1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 534836 inlägg · 4127 ämnen

« · 2018770 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
jonsson: Då hoppas jag förbundet straffar min sambo med öl-böter till mig, hon är från Piteå och håller på Luleå!

Win-win

Sv: Modo - Timrå 2019-12-29
bisterfinnen:
Tycker både Hedman/Häggström/Tommy har det lite svårt när tempot skruvas upp på lite olika sätt. Har svårt att tro att någon av dem skulle värvats till klubben om de inte haft Modo som moderklubb, men vi verkar å andra sidan vara på väg art komma tillrätta med den biten.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}:

Luleås supporters planerar att trotsa flaggförbudet, hoppas förbundet anmärker på det då.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8225}: Haha va?

Sv: Modo - Timrå 2019-12-29
{5647}: Jag tycker inte ens att det är nära när jag sitter och jämför de intervjuer jag kan hitta men det är ju jag. Mediaträningen kommer nog på plats tids nog.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8225}: Det är verkligen inget nöje med att se Luleå spela av en match.

Sv: Modo - Timrå 2019-12-29
Jockz: Jag tror att han precis som mig har en samlad bedömning av Dahléns intervjuer. Naturligtvis inte specifikt det du nämner för det kunde alla se, utan hans attityd rent generellt utan att kanske kunna sätta fingret på någonting specifikt.

Sv: Modo - Timrå 2019-12-29
Gavelo: Menar du i intervjun efter matchen där Dahlen tycker Timrå är bättre över 60 minuter som du tycker han är exakt lika ödmjuk som John Guidetti? det må så vara men det får en att höja på ögonbrynen. Alla uppfattar vi folk olika :)

Sv: Modo - Timrå 2019-12-29
{5647}: Förstår lika lite varför Brynäs mål dömdes bort som vårt mot Västerås. Den var verkligen märklig faktiskt.
(såg precis målet i repris)

Sv: Modo - Timrå 2019-12-29
{8225}: Är väl ingen (vad jag vet) som ogillar Dahlén så, men att han är otroligt dåligt mediatränad och verkar ha väldigt svårt att kontrollera sina känslor (exakt som Guidetti) är rätt tydligt, den här mentaliteten som många unga idag har att man tycker man är bättre än vad man är och gärna visar det utåt fast alla ser att så inte är fallet.

Nu är Guidetti ett särfall men Dahlén har exakt samma tendenser och det är precis den avsaknaden av ödmjukhet och reflektion som gör att Dahlén på sin höjd blir en alldaglig Shl spelare om man ser på honom idag.

Sv: Modo - Timrå 2019-12-29
Trilske: Det var Brynäs så man ska nog inte tro helt på rapporterna. Själv tycker jag att Brynäs har tur som slipper en femma för en tackling som endast tar i huvudet och killen var i närkamp med en annan brynässpelare så han kunde inte försvara sig. Däremot var Sigalets femma förra matchen mot Leksand väldigt felaktigt.

Det känns som om domarna har en regelbok och den som bedömer i videorummet har en helt annan.

Sv: Modo - Timrå 2019-12-29
SHL verkar ha dömt bort ett mål för att en brynässpelare slog till returen när pucken låg i målgården. När man trodde att det inte kunde bli värre.

Sv: Modo - Timrå 2019-12-29
Jockz: Ja såklart?!, varför skulle jag annars skriva det?

Sv: Modo - Timrå 2019-12-29
Rytter: Avd. ”Jag är inte bitter”

Sv: Modo - Timrå 2019-12-29
Nucky: Hedman har det inte lätt alls. Han är en ständig säkerhetsrisk.

Sv: Modo - Timrå 2019-12-29
hockey_21: vet ej, men vad rör det oss MoDoiter? Måste man bry sej så myvket om en motståndare? Jag förstår faktiskt inte denna hets mot lille dahlen. Är det nån man bör ogilla, så är det väl pappa Dahlen?

Sv: Modo - Timrå 2019-12-29
Costanza: Ojdå, känner kyliga vindar från Dej Ove...vet inte varför, men vars lirar du då, om allsvenskan är så uselt?

