1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 534007 inlägg · 4126 ämnen

« · 2619270 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Silly season
Jalapeno: ja. Spelarfruar har väldigt stort inflytande. Sen vill han säkert ta upp laget i sitt hjärta

Sv: Silly season
SPOODI: men väljer han spel i allsvenskan över SHL?

Sv: MoDo Hockey - Leksand IF 23-12-26 Borta
Costanza: Är du gubben som tidigare på stan skrek HEJA MODO i örat på mig så högt att jag tappade mobiltelefonen i snön?

Sv: MoDo Hockey - Leksand IF 23-12-26 Borta
Rht: fick även känslan att det var lite för mycket tanke och mindre agerande och instinkt av det jag såg av början av matchen. Vilket är förståeligt med plattmatcher i baken och nya formationer...

Sv: MoDo Hockey - Leksand IF 23-12-26 Borta
Nucky: ÖÖHH! ÄÄÖHH!! Jag håller med. Laget måste dock börja smälla på och använda sina kilon!! Låter som en repig LP-skiva. Hutsko var senast en riktig iller som jag hoppas framöver blir en killer.

Sv: MoDo Hockey - Leksand IF 23-12-26 Borta
Bad_Brett: kanske modet finns att göra så i år igen . Gäller ju ändå att vinna sista matchen. Gick ju bra i våras . Men visst ser både tungt och en aning tafatt ut .

Sv: MoDo Hockey - Leksand IF 23-12-26 Borta
Rht: Tänkte på det igår. Då var misstanken att man tränade extremt hårt under uppehållen i december för att vara i fysisk toppform till våren.

Problemet är bara att vi hade råd med ifjol - Det har vi inte nu, så tvivlar på att det är förklaringen.

Sv: MoDo Hockey - Leksand IF 23-12-26 Borta
Nucky: om inte minnet sviker såg det väl ut på samma sätt förra året? Gick på räls , sen lite skader in med lite nytt och så skapades det oro . Tycker som du att det gjorts bra hittills, och jag vill tro att det kommer bli väl.

Sv: MoDo Hockey - Leksand IF 23-12-26 Borta
jonsson: Kan Bernhardt varit sjuk igår? Skulle förklara en del.

Sv: Silly season
Signature: nop för modo i så fall

Sv: MoDo Hockey - Leksand IF 23-12-26 Borta
Tarasov: tror det har en del olika förklaringar, dels mot färjestad är det sveriges bästa lag på andra sidan som stänger ner, men jag tror också det inte är nån fördel att det av många olika anledningar rörs om i kedjorna inför varje match. svårt att hitta kemi med någon under så kort tid.

lägg därtill magjsuka och att leksand är ett bättre lag som hittills verkar passa modo väldigt dåligt

med det sagt så tycker jag inte problemen modo haft senaste matcherna är något nytt heller, men det blir i fokus när lassi inte står på huvudet och det blir 5 i baken. handen på hjärtat tror jag många av oss kan minnas tillbaka på matcher under säsongen där det utan problem kunnat bli 5+ i baken om inte han varit fenomenal. så just den biten har nog lite med spelidé att göra också, hur modo vill försvara.

jag är ingen hockeytränarae och har ingen koll, så jag har inga svar., men det får gärna bli svårare att göra mål på modo iallafall och det är kanske en inställningsfråga utöver kompetensfråga. ser få i modo som utåt sett har inställningen att här kommer du inte fram, utan det är lite dutt med klubban istället och det kanske är för att inte gå bort sig men spelar mindre roll när anfallande spelare åker runt spelaren ändå. jag propagerar inte för något fysiskt spel men gör det så svårt som möjligt för motståndarna i varenda sekvens, det tycker jag vi kan kosta på oss att begära

framåt tror jag är svårlöst, där är det kompetens som saknas men med mindre mål bak finns åtminstone chansen i matcherna

Sv: MoDo Hockey - Leksand IF 23-12-26 Borta
Marrdin:
Uppfattar inte det som vår spelide. Att vi skall jobba hårdare handlar mer om att vi har ett på pappret sämre lag än många motståndare. Sen vi vi utnyttja vår fart när vi tar oss från att egen zon till anfalls zon, väl i anfallszon vill vi spela runt och byta plats för att på så sätt skapa lägen.

