Golden boy : Under hela säsongen har det hetat att MoDo har HA’s starkaste backuppsättning. Var nu framförallt i semifinalen det började krackelera. Tror vi talangsmässigt fortfarande är riktigt bra, men vi har några som är lite för mjuk/ung/slarvig. Att de flesta hade noll erfarenhet av slutspel lär också ha spelat in.
KB: Det som varit lite märkligt för min del är att backarna o defensiven har varit ett stort problem enligt många under säsongen, men som jag har förstått det hela så dagarna innan deadline så var det Kelleher o Marenis som MoDo försökte värva, sedan som alla vet blev det inget av det utan mannen från Lettland anslöt. Offensiv kraft med andra ord. Varför försökte aldrig MoDo värva in andra backar ( förutom Ingman) när det flesta verkar ha sett problemet?
Tycker Ingman har uttryckt sig förhållandevis kryptiskt om hur han ser på sin situation i MoDo, mycket snack om att MoDo är en bra plats för honom "just nu" etc.
Tycker det sänder rätt dåliga signaler och att han mest verkar se MoDo som en anhalt att bygga upp sig själv igen efter att ha blivit bränd på den nivån han tycker att han själv hör hemma.
Men visst, går vi upp nästa år så överger han förmodligen inte skeppet.
{9682}: Det är lite blandat egentligen. Jag ser förstås att det är bättre spelare i SHL med bred marginal, men spelet är så sjukt mycket roligare i allsvenskan att jag tycker att det kompenserar. Dvs, rent egoistiskt tycker jag att det är roligare att se en allsvensk match och därför är jag lite glad att vi blev kvar.
Sedan går det inte att komma ifrån att det är mycket roligare att slåss i toppen än att vara ett rent bottenlag som Timrå och Brynäs.
Sammantaget är det mycket bättre för mitt välbefinnande på många sätt att vi spelar i allsvenskan nästa säsong.
Jag håller med dig om Ingman, han har potential under Karlin att bli riktigt duktig, Det räcker dock inte bara med filen några drag, det är grovrasp som gäller. Han har lyckats med de mest fantastiska misstag jag någonsin sett under detta slutspel
Nucky: Ja, det där är något som många Hasa-vurmare missar. Om Hasa hade varit intresserad av att stanna i MoDo i 2-3 säsonger till, hade jag kunnat ha mer överseende med hans idiotiska beslut på isen. Men vi visste tidigt att han inte skulle bli kvar, och då blir det enormt frustrerande att bevittna hur vi förlorar match efter match på grund av hans övertro på sin egen förmåga.
När det gäller Ingman så kan ingen förstås förneka att han haft det svårt på slutet, MEN det är en spelare som verkar glad över att få representera MoDo och som vi vet har riktigt bra potential på allsvensk nivå. Det är precis den typen av spelare vi bör satsa på.
Tarasov: Enligt Adam så är det en del lag som har Bernhardt på sina listor men fortfarande väldigt avvaktande. Inväntar tyngre/bättre namn. Defensiven har inte övertygat heller. Avvaktar SHL på en sån som Bernhardt så vågar man nog hoppas mer på att åtminstone Näsén blir kvar iaf.
{5647}: Ja jag gillar Ingman. Stark, snabb och rätt elak. Inte helt oäven i offensiv zon heller. Är en riktigt bra tvåvägsback som säkert kommer fortsätta utvecklas under Karlin. Behöver dock fila bort sina enkla misstag.
Nån som förresten kommer ihåg Pöck som spelade med MoDo under 14/15(?). Sjukt komplett, dominerade båda zoner. Det är mot den spelartypen vi ska sträva, inte bara backar som aldrig passerar mittlinjen.
grimiss: Haha , förlåt jag glömde faktiskt Ingman haha Ja alltså Ingman har förbannat mycket hockey i sig, skulle han göra bättre avvägningar så skulle han vara en toppback i As och han skulle förmodligen även vara en habil SHL back.
hockey_21: Jo, det hoppas jag verkligen. I grunden är han en väldigt väldigt bra allsvensk back, men med bräckligt psyke. Bygg upp honom under (för)säsongen. Han har varit van att få sitta på sidan om han gjort något dåligt, men får han rejält med förtroende så kan han blomma ut till vår kanske bästa back framöver.
{5647}: Nu kan jag absolut ha fel, men Djurgården kan det bli lite intressant med, tycker dom brukar vara som bäst när dom har dom här mindre kända namnen, och varje gång dom slagit på och stor satsat med dom här kända namnen har det blivit pannkaka.
M Horava: Nordin tycker jag skall börja säsongen som 13 forwards skulle han varit given så anser jag att borde gjort större avtryck i slutspelet än vad han faktiskt gjorde. Därmed inte sagt att på något vis gjorde det dåligt
Blake: Ja, vi hade extremt få från förra året att luta sig mot. Till och med HV hade betydligt fler kvar i sin trupp. Lägg därtill att Hinken fick ärva in lite värvningar som kanske inte var hans favoriter som Modigs, Dahlrot osv. Han kom dessutom ganska sent in i cirkusen och fick inte så mycket tid på sig.
