1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 537964 inlägg · 4134 ämnen

« · 2052396 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Silly season - 2020
dBrobban:

Grattis William till nya kontraktet, dagens glädjeämne.
Annars har dagen varit ”sådär”

Sv: Silly season - 2020
dBrobban: Tycks mig ha läst att han var sugen på KHL.

Sv: Silly season - 2020
{5647}: Förstod inte det här med: Har du fyllt 25? Är det antal öl?

Sv: Silly season - 2020
Nucky: Helt sjukt detta, men om det nu blir så att BH går till Leksand, vilka tränare kan finnas på Gladers radar?
Vad gör Hans Wallson nu för tiden?

Sv: Silly season - 2020
Nucky:
Vi klaga inte när bröt med IKO, jag tror inte han har några som helst problem med att vi stoppar honom.

Sv: Silly season - 2020
Rytter: Inte nog med att dom tar spelare från oss, att dom ger sig på en kontrakterad tränare gör ju att man går i taket, TJ måste vara den dummaste sportchefen i Sverige fy fan för Leksand.


Sv: Silly season - 2020
Tarasov: Måste väl ändå finnas en respekt för det kontrakt man själv signerat?
Skrivit på för 3 år för att sedan vilja bryta några månader senare är verkligen inte professionellt agerat, och att dessutom försöka snacka sig ur kontraktet i media i bästa Raiola-stil är bara pinsamt.
Tappat all respekt för honom.
Håller dock med om att vi ska fortsätta med honom ett år till, och samtidigt leta alternativ som kan ta över när vi gått upp i SHL nästa år.
Sen kan Björn dra åt helvete.

Sv: Silly season - 2020
Från Hörnefors: Men, det är ju en ren förhandling. Det är klart att hans motivation kommer komma tillbaka i höst. Han är för mycket av perfektionist för att sitta på sidan om.

Sv: Silly season - 2020
Costanza: Mina favoriter är främst belgiska suröl, typ geuze.

Jag snackade förresten med Hellkvist för ett par veckor sedan. Han var då rätt säker på att vi skulle vunnit på det skräp SHL kastat mot oss. Det var då, för då handlade det om hockey. Nu handlar det om att muta SHL/SIF, vilket vi inte var lika duktiga på.

Sv: Silly season - 2020
{5647}: Om han inte känner att han har drivet så blir det svår att lägga ner all den tid och kraft som behövs för att analysera egna , motståndares och enskilda spelares matcher, och få ut det till laget för att få dom där extra procenten i prestation som det kan ge.

Sv: Silly season - 2020
Costanza: Kanske nån från Antjärn kan bli spelande tränare?
Köra mycket av "idioten" på ispassen😉😂😂

Sv: Silly season - 2020
Tarasov:

Ja jag tror faktiskt det blir sämre. En tränare ska vara en fasta punkten och den som leder. Kommer han kunna motivera spelare när alla vet att han helst vill vara i ett annat lag och att han är kvar mot sin vilja.

Det som tar hårdast i detta är att jag verkligen har gillat Björn och sättet han är på, man känner sig lurad för att man trodde så bra om denna person och sedan kommer ett sådan svek.

Jag är 99.9% säker att han inte står i vårt bås nästa år, nu håller man bara på med fulspel för att positionera sig inför en förhandling. Hoppas Leksand inser att detta kommer bli dyrt.

Är Ritola kvar? Han kommer nog älska att spela under Björn.

Sv: Silly season - 2020
{5647}: Öl från Ontario är väl ok då ;-) Har regionen några NHL-spelare som kan tänka sig spel i Örnsköldsvik utan att ha en tränare?

Sv: Silly season - 2020
Costanza: Just nu mest Collective Arts...

Sv: Silly season - 2020
{5647}: Vad dricker du?

Sv: Silly season - 2020
Det blir intressant att följa vart det hela slutar och hur tänker dom nya spelarna som valde MoDo mycket pga Björn är tränare? Sådant brukar sällan sluta nå bra. Jaja framtiden lär visa vart det hela landar någonstans. Jag har förtroende för klubben gör det bästa av situationen.