Problemet de 3 senaste matcherna är att att vi haft väldigt få perioder i matcherna där vi haft spelet. Igår tyckte jag vi inte hade något vidare passningsspel till den del att vi slår mer än 3-4 passningar i anfallszon.

Sv: MoDo Hockey - Leksand IF 23-12-26 Borta
Marrdin: Vi har spelat bättre än någon vågat drömma och ligger just nu utanför kvalplats vilket varit målet sedan start, men efter 3 plattmatcher ska vi helt byta spelidé?
Tror vi kommer lyfta. Det här gänget har svackor också, precis som alla andra.

Sv: MoDo Hockey - Leksand IF 23-12-26 Borta
Signature: blir lätt att man upplever det som att vi är nära att peta in den snyggt efter långa anfall och sen vänder spelet och motståndarna gör mål direkt. Kan bygga frustration bland oss supportrar, när det inte funkar.

Sv: MoDo Hockey - Leksand IF 23-12-26 Borta
jonsson: Wahlberg gick med Näsén så gissar på Rubins med Runkblad och Brickley med Berg sen Ville Jonsson som 7nde kanske

Sv: MoDo Hockey - Leksand IF 23-12-26 Borta
Ingen Folin, Bernhardt eller Södergran med på dagens träning

Sv: Silly season
Hockeyleksing: Kempe inget för oss om du menade det!

Sv: Silly season
Gavelo: Mario Kempe har över 300k i Luleå verkar det som det kommer han inte få av nästa lag.

Sv: Silly season
Gavelo: Magwood är nog påväg bort

Sv: Silly season
SPOODI: Frågan är vem som betalar?
Luleå gav han ett riktigt lukrativt 2 års kontrakt och djurgården hade väl annonserat efter finalen i fjol att årets säsong i As skulle bli av med en rejält strypt ekonomi och spelarbudget.

Sv: Silly season
jonsson: Mario Kempe skulle vi nog värva skulle nog inte sparka Ruohomaa än. han har väll varit lite skadad med finns ingen spelare av den kalibern ledig på marknaden ändå.
Mario Kempe skulle nog tillföra en del. tror inte han skulle vara så dyr heller.

Sv: Silly season
Jalapeno: står ju djurgården över hela honom. Tror inte han är intresserad alls av att spela i MoDo

Sv: MoDo Hockey - Leksand IF 23-12-26 Borta
Marrdin: Håller med. Tror att höghastighetshockey till 100%,hela tiden, är förbi. Måste spela pulserat i matcherna.

Sv: Silly season
Jalapeno:

Ja, fast vi verka inte ha nå pengar, sedan har han väl brottats med en del skador.

Sv: MoDo Hockey - Leksand IF 23-12-26 Borta
{9315}: Magnus Wernblom är ju precis vad vi hade behövt dock. Stor stark elak pjäs som visar känslor och gör mål. Synd att det inte finns sånna lirare längre

Sv: MoDo Hockey - Leksand IF 23-12-26 Borta
Robin Ztorken L: jag tycker speliden är lite väl galen ibland. Vi ska åka snabbare än motståndarna, jobba hårdare. Hur kan det på sikt fungera när alla tränar lika mycket, vi är ju inte superman. Ibland får jag intrycket att motståndaren låter oss irra runt i hörnen och trötta ut oss själva. Det kommer bli perioder när man inte har full fysisk förmåga, framförallt ju längre serien går, med skavanker och annat, då betalar sig denna spelide sämre med tiden helt enkelt. Vi kommer studsa tillbaka och göra kaninmatcher, det tror jag, men att rå på tex växjödefensiven mfl. i vår är nog dömt att misslyckas. Jag efterfrågar mer defensivt balanserat spel, inte tokrusningar. Men vi får se.