Djurgården kommer sannolikt att bli bra. Man har i alla fall en rätt skrämmande trupp i dagsläget. Dessutom blir det väl Västerås, Löven, vi, SSK och BIK som kavlar upp ärmarna för att bli bättre. Räknar inte helt med Mora längre, för man känns inte där. Inte heller AIK.
Nåja, det blir väl tippning framåt hösten när trupperna satt sig...
Rytter: Ja, en till EJK i någon av tredje eller fjärde behövs. Nordin är given och en toppcenter i första. Max är extracenter. Vi måste ha fem centrar för att hålla en säsong och klara slutspel. MacMaster är inte en av dem.
Tror nog vi kan förvänta oss rätt intressanta värvningar.
Ska man tro på dom namn som det pratas om så känns det som dom försöker få in exakt det vi saknat den här säsong och stärka upp det som varit en svaghet den här säsongen.
modomille: Ny tränare, ny sportchef, MoDos tidigare historik av nya tränare och omstarter.. och HV som toksatsade allt på ett kort. Detta tycker jag är anledning nog till att inte satsa fullt ut. Nu kan vi finjustera laget bättre och ta in spelare för att lappa igen dom svagheter i laget som syntes extra tydligt nu i slutspelet.
Rytter: Som du säger tycker jag defensiven svajat hela säsongen. Det har krävts väldigt stor ledning(vilket vi sällan hade) för att man skulle känna att matchen var ”klar” . Tvärtom slutade det ofta med att man släppte ett tvåmålsöverläge i sista perioden men sedan vann på OT eller straffar pga individuell skicklighet.
Vill se en benhård defensiv som har förmågan att stänga matchen efter ett par mål i första perioden. Årets MoDo har varit närmast motsatsen.
Kanske det gick för lätt i början på serien allt rullade på vi hade egentligen inga stora poängsvackor eftersom vi inte förlorade 2 raka under serien.
Man vill ju ofta se ett lag bli bättre ju längre säsongen går, där man växer in i det och förbättrar sig från månad till månad.
Det fick vi aldrig se med försvarsspelet, det var lika slarvigt nu i slutet som i bitvis i början på serien, men under serien hade vi en fantastisk förmåga att vända matcher och möte lag som ännu inte hade kommit ihop. I slutet var det däremot mot lag som sakta men säkert förbättrat sig under serien och tagit med detta in i slutspelet medan vi misslyckats att göra det samma med försvaret.
Vill minnas att vi var några som var oroade för detta i januari/februari då vi verkligen inte var bra spelmässigt men ändå fick in poäng.
Nästa år hoppas jag laget sakta men säkert förbättrar sig och anpassar sig allt eftersom serien går. Man kan även ifrågasätta om det var klokt att skeppa Dahlroth, hade nog varit nyttig att haft som sjundeback för att kunna markera mot vissa andra spelare. Problemet var ju lite att det fanns inga konsekvenser när de fortsatte med slarvet eftersom vi bara hade 6 seniorbackar så skulle de ju ändå få speltid.
malkin: Till nästa år vill jag se ett lag byggt för slutspel snarare än att ta hem serien. Våra defensiva dippar som i princip funnits hela säsongen måste bort, likaså alibi-spelet när vi snurrar friskt i anfallszon utan att egentligen skapa nånting. Vi hade många stolp/ribb-träffar i slutspelet och förde oftast spelet vilket lätt lurar en att tro att man egentligen är bättre än man är. Alla övertidsvinster och straffar som fixade segrar åt oss i serien skvallrade egentligen mest om en hög/bra kreativitet bland ett fåtal spelare och mindre om hela lagets kompetens. Jag har alltid förespråkat att vi ska satsa på egna talanger vilket vi ska fortsätta göra, men jag hoppas också att vi får se ett bredare och starkare lag nästa år. Kedja 3-4 måste upp i kvalitet, låt det kosta. Degen finns ju..
Vill också se en stabilare andremålvakt än Tikkanen som är lite för valpig. Vi ska inte vara så ENORMT beroende av enskilda spelare som man varit i år. Med facit i hand kanske man skulle låtit Tikkanen stå match 6, men det är historia nu. Alldeles oavsett behöver vi bättre och skarpare bredd, då tror jag nästa vinter blir rolig.
Det som är glädjande är att Gradin/Karlin varit småsur och vresig mest hela vintern och ältat just detta slarv och loja inställning, så dom har såklart full koll på vilken typ av karaktärer som behöver tas in och vad som fattats.
Hoppas man satsar nu, det finns fan inget att fundera på. Stommen finns, degen finns och ledarna finns.
Låt Djurgården värva vad fan dom vill, det är inget vi kan påverka.