Sv: Silly season - 2020
Från Hörnefors: Varför ska man släppa Hellkvist. Han kommer tillbaka i höst förbannad som få.

Sv: Silly season - 2020
Från Hörnefors: Håller med, ny tränare så fort som möjligt som väljer andretränare själv. Tror det är viktigt istället för att ärva sin tränar partner.

Sv: Silly season - 2020
{8384}: Det blir inte lätt men nu är det bara att hitta ny tränare så snabbt som möjligt och låta den tränaren välja sin egen andretränare. Jag tror att ingen av dom senaste tränarna hade valt Styf som andre om dom själv fick välja.

Sv: Silly season - 2020
{8384}: Såklart han kommer, till syvende och sist så handlar en tränarroll om 2 saker, att skapa ett vinnande lag och göra sig ett bra CV.
Om Björn ”måste” stanna så har han inget att vinna på att inte göra jobbet, snarare tvärtom så han kommer ge 100% oavsett vart han tränar.
Dock skulle jag se att Modo plockar in en 3:e tränare, för jag köper det han säger med att han är tömd på energi, han har trots allt under 2 år byggt ett lag som har jobbat mot samma mål, när Shl slår undan benen på oss och vi blir straffade hårdast i Hockeysverige tsm med löven och några till så skulle även jag känna hopplöshet över att man gör ett bättre och hårdare jobb än 30 andra klubbar men är en av några få klubbar som blir bestraffade medans dom sämsta klubbarna får en direkt uppflyttning, massvis med miljoner och dessutom kan plundra hela till arbete du gjort under en 2 års period.

Detta skall vi inte skylla på leksand, dum gör som dum sa, vi ska heller inte gnälla på Björn, han är iaf rak och ärlig, de vi ska beskylla är Shl och deras korrupta styrelse som just nu förstör hela hockeysverige

Sv: Silly season - 2020
Tarasov:

Nej så är det ju. Men samtidigt så anser jag iaf att kontrakt ska respekteras, nu är man ju i sverige oftast tillsvidareanställd som vanlig arbetare så man hamnar inte i detta problem då man har en uppsägningstid. Men skulle jag skriva på för 5år med mitt företag där jag binder mig och jobba för dom, så skulle jag hedra det företaget och respektera deras förtroenden, lika som jag räknat med att dom gör rätt för sig och betalar min lön om dom vill bli av med mig. Jag skulle inte försöka bråka mig iväg bara för att något mer intressant dyker upp utan jag får stå för mitt egna val att skriva på, livet består fullt av val och man måste respektera de val man gör. Är företaget villiga att släppa mig mot en ersättning till ett annat förtag kan jag börja fundera på det då, lika mycket som jag har rätten att säga nej då.

Det jag tycker TJ gör fel är att han går via Björn och inte via modo som äger hans kontrakt, sedan detta med att bollen ligger hos oss är ju bara löjligt, den är hos Leksand, vi har sagt nej så det är upp till dem att börja förhandla och erbjuda något. Att sedan TJ försöker måla upp hur synd det är om Björn och hur tömd han är efter säsongen mm är så genomskinligt, han har inget med detta att göra utan det är en dialog mellan modo och Björn om han har orken att fortsätta. Hade han haft lite ryggrad skulle han bara ha varit tyst och sagt inga kommentarer, jag kan inte kommentera innan någon tränare är klar.

Sv: Silly season - 2020
Tarasov: ja om han blir kvar så hoppas jag att han är så pass professionell att han gör det bästa av det hela

Sv: Silly season - 2020
Tarasov:
Vi kanske kan erbjuda Björn till Saik? De är ute efter ny tränare, vi släpper inte honom till
Leksand, vi för betalt och han får träna SHL! Alla nöjda utom Leksand😉

Sv: Silly season - 2020
Rytter:
Jag förstår inte varför han gjort sig, blir hans jobb i höst verkligen så mkt sämre av att han uttrycker en önskan om att få bli släppt till Leksand. Han lär ju inte gynnas av att göra ett dåligt jobb för oss.