Sv: Silly season
KB: Ni borde definitivt slå till där om pengarna finns

Sv: MoDo Hockey - Leksand IF 23-12-26 Borta
Robin Moberg: enligt aftonbladet är han ofta i stockholm under ledig tid, det blir nog djurgården resten av säsongen och sen lägger han av om jag får gissa fritt

Sv: MoDo Hockey - Leksand IF 23-12-26 Borta
{9315}: Om vi slutar kladda med pucken och står på raka ben i egen zon så kommer vi förbättra möjligheten att anfalla mer kontrollerat med flera hundra procent.
Den enda back som egentligen blivit bättre är Berg, Rubins spelar på samma höga nivå som tidigare och Näsén är lite upp och ner, alla övriga har tagit ett och två steg bakåt.
Hade jag varit Karlin och Co så hade jag lagt all fokus på att få defensiven att bli bättre över hela banan men framförallt i egen zon, jag tror det är en nyckel för att vi skall klara kontraktet.

Sv: MoDo Hockey - Leksand IF 23-12-26 Borta
Kempe vantrivs i Luleå enligt Aftonbladet! Något för MoDo? Byte med rååma kanske

Sv: Silly season
eltifoso: Mario Kempe på väg bort från Luleå. Vantrivs.

Sv: MoDo Hockey - Leksand IF 23-12-26 Borta
Tarasov:

woods-josh-mikkel
ranta-sam-hutsko
ohlsson-roma-niederbach
södergran-oregan-walli

är inte lika fäst vid förstakedjan nu när det går trögt men kör ändå på
tror sam passar bäst med ranta och hutsko, såg lite intressant ut mot färjestad även om hutsko var helt vilsen då av förklarliga skäl
niederbach och roma verkar ha något, sebbe får ta det defensiva jobbet i den kedjan eftersom roma är långsam
oregan såg intressant ut mellan södergran och walli den matchen han spelade där, värt att utforska ytterligare

Sv: MoDo Hockey - Leksand IF 23-12-26 Borta
{9315}:
Ett alternativ skulle kunna vara

Hutsko - O Regan - Ranta när O Regan kommer tillbaka. Alla tre har lång bakgrund i Nordamerikansk och ett spel som borde passa på större rink. Så kanske har det ett gemensamt tänk de kan identifiera sig i. O Regan är dessutom center i grunden. Men tycker ändå att Ruohomaas senare matcher är bättre men än så länge inget som synts i protokollet

Sv: MoDo Hockey - Leksand IF 23-12-26 Borta
M Horava: wernblom är inte lösningen på modos problem. hade gärna haft honom i laget om laget var annorlunda uppbyggt men här och nu är han inte någon som kommer dra laget.

modo behöver antingen få igång roma eller hitta någon som kan ersätta det han skulle varit, inte det han har varit. och det sistnämnda kommer inte hända, så valet är ganska enkelt

Sv: MoDo Hockey - Leksand IF 23-12-26 Borta
greykarn: Ja, gör ett byte med Wernblom-Rouhomaa. Men det kommer antagligen inte TPS gå med på. Wernblom snittar mer än av Rouhomaa gjorde när han var i Liiga.

Sv: MoDo Hockey - Leksand IF 23-12-26 Borta
Saltmasen: håller med trodde mycket mer på Ruohomaa han var lika hos oss när Hrivik kom så försvann Ruohomaa typ.
Ruohomaa verkar gnällig mycket ska stämma för att han ska prestera.

Sv: MoDo Hockey - Leksand IF 23-12-26 Borta
greykarn: Jag hatar termen medgångsspelare men när laget dippar så dippar Ruohomaa ordentligt, det märkte jag när han spelade för oss att kroppsspråket blir blir väldigt lojt när det går emot.

Han är en jättebra hockeyspelare men det är många bitar som ska på plats för att få ut hela registret.

Sv: MoDo Hockey - Leksand IF 23-12-26 Borta
greykarn: Vi släppte inte mål i BP igår trots 3 försök, visserligen har Leksand stora problem i pp men det är något att ta med sig. Starten imorgon blir mycket viktig, får vi 1-0 och 2-0 så kommer publiken bära killarna mot 3 pinnar!
HV gjorde en riktigt bra bortamatch igår i Linköping faktiskt, man gjorde allt förutom mål (ja ett till slut men det var ett flytmål som kom till av en sönderskjuten klubba där pucken kom till Önerud som styrde in den.)
Blir en oviss historia, som tur är så kommer jag vara i arenan, känns alltid lättare då på något sätt. är mer nervös framför TVn.

