1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

SHL · 530985 inlägg · 4122 ämnen

« · 2350013 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Silly season
Har något SHL lag värvat någon / några MoDo spelare idag då 🤔🤔🤔

Är fortfarande inte bitter !!

Sv: Silly season
{5647}: Grejen är väl att det inte är givet att vi hittar någon som fyller rollen som center för en tredje eller fjärde heller. De finns ju där men det är inte enkelt att plocka från en ganska främmande marknad (för oss).

Hinken har sagt vid tillfälle att man skulle kunna plocka ihop ett ganska dugligt allsvenskt lag med bara Ettan-toppspelare, men han har inte tiden att fullt fokusera på den ligan. Vårt geografiska läge är ett av hindren där.
Lag som Kristianstad, Tingsryd, Vita Hästen, Almtuna och till viss del även AIK och SSK sonderar ju den ligan med hyfsad framgång. De fyra förstnämnda gör det för att de nästan måste plocka från den hyllan.

Men jag föredrar nog faktiskt att Hinken har lägger sitt fulla fokus på Nordamerika, SHL/HA samt Europa till viss del även om vi går miste om en ganska bra marknad under oss.

Sv: Silly season
KB: Det handlar ju också om vilka roller vi försöker fylla. Har svårt att tro man hittar en förstecenter i ettan, utan det är väl i första hand för tredje eller fjärdekedjan initialt. Sedan kan man såklart göra klipp som Marenis, men jag har svårt att tro att man skulle chansa på att en division ett-spelare är given i toppkedjan.

Sv: Silly season
Paninaro: Norra divisionen i Ettan håller i regel väldigt dålig klass jämfört med resten av Sverige. Boden, Hudiksvall och Östersund har satsat ganska hårt de senaste åren men sen är glappet ner ganska stort ner till de andra. Skulle inte vara och gräva där alltför mycket.

Finns som sagt fynd att göra i Ettan, men tror inte att Hinken har haft tid eller möjlighet att fokusera där allt för mycket. Skulle tro att man går hårt på AHL/ECHL för de kvarvarande positionerna. Alternativt någon från SHL som behöver ett omtag.

Sv: Silly season
{5647}:
Tror det kommer bli bra men tar lite tid. Expressen skall fö sända 50 allsvenska träningsmatcher. Kan kanske vara en utmanare

Sv: Silly season
hanzon: Om Viasat lägger ned efter ett bug på 25 miljoner till de allsvenska klubbarna och CMore år de enda som återstår. Då tycker ljushuvuden att allsvenskan år dåliga på att förhandla för att man inte får mer än 30 mille.

Är man dum i huvudet. Hur tänker man att en skicklig förhandlare ska få mer? Ska allsvenskan säga att då får ni inte sända, vilket alla med någorlunda intelligens förstår är ett slag i luften? Det finns inget att förhandlar om. Allsvenskan har exalt noll alternativ.

Tror man annat och hävdar att felet är allsvenskans är man tyvärr rätt korkad.

Sv: Silly season
KB: Filip Sjöberg Sundsvall hockey kanske? , men där om någonstans har Hinken koll. Konstigt bara att inte SH redan kontrakterat honom.

Sv: Silly season
M Horava: Finns väldigt många bra spelare i HockeyEttan, men det krävs gediget scoutingarbete för att hitta de där guldkornen. Lagen söderöver har en stor fördel där, då sportcheferna med enkelhet kan kolla in många av de bästa lagen bara nån timme bort.

Sv: Silly season
I ett sånt fall där t.ex Westfält eller någon annan bli utlånad en hel säsong, utvecklas i allsvenskan och göra en kanonsäsong, sen återvända och få ett NHL-kontrakt året efter blir då det allsvenska laget helt utan ersättning och säg FBK får 50% ? Resterande då till Västervik

Sv: Silly season
{5647}: Pelle Hägglund är suverän på att uttrycka sig.

Sv: Silly season
jessy: Fast det där tycker jag är helt fel resonerat. SHL borde se till at4 fördelningen är korrekt. Viasat betalade en liten summa och än hur djävla bra allsvenskan är på att förhandla kunde man inte få mer pengar.

Det går inte att förhandla om man inte har en produkt som flera är intresserade att betala mer för. Tror man det så har man extremt mycket att lära.

