Gavelo: Han menade nog av Timråboken, inte av oss.
För övrigt, tänker tillbaka på när vi senast var i SHL/Elitserien. Visst var det betydligt mer öppet då? Färjestad kunde floppa och hamna 10:a. Nu är topplaceringarna abonnerade av Frölunda, Växjö, SAIK, Färjestad och några till. Inte ens Timråsupportrar tror att Timrå ska hamna överst i tabellen för att toppklubbarna är så besuttna att det är snudd på omöjligt att rubba dem.
Är det det ekonomiska i alla TV-pengar som skapat denna segregering där "storklubbarna" har så mycket mer ekonomiska muskler att resten bara får vara glada att de är med i samma liga?
Tarasov: jag avundas verkligen inte er och det ni hoppas kunna göra den här säsongen.. (dvs inte åka ur).
Den första MISERABLA jävla säsongen där man upplever att: - Motståndarna har konstant medstuds - Ens eget lag alltid blir stolpe ut - Hela sveriges domarkår är emot en - Man tycker att alla tidningar/media är vinklade mot en - All expertkommentering på matcherna är emot en
Även fast man vet att det inte stämmer och att det handlar om att man bara är aningen sämre än motståndarna. Nu blir man väl hängd av alla i min egen bok men hoppas att ni reder ut säsongen så att vi får fortsätta ha surströmmingsderby i högsta serien!
Silly: Sorry! Körde bara vidare i vad tråden var döpt till. Ska vara SHL såklart. Jag tror att Malmö är huvudkandidat för nedflyttning, men jag hoppas på Linköping.
Ärsch, det behövs nog inte mer för att ni ska köra igång.
Kom ihåg att Oskarshamn förkortas IKO och inget annat. Låt gärna bli tomma rader eller siffror. Det blir kanske lättare att läsa, men krånglar till det lite för mig.
{297}: Tjena Jo men så är det såklart, målet för Gradin och Modo blir att klara kontraktet och det ha han varit ganska tydlig med. Skulle man ligga 8:a efter jul så kan man kanske vågar revidera målet en smula men huvudsakligen handlar det bara om att undvika eller klara ett negativt kval i vår , allt annat är en bonus
2. Brynäs
3. Södertälje
4. Björklöven
5. Mora
6. Karlskoga
7. Västerås
8. Nybro
9. Västervik
10. Östersund
11. Almtuna
12. Kalmar
13. Tingsryd
14. Kalmar