1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 533603 inlägg · 4126 ämnen

« · 2055229 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Tycker inte man kan jämföra Olofsson och Rosdahl med Björn riktigt. De hade en out i kontraktet i och med att de gick upp en serie.
Björn skrev säkert ett nytt kontrakt med högre lön och utan möjlighet att bryta det för att gå till SHL innan ormen TJ kom och slängde upp en stor hög pengar och fagra löften att om Hellkvist bara beter sig som en skåning så är han fri att gå till Trottoarkantens IF.

Sv: Bartosak
jonsson: kolla på Rosdahl, Olofsson och Björn.
Kontrakt idag betyder tydligen ingenting

Sv: Bartosak
mattias - 74: Han hade en jobbig match, men hade över 3% bättre räddningsprocent än både Lundin och Hanses. Jag tycker att han var vassare än Canata. Canata hade bättre försvar framför sig.

För övrigt så hoppas jag att Leksand går i konkurs eller åker ur. Mitt nya hatlag. Här aldrig haft något emot dem tidigare, men såhär illa betedde inte ens Percy sig när han var som värst.

Sv: Bartosak
Rytter:

Ryktet gick ju att han va klar för oss innan allt bröt ut, ska han bara ha hävt det då och kritat för LIF?

Sv: Bartosak
mattias - 74: Han är för bra för Leksand. Borde välja en annan klubb.

Sv: Bartosak
Costanza:

Visst fick han en ganska jobbig start i Modo men spelade upp sig efter hand. Hur skulle du ranka honom som en ev SHL målvakt?

Sv: Bartosak
Rytter: Han har lagt upp en film där han färgar håret blått. Konspirations teorierna börjar ... NU

Sv: Bartosak
Heyerdal: Blir det SHL så kommer jag inte vara förbannad på Barto i alla fall. Han visade tillräckligt med respekt mot fans och klubb efter avbrottet och förhandlar i alla fall. Oroväckande är det om Hellkvist glappat om innehållet i förhandlingen.

Sv: Bartosak
Rytter: har inte sett det här iaf men kan så klart missat, ja nu väntar man på nästa uttalande i denna soppa, vem blir det tro gissar Hägglund...

Sv: Bartosak
{5647}:

Tyckte någon skrev att Barto följde leksand på instagram. Var in och kollade och ser inte att han följer leksand.

Man får verkligen hoppas att Barto lirar med oss, den pusselbiten skulle vara skönt att ha på plats tidigt. Sedan skulle han nog kunna locka spelare då de ser att det satsar på truppen.

Sv: Bartosak
mattias - 74: Ja, eller så är det för att han inte är leksing, så styrelse och korridorerna där nere inte vill ge honom förtroendet han vill ha. varenda beslut verkar ifrågasättas, så nu vill han visa att det minsann är han som bestämmer.

Sv: Bartosak
{5647}:

Ja Djurgårdarna tyckte det var väldigt tråkigt när han lämnade för Leksand men såhär med facit i hand har han mer och bevisa, han är säkert en bra person privat men som GM har han mer och bevisa, men som någon skrev här inne, det är såklart inte så lått att få de spelarna man vill ha till lilla Leksand som ex Sthlm eller Göteborg.

Återstår och se när denna soppa får ett slut. Det bästa vore ju om både Hellkvist och Tjomme bad om ursäkt till sina respektive lags supportrar och anställda för deras klantiga agerande i den här frågan.

Sv: Bartosak
Heyerdal: Tyvärr inte. Ingen verkar ljuga lika mycket som Tjomme. Jag tyckte han gjorde ett sympatiskt intryck i Djurgården, men nu har han väl blivit snudd på galen pga all knätofs...

Sv: Bartosak
Nicklas Lundstrom: deras uttalanden går inte att lita på

Sv: Silly season - 2020
Rytter:
Skulle gärna sett Belov där också och Kabanov om det skulle skita sig med blomman eller Iikka tror även det skulle öka att belov skrev på med en ryss till. Anledning till att han lämna Almtuna var väll just pga. brist på vänner där.

Bartosak
Enligt aftonbladet är Leksand inte intresserad av Bartosak igår

Sv: Silly season - 2020
{8225}: Bartosak står med på rykte till Lif nu, EP i morse

Sv: Silly season - 2020
Costanza: Aha, du menar genomsnittspersonen som skriver på vårt forum

Sv: Silly season - 2020
Tarasov: Är du hans agent, måhända...allvarligt, ett ganska intressant namn

Sv: Silly season - 2020
Nucky: Risken är väl överhängande att Tjomme skulle sjunka som ett ankare och dra med sig båten med Foppa i.

Sv: Silly season - 2020
Från Hörnefors: Mustaschen kanske?