Sv: Silly season
Heyerdal: Läste artikeln, Gällande Mollden caset att spelaren först skulle erbjudas till den klubb han skrev kontrakt med först men aldrig spelade för så tror jag ingen vill se Westfält i Modo om han inte platsar i FBK, däremot tycker jag att FBK i detta fall inte skulle få tillåtelse att låna ut honom till en allsvensk klubb.
Det skulle sätta lite press på spelaren att om jag går till SHL så riskerar jag att bli utan speltid och kan tappa fart i karriären.

Sv: Silly season
Scrollade lite på elite prospects. Det finns ju en hel del centrar från hockeyettan som hade kunnat blomma ut rätt bra i en tredjeformation. Ett troligtvis billigt val för att kunna lägga krutet på något blytungt i förstalinen.

Sv: Silly season
{9682}: artikel i Expressen nu- avtalet mellan Shl o allsvenskan på väg att skrivas om, bl.à nämns en rasande Gradin..

Sv: Silly season
Tarasov: ..en lovande lett för en tredjeformationen?
www.eliteprospects.com/player/280633/renars-krastenbergs

Sv: Silly season
Windom Earle: Tycker ni fått alldeles för mycket skit för det argumentet ,ni gjorde precis som alla lag skulle göra om dom kunde.Sen har väl glappet blivit lite väl Stort mellan ligorna ekonomisk men det är ju inte shl fel enligt mig .Dom har ju bara förvaltat sin kort rätt när dom förhandlat med Cmore där hockeyallsvenskan inte var lika duktig som alla ser .

Sv: Silly season
Tarasov: Om Sjögren verkligen skiljer ut sig i spelaragent-världen som en opålitlig aktör, så tycker jag det verkar dumt att göra affärer med honom - oavsett vilken spelare han företräder. Jag känner förvisso inte till branschen, men det är trots allt fundamentalt för sunda affärer att man inte umgås med oseriösa aktörer.

Sv: Silly season
Heyerdal:
De har stärkt upp bra tror på en bättre placering nästa år.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Dansken 29:
Löven börjar alltid sommaren med att presentera Umeå Energis 1567 årskort.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Såg nyss att löven sålt 1567 säsongskort och då är också ståplats inräknat med vi har sålt lite mer än ca 1100 (endast sittplats) ❤️🤍💚💪🏼


Sv: Silly season
Offside-Lennart:
Ja exakt det, det hade ett gäng lirare som de körde runt


Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: Låter ju väldigt tråkigt när dom nu har en ny och fin hall på gång

Sv: Silly season
Tarasov: Kalle Östman klar för Vik som väntat

Sv: Silly season
{9682}:
Har för att Sjögren var inblandad i någon skit i först Leksand och sen Malmö.

Sv: Silly season
Tarasov: Ja. Norrbaggen Granholm har en jäkla slägga och skulle kunna ersätta Woody om det dammsugs. Det är mycket snack om att värva svenskt. Varför då? Slemmiga torskar som Westfält och agent Thomas Sjögren (riktigt jävla slemmig typ) hittar ju ändå hit.

Sv: Silly season
Blake: Ja det är ju så IKO jobbat senaste åren

Sv: Silly season
jonsson: Alltså kan SHL klubbarna utnyttja allsvenska lags scouting, när någon fyndat så kontaktar man spelarens agent och slänger fram sedelbunten. Innan deadlinen då.
Fyfan alltså.

Sv: Silly season
{9682}:
Jag ser gärna en högerskytt, men nu kan vi gå för två nordamerikaner

Sv: Silly season
Tarasov: Bra blogg som håller jämn och hög kvalitet. Verkar ha bra kontakter. Peter Aabbandonato skulle vara ett tillskott. Vore kul om MoDo bömbade nån gång. Det är väl Widebro som bromsar där han sitter med Excel-filen med plus och minus. Lyft luren till Foppa och tigg lite!



Sv: Silly season
Snipan: Ja då lär han få det välkomnande han förtjänar i Hägglunds Arena, blir det så ska jag vara på plats i arenan när vi möter BIK!

Sv: Silly season
Frontschwein: Dålig stil med öknamn. (Tyder på att man saknar riktiga argument). I verkligheten hade HV kunnat köpa tillbaka platsen (jag håller med om att det beskriver verkligheten) helt utan fallskärm utifrån en sedan länge stabil ekonomi (51 miljoner i eget kapital vid degraderingen) som endast överträffas av FBK:s. Vi får se hur det blir med DIF kommande säsong eller om IKO, Redhawks, RBK, Örebro eller LHC åker ur!

Jag håller dock med dig om att fallskärmsavtalet låser serierna mot varandra på ett för påverkande sätt och att upplägget inte gynnar sportsliga prestationer.

