puffe: Bor nära Göteborg. Om man ser nån okänd person med MoDohalsduk eller liknande på stan börjar man prata och det blir oftast ett långt samtal. Tror inte så värst många föreningar har den osynliga kemin.
hockey_21: Jag börjar helt ärligt undra om det finns medicinska orsaker till detta. Hans beteende är inte normalt. Oavsett om det har skurit sig med ledningen så måste han ju någonstans ha förståelse för att fans och sponsorer är helt oförstående till vad som händer.
Dels verkar det som att sjukdomen i sig kan leda till dålig impulskontroll, irriationer etc. Och dels verkar det som att medicinen i sig kan vara ett problem:
"For instance, levodopa — a Parkinson’s drug that activates dopamine receptors — can induce mania in some people."
Jag tycker det är att uppenbart att Björn har flippat på ett eller annat sätt. Det är som att han försöker skada MoDo på alla sätt han kan inte, dvs inte bara jävlas med Glader och Widebro, utan faktiskt medvetet göra supportrarna som köpt soffbiljetter etc. arga och ledsna. Det känns inte som ett normalt beteende och känslan är att Glader och Widebro är lika frågande som alla andra.
Neurologiska sjukdomar är knepiga saker. Medicinen måste vara perfekt balanserad och yttre faktorer tenderar att ställa till det. Besvikelsen över att säsongen ställdes in i kombination med pandemin kanske har triggat någon episod. Det känns i ärlighetens namn som att det är den enda förklaringen i dagsläget. Annars hade han insett att media frossar i detta och ser honom som någon sorts lyteskomik.
Jag tror i ärlighetens namn inte att Leksands styrelse vill ha honom längre ens om de får honom gratis. Jag hade tvekat både en och två gånger innan jag anställde en sådan personlighet, framförallt i dessa tider då det kan bli förödande för klubben att behöva kicka en tränare mitt under pågående säsong.
{8879}: Hade Björn varit aktuell för MoDo så tror jag att Frank och gänget på Modo Channel hade tagit chansen och dementerat ryktena idag.
Svaret vi fick löd något i stil med: "Om någonting händer så kommer vi informera er" vilket jag inte kan tolka annat än "förhandlingar pågår" med tanke Björns utspel (x2) i media.
Nej, inte en chans att Björn tränar MoDo nästa sesse
Confusius: nej tyvärr, är nog för bra för att vara sant annars :) men finns många bra målvakter där ute som kan hålla en hög allsvensk klass. Så inte där jag är orolig egentligen.
Det är nog onödigt att vi spekulerar, Modo kommer aldrig göra ett uttalande innan man pratat med Björn och den kontakten blir den 25/4.
Men jag tror Björn kommer stå i båset i höst, media har gjort en höna av en fjäder i brist på rubriker i coronatider, Barto inser att Shl är en liga för inbördes beundran och skriver på för Modo 1+1
Modo värvar in ett starkt lag, slår Timrå i finalen och går upp i shl medans leksand som precis bränt alla pengar ramlar ner i As och tjomme drabbas av våldsam klåda i röven och når inte att klia med sina korta armar.
JanneG: Det är den svenska oljeoligarken , Putin kompisen och mångmiljardären Torbjörn Törnqvist som har gått in som storsponsor i AIK. När Putin kastade rysslands rikaste man i fängelse och stal hela hans bolag så fick Torbjörn Törnqvist kontrakt att sälja oljan.
Tarasov: På bartosaks instagram stod det senast igår att han var Modo Goalie, idag har han tagit bort det. Vet inte hur man ska tolka det. Men antagligen att han kanske försvinner?
Confusius: Njae, vi är extremt lojala, liten stad men stor hockeykultur. Jag hoppas vi är lite mer enögda också(bara för att vi brinner lite extra för vår fina klubb), fast det får ju inte gå överstyr
jonsson: helt ärligt så vet jag inte vad jag ska tro längre.
- Knäpptyst från MoDos håll
- Enligt tidningar och journalister babblar Hellkvist i media, pratar med Leksand om nyförvärv och gnäller i allmänhet.
- Vill han lämna eller inte. Han har ju aldrig själv rakt ut sagt att han INTE vill träna MoDo utan det spekuleras bara.
Tycker bara allt känns bisarrt och ovärdigt, oavsett hur det står till. Nåt knas är det ju men frågan är egentligen vad. Men efter allt som hänt senaste veckan så är min känsla att det skurit sig och Björn försvinner.
Naaww har du gått på myten! I hate to break it to you, men vi är exakt lika enögda som ALLA andra klubbars supportrar varken mer eller mindre, möjligtvis mer lojala ;)
Kulltorp: Precis, just därflör jag vill lyfta fram något positivt. Har skrivit detta förut, men nån keeper från Frölunda gör en massa reklam lör schampoo, Foppa väljer Barncancerfonde. KLASS!!
Dessutom som Volvo-anställd. Skäms över att Volvo betalade Zlatan lite fickpengar, och då kunde han äntligen 'sjunga'/deklamera Nationalsången.
Amitiel: Det är väl klart som fan MoDo kan stoppa Hellkvist, dom har honom på kontrakt åtminstone en säsong till(SHL-out?)!! Det är helt upp till MoDo!
Hade jag varit en sponsor utan problem med ekonomin, hade jag mer än gärna stått för Björns resterande kontrakt och satt honom på Garden leave!
Allvarligt, har vi någonsin varit med om något liknande i svensk hockey? Hur en tränare betett sig så oförståeligt illa mot sin arbetsgivare, sina fans, sina sponsorer, och mot sitt eget rykte!! Det är ju helt sjukt!
