Arenan klar?
Frisco: Snor länktipset från forumet på modohockey.se. En artikel från norrbottenskuriren om vår nya arena.
Förresten, har man justerat priserna för säsongskorten till nya arenan. När man bokade plats har jag för mig att de billigaste platserna kostade 3.500 men enligt Jerry kostar de 3.800 kronor.
Tacka vet jag en gammal hederlig WC där det plaskar ordenligt.
Ja, jag vet ju inte hur de andra gör, men jag brukar då göra mina behov på riktigt.
Som det brukar se ut på orienteringstävlingar, förutom att på sådana finns det inte riktiga väggar eller riktiga toaletter.
www.modohockey.se/filarkiv_bild.cfm?thisDir=/Evenemangsarenan/060302&thisFile=IMG_2049_650px.jpg
Från evenemangsarenans hemsida: "PLAN 3: 480 sittplatser i loger och ca 130 sittplatser i restaurangen plus 170 matplatser." Det är alltså de nämnda matplatserna.
Oj, såpass. Nåväl, jag antar att det kommer att stå på mitt seriekort/min biljettremsa (?) var jag ska sitta, så det blir nog rätt till slut ändå.
Nae...402 tror jag är vår sektion. Om jag inte kollar på ritningen åt fel håll igen. Det finns säkert någon bra förklaring till 410/409-grejen. Kanske alla med sittplats på K erbjöds sittplatser på 409 i nya arenan?
Ja, jag misstänker att det är det jag menar, men jag är inte riktigt säker. Men jag är nog inte helt fel ute om jag drar slutsatsen att det är så jag menar. Dock finns det ju en möjlighet att jag inte riktigt förstått vad jag egentligen menar.
Jag skulle nog rekommendera PH att starta den 25:e, för säkerhets skull. Man vill ju inte att han ska cykla hela vägen och missa invigningen.
Frisco:
Jag kan bjuda på någon Red Bull-drink. Då blir han både glad och återhämtar sig. Vem vet, han kanske tänker cykla tillbaka till isladan på kvällen.
Modoante:
Och den 26:e augusti ska PerHApps cykla de 14 milen från isladan i Timrå till Övik, allt för att vara med på premiären.
Frisco:
Ja, dessutom är det nog samma byggställning man ser uppe på etage fyra. Spelarna kommer att göra entré på isen från under restaurangen. Detta dock endast innan match. I samband med periodpauser kommer de gå ut från isen och in till isen via avbytarbåsen.
Var det någon information från Jerry eller någon annan medans du var där?