Sv: Silly season - 2020
Tarasov: Jag tycker att vi ska skicka Styf. Det känns inte som han bidrar med särskilt mycket.

Sv: Silly season - 2020
Rytter:
Brukar alltid tjata om denna man, tränartrojka med Hallberg/Eriksen/Styf

Sv: Silly season - 2020
Golden boy : Förmodligen.

Sv: Silly season - 2020
Rytter: Relationen med målvaktstränaren måste väl väga avsevärt tyngre än huvudtränaren.

Sv: Silly season - 2020
Eller: Jag unnar verkligen Leksand att få Björn (för jag gillar verkligen inte Leksand)

Jag unnar alla Modoiter att få ha Barto kvar(för jag
älskar verkligen MoDo).

Men jag tror nog att Modo förhandlar och får lite pengar, men om Barto går till Leksand av alla ställen, så vidrigt

Sv: Silly season - 2020
Karaktärsdrag hos en psykopat:
-Impulsiv och har dålig självkontroll.
-Lögnaktig och manipulativ.
-Ytligt charmig.
-Saknar skuldkänslor och empati.
-Tar inte ansvar för sina handlingar.
-Personen har storhetsvansinne.

Sv: Silly season - 2020
Nucky: Missade du sista meningen? 😉
Jag skrev att bara en desperat klubb skulle värva Björn. Leksand är väl ständigt desperata.

Sv: Silly season - 2020
jonsson:
Som jag ser det används han av Hellqvist (”säkra källa”) och Svensson (”objektiv” journalist) för att göda sina egna karriärer.
Både Hellqvist och Svensson är i min värld två små människor utan tillstymmelse till heder i kroppen. Kan bara hoppas att de vaknar upp nån dag och inser vilken olycka de på riktigt drar över lojala fans.
Förhoppningsvis ser också Bartosak nu denna mycket osmickrande sida av Hellqvist.

Sv: Silly season - 2020
Rytter: Vi får ju bara hoppas på att Modo har jurister som tittar på avtalet angående lojalitetsplikten till arbetsgivaren. Där finns det nog en bra hållhake på BH.

Sv: Silly season - 2020
{9025}: Eller så byter vi tränare med Växjö ? Borde bli vinn vinn för båda.

Sv: Silly season - 2020
jonsson:
Fast det är inte riktigt kaos, jämf med när vi åkte ur så blåser det inte ens. Vet Hägglund jämfört våra spelartapp med det men tycker inte det håller riktigt😁

Sv: Silly season - 2020
jonsson:

Bara hoppas att Glader gjorde ett bra intryck på honom tillsammans med resten av föreningen och det är det han ser trygghet i.

Var ju knappast Björn som fixade lägenheter mm och fick honom att vara välkommen till organisationen och staden.

Samt att det var Glader som gav honom chansen att spela sig tillbaka efter sin tuffa period.

Får hoppas att detta väger tyngre än relationen till Björn.

Sv: Silly season - 2020
Tarasov:

Får liksom känslan att den här soppan kommer att skrämma bort Bartosak.

Sv: Silly season - 2020
Bad_Brett:
Fast Björn är väl knappast den förste som agerar på ett sätt som gynnar honom själv när han får fördelar av ett beteende? Jag vet att forumet är fullt av hedersknyffar som aldrig fuskat med eller lurats i något sammanhang men utanför HS-världen....

Sv: Silly season - 2020
{8839}: Bra låtval, har 3 små svar, men Icing-Ove tyckte , med all rätt, att god musik borde få ett eget hem, så gå via hockeysnack. Sen väljer du Puffes frizon....så får du örongodis

Sv: Silly season - 2020
Nucky:
StorWide vs BH
Uppladdat:

500x0-widevsbh.gif


Sv: Silly season - 2020
Bad_Brett:

Det har vi definitivt. Jag har tjatat om lojalitetsplikt som ingår i anställningsavtalet sedan detta började

Vilka boxar nedan bockar Björn av? Jag tycker det är solklart att man can bygga ett case på att ha honom kvar tills säsongsstart och hitta en ersättare i lugn och ro, och låta LEksand ta någon annan, sedan sparkar man ut honom i Augusti och hävdar brott mot lojalitetspliken och driver detta vidare i en process mot Björn.

"Anställningsavtalet reglerar inte enbart dina anställningsvillkor, utan det skapar också ett personligt förhållande mellan dig och din arbetsgivare. Det innebär att du har lojalitetsplikt mot arbetsgivaren."

"Lojalitetsplikten innebär att du ska sätta arbetsgivarens intresse framför ditt eget – även under en uppsägningstid. Du ska undvika lägen där du riskerar att inte vara lojal med, eller rent av skada, din arbetsgivare. Du ska också självmant upplysa arbetsgivaren om sådant som kan behövas för att verksamheten ska fungera."