Sv: Modo - Timrå 2019-12-29
hockey_21: Vet ej, men talang har han. Om han sen inte trivs med ur det funkar i Nordamerika...han är ingen sämre människa för det. Om Norlinder stannar ett år till hos oss(Gud, låt det ske) så är väl han inte en sämre människa för det. Alla trivs inte med att bli mobbade mm

Sv: Modo - Timrå 2019-12-29
{8225}: Ja, han är kanske bättre än töntiga Icing-Ove, men han lirar fortfarande i Timrå IK.

Sv: Modo - Timrå 2019-12-29
{8225}: En hyfsad spelare, men kommer nog aldrig bli en nhlspelare som många tikare är säkra på.

Sv: Modo - Timrå 2019-12-29
Gavelo:

Jo han behöver en hel del media träning. Verkar gilla att försöka hetsa mot modo och fansen. Men när han själv får kommentarer stänger han ner twitter och instagram och mår så jävla dåligt.

Om han nu blir så påverkad kanske han ska börja med att hålla en låg profil och ta hand om sig själv.

Fast måste vara jobbigt att gå från den stora stjärnan till att spela HA och vara mil ifrån EP:s nivå. Ännu jobbigare att inte ens vara bästa spelaren i HA. Man undrar ju hur det är med självbilden när han själv tycker att han borde fått chansen i nhl och att han är för bra för att lära sig spelet via ahl.

Andra svenska spelare har ju till och med varit ute och hånat honom för detta, och det hör ju inte till vanligheterna att svenska hockeyspelare är så hårda mot en landsman, så tydligen fler som reagerat på hans beteende.

Sv: Modo - Timrå 2019-12-29
Costanza: Liksom många andra, men han är hyfsad på att spela hockey ändå. Så länge han är mer ödmjuk än Zlatan, så ser jag inga problem

Sv: Modo - Timrå 2019-12-29
Gavelo: Dahlén är en tönt.

Sv: Modo - Timrå 2019-12-29
Gavelo: Är du verkligen seriös?

www.youtube.com/watch?v=klAlXONjK5M

Sv: Modo - Timrå 2019-12-29
Nucky: Hörde Dahlén i en intervju igår efter matchen och jag får känslan av han han uttrycker sig och är precis lika ödmjuk som John Guidetti!
Är väl därför han aldrig kommer bli något stort!

Sv: Modo - Timrå 2019-12-29
Från Hörnefors: Ja, Hedman hade det inte lätt igår.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{6870}: Varför jinxar du sådär?

Sv: Modo - Timrå 2019-12-29
NuMo: Känner att det här med att jag enbart är välkommen tillbaka till MoDoforumet 2022 eller till en final mot Färjestad, är lite väl tufft. Har swishat pengar nu. Jag tror att jag behövs på forumet nu när TIK, Löven och SAIK gått ihop mot oss. Är man stor måste man vara snäll. Kunde ha varit värre...

Sv: Modo - Timrå 2019-12-29
Rytter: Kollade lite statistik och såg att Toby och Öhman hade 22,14 och 19,12 min istid och +1 i +/-, och 0 mål bakåt.
Dom andra backarna hade -3 förutom Hedman som hade -4

Sv: Modo - Timrå 2019-12-29
{5647}:

Irriterande förlust igår. Funderar över det där med försvarsspelet, tycker det har gått framåt på bortaplan så borde gå att rätta till hemma också. Känns som man spelar med bättre tålamod och avvägningar på bortaplan. Tror det var enström som pratade om detta i någon intervju att man ändrat lite i försvarsspelet speciellt på bortaplan, tror det var efter Västerås matchen. Hemma är det som man alltid ska bjuda upp till show och tappar riktlinjer och tålamod.

Synd att vi inte tog chansen att släcka Timrås hopp om andraplatsen igår, att ta in 9p och passera oss och bik hade varit tufft.

Ska vi se något positivt så är vi fortfarande 3p före timrå och har chansen att ta dom i nästa hemma match och få 6/6 i poäng fördelning, vi kan även gå jämnt mot bik och få 8/4 mot löven och 9/3 mot vik. Så viktiga hemmamatcher har vi kvar mot våra konkurrenter, ser vi till att vinna dessa ligger vi bra till.