Sv: Silly season - 2020
{6870}: För ett tag sedan stod i kvällspressen om maktkamp i Leksand, hur styrelsen ville ha kvar Uffe Samuelsson men att Tjomme inte var intresserad av det. Det får ju ett annat ljus nu, verkar som det har varit en del kontakter mellan BH och Tjomme sedan en tid tillbaka och att det var därför Tjomme inte ville ha kvar Uffe han hade redan BH på gaffeln.

Sv: Silly season - 2020
jonsson:
Han blir mer beslutsam än någonsin att skriva på för Modo!

Sv: Silly season - 2020
{8384}:

Det är klart att Björn inte kommer träna oss nästa år, han har gjort sig helt omöjlig.

Det är bara att ta rejält betalt så Leksand får offra mer än oss. 6M tycker jag är ok, pengar dom inte hade i år så det belastar inte deras budget.

Sedan är det äckligt att se journalisterna frossas i detta. Mrmadhawk tycker jag är riktigt vidrig, har inte förstått hans storhet. Hockeykunskaperna är begränsade och han har byggt sin karriär på att vara nyfiken och en glappkäft.

Han verkar ha höga tankar om sig själv och är ofta dryg i sina svar till andra på twitter, när någon kommenterar att värvningar redan varit kända eller liknande. Klart han också ska ge sig in i detta nu och leta klick.

Sv: Silly season - 2020
{8384}:
Han tvingas inte till något, han får bra betalt för att vara hockeytränare. Han jobbar, klubben betalar bra!

Sv: Silly season - 2020
Tarasov:

Undra har Barto tänker nu?

Sv: Silly season - 2020
Rytter:
Lite ambivalent men har Thomas/Björn agerat så jättemkt annorlunda än hur samhället fungerar i övrigt? Man tar chansen att gynna sig själv om man får den. Det är knappast så att folk i allmänhet beter som lagspelare i en situation där motsatsen gynnar dem. Som jag sagt tidigare tror inte det kommer vara några som helst problem om vi inte släpper Björn. Björn/Leksand gör ett sista försök iom att det fått nej, Widebro/Glader står på sig.

Sv: Silly season - 2020
hanzon: synd att han skrev nytt treårskontrakt , har velat träna Modo länge, var på tapeten innan det blev Hellkvist, Sveriges bästa taktiska tränare enl Ikos sportchef

Sv: Silly season - 2020
{6870}: om det är så att björn inte sa det där bara i frustration (försvarar inget). om han sagt så och verkligen vill bort. Hur skall det funka med att tvinga kvar honom? Sjunker han så lågt och går ut såhär i media. Tjomme har gett han planen så att modo skall släppa honom gratis. Vad blir det för stämning. Och om vi måste släppa honom shit vad han lämnar modo i sticket då när vi står och balanserar på stupet redan efter shlsektens misshandel och även taskigt mot glader som har scoutat och fixat jättelänge efter björns ideer och spelsätt. Kanske måste slänga allt arbete han gjort och stå där med bara händer. Men men bara fortsätta hoppas att detta är ett överspel av media. Shlsekten skall ej lyckas. Långt kvar till säsong och det kan lägga sig. Hoppas björn är den jag trodde/tror han var/är

Sv: Silly season - 2020
Dexter :

Jag hoppas man håller Björn så länge att Leksand hittar nytt, sedan skickar man han långt åt helvete.

TJ måste vara den vidrigaste som finns, varför börja prata kontrakt utan att meddela Modo. Man verkligen ser ur detta är ett planerat utspel som synkas mellan Björn och TJ för att hålla modo gisslan. Vi ska begära fallskärmspengarna om det ens ska vara aktuellt att diskutera.

Men bästa är att ge tillbaka med samma mynt, håll honom till LIF måste hitta ny tränare. Sedan kicka honom, han kan gå hemma med lön men så fort han hittar nytt så tappar ju modo löneposten. Man skulle fått med sponsorerna på denna kostnad.

Sv: Silly season - 2020
{6870}:
Varken Karlin eller Samuelsson.

