1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

SHL · 531729 inlägg · 4125 ämnen

2 x Luleå, fredag 4:e och lördag 5:e december


Sv: 2 x Luleå, fredag 4:e och lördag 5:e december
Dwyer petad ikväll. Har sagt det tidigare att han inte visat ett piss. Bra AJ

Sv: 2 x Luleå, fredag 4:e och lördag 5:e december
NuMo: Inte helt utan grund. Jag känner en hel del personer i och kring organisationen. Huge däremot saknar all form av grund för sina uttalanden.

Sv: 2 x Luleå, fredag 4:e och lördag 5:e december
{5647}: Jag säger som Huge. Har du några "bevis" för att det du har bara är synpunkter? Eller kastar du bara ur dig en åsikt helt utan grund?

Sv: 2 x Luleå, fredag 4:e och lördag 5:e december
NuMo: Jag har inga svar, jag har synpunkter.
Jag tror som många andra att träningen varit för lite hockeyfokuserad.

Sv: 2 x Luleå, fredag 4:e och lördag 5:e december
S-vikaren: Kan du inte fråga JFK då? ;)

Sv: 2 x Luleå, fredag 4:e och lördag 5:e december
Amitiel: Det beror på hur man definierar dåligt tränade. Det har varit mycket snack senaste åren om hur man ska träna som ishockeyspelare. Träna på ett sätt som förbättrar ens spel på isen på bästa sätt. Maximera utvecklingen.
När man ser vilket lag modo har, så funderar man vad det kan bero på. Ser man hur dom spelar så ser dom trötta ut. Man ser inte fokuserade ut alltid. Svårt att passa, ta emot ett pass etc.. Hög utmattning ger låg fokuseringsförmåga. Hur motverkar man utmattning på bästa sätt?
Victor Olofsson är en mycket bättre spelare i år. I början på säsongen var han grym. Starkare, explosivare. Men idag spelar han som ifjol.
Vad har hänt sen början på säsongen? Vatför är han inte lika explosiv i sitt spel. Beror det på Byron? Hans frånvaro. Kan han inte spela utan kaptenen?
Anders Forsberg ville träna sina spelare hårdare under säsongen. Man tränade redan hårt under försäsongen. Men under säsongen blev man bara trötta. Orkade inte spela matcher.
Varför harvar modo i den nedre delen av tabellen? Jag har inga svar. Jag är fundersam. Inte lätt att veta något om man inte är en del av organisationen.

Sv: 2 x Luleå, fredag 4:e och lördag 5:e december
hellge:
Förlust igår, fast jag har en positiv känsla inför dagens match.
Tror minsann att vi vinner med 4 - 2, sista målet i öppen kasse.

-----------------
alfredshemstillmodo.wordpress.com/

Sv: 2 x Luleå, fredag 4:e och lördag 5:e december
Amitiel: sen skulle jag vilja lägga till: en aning felbyggt.
Men med Byron tillbaka lär det bli lite bättre.

Själv tycker jag "stanna kvar i shl" låter bra. Då har man möjlighet att byta ut många backar, o de bättre nordamerikanerna har kontrakt.

Jag längtar verkligen efter att igen få en säsong där man hoppas bottenlagen skräller i stället för som de senaste säsongerna hela tiden hoppas topplagen slår våra bottenkollegor.

Sv: 2 x Luleå, fredag 4:e och lördag 5:e december
S-vikaren:

Håller inte med alls, man är inte för dåligt tränade, däremot är man fel tränade.

För mycket maraton för lite sprint.

Sv: 2 x Luleå, fredag 4:e och lördag 5:e december
{5647}: Är Modo så mycket sämre tränade eller spelskickligt sämre än dom lag man krigar med om platserna till play-in? Det tror jag inte. Jag tror Modo blir än bättre efter december-uppehållet. Man får då tid att träna bra. Komma igen.

Lindgren är för tunn och behