Messias : Jag vill bara meddela att till skillnad från mina Modobröder älskar jag att köpa. Men får ge mig om William Strömgren fortsätter ösa in mål....
{9233}: Det är ju ingen tvekan om att Löven är ett riktigt bra lag och förtjänar andraplatsen. Därför är det märkligt att de är lite stingsliga. Kan det bero på att de trodde sig kunna surfa iväg till en säker serieseger, men börjar inse att Timrå blir väldigt svåra att tampas med?
Själv tycker jag att det behövs en center, men jag väntar gärna till närmare transferstoppet om vi ska värva fler spelare. Dels för att verkligen se vad vi kanske behöver (om vi bedömer att vi har en chans att spela om det), men också för att det då kan vara ännu bättre spelare att välja på. Ställs hela eller delar av AHL in så lär det handla om ännu bättre killar än den Löven hittade. En riktigt bra spelare, men han verkar haft svårt att färga i AHL. (Kanske beroende på storleken?).
RedNek: Nej, det känns som en farlig strategi som vi misslyckats med flertalet gånger. När det går tungt så köper man in ny spelare och hoppas att den ska vända det. Man borde lägga tiden på att få laget att fungera istället, för inte fasen saknar man forwardsbesättning för att vinna mot Väsby. Ofta har den vi värvat in sett energisk ut de första omgångarna, för att sedan falla tillbaka i den lunk de övriga spelar i.
Det ser ut som att Löven inte får någon fart alls i uppspelen. Det blir krångligt och man måste vända om flera gånger. Det är inte alls samma oerhört raka väg framåt som förra säsongen, utan man får lägga väldigt mycket energi på att spela upp pucken och får sedan möta ett samlat försvar.
Sedan tycker jag att det är orättvist att rakt av jämföra Modo före eller efter Ville. Vi kan vara överens om att han verkligen inte var rätt för Modo, men det var på väg att vända redan när han var kvar. Jag tror att vi hade stabiliserat oss även om han varit kvar, men att det tagit längre tid och varit skakigare väg.
{5647}: Äh! Lägg inte energi på löven & deras värvningar. Med stor börs kan man köpa dyrt. Men det betyder inte nödvändigtvis att det blir bra. Det ska bli ett LAG med.
Modo gör det bra just nu & hoppet om en bra fortsättning börjar tändas inom mig.
Heyerdal: Märkligt. Trodde de skulle gå efter en back med de skador de har. De verkar ha oändligt mycket pengar att spendera. Man blir rejält avundsjuk på deras spelarbudget...
Man börjar ändå känna sig hyfsat glad över laget igen nu. Ville och Gagnon borta. Karlkvist hemma och vi fyller på underifrån med extremt lovande juniorer. Forwardsidan är på stark uppgång men det behövs åtminstone en förstecenter in.
Styf verkar trivas bra i rollen som huvudtränare och har gjort det väldigt bra hittills i min mening. Omark är en personlig favorit och gillar även Svelander. Äntligen en trio tränare som gått genom våra egna led också.
Olhaver känns fortfarande helt fel. Dalroth blir jag många gånger inte riktigt klok på. Öhman fortsatt något ojämn, men mer åt det godkända hållet. LP får väl på nytt chansen att slå sig in när Heppo och Kaut drar, men jag håller honom fortfarande nedanför Åhström och nu Lindewall.
{5647}: Håller med, för vi vet ju hur "jobbigt" bra han kan vara, i alla fall de matcher jag sett honom spela mot oss. Tyckte själv det var en underbart bra värvning när han kom, dessutom var han grymt bra de första två matcherna han spelade minns jag, mot SAIK och Luleå
Robin Ztorken L: Jag tror att han behöver ett par veckor med högre tempo på träning, men jag håller med. Antingen utlåning eller en rejäl chans att spela sig in i laget framöver.
{5647}: Ok, man undrar ju för det är så knäpptyst runt honom. Samtidigt kan man ju tycka att han behöver några chanser att få spela matcher någon gång, eller är han så usel på träningarna att det är helt kört?
{5647}: Den här tabellen visar verkligen hur spretigt spelschemat varit. Den visar också på en tydligt förbättring för oss. Rent statitistiskt har vi tredje bästa poängsnittet efter SSK och Timrå. Jag tycker inte att vi stulit någon match där vi varit sämre än motståndarna, men jag köper fullt om någon hänvisar till att vi inte mött de bästa lagen direkt.
hanzon: Jag undrar, tränar han ens med laget? Man hör ju inte ens hans namn nämnas i något sammanhang. Han plockades hit som lite av en stjärnvärvning och nu är allt bara tyst, helt borta typ.
hanzon: Olhaver känns som en Hellkvist-värvning, men han har verkligen inte lyckats alls. Det största problemet är tempot och att han inte alls använder storleken på ett positivt sätt. Det blir snarare så att det är ett hinder än en tillgång.
Dock tror jag att han aldrig tränat i detta tempot förut. Han skulle kunna komma igång om han får träna ordentligt och kommer in i spelet.
Ja Edwin har varit riktigt bra sedan han kom in i laget på allvar. Hoppas han håller ihop för det är stigande formkurva på honom och hur långt den kan nå blir intressant att följa.
Han har ju producerat ungefär som Grundström och då ska man nog inte räkna de första matcherna för Hedberg när han var in och ut ur laget och inte kunde spela/träna riktigt.
För övrigt måste Grundström vara en riktig besvikelse, han har gjort poäng men tycker inte alls han sticker ut i matcherna som han borde, han skulle vara en av ligans bästa forwards. Ser mest ut som han åker runt och tänker att LA ska ringa och snabbt rädda honom från Umeå.