Sv: Silly season - 2020
hanzon: Uffe Samuelsson då?

Sv: Silly season - 2020
Ska Modo göra som Leksand, ta hem Mattias Karlin, för det verkar inte ha någon betydelse på om man har kontrakt eller inte.

Sv: Silly season - 2020
Robin Ztorken L: Björn har själv valt att skriva på kontraktet. Så beslut har konsekvenser, Bert Karlsson junior i Leksands if har nog också inte försökt förhandla vettigt i respekt till detta. Så det är ganska tydligt vilka som beter sig illa. Leksand får bara se till att pynta upp eller Björn själv. Annars finns det bara förlorare ut av detta.

Sv: Silly season - 2020
Hellkvist? Vem är det?

Sv: Silly season - 2020
jonsson: Hellkvist har helt klart fått nej och valt att göra sig omöjligt, lågt gjort.

Sv: Silly season - 2020
Confusius: "Jag är så tom efter 2 år, suckar Björn". "Efter att han pratat med sin kompis Tjomme på telefon så fick plötsligt Björn ny energi igen. 10 dagar går.." "Du kan alltid komma hit, Björn!, säger Tjomme". "Det låter bra, Tjomme! säger Björn". "Hoppas Björns arbetsgivare släpper Björn, tänker Tjomme. Bollen ligger hos Björns arbetsgivare". "Jag ringer mina kompis-kotlettfrillor på kvällstidningen och ber dem kontakta Björn och skriva om att Björn hört att Tjomme vill ha Björn till Tjommes klubb". "Nu fattar nog Björns arbetsgivare att Björn vill till sin kompis Tjomme"

Sv: Silly season - 2020
{Sven Tuta bara för att vi ska stava namn rätt, inget mer. Alla vill ha sitt namn rätt stavat.

Sv: Silly season - 2020
Tarasov: Spontant känner jag att vi ska inte ha en tränare som vi tvingar kvar här.
Det blir inte bra i långa loppet, krama ur LIF ett antal miljoner då i stället och anställ en ny chef.
Hellkvist blir inte kvar hos oss, inte om man ska tro hur de låter i Expressen, om det nu stämmer

Sv: Silly season - 2020
Laken:

Jag undrar om han kanske har fått en psykos. Han säger att spelartappen påverkar hans beslut om framtiden. Men säg att säsongen fortsatt och MoDo inte gått upp ändå, skulle han ha haft en annan inställning då? Vi hade då tappat lika många spelare som nu. Han skrev nyligen på för tre år. Någonting stämmer ju inte.

Sv: Silly season - 2020
Laken: Hur fan kan han vilja leda ett sådant skitlag?

Sv: Silly season - 2020
Tarasov: Jag har ingen koll alls på vad som sker i mitt kära MoDo.Men om tränaren vill lämna gynnar det väl inte MoDo om han stannar?

Positivt är: Vi satsar fortfarande på att gå upp kommande säsong. Då behöver vi en man i båset som kan förändra matcher(eftersom vi får ett nytt lag)Vi behöver akut någon som coachar , inte enbart bygger långsiktigt.

Men om, om Hellkvist går till Leksand , så pissar han på alla MoDoiter

Sv: Silly season - 2020
Tarasov: Att ha kvar en tränare som så tydligt sagt att han inte vill vara kvar och lämna är ingenting som lockar spelare att skriva på. Tror MODO förlorar på att ha kvar Hellqvist..

Sv: Silly season - 2020
Tarasov:

Vart f-n ska detta sluta, vem är skurken?
Vem har rätt o fel i det här

Sv: Silly season - 2020
Laken: Man får ny ork med nya feta pengar på kontot. :-)
Nä det är lite konstigt allt ihop. Nog för att mkt han byggt upp här försvunnit men han får ju bygga lika nytt i LIF?

Sv: Silly season - 2020
gizzo:
Varför går det inte? Vad skulle hända om man inte tillåter honom att byta? Tänker han inte dyka upp på jobbet då eller?

« · 2052396 · »