1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 547422 inlägg · 4164 ämnen

« · 2444717 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Silly season
Tarasov: Pelicans och Kärpät på slutspelsplats. Svårt att tro att Gradin frågat om någon annan svensk än Emil Molin, Linus Andersson eller Joachim Rohdin. Alla tre har utgående kontrakt. Linus har optionsår kvar.

Emil känner alla till. Linus är rajtare och målskytt. Något som MoDo sökt. Och Rohdin hårt jobbande, kan göra mål. Som Vela.

Kan spelaren vara ha en annan nationalitet?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Är såklart jätteglad över att vi har Adam Pettersson och hade inte bytt bort honom, folk som säger ”Tack Westfält för att du lämnade så att vi fick AP” tycker jag inte riktigt som. Ser Luleå-Färjestad och Westfält måste vara en av Färjestads bästa spelare, uppe på 20+ minuter speltid. Hade inte varit så fel att behålla honom heller. Ännu mer bonus om man hade kunnat få båda.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Pelle Hägglund påstod i podden att MoDo vunnit ett gäng matcher på slutet där vi "kanske inte förtjänade 2 eller 3 poäng"; men stämmer det verkligen? SSK hemma är väl den matchen som kommer upp spontant.

Det kan inte vara många insatser där vi egentligen bara gjort oss förtjänta av en poäng?

Tycker det genomgående har varit rätt stabila segrar, betydligt fler än ifjol där vi kryssade i var och varannan match.

även under den värsta skadeperioden tycker jag vi förtjänade tre pinnar i många matcher.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Keriksson: När man ser Timrås försvarspel så är Berna och Näsén förlåtna

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
jonsson: Oerhört elegant mål av Tamby, vilket skott! Tänk om vi kunde få låna honom ett par tre månader. 😃😃

Sv: Silly season
KRB: hur vet du hur tex glider å far idag?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Tambellini sänker Timrå
3-0

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
JoseGonzales:
Respekt också att de tänker på sin ekonomi även om de rent sportsligt skulle behövt ha kvar spelarna.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Esox: jag tycker du ha fel om brickley,att skylla förlusten på honom är sadiskt

Sv: Silly season
KB:

Kände hur hela laget blev starkare direkt när jag läste att Tex var ute på isen ombytt och tränade med laget, med hans auktoritet och förmåga att inge respekt höjer MoDo till nr. 1 i ett slutspel mot Löven,
det räcker med att Tex glider förbi Lövens bås, så får vi direkt ett psykologiskt övertag serietvåorna

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: Löven vill spela mer i anfallzon än Tälje. Det blir en jävulsk skillnad.

Vi kan också transportera mer puck, inte slå en passning över blå. Precis som du är inne på så har vi materialet, både på back- och forwardsidan. Vi kan alltid lägga djupt och köra på det.

Jag ser inte vårt material som något problem (avseende skills eller storlek) för att gå hela vägen i år men det blir vad det blir i slutändan. Jag är tacksam för att vi får dra några tork nu i Jan, att de inte kommer senare i slutspelet.

Täljematchen är en underbar läxa, det är precis så ett 1/4 lag kommer spela och vi behöver jobba hårt och vara ödmjuka. Jag tycker oftast att vi gör just det, bortsett från Sven (allt som oftast), Bernie och Näsan. Sven kan nog ta sig och vi behöver inte göra oss av med honom just idag.

Konkret så innebär det att du inte slår flippmacka i egen zon till en stillastående spelare, precis som du inte gör det på anfallsblå. Vi har skillsen för att klara Täljes press i denna match men vi är lite sköna, lite sköna överallt.

Sen avseende igår så tycker jag Brickley kunde spelat bättre i egen zon. Han är AHL, NHL men han har noll press från min sida de 3 första matcherna.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8225}: Sveg är bra. Har fostrat en del OS och VM medaljer i vintersport genom åren.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
JoseGonzales: Handlar inte så mycket om hur Västervik arbetar utan mer om att Georgsson själv är högst delaktig till vad man får punga ut för dessa spelare, eftersom han var med och satte ribban.

Men nu när han är på andra sidan verkar det inte vara lika roligt längre...

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8225}: Så kommer det alltid vara, nu har dock de mindre lagen börjat ta betalt för det. Då känns det mer okej för mig då det blir en win-win-win för alla egentligen. Men tycker det var onödigt att ni värvade Brickley faktiskt

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KB: tänkte fråga du som kanske vet,hur funka dubbelreggning av målvakter egentligen?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo: Sveg, nä för fan, där överlever man inte länge om man går på öppen gata

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8225}: Det var lugnt i Rätansbyn, lite som vanligt, mycket folk på stan och full rulle.
Var en sväng till Sveg också men där törs man inte vara för länge

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
JoseGonzales: Jag har lite svårt med att lag värvar spelare från samma serie under pågående säsong. Men sånt vi får leva med

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo: Överhogdal har nog peakat, sedan länge, men hur var det i Rätan, det som sker i Rätan stannar i Rätan

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Trilske: Jag gillar dock Västerviks attityd faktiskt. De gör det riktigt bra med att ta över transatlanter som slår igenom i HA, då ska de ta betalt för det också. Men han är bara bitter för att han inte får någon fast han viftar med cashen.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
JoseGonzales: Han är väl bitter för att SSK inte är särskilt attraktiv som klubb, gick väl bet på Klasen också.