Sv: MoDo Hockey - Leksand IF 23-12-26 Borta
{9315}:

Vi måste sparka Råma. Han tillför 0 till det här laget. Uppträder arrogant, saktar enbart ner tempot. Lagets dyraste spelare har misslyckats. Försök bli av med honom till Finland eller nånstans. Karlin har redan testa alla kedjekombinationer med honom.

Modo är som bäst när gruppen fungerar och det är uppenbart att Råma är en dålig fit med Modo.

Kortsiktigt: ta tillbaka Theo Jakobsson, så vi får lite ungdomlig entusiasm. långsiktigt hitta en första center för nästa säsong så tidigt som möjligt. Mellansikt ta in Lukas Wernblom från Finland. Han kommer göra allt
Och tillföra oss lite Grit.

Tycker oxå vi ska ta tillbaka OP som nån skrev - enbart för att jag tror han tillför spelglädje till gruppen. Och kan smälla på nån.

Sv: MoDo Hockey - Leksand IF 23-12-26 Borta
{9315}: Det man behöver åtgärda omedelbart måste ju vara att tuffa till sig framför målen. Det är alltför ofta som tilltänkta generaler som Rubins och Brickley låter motståndarna göra vad fan dom vill framför vår kasse.

Det håller inte att vara så mjuka och nonchalanta där. Och när vi väl kommer in i anfallszon så vill ingen ta jobbet framför deras kasse och därav gör vi inga mål, på tok för dåligt och slappt helt enkelt.

Sv: MoDo Hockey - Leksand IF 23-12-26 Borta
Robin Ztorken L: att färjestad klädde av modo är nog ingen konstighet, mer realistiskt än nånting annat även om dom också har ett bogey team i oskarshamn, synd att inte modo kan vara det :)

svårt att värdera leksandsmatcherna om det nu är så att det är sjuka i modo IGEN, men det är klart att det var en bedrövlig match igår. misstänker att leksand passar modo ganska dåligt oavsett sjukdom

modo har fortsatt ett spetsproblem både framåt och bakåt, det måste förändras snabbt, och då är det enklaste (ska inte förväxlas med att det är enkelt att lösa) nog att täppa till försvarsspelet och göra det svårt för motståndarna att göra mål. rögle borta måste hända oftare helt enkelt även om den matchen inte var perfekt heller

såg att modo gjort näst minst mål i serien nu, även om det är jämnt, och släppt in tredje mest.

som sagt, det är en riktig måstematch imorgon. hemma mot en bottenkonkurrent, ja det är matcher man måste vinna om det ska bli något annat än kval. hv är dessutom seriens sämsta bortalag och bara tagit fyra poäng på hela säsongen. läge att den siffran stannar där. 10 eller 4 poäng ner är stor skillnad

Sv: MoDo Hockey - Leksand IF 23-12-26 Borta
Hockeyleksing: Tror inte det finns så mycket att värva tyvärr, Modo har bra spelare och man kommer överleva om man sätter försvarsspelet bättre. Nu är Rögle inget topplag i år men ändå ett bra hemmalag och där nere gjorde vi en mycket bra bortamatch för 3-4 veckor sedan för att veckan därpå spöa Timrå hemma så kvalitet finns. Sen kom två svåra mot det lag som höjer bucklan i april (tror jag) och sen en annandagsmatch mot Leksand, också det en mycket svår bortamatch. Tror det är alldeles för tidigt att säga vilka lag som går till slutspel, 3 förluster i rad och även Frölunda som spelat 2 matcher mer, Leksand och Luleå kan vara indragna i streckstiderna. Är endast FBK, Växjö, Skellefteå och LHC som övertygat så mycket att jag vågar säga topp 6 placering.

Nu kör vi över HV imorgon och avslutar året med värdighet!

Sv: MoDo Hockey - Leksand IF 23-12-26 Borta
Robin Ztorken L: serien börjar sätta sig. Slutspels lagen blir bara bättre och bättre som Leksand bottenlagen får det jobbigare och jobbigare.
Det är helt enkelt klass skillnad vi har enormt mycket mer spets i laget än er. Det tar flera år att bli ett stabilt shl lag.
Vi vann första mot er med 4-0 denna med 5-0 visst kan modo vinna men då ska vi ha en väldigt dålig dag på jobbet.
Hv71 Modo Oskarshamn Rögle kommer göra upp om kvalplatserna.
Modo bör värva och förbereda sig på ett ev kval i vår.
Tror rögle åker i år faktist men vi får se hoppas ni klarar er kvar det behöver serien god jul alla.