Har inte kollat vad konkurrenterna har kvar att möta, men de kommer ju sno poäng av varandra också. Racet är öppet och försprånget till löven går att ta in med hårt jobb och flyt om vi skärper till oss. 3 segrar mer än löven på 19 matcher är det som gäller.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Heyerdal: Det är säkert så, men jag tror dippen skulle vara mindre med en mer konstruktiv omgivning. Han har ju ett vasst skott. fast han är ju bra i BP, men det har vi många andra som är också, så mer offensiv för Olofsson. Eller egentligen, vore önskvärt om vi inte var beroende av förstakedjans produktion i varje match.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8225}: Helber trodde att Olofssons dipp berodde på det hårda matchandet, i collegehocckeyn har de inte så tätt mellan matcher och 20 mindre under säsongen, sliten m.a.o

Sv: Modo - Timrå 2019-12-29
Tarasov: ja håller med där jag. Tycker det ger så mycket till kommun som ger. Små pengar jämnfört med hur mycket pengar de kan lägga på annat skit. Samhällsnytta tycker jag det blir

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Eller: haha, jo så är det. Men 'man ska inte lägga alla ägg i samma korg'.

Fast kan förstalinan spela vartannat byte så ......Karla har ju tränat hårt

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8225}: det brukar ju heta ”lika barn leka bäst”

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: Som Modoit är det enkelt, givetvis ett problem. När Tambellini är tillbaka får vi förhoppningsvis seriens bästa kedja igen, men samtidigt är det de 3 som skulle kunna få ex.vis nr 12 att producera igen Känns ibland som att vi måste splittra första-kedjan för att få igång någon mer. Men vem vill splittra förstakedjan? Vår spelskicklighet bland anfallare är samlad i en kedja, bra och dåligt.

Sv: Modo - Timrå 2019-12-29
Nucky: Då blir det vårt vanliga problem. När vi inte är på tå är vårt försvarsspel bedrövligt. Det bygger så mycket på att alla gör sitt jobb korrekt och verkligen gör det utan tveksamheter. Försvarsspelet kan vara bra, men när det är dåligt är det katastrof.

Sedan är det märkligt att vi inte har mer tålamod. Med Karla, Johnsson och normalt Tambellini behöver vi inte chansa så mycket. vi måste inte pincha framåt om vi inte är helt säker, men ändå törs vi inte lita på att vi kommer att få våra chanser så småningom. Det är en stor skillnad mot oss där Löven kan spela på sin defensiv i 60 minuter och lita på att de kommer att göra något eller några mål.

Ny match snart
Nu tar vi nya tag vi losade mot Tik och det låg i luften då vi vann sist mot dom med fullt lag, denna match saknade vi 2 tongivande spelare som hade behövts ,,Synd bara att vi inte lånade in ersättare det gör alla andra lag då det blir skador eller så värvas det men vi gjorde ingenting konstigt i mitt tycke ,,,Men nu tar vi nya tag och vi ska ta andra platsen det förtjänar vi sen kan vi tvåla ditt Lönnlöven en gång för alla och blåsa löven över Kvarken ,,,Heja Modo

Sv: Modo - Timrå 2019-12-29
{5647}: Igår var närmast en defensiv härdsmälta. Man såg redan från första minut vartåt det barkade, var lojt och energifattigt.
Vet inte om det var en kombination av att man går hårt på förstakedjan på sistone samt manfall.

Tror också man tycker lite synd om sig själv när spelidén inte fungerar och man inte tar sig igenom mittzon med fart.
Timrå spelade exakt likt Västervik senast, stänger mittzon och bromsade upp oss för att sedan gå på kontring när tillfälle ges. Märkligt död match överhuvudtaget igår, ingen nerv och märkligt tyst från läktarna om man jämför med Löven- och BIK(hemma)-matcherna.

Vi är som bäst när vi möter lag som vill framåt och spelar en frejdig hockey, då är vi riktigt jävla bra.
Men om vi ska gå långt måste vi kunna hantera lag som Västervik och Timrå också, annars blir det en kort säsong.

Sv: Modo - Timrå 2019-12-29
Tarasov: Håller med, modocupen, Sedin o Sedin cup, vanns av AIK , Svedjeholmen på andra plats o Tik näst jumbo, Svedjeholmen lekte med Tik...-;)

Sv: Modo - Timrå 2019-12-29
{8399}:
Har börjat svänga åt att jag tycker det är bra att kommunerna lägger lite pengar på klubbar. Det slösas rejält med pengar inom kommunerna på dels onödiga chefer och dels extremt märkliga projekt. Hockeyn ger åtminstone lite arbetstillfällen och är underhållning som berör många invånare.

