Silly: Vela och Brickley har varit bra. Men som lag har vi ännu inte blivit bättre med dom i laget. Vi har faktiskt våran sämsta period sedan dom två kom in i laget. Många spelare har tappat en del form. Bara hoppas vi får tillbaka energin i laget lagomt till slutspelet.
Gusse: Vela har varit våran bästa spelare 3 senaste matcherna, Jobbar fysiskt hela tiden på deras back. Kryper in under skinnet på dem, ( Fråga Kruger :-) Vinner 90% av sina tekningar. Och skrapar ihop lite poäng också!
Gusse: Vela har ju varit riktigt bra nu när han blivit varm i kläderna. Det kommer nog för Brickleys del också. Sen är det många andra som inte är uppe i nivå just nu. Woods har väl en bit kvar på formen också.
Andraassist: ..och det blir härligt att semin OP och Södergran växlar upp ytterligare. Svenning har ju börjat käka taggtråd och lär ju vilja vara med. Hoppas verkligen att Svenning vänder hans krampaktiga tag om klubban och kör nothing to loose nu.
{9315}: ..känns som att Hinken brände sig lite från förra årets deadline day och hellre satsar på att få in nya spelare i god tid för slutspel istället för att hoppas på att få in en sniper 23:59 på dagen d. Bra och solitt tycker jag.
Silly: Angående övergång så betalade vi ingen övergångssumma i det här fallet för Halloran men vi tar istället över kontraktet över resterande säsong. Enligt Hinken och ÖA. Bra deal.
Förstod inte alltför mycket av det där stycket eller varför det skulle gälla Wernblom men det är väl inte omöjligt att Mora tappade första tjing om man nu tackade nej till honom sist, även om det kan tyckas lite futtigt att tvingas bränna ett lån för två matcher bara för att eventuellt ha företräde senare.
Fast inte för att vara den men.. om HIFK kommer att klara slutspelet och JYP inte, så kommer HIFK försöka låna över Gardiner igen som dom gjorde förra året från just JYP, vilket är också rätt vanligt i den finska ligan, att lagen som missar slutspel brukar först och främst låna ut sina " top " spelare till lagen som går till slutspelet.
Silly: Är ni klara med truppen nu? – Vi får se. Som jag har sagt är vi nöjda med den trupp vi hade, men vi ville addera ett par spelare och det har vi gjort nu med Brickley, Vela och Halloran. – Jag ska inte säga att vi är klara, det kan finnas öppningar för mer. Men vi är väldigt trygga med att gå in i slutspel med den trupp vi har från och med idag.
{9315}: Det låter som en dörr är öppen för Wernblom. Kommer nog inte kosta något på övergång.
" – Det beror på vad du menar med stordåd. Tar vi in något så kommer det vara en spelare som kommer in och spelar för oss ordentligt. Man är en fantastiskt skicklig hockeyspelare om man spelar på 20 man i Modo Hockey, det är så jag ser det.
Bara ta över kontraktet där också? Men tänk om det skulle vara : Reid Gardiner? 😛
Tvivlar i alla fall rätt starkt på att AJ skulle hänvisa Halloran till MoDo om det fanns tveksamheter runt hans karaktär som skulle kunna sätta käppar i hjulet för ett shl-avancemang.
AJ lär inte kunna känna riktig sinnesfrid innan MoDo är tillbaka i shl.
Saleva: En liten grej men har lagt märke till att man nu kör märkbart längre träningar på is sen en vecka tillbaka. Lär väl förbereda sig till slutspelet.
{9315}: På två vis. Wiklund och Andersson hinner knappast med om vi har två kvicka spelare. Det finns små kedjor - som smurfkedjan - som lyckats väldigt bra också.
Rytter: minns förra säsongen vid deadline då tåget minsann gått för flera år framöver då hinken inte lyckades riktigt, men det visade sig att tåget stod kvar denna säsong också
tror man ska passa sig för att vara för dramatisk när det gäller shl-chansen
Nej det är inte så att det är nu eller aldrig. Vi har en riktigt bra chans och gör allt för att ta den.
Men med nuvarande ledning från vd ner till materialare tror jag vi kommer ge oss själva chansen i princip varje år.
Vissa år kommer kanske vara misslyckande där vi får slåss om att komma topp4 och åka i kvart/semi.
Men fortsätter vi på denna väg kommer vi gå upp tillslut. Gradin/Karlin har visat att de kan bygga lag så även om vi missar tror jag vi kommer kunna bygga slagkraftig lag i framtiden med.
Men helt rätt att satsa nu när vi satt oss i ett bra läge
{5647}: mja, jag vill nog inte ha halloren och woods i samma kedja, två minsta och mjukaste spelarna, blir enklare för motståndarna att skicka in ex. rahimi, andersson, wiklund mot den kedjan än att försöka hålla koll på två kedjor
tänker mig fortsätta med aagaard-dickison-woods och sen testa vela och halloran tillsammans med valfri ytter, blir väl niederbach eller sveningsson som får slåss om den platsen
och sen fortsätta med nuvarande kedjor som jag tror kommer bli de två viktigaste kedjorna i slutpelet
SKiLMY: Grym värvning och vi behövde aldrig Swisha. Några verkar ha öppnat sina Storplånkor. Det var ju nån som vann tiotals miljoner vid Rondellen. Är det nu det kommer?
MODOJohan: Halloran var nog absolut inte den spelare Hinken gick efter, men han dök upp på radarn och vi slog till. Jag tror att det ska mycket till innan vi tar in ytterligare en.
Sigge: Hinken har bara börjat. Detta började med att kavla ner byxorna på alla tänkbara konkurrenter om de bästa spelarna tillgängliga. Nu är det bara nådastöten kvar, och den kommer nog inom kort om Mif eller Hv lyckas värva någon spets.
Jag vet inte, har bara svårt att se att Halloran skulle vara den pusselbiten som Hinken har jagat, utan han skulle bara inte få tillhöra Löven, Dif mfl. Men helt klart breddar han truppen.
Rytter: Enda problemet är väl om Woods och Halloran tillsammans har fysiken. Speed har de definitivt, men det blir upp till Dick att ta sig in på mål för returer och skymning. Samtidigt tror jag att deras spelskicklighet och speed gör dem oerhört svårstoppade även om de inte har fysiken på sin sida. (Nu är förvisso Woods mycket starkare än ifjol, men han är ingen Vela eller Dick).
KB: Kan absolut köpa den uppställningen. Men tror inte Karlin kommer bänka Svenne. Tror inte man går från 2a till inget här. Men jag ser de andra som bättre att utföra 3e och 4e formationsjobb.
Rytter: Håller med fullständigt. Om vi inte skulle gå upp i år kommer vi vara kvar i HA förevigt känns det som. Hinken har gjort sitt jobb nu, härmed läggs allt ansvar på att Karlin och grabbarna fixar det..
Många spelare har tappat en del form. Bara hoppas vi får tillbaka energin i laget lagomt till slutspelet.