Sv: MoDo Hockey - Leksand IF 23-12-26 Borta
Chamez: Dessa tre bortamatcherna är så klart tuffast möjliga och ingen hade väl kanske trott på poäng.
Det som är oroväckande är att typ inget funkar, dåligt/uselt försvarspel och väldigt lite framåt.
Det dåliga försvarspelet ger oss också svagt målvaktsspel.

Med en fortsatt obefintlig förstalina och iskalla Woods och Aagaard finns det inte mycket kvar offensivt.
Vore ovärderligt med en trea mot HV och en självfortroendebost kan få oss på rätt spår igen!


Sv: MoDo Hockey - Leksand IF 23-12-26 Borta
Hitttar ingen intervju efter matchen

Sv: MoDo Hockey - Leksand IF 23-12-26 Borta
Nu såg jag inte hela dagens match men de senaste bortamatcherna har ju inte varit speciellt bra. Och det kanske inte är så konstigt då vi är ett tänkt ”bottenlag”.
Det är nu serien börjar ge sig och man ser mer och mer att många av lagen ovanför oss är mer rutinerade och har fler ”bra” spelare som kan avgöra.
Nu har vi förlorat tre bortamatcher i följd och vi har släppt in 17 mål. Det är riktigt uselt!
Jag säger inget om att vi torskar tre matcher i följd men på sättet man förlorar säger en del. Vi krigar inte tillräckligt. Men det är väl så och bättre är vi kanske inte?

Hursomhelst så är det många spelare som jag tycker mycket om ändå! Det är många som kanske inte håller med mig men jag tycker Walli är bra. Han hade gjort många fler poäng med två spelgenier i samma kedja. Tyvärr har vi bara en och det är Rouhomaa, som jag värderar högt. Han är bra!
Problemet är att vi behöver ett gäng till som är så bra som han är. Så hade puckarna rullat in.

Nu ska jag sluta gnälla för vi ligger ej sist och jag tycker att vi är bättre än både Oskarshamn och Hv71. Nu hoppas jag på tre sköna poäng hemma mot Hv så kommer allt kännas bättre.

Sv: MoDo Hockey - Leksand IF 23-12-26 Borta
Sawchuk: Men nä Modo tacklade ganska lite och spelades inte med någon fysik som Karlin ansåg efter matchen och det var väl därför hela den här diskussionen med OP kom upp.

Sv: MoDo Hockey - Leksand IF 23-12-26 Borta
Sawchuk: Nej jag är inte ute och cyklar.
Om en spelare precis varit puckbärare så är man fortfarande tacklingsbar, dock är det ju en bedömning som görs i varje enskild situation och open ice värmare är i regel känsligare om spelaren inte har pucken, det beror på nivån av respekten i hur man tacklar samt hur spelaren inte anses puckbärare längre, man riskerar interference om man är för sent ute men att fullfölja tacklingar vid sarg fast pucken precis spelats därifrån är mer en regel än undantag i varje match från alla lag.

I mitt exempel du refererade till är alltså som jag skrev forecheck där spelare kanske spelat rundeln ut men får en kyss i nästa skede fast pucken är påvög eller redan ute ur situationen eller till och med zonen, dessa tacklingar syns sällan på tv eftersom kameran då följer pucken ur zonen när tacklingar sker på spelare efter sargerna som precis varit puckbärare

Sv: MoDo Hockey - Leksand IF 23-12-26 Borta
Gavelo: "situationer som tacklingar sker ofta utanför ”spelet” "

Njae, nu är du väl ändå ute och cyklar... Då det vad jag vet fortfarande bara är puckföraren som är tacklingsbar så hoppas jag verkligen inte att Modospelare far omkring och tacklas utanför spelet. För över tio år sedan sa man att spelaren som haft pucken var tacklingsbar fram till att nästa spelare fått pucken men det är som sagt länge sedan.

« · 2619270 · »