Sv: Modo - Timrå 2019-12-29
{5647}: Håller med. Mycket därför jag gärna undviker er i final. Det känns som ni är ett helt annat lag mot oss än mot övriga lag. Sedan om vi passar er bra eller om ni bara har lättare att tagga till mot oss har jag ingen aning om.

Sv: Modo - Timrå 2019-12-29
KulltorpsOlli: Modos kommunala bidrag är enorma men det är förstås inget fel med det, det är inget fel att ha taskig ekonomi heller. Museet finns dessutom i glasmontrar i FC nu, en riktig attraktion.
Sen upplägget med arenan i Timrå är ju att anse som för Timrå IK väldigt gynnsam affär för där skattebetalarna står för notan.

Sv: Modo - Timrå 2019-12-29
Heyerdal:Det märkliga är ju att vi mot Löven varit noggranna och bra defensivt förutom tredje perioden i den första matchen. Det är som om Löven är det enda lag vi känner ödmjukhet inför. Övriga lag spelar vi rätt nonchalant emot och saknar helt nogrannheten i försvarsspelet.

Samma sak igår. Visst fick Timrå bra utdelning, men det berodde också på att vår markering i mycket var obefintlig och att vi i defensivjobbet tappade massor av forwards för långt upp i vanan.

Man kan fundera på varför Löven knappt haft en enda odd-man-rush, medan vi bjöd Timrå på massor igår. Jag tror att det är en mycket större fråga än varför vi vek ned oss återigen i en större match på hemmaplan.

Sv: Modo - Timrå 2019-12-29
Robin Ztorken L:

Nu får Hagelin banne mig komma tillbaka, hur länge har han varit borta, en månad?

Sv: Modo - Timrå 2019-12-29
Gavelo: Håller med om det mesta, men att dra skuldkortet på Timrå ska ni i Modo passa er för.
Utan bidrag till allehanda museum(luftslott) mm och allmosor från gamla spelare, så hade ni konkat för länge sen..

Sv: Modo - Timrå 2019-12-29
Robin Ztorken L: tror inte vårt/Hellkvists försvarskoncept håller i ett kval möjligen om vi inser att det inte alltid går att anfalla med fem man, lite smarthet måste tränas in, Tik visade prov på det igår, har man ledning med några mål i matcherna vet man att motståndarna kommer med mycket folk vilket gör det lättare att lämna en gubbe som fiskar för snabb kontring, Modo vill, enl Hellkvist, äga mycket puck och ligga i anfallszon så mycket som möjligt, mot Shl-lag i ett kval kommer vi få tryck emot oss på ett annat sätt än i allsvenskan, Vvik, läs Karlin, vet hur man vinner mot Modo och har lyckats två gånger, många matcher kvar men de 4-5 lag som nu ligger i topp får slåss om de två första platserna kan bli vilka lag som helst dock har Löven störst chans förstås, blir det slutspelsserien för Modo så blir det också en tuff uppgift, Tik/Modo/Vik alt Bik plus tre lag till, möts i en enkelserie där vinnaren möter förloraren i allsvenska finalen, tufft blir det hursomhelst så spännande se hur Modo står sig nästa år, Gott nytt år alla forumvänner !

Sv: Modo - Timrå 2019-12-29
Robin Ztorken L: Men är eller kommer de upp i nivå med Christoffer R när han var i Oskars så bör det räcka. Rifalk utvecklades ju fort. Ert lag är ju bra i övrigt och ska ha en god chans.

Sv: Modo - Timrå 2019-12-29
Charliejfz: Ska Modo spela SHL nästa säsong, så måste vi värva en riktig målvakt.
Dom vi har håller inte för ett avancemang.
Dom är av hygglig allsvensk klass men absolut inga som bär oss upp i ett SHL kval

Sv: Modo - Timrå 2019-12-29
Kan hålla med om att AS är roligare än SHL i vissa avseenden, Blir en helt annan stämning bland fansen på matcher ... lagen är inte lika inriktade på att hitta spelare till roller, hockeyn blir lite mer öppen. Hursomhelst, jag ser helst att både TIK och Modo går upp. Och att Bert och Oskars spelar AS.

« · 2018770 · »