går inte dubblera i helgen då j20 o j 18 spelar samma datum
{6870}: Stämmer till viss del, så här säger Hägglund -"Jag har också fått uppgifter, de är dock inte bekräftade, att även Lukas Wernblom har kritat på med Modo för ytterligare en säsong och det är naturligtvis också väldigt goda nyheter för en klubb som försöker på bygga framgång och en ny framtid på närodlat, men då måste de också få möjlighet att skörda. "
Gusse: Borde gå att få nåt bättre, men hänger man upp sig på lokal förankring så är det ok alternativ. Helst vill jag att man isf skriver in i kontraktet att han aldrig någonsin får säga ”jag brinner verkligen för det här”.
Heyerdal: Pelle Hägglund nämner i sin nya krönika på allehanda att han fått uppgifter om att även Wernblom kritat nytt kontrakt. Det låter kanon om det stämmer!
hockey_21: Wernblom kan bli en utmaning att signa, han kan locka SHL klubbar kan jag tänka och lär bli dyrare om han stannar. Övriga bör gå att signa relativt billigt.
Bad_Brett: I teorin har du rätt, men det är ett ganska tydligt statement att skriva på för Modo så pass tidigt och dessutom förmedla att det är Modo som gäller. Dvs, jag tror att han kan gå till SHL, men att risken är väldigt väldigt liten med tanke på vad som hittills kommunicerats.
Rytter / Gäsp - Ok, jag läser inte tillräckligt i Timrå-boken för att veta hur höga hästar de sitter på, men tror alltid att man ska gå in i kvalspel med stor ödmjukhet. Har ju sett Brynäs i ett antal kval och visst har vi alltid klarat oss, men ibland har det varit på håret.
Gavelo: Ja det är klart att man får göra det, men det blir ju lite komiskt när han bara gnäller åt ena hållet. Det missades liksom utvisningar åt båda håll.
Tarasov: Får även känslan att MoDo kommer att ha lättare att locka till sig bra spelare med Hellkvist vid rodret. Det behöver inte betyda att just Ingman väljer MoDo utan jag menar mer allmänt .
modomille: Skulle han plocka spelare från Modo som har kontrakt tycker jag det vore dålig stil, att han däremot hugger på andra spelare som Modo ev är intresserade är väl inget man kan anklaga honom för, särskilt om andra SHL-klubbar oxå hugger.