Jag håller med Sanny, SKA vi släppa honom, börja med att kräva Leksands fallskärm på 6 milj, ännu bättre häla ut tills Leksand måste söka sig efter ny tränare, stäm sedan Björn för kontraktsbrott och sparka honom långt åt helvette(till den skånska vischan)
puffe: Det står INTE i någon artikel, eller ja det kanske det också gör men detta är ju vad Glader sagt i en tv sänd intervju, den är väldigt svår att felcitera. Sen kan såklart läget förändras efter den intervjun men det är mer som talar mot det än för.
Det som talar för är att Björn pratat med leksand och medgett det i media.
Det som talar emot är att Modo har kontrakt med Björn. Björn är våran framgångsrikaste tränare på 10 år. Modo har sagt NEJ till att släppa Björn. Leksand har sagt att man inte tänker köpa ut Björn.
JanneG: Vad?! Modo har gjort väldigt positivts ekonomiska resultat i flera år nu och har ett bra eget kapital, tex hade vi näst dyraste truppen i allsvenskan gångna säsongen utan massa externa sponsorer
Kulltorp: Jag vet inte riktigt vad du vill ha sagt här, men jag kan ändå se att Bartosak stannar för att han gillar föreningen. Bara för att pengar styr allt i ditt liv behöver det göra det i alla andras, det finns undantag
Efter att tänkt på det här ett tag medans blodtrycket gick ned så funderar jag på hur mycke sanning det är i detta. Fast samtidigt ingen rök utan eld Tror ni Barto går på det här?
Tarasov: Ni är så jädra blåögda. Så fort en spelare visar lite kärlek mot er förening så tror ni att de har skrivit ett livstidskontrakt. Pengar styr allt....punkt..
JanneG: Vad har öviks kommun med detta att göra?!, eller jo jag förstår att du tror att Modo inte går runt utan kommunen, men då kan jag upplysa dig om att i flera år nu har Modo gjort fina ekonomiska resultat och har en väldigt stark ekonomi helt på egen hand.
Domsjö: Man lär kanske vänta tills Björn kommit till övik och man pratar genom allt först, vi vet att Björn kommer till övik den 25:e så innan det kommer vi inte för höra något i media oavsett beslut.
DödÅtSIF: vi har både dam och juniorverksamhet inte bara Modo som tappar spelare till Ahl NHL Shl osv. Värva dyra lag, dyra lag? Ja det är typiskt bara aik, lägg ner
Gavelo: Jo du försvarar din ståndpunkt vilket du har fullständigt rätt till. Men man skulle också kunna se det följande sätt. BH ringer Glader "Tjena denna soppa måste få ett slut kan vi inte köra nåt i Modochannel där jag får säger precis hur det ligger till"? Där jag kan dementera alla felciteringar och felaktigheter och där jag också kan ge tidsangivelser? Modo har lagt locket på, troligtvis därför BH far med en viss osanning och kör sin egen agenda.
Kan vara så att mrmadhawk för agera nyttig idiot och springa ärenden åt sina skånekompisar i media.
Det enda jag tänker är att det är viktigt att modo är kalla nu. Vi vet t.ex
-Björn vill till Leksand, men vill inte lämna utan att modo får kompensation -Leksand vill inte köpa lös Björn och styrelsen har inte diskuterat något sådant
Här ska vi vara kalla, så länge inte ett bud på Björn kommer som är rejält så är det ju bara för Björn att acceptera, det var ju han som kommenterade detta i början. Så bara säga till Björn, sorry dom vill inte lösa ut dig för det vi tycker är skäligt.
Vi vet också att Leksand har 2 målisar på kontrakt och för att få in Barto måste dom släppa någon, om dom inte har pengar till att köpa lös Björn har dom knappast pengar till att lösa en spelare. Här ska vi bara vänta ut, så länge dom inte släpper Juvonen eller han söker sig till en annan klubb så får dom svårt att värva Barto.
Om det är så att Barto känner mer kärlek till Björn än till vår klubb så ska vi nyttja detta genom att inte släppa Björn för tidigt. Håll honom kvar, släpp honom inte till Leksand innan Barto antingen signat med oss eller en annan klubb.
Så jag tycker att nu måste widebro och Glader vara kalla och inte tillåta sig att bli uppretade och provocerade av Björn och kasta ut honom, om vi så måste söka en tränare parallellt och signa honom i juni/juli/agusti så fine, det viktiga är att vi inte släpper Björn så Leksand får som de vill och Barto får en anledning att gå till Leksand.
puffe: Jag har aldrig sagt att jag inte litar på artiklar, men även du bör begripa att man måste ha en viss distans till det som skrivs eftersom det ofta är vinklade saker och osanningar för att skapa rubriker!
Jag är inte 100% säker, men jag är starkt övertygad om att i den TV intervju som Glader deltog i där han säger blankt nej till Leksands försök är det enda sanna vi har att förhålla oss till i dagsläget!
Amitiel: Om han under sin anställning hos Modo gynnar en annan klubb i dragkampen om en spelare, så tror jag absolut att det är straffbart. Att bevisa det blir däremot svårt. LIF kan ju bara hävda att man tagit initiativet själva. Det är u ingen hemlighet att Barto är ett monster i målet. Jag tror f.ö. att man även kan bli dömd för trolöshet mot huvudman efter att anställningen upphör - men det är nog väldigt sällsynt och det ska nog vara uppenbara företagshemligheter som ger stor skada
Prova uppdatera sidan, kanske blev nåt fel.