Bad_Brett: Visst Modigs var riktigt bra men funkar man inte i gruppen har det föga betydelse. Nu är det dags att släppa Modigsgate och gå vidare, herregud vi har ju Marenis!
{5647}: Theo har långtifrån det skottet, men i precis allt annat är han betydligt mycket bättre än Olle såklart, dock är det inte en spelfördelare i 2:a PP jag saknar utan just en skytt, Björklund, Karlqvist, Danielsson, Liss typ.
modomille: Han likar liss i den bemärkelsen att han inte har många strängar på sin lyra. Liss har främst skottet och Vela har sin transatlantiska spelstil, oöm och går rakt på mål, båda är svaga defensivt
Jag tycker vi har flera spelare som är ganska lik Vela, Sveningsson till viss del, Södergran och Aagaard, det vi däremot saknar är en skytt, speciellt för 2:a PP.
S-vikaren: Man hoppas på en BÖMB, men inget tyder på detta. Ska vara om Vigge, Vela och Victor Berglund viker in årorna och glider in vid Framnäsudden. Zykov är välkommen med ubåt.
modomille: Ja, bra skridskoåkning är väl den sista attributen jag skulle använda för att beskriva Olle Liss.
Jag gillar att Hinken inte såg Vela som någon poängspelare nödvändigtvis, utan lyfte fram hans egenskaper av att vara oöm och kunna gå in i tung trafik. Lägger en enorm tilltro till Hinkens scoutögon. Fantastisk pricksäkerhet än så länge.
Gavelo: Han har ju en rätt så dålig skridskoteknik, men visst ganska så svårstoppad när han väl får upp farten. Förstår dock inte varför Vela skulle vara endimensionell eller på vilket sätt han liknar Liss.
modomille: Olle liss har en bra skridskoåkning, ett sinnesjukt skott och en förmåga att vara på rätt ställe i offensiven, alltså själva definitionen av en målskytt/sniper, dock är han svag för att utrycka det milt i det defensiva och är idag ganska endimensionell, lite som jag tycker Vela är. Dock skulle jag ta Liss före Vela alla dagar i veckan just för att Modo skulle ha behovet av en skytt i 2:a PP
Gavelo: Skulle verkligen inte säga att Vela liknar Olle Liss. Liss är en rätt endimensionell spelare som mest lever på sitt skott medans Vela är en allround center. Kanske inte så spetsig men bra på det mesta.
KB: Ja han har ju skrapat ihop 10 poäng på 14 matcher, Håller han det snittet i 15 matcher till så får väl hybris igen och vill ha ett eget omklädningsrum?
{10015}: DIF-spelarna verkar ännu inte ha landat i HA. Får säkert nån boost ikväll. Fagervall måste ha varit jävligt less över detta även om mycket hängt på honom vad gäller spel och krav. Kan inte ha varit lätt i den miljön.
{10015}: Jo, tror också på DIF. Garpen coachar dock inte ikväll. Andretränarna kör denna. De har lite skador dock. Får inte ens ihop 4 femmor. Mora är inget dåligt gäng heller så det blir intressant.
Gavelo: Att Heponeimi kom var knappast Gladers förtjänst. Där var nog den finske tränare huvudskäldet, de kände dessutom varandra privat... Nu är dollarn rekorddyr vilket gör det svårt att plocka nordamerikaner vilket gör att även Shl rycker i européer.
Ska man gå långt i ett slutspel behöver det inte se så jävla snyggt ut, har sett Vela för lite för att uttala mig men litar helt och fullt på att Hinken har sett grispotential.
Vill man ha en defensivt inriktad back känns väl Krupic lite väl offensiv med tanke på hans poängskörd i hockeyallsvenskan.
Men det har väl efterlysts en försvarsgeneral, därav min fundering vad man tänker sig. Känns ju rätt spontant som den svåraste positionen att värva, om man vill undvika stela handleder etc.
Vad plockade HV in där ifjol? Andreas Söderberg? Tror inte folk hade jublat, direkt...
Trilske: Glader lyckades få in Heponiemi och Kaut, 2 spelare som normalt aldrig skulle sätta sin fot i allsvenskan men kom ändå och dominerade trots att säsongen var stormigare än någon annan tidigare säsong i Modos historia.
Nu när vi har en förening i harmoni, tränare och sportchef i toppklass och vi leder serien överlägset 1/3 in på säsong och en oerhört stark ekonomi. Nog borde Hinken kunna locka något mer spännande än Vela?!
Övrigt så har det bara diskuterats backar när man pratat om defensiv specialist!
KB: Ser att det skrivs mycket om Vigneault som ett troligt nyförvärv här. Var kommer den informationen ifrån? Han var ju så sent som förra matchen andracenter och stod för 1+1 i HVs seger mot Brynäs. I Hinkens intervju i Hockeypuls nämnde han också det som orealistiskt då HV ändå är nöjda med honom. 10% chans tror jag han sa. Finns det andra uppgifter?
Marenis hade också platsat men tyvärr inte svensk!