Vikingmodo : missförstå mig inte, jag tycker matchen var en Modos bästa. Syftar mer på att det var en märklig studspuck som gjort den "bättre" än andra.
Jag missade just de matcherna mot hv71 och Frölunda så kan inte uttala mig om dem. Tycker det dock är tydligt att ju mer vi förväntar oss att få äga puck ju sämre ser det ut på isen. När vi istället förväntar oss att behöva försvara hela matchen tar vi enklare vägar till mål och går bort oss mindre högt upp i banan.
Sen är de många matcher som runnit iväg när Modo börjar chansa pga uteblivna mål.
Nesse: Ja det var ett riktigt turmål, men hela matchen igenom var vi bättre, vi gav inte upp och kom tillbaka. Bra prestationer för att vinna, och då fick vi lite tur. Vi var bra mot Rögle också.
Costanza: Hoppas allt är bra med dig och de dina, George. Tycker det är riktigt tråkigt att se Modo så långt ner i tabellen. Hoppas ni får ny energi efter uppehållet (och ett eller två nyförvärv snart nog också).
Är uppväxt med Modo i SHL och så ska det vara. Drömkval: Örebro/Växjö - LHC.
Olli Nomadinen : Frivillig isträning har det hetat när spelarna individuellt med inrådan från tränarna fått välja mellan träning på is eller köra ett gympass. Så gör många lag ibland dagen efter match.
Nesse: jo den matchen var helt okej av Modo. Tycker dock våra bästa matcher hittills var mot HV71 och Frölunda. Då försökte laget implementera ett nytt tätare spel och lyckades hyfsat men fick inte in pucken istället. Då var det som att de gav upp och föll tillbaks till gamla synder ända sedan dess. Färjestadsmatchen var helt okej.
Jag tror att dem gjort ett par riktiga försök att få ordning på laget men de viker ner sig alldeles för lätt.
Olli Nomadinen : Säger som jag brukar säga till grabben min "Om du är stor i käften kan du få äta upp det"😉 Njut nu så länge TIK spelar "Finnish flash hockey" , man vet aldrig hur länge det varar 👍
OMP: Skellefteå-matchen nämns här som undantaget som visar att vi egentligen kan, men om Sebbe Ohlssons studspuck inte gått in. Hade den matchen varit så mycket bättre än vad vi presterade mot t.ex. Rögle senast?
Saleva: I så fall blev finnen rädd när han såg Dahlén för han var tydligen tvungen att skydda sig med armen uppe när han utan ambition att sakta in brakade rakt in i Dahléns huvud
Nucky: är det någon som kan bekräfta att det är Holmström som har huvudansvaret för defensiven? Har bara hört rykten om det men inget verifierat på det vad jag kan hitta
Saleva: Möjligt, har sett situationen en gång i pausen bara. Tycker inte man ska vara på en spelare som gjort mål bara. Det händer rätt ofta faktiskt. Framförallt bör man inte håna en skadad spelare - Nog för att jag ofta pratar om kanelbullar också men inte när han knappt kan ta sig av isen själv.
Greenwolper: Ja ni har ju bullfest hela laget efter varje förlust. Bullfest eller träna, bara att välja. Syns vad era killar valt, många bullfester blir det
Nucky: Jag tror att laget är bättre än vad dem hittills presterat, det har har låst sig, och det går inte att sparka 20 spelare. En vass center hjälper föga om alla andra fortfarande är dåliga, men det hjälper kanske till att höja alla andra. Alla måste höja sig till sitt rätta jag. Jag tror laget har det i sig, se på Skellefteå-matchen. Men den förändringen jag vill se är att alla höjer sig, och förlorar man så gör man det med näsblod och krigaranda, och allt annat, lite mer jäklar anamma. En förändring som tar bort den här loser-mentaliteten, som visar allvar! Finns det en annan lösning så blir jag gärna överbevisad, tro mig.
Tarasov: Det håller jag definitivt med om, han själv är ju ytterst ansvarig för att ha värvat in coacher och spelare, kort och gott han är ansvarig för det sportsliga resultaten så han bör nog titta sig i spegeln.
Sen måste coacherna också fundera på varför deras material som i sanningens namn inte ska vara ens i närheten av så här dåligt inte alls levererar och fungerar, det är coachernas ansvar.
Sen måste spelarna förstå att allt börjar med att alla gör jobbet rätt och fullt innan man kommer börja vinna matcher på mer regelbunden basis.
Ranta är typexempel idag på en spelare som inte gör hemjobbet och då kommer laget att förlora matcher.
Bad_Brett: Ja men då blir det knepigt att springa ner och skälla nu. Det bygger också på att chefen har koll på läget. Möjligen kan Ranta petas men frågan är om det hjälper laget.
Walle2: Nog löser Björn de där tids nog. (hatar att man måste tänka sig för när man skriver om löven) vissa matcher ser lite ”uddlösa” ut men i övrigt har ni startat starkt.
Greenwolper: Tragiskt omogen du är, även med dessa uttalanden så känns du även intelligensbefriad.
Kan väl inte vara roligt att nån får en smäll och kanske även en hjärnskakning. Jag skulle aldrig håna nån som har blivit skadad och ligger kvar på isen.
Tarasov: Att vara lite rädd för sin chef höjer definitivt produktiviteten. Man ska hela tiden ha i bakhuvudet att en tvivelaktig arbetsinsats kommer få konsekvenser. Är man skicklig behöver man inte ens säga detta, utan det ska vara en vibe i luften.
Gavelo: Ok kan skrika/skälla, att komma och vara tydlig och konkret är inte samma sak. Som sagt han har byggt laget så han kanske bör utvärdera sig själv i första hand.
Jag missade just de matcherna mot hv71 och Frölunda så kan inte uttala mig om dem. Tycker det dock är tydligt att ju mer vi förväntar oss att få äga puck ju sämre ser det ut på isen. När vi istället förväntar oss att behöva försvara hela matchen tar vi enklare vägar till mål och går bort oss mindre högt upp i banan.
Sen är de många matcher som runnit iväg när Modo börjar chansa pga uteblivna mål.