Tarasov: Gillar Edwins intervju: Tillsammans med Mikkel Aagaard och Filip Sveningsson har 26-åringen också hittat kemi.
– Ja, det tycker jag också. Ingen av oss har väl haft den inledning som vi önskat och har hoppat runt lite. Nu har man satt ihop de stökiga killarna i klassen och så får vi lösa det tillsammans, säger Edwin Hedberg och skrattar.
Tycker vi gör en riktigt jävla bra match. Årets bästa, fart och driv i allt. Bra och kreativa beslut. Små misstag visst, men va fan det händer alla lag i alla matcher.
Jalapeno: Det är inte mycket väl som du säger (som ett påstående att det inte stämmer. Det är så det är och bara inse att du hade helt fel angående hans lön i Leksand.
Bad_Brett: Ja, man får en klump i magen när dom försöker göra en dragning(som inte finns) som siste man.
En annan sak som orsakar magont. Vi vill gärna ge motståndarna chansen att få ett psykologiskt mål i slutet av perioderna.
I första perioden schabblar Wallinder med 20 sekunder kvar, skapar en farlig chans.
I andra är det väl Dahlrot som ger bort pucken till friläge med typ 3 minuter kvar, sedan får en VIKare komma fri med 20 sekunder kvar när alla ska anfalla, hur tänker man där?
Bad_Brett: Delvis. Jag tror att de vill för mycket. De vet att de är med för att producera framåt och när det inte fungerar försöker man ännu hårdare istället för att gå tillbaka till basic. Båda skulle tjäna på lite enklare spel.
Dahrot verkar vara någonting annat. Han har spelat upp sig, men hans indianare idag var hemsk.
Hedberg är bättre än jag väntade mig. Mer delaktig och bättre på att ta sig till avslut. Jag trodde att han inledningsvis var hjälpt av Karla och Hepo, men det är inte hela sanningen.
Jalapeno: Glader nämnde något om svenska centrar, någon som har koll på vilka det kan vara som är aktuella? Jag tolka det som att det var centrar utan jobb.
{5647}: Det märkliga med honom och Öhman är att de likväl gång på gång försöker sig på dumdristiga dribblingar som siste man. Normalt sett brukar det väl vara tvärtom när självförtroendet spökar?
Modoit i Umeå: ser det nu när jag dubbelkolla. Får väl helt enkelt erkänna att jag hade fel på denna. Nu är den riktiga frågan vad han egetligen tjänar.
{7639}: Svenningsson... det måste bsra lossna snart. Jag tycker att han jobbar bra och gör bra saker, men det blir liksom bara fel. Misstänker att han behöver ett mål och en stor dos självförtroende.
Modoit i Umeå: Vet inte hur aftonbladet fått sina siffror. Jag antog att detdär var hans årslön som han har nu i Leksand Men det kan mycket väl vara som du säger.
Jalapeno: Nu vet jag inte riktigt hur du räknar, det går inte att titta i Aftonbladets tabell över hur mycket Hellkvist tjänar i Leksand nu.Det där är ju inkomsten man hade året 2019 och det där som står där, är ju vad Hellkvist tjänade i Modo. Om han inte hade sidoinkomster så hade han 728/12= 60000kr/mån.Det står att Fagervall tjänar 699000kr/år, men det är ju det tjänade i Björklöven ca: 58000kr/mån. Enligt säkra källor i kulisserna så har Fagervall 160000kr/mån i Malmö och det blir en årsinkomst på 1 920 000kr. Men den siffran kan man ju inte se förrän år 2022 i en sådan här tabell, eftersom 2021 har han enbart lön från Malmö. Nästa års tabell då är det ju lön från Löven i 4månader och Malmö i 8månader, liknande för Hellkvist. Jag tror ju att Hellkvist har årsinkomst i SHL och Leksand som är långt över miljonen, annars är ju karln osmart, men det har han ju i och för sig visat under våren att han är !
Rytter: Kan va så. Konstigt att lägga titel som "så mycket tjänar shl bossarna." men sen är det ju också aftonbladet och som alla vet har dem inget emot att clickbaita
KB: Jo en sak med MSM är att de lever under pressetiska regler och får faktiskt inte publ8sera sådant skitsnack. Det är en sak med de här som kör med alternativfakta, men det där är nog faktiskt inte alls ok för Aftonbladet.
{5647}: En sak till som jag fortfarande kan störa mig nåt kopiöst över, är att Ros fick komma undan med att sprida ett bevisligen falskt rykte om att MoDo ska ha rekryterat Karlin som också precis hade skrivit kontrakt med Västervik. Enbart för att smutskasta oss och Leksingarna på sociala medier gottade sig nåt enormt i att vi tydligen ska ha betett oss lika jävla illa som dem.
Nucky: Kan hålla med om att det är rent hyckleri att man tar in publik på matcherna om man var så i hård på reglerna i våras och att det är fullt att sno Hellkvist. Att Leksand väljer att spela matcherna är inte konstigt då det är antingen det eller lämna WO. I övrigt så älskar jag tjomme då han har gjort endast bra saker för Leksand sen han kom.
Jalapeno: Han förbättrar ju inte själv sina aktier genom att säga det, så jag antar att det är sanning bakom det han sagt, då han hade funderat på det ett bra tag innan han berättade.
Jag vill bara meddela att till skillnad från mina Modobröder älskar jag att köpa. Men får ge mig om William Strömgren fortsätter ösa in mål....