"Anställda inom privat sektor har långtgående tystnadsplikt avseende arbetsgivarens angelägenheter - mer långtgående än inom offentlig verksamhet - och ska iaktta sekretess även efter att anställningen upphört."

"Att du som arbetstagare har lojalitetsplikt ingår som en del av ditt anställningsavtal. Om du då inte är lojal, kan det betyda att du bryter mot anställningsavtalet. Det kan också innebära att du bryter mot lagen om anställningsskydd och riskerar att bli uppsagd av personliga skäl eller till och med avskedad."

"Du säger upp dig från anställningen, startar ett företag och träffar avtal med en kund eller leverantör medan du fortfarande är anställd. Detta kan din tidigare arbetsgivare ha synpunkter på. Arbetsgivaren kan misstänka att du varit illojal och tagit med dig uppgifter och förberett dig under anställningstiden eller uppsägningstiden."

"Ett annat exempel kan vara att du under anställningstiden inklusive uppsägningstiden kontaktar kunder, som du senare tar med dig till det nystartade företaget eller till en ny arbetsgivare. Tänk på att alla förberedelser innan anställningstidens slut riskerar att ses som illojalitet mot arbetsgivaren."

"Arbetsgivaren kan kontrollera om arbetsredskap används eller använts på ett sätt som innebär att du som anställd är eller har varit illojal."

Vem tipsar Widebro att gå igenom Björns dator och mobiltelefon för att se kontakter med TJ, Barto mm?

"Arbetstagaren har bland annat att svara för en fullgod arbetsprestation, följa arbetsgivarens ordningsskrifter, avstå från att bedriva konkurrerande verksamhet, avstå från att överskrida sin kritikrätt, visa integritet (till exempel genom att inte erbjuda eller ta emot mutor), iaktta tystnadsplikt, uppfylla vissa krav på vandel samt i övrigt visa omsorg och aktsamhet i arbetet."

Sv: Silly season - 2020
Bad_Brett:
Det räcker han gör en bra säsong med något lag så blir han het, och att han vill gynna sig själv är som sagt knappast ensam om. Det ovanliga är att det sker inför öppen ridå.

Sv: Silly season - 2020
Tarasov: Nej, inte när allt var frid och fröjd för några veckor sedan och personen i fråga nyss skrivit på ett treårskontrakt.

Sv: Silly season - 2020
Nä nu ringer vi wallson

Sv: Silly season - 2020
Tarasov: Tror som du, dock viktigt att han lyckas i Leksand. Då glömmer man fort

Sv: Silly season - 2020
Wauzsig: Björn har absolut gjort väldigt mycket för Modo. kanske mest med självbilden och att få spelarna att träna på hög nivå.

Ska man vara kritisk så har han aldrig varit nära att sätta ett försvarsspel på två år trots en talangfull backuppsättning. Det är kanske det som förvånar mest med Leksand. De borde valt en defensivt bra tränare. Jag tror att i deras situation kan det vara en felrekrytering.

Sv: Silly season - 2020
Wauzsig: Leksand noggranna??😂

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{9105}: Du Är cyklop. Grattis 🤣🤣🤣

Sv: Silly season - 2020
Bad_Brett:
Ser vi inte det här beteendet rätt ofta inom idrottsvärlden, och faktiskt lite varstans.

Sv: Silly season - 2020
Tarasov: Det där tror jag inte alls på.
Misslyckade tränarvärvningar är oerhört kostsamma. Klubbarna gör noggranna analyser innan dem värvar ny tränare. Med Björns historik ska det till en väldigt desperat klubb.

Sv: Silly season - 2020
{8879}: Hellkvist vs. Glader skulle bli en hård match.
Björn verkar väldigt vältränad, Fredrik är dock en riktigt tjurig jävel som förmodligen är lika seg och hård som en vindpinad fjällbjörk.
Glader vinner på poäng.
Hellkvist vs. Widebro är inte ens en match. StorWide sänker fanskapet på en halvmiss och skulle bokstavligen sparka ner honom hjulandes tillbaka till Skåne.
Tjommen skulle aldrig våga visa sig i Övik, men om han mot all förmodan ändå dykt upp, hade nog Foppa kört över honom med sin lyxbåt för att sedan bogsera honom ut på Åland.

Sv: Silly season - 2020
Tarasov: Nej du. Och framförallt inte nu med Corona+lågkonjuktur. En felaktig rekrytering kan bli enormt kostsam. Faktum är att jag på ett sätt känner att vi "dodged a bullet" i och med detta, i och med att vi säkerligen har rätt att sparka honom rätt upp och ner så fort vi hittat en ersättare med tanke på hur han har betett sig.

Sv: Silly season - 2020
{8879}:

Känns som det kan gå hett till

« · 2055229 · »