Laban: tar en sen lunch, men återkommer . Du är från Åsa-Nisse-land, men jag bryr mej faktiskt inte hur stor o bred trupp ni har. Många härinne visar avundsjuka genom att klaga på att ni köper ditten o datten. Bry dej inte om dom, många cykloper.
Robin Ztorken L: Själv tycker jag det känns som att HV vill skydda sig från kritik. Jag är verkligen inte säker på att de blir så mycket bättre med de där spelarna, men däremot att Hult och den där ordföranden skyddar sig själva. Visar man handlingskraft och plockar in fina namn, slipper man kritiken som skulle kommit om man inte agerat och missat att gå upp.
Jag hade absolut kunnat tänka mig en forward till, men känner mig väldigt nöjd. Bättre att ta in riktig spets som inte riskerar dynamiken än att ösa in spelare med oklar rollfördelning. Vilka ska nu bänkas i HVs pp? Forsberg, bröderna eller?
"Tyvärr tror jag tiden är förbi när juniorutveckling enbart är vägen fram, tyvärr"
Väldigt märkligt att det nu helt plötsligt ska lastas in nya spelare. För några månader sedan fick ju ingen skriva att vi önskade att Styf skulle bänkas och nått bättre värvas. Då var vi ju ute efter honom, hade en personlig agenda och mobbade honom.
Enligt dig skulle vi ju spela honom till varje pris då det var viktigt att utveckla unga spelare, det var ju detta MoDo alltid hade gjort och stod för.
puffe: Men utan att äventyra ekonomin för året efter. Jelisejevs är på papperet ett starkare namn än Modigs. Man har också värvat Mannberg och Ingman under säsongen där framförallt den sistnämnde är ren klass i HA. Lägg också till McM som kanske första gången sedan premiären kan gå utan skadekänningar. Har också fått tid att sätta sig in i svensk hockey.
Jag tror det här blir bra, även fast jag också gärna sett en till klassvärvning för att bredda 3-4 kedjorna. Men Bukarts blev för dyr helt enkelt.(enligt höken)
M Horava: Ja, långsiktigt är väl ett mantra i MoDo. Vi kan satsa och tappa stommen varje år, vilket vi gjort. Men när vi är där uppe o hugger ska vi satsa rejält. Tyvärr tror jag tiden är förbi när juniorutveckling enbart är vägen fram, tyvärr
dempa: Kom ihåg att det var många som dömde ut årets trupp rejält inför säsongen och att det var mycket prat om ett mellanår. 5-6 toppspelare ska en bra klubb kunna ersätta utan större problem, Det sker varje år i mindre och mer resursklena kiubbar som BIK och VVIK.
Tror vi kommer vara med och hugga däruppe mer eller mindre varje år tills vi tar klivet upp. (Så mycket litar jag på vår ledning)
KB: Förvisso, men ryker vi, så är sannolikheten ganska stor att ryggraden i laget också ryker. Innebär inte att en spelare till påverkat så mycket, men vi har inte förstärkt våra aktier
puffe: Jag är oerhört nöjd med Hinkens arbete. Att hålla i det sportsliga på detta sätt. Tro på laget och stå emot erbjudanden och inte dras med i HV-rejset. Och det i klubben MoDo där det finns otaligt många otåliga experter som fortfarande lever kvar i 2007 eller tiden då Foppa och Näslund mfl kom fram. Hinken har hållt vad han sagt: -tänka långsiktigt, ta MoDo till slutspel så att klubben har chans varje år. Vad mer kan vi begära?
Vi vet ju ännu inte än vad Karlin kan åstadkomma med en stark grupp i ett slutspel där han får möjlighet att fokusera på endast ett motstånd i taget. Västervik har ju inte någon direkt gedigen erfarenhet kring slutspel i AS. Fokuserar man på gruppdynamiken MoDo besitter i kombination med Karlins taktiska förmågor så kan det bära långt.
puffe: Med största sannolikhet kommer vi inte värva nåt mer med tanke på vad Gradin säger till ÖA. Enligt Mrmadhawk blev Bukarts för dyr.
Blir intressant att se hur man ställer upp med Jelisejev i laget. Hade velat se förstakedjan intakt och istället försöka få igång fler kedjor: Woods-Vigneault-Ohlsson Sven-EJK-Jelisejev Mannberg-McM-Aagard Sylwis-Tjernström-O.P (Lindewall, Nordin, Styf, Theo J)
puffe: är också inne på puffes linje, det blir tufft nästa säsong om vi är kvar i HA - tufft att behålla Sam, Woods, Bernhardt mfl backar som garanterat kommer lockas till SHL. Gradin och Karlin får börja lite om, så att säga.
{9315}: Då har du helt fel. Jag tror absolut på att vi utmanar rejält denna säsong, mycket tack vare att vi har en Karlin . Men att vi ska tro att vi har samma goda förutsättningar kommande år, tror jag inte.
det är därav att jag hoppas Hinken har något mer att levera denna afton.
puffe: jag måste säga att jag tycker det är skittråkigt att du och några andra redan gett upp föreningens chanser både i år och nästa år, men vi är alla olika och jag försöker inte tysta dig, vill bara säga att jag tycker det är skittråkigt
KB: Men gruppdynamik i all ära. Är dagens grupp mogna att utmana om den åtråvärda SHL-biljetten? För mej vore mer spets, mer dynamik, i laget önskvärt. Kan ju ske, vi har knappt 4 timmar på oss
Tarasov: Beror på vad man menar med att gasa. När kollektivet är vår största styrka så gillar jag inte idén av att peta i gruppdynamiken för mycket. Med det sagt så tror jag vi hade kunnat få in en till forward utan någon större friktion.
Tarasov: Ja, när kommer nästa chans? Tror inte MoDo-pöbeln vill vänta vart femte år för att ha en chans att gå upp. Vi är en stor klubb som ska vara offensiva
I slutändan har vi ändå Karlin i båset