Rytter: ja saken med jinesjö karlsson är att han han varit bättre offensivt och bättre producerande hade han tagit plats i alla shl-lag för resten av verktygslådan har han, jag har inga problem med honom som andracenter, klart att han hade varit en lyxcenter i en tredjekedja också ett år det satsas extra
OP har ju gjort en stark säsong sett till poäng, är väl hans bästa i HA. Det man dock saknat är den där delen där han är en fysisk och jobbig jävel som åker runt och irriterar motståndare och skapar energi till laget, speciellt i slutspelet (mot KIK var han dock bra). Men 25p för honom är ändå imponerande i en fjärdekedja.
Hoppas bara att man får klart snabbt vilka som lämnar och går ut med det direkt.
Man skulle ju ha exit samtal nästa vecka så i slutet av veckan hoppas jag man skickar ut vilka som lämnar oavsett ifall deras nya klubb har spelat klart eller ej. Ingen anledning att hålla på det.
Som du säger kan det öppna möjligheter ifall bägge eller någon av Sveningsson eller Aagaard drar, då kan man lyfta in en ren offensiv spelare där eftersom tvåvägsspelet och balansen redan finns i EJK. Tror att en sådan som Marenis även skulle kunna gå in i den kedjan och lyfta den en nivå som t.ex ersättare till Sveningsson. EJK är också en spelare som smyger med produktionen, många är besvikna på honom men tycker det är en riktigt nyttig spelare och att producera 34p på 50m i serien och 11p på 13m i slutspel är riktigt starkt för en andracenter som dessutom tar ansvar över hela banan.
{9315}: Oscar är rätt bra en mot en, sen alltid in på mål eller ser till att puckar kommer dit. Lär han sig bara använda sina lagkamrater och förbättrar sitt skott lite ser jag mer i honom framåt. Tycker också att han är läraktig som spelare.
grimiss: Tips: Om Albin Carlsson inte skulle ta en plats på 7 backar i Timrå nästa säsong så borde det vara något för Modo att låna in för att sedan kunna värva. Har ju bevisat sig i allsvenskan på absolut högsta nivå. Det här har förvisso säkert Karlin/Gradin koll på.
Rytter: det ska verkligen bli spännande att se hur pusslet läggs
jag ser potential i en kedja med ohlsson, mannberg och westfält som bör kunna vara en stark tredjekedja i det defensiva spelet men samtidigt bidra med 20-25 poäng per spelare om kemin finns
om sveningsson och aagaard båda lämnar så finns potentialen att sätta jinesjö karlsson i en omgivning med två spelare med lite mer vuxet spelsätt, inget fel på det andra som varit både en tillgång och en svaghet men förhoppningsvis kan man bygga en kedja som har som styrka att bygga mer på övertag, tyngd och skicklighet än det kaos som jag upplevt har blivit med två spelare som aagaard och sveningsson som kör på
förstakedjan hoppas jag blir en ren importkedja med marenis och två spelare med hög kompetens, sen om det är riley och sam eller två andra, det får vi se
då återstår en fjärde med sylwander, nordin och pettersson som är som den är, hoppas det kan finnas nån utveckling i nordin och pettersson iallafall. extraspelare theo, max och helmer styf om inte theo köps upp av ett shl-lag som ser framtida nhl-pengar
det är så jag tror pusslet kan komma att läggas, vi får se vad hinken och karlin har i rockärmen
såg nu att oscar pettersson gjorde 25 poäng, hur gick det till?
Rytter: Känns som Tikkanen började starkt och sen smögs han liksom ut...undrar om man ser tillräcklig potential i honom? Känns långt bort att han ska utmana Tex om förstaspaden
Satt och kollade klipp på Marenis när han var aktuell runt transferfönstret, han fyller kravprofilen på ett bra sätt.
Vet inte hur många mål han gjort som är kandidater till veckans mål, där han kommer i högfart över blå och går direkt och utmanar backen och rundar på utsidan eller går förbi på insidan och sätter den. Han hade ju ett mot HV där han går rakt igenom försvaret med 4 HV spelare och utmanar och fixar ett mål.
Väldigt lite vända ut mot sarg och vänta på medspelare där utan fullt tryck och attack mot målet, och han skapar många mål helt på egen hand. Detta gillas och hoppas verkligen att ryktet stämmer och han är klar.
{9108}: jag passar på att tipsa om att det finns en knapp för att anmäla inlägg som åtminstone jag har använt väldigt friskt igår kväll och nu när jag loggade in
blir mer för Tarasov att göra men är man moderator så är man :)
henkeiskogen: grejen med ingman är att han har alla ingredienser för att vara en fantasisk back även i shl, han har både spel med och utan puck, men han saknar det "lilla" steget att sätta ihop allt och därför spelar han i allsvenskan. hade han varit en riskminimerande back som inte gör misstag så hade han utan tvekan varit en stabil shl-spelare istället.
nu är det upp till honom själv framför allt men även ledarstaben att identifiera hur man jobbar bort hans brister så kan han och även modo ta nästa steg
Tror vi talangsmässigt fortfarande är riktigt bra, men vi har några som är lite för mjuk/ung/slarvig.
Att de flesta hade noll erfarenhet av slutspel lär också ha spelat in.