Sv: Silly season
{9682}: Det är det här som är beklämmande , att när HA lag vill och kan komma vidare då plocks dom fina kornen av SHL lagen .
Frågan blir hur går HA vidare ..jo dom blir SHL också .!
För skall satsande lag decimeras återkommande och en del SHL alltid ligga i botten ..vad är då vitsen att inte utöka SHL .
Det heter att se om sitt hus av vissa ladande inom SHL .
Tråkigt för Svenska hockeyns framtid .

Sv: Silly season
Gradin i ÖA

Men hur ser du på Westfälts agerande?

– Jag kan tycka det är märkligt överhuvudtaget att han lämnar oss för att spela i en fjärdekedja i SHL, det är väl det jag kan kommentera.
Utbildningsbidraget på 300 000 kronor går nu till Västervik, Modo får inte en krona.
– Vi får bara tillbaka våra utlägg så allt är egentligen helt värdelöst. Våra utlägg handlar om en månadslön, hyror, klubbor och sånt.

Sv: Silly season
Jan-Erik : Behöver förmodligen inte vänta ända till Jul. Jag tror att han kommer att spela fler matcher i Karlskoga än i FBK nästa säsong.

Sv: Silly season
{9682}: inget allsvenskt lag kommer att avancera så länge avtalet och fallskärmarna ser ut som det gör i dagsläget.

Bara kolla hur hiv köpte tillbaka platsen

Sv: Silly season
Nucky: Viklund o Bäckström springer Sthlm maraton i helgen så inget fel på flåset hos Tobbe, tyvärr verkar inte handen läkt som den ska efter senaste operationen i januari, ny röntgen nu i juni sen får det tas därifrån.

Sv: Silly season
Frontschwein: Samt fakturera honom för lägenhet, bil och timdebitering av MoDo sports academy för att fått träna med laget.
Men kanske mest för att han fått dricka av Öviksvattnet..

Aset fick dricka ur den helige graal men ger sig istället ner till Värmland för att nöta bänk. skyll dig själv, men pröjsa ska du.

Sv: Silly season
Frontschwein: och att hinken fakturerar för arbetstiden han slösade bort vid kontraktet. Vad fan. Låt idioten betala för penna, papper och tröjan med. Gärna ur egen börs.

Sv: Silly season
Tarasov:
Kanske skulle passa med en hemvändare igen?

Sv: Silly season
Tarasov: Nuförtiden? Tjaaaaaaa, dom har varit populära i Löven sedan länge. ;)

Sv: Silly season
Bad_Brett: hoppas lögnhalsen floppar som fan.

Sv: Silly season
Tarasov:
Letter är poppis nuförtiden

Sv: Silly season
Klåparna:
Då vart det dags att uppdatera på fw sidan

Marenis - X - Woods
Svenningsson- EJK - Aagaard
Ohlsson - X - Södergran
Sylwander- Nordin - OP
Mannberg

Så två centrar, Molin blir helt plötsligt lite mer spännande men vore trevligt med en högerskytt.

Sv: Silly season
Olli Nomadinen : Bollklubben i Karlstad norpar spelare av "The Heart of Hockey", tänka sig hur det kan gå.

Sv: Silly season
jonsson: Att värvningen går att genomföra är inte rimligt. Har viss förståelse om man plockar en nyvärvad spelare från allsvenskan om man precis har förlorat en spelare till NHL strax före deadline. Så var fallet i fjol när Malmö sa: "Nu har vi förlorat en spelare till NHL nära deadline och kommer att plocka en back från Modo eller Västerås." Men Färjestad har inte någon sådan plötslig förlusta av bärande spelare att peka på. Man har bara bestämt sig för att de vill ha en svensk center och låtit andra sköta scoutingen. Spelaren är ju inte oskyldig heller. Inte otroligt att förhandlingarna hade brutit samman med Färjestad för några veckor sedan när det var på tapeten först. Sedan har budet ändrats och då är det bara att dra. Det blir ju verkligen spelarens marknad att man först kan göra upp med en allsvensk klubb så att man har jobb och sedan kan man söka andra jobb under några månader som man utan konsekvenser kan ta. Risken är väl att han inte platsar och efter jul tar Färjestad in en transatlant och så hamnar han i Karlskoga...

Sv: Silly season
Silly: Då plockar vi russin från SHL. Vi är ju ändå MoDo. Jävligt stor klubb.

« · 2350013 · »