Han är ju dock själv högst delaktig eftersom han var med och satte marknaden ur spel ifjol när HV viftade med pengapåsen, dvs han var med och satte ribban.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8225}: Jag var i både ytter och överhogdal i lördags, föredrar Ytterhogdal för där kan man dricka öl på 45:an

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Nucky: Konstigt uttalande att komma från just Södertälje. Laget har väl sparkat två stjärnspelare och värvat in ersättare vilket inte är gratis. Deras trupp ser inte heller speciellt billig ut med Videll i spetsen.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo: 33?, Då är Överhogdal en storstad, har 133 invånare,

Ytterhogdal ska vi inte prata om, lite London över ytter...

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo: Ööööh! Äh!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Nucky: Jag tycker det är lite orättvist att Södertälje har 76 000 pers i kommunen att för att skramla ihop ett hockeylag medans Övik bara har 33

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KB: håller med dig till fullo kb👍

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KB: På tal om ingenting tycker jag Georgsson verkar lite smådryg. Gnäller i media på att toppklubbar i HA(MoDo/Löven) spenderar för mycket pengar på nyförvärv. Sen kommer det fram att SSK var beredd att pröjsa 1,3 för Brickley mot MoDos 1 miljon.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bössa 68: Poängen med hela liknelsen var att det är svårt att fullt klandra målvakten om utespelarna konsekvent fuskar med arbetet ute på isen. Som det var mot Södertälje.

Orättvist att lägga all skuld på Gudlevskis när vi sjabblar med pucken på offensiv blå och släpper till friläge efter friläge. Dessutom utan ett ordentligt hemjobb flera gånger.

Det var för många som var i osynk igår och det har sina anledningar.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}:
Det kan diskutera sitt spelbolag tillsammans

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Majbrasan: mjo nog läser jag nog ,men att skriva att ullmark som gör kanske season best i nl ska släppa mål liknande guden gör är ju inte korrekt.

Sv: Silly season
Gavelo: ?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bössa 68: Du läser verkligen som fan läser bibeln.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bössa 68: 5 Gudlevskis är fler än 4 Ullmark, sant de

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: Älskar detta, har inget till övers för HV. När Challe var i MoDo fick man gå och skämmas dagarna i ända. Synd dock att inte Soppel värvade honom, som spelare

Sv: Södertälje SK - MoDo Hockey 2023-01-11
Wilhelmsson: Gillar när Norrbotten knackar på helt ärligt!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KB: jämför du på allvar gudslevskis med Linus ullmark?

Sv: Södertälje SK - MoDo Hockey 2023-01-11
{9682}: Dom är inte nedtränade, dom är usla helt enkelt.

Sv: Silly season
{7639}: Ogillar Zorro-försök när vuxna män spelar hockey.
Skulle ex.vis Klasen försöka något sådant mot MoDo, hoppas jag han sitter som ett frimärke högt upp i plexit. Men när en 14årig slovakiska gör det så elegant blir man imponerad. Hon borde få komma och träna med MoDo om något år

Sv: Silly season
{7639}: Man kan ju matcha Niederbach - Jacobsson - Sveningsson lite mindre också, med tanke på formen hos 2/3 av dem.

Bättre att gå hårt på de andra tre kedjorna som varit bra istället isåfall.

Sv: Silly season
Gavelo: Märkligt att vi inte sätter ihop Svennis - EJK - Aagaard nu?
Typ,
Woods - Vela - Nieder
Svennis - EJK - Aagaard
Södergran - AP - Mannberg
Ohlsson - Theo - OP

Men jag litar på Karlin.

Tjejerna leder med 4-1 mot Slovakien!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KB: Jag fattar ingenting? Jag tyckte Garpen var en märklig värvning, men Challe???
Ska han agera stämningshöjare genom att leverera dagens dubbel-tips i periodpauserna?

Sv: Silly season
KB: Tar gärna in Foppa.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{6870}: Haha, va. Den kom från ingenstans känns det som.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Challe Berglund till HV., ja jävlar!

Sv: Silly season
{9682}: Ska vi ta in Foppa? Foten verkar må okej ändå. Kan Jagr så.

Läser på twitter att han har gjort 10p på 4 matcher för Zugs seniorlag. Hoppade in och gjorde 20p på 4 matcher förra säsongen och räddade dem från att bli nedflyttad.

Sv: Silly season
jonsson: Sveningsson Jacobsson Niederbach alltså.

Jag är mållös..

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: Människor har en tendens att söka en messias, oavsett vad det gäller.

Sv: Silly season
Gusse: Han tappade väldigt många kilo under sin COVID-period. Det är väl snarare så att han haft bättre möjligheter att hålla igång den här gången.

Sv: Silly season
KB: Då hade han iaf kunnat träna på som vanligt innan han fick Covid. Har nog tappat mer den här gången. Men jag hoppas på honom. Men vågar inte hoppas för mycket

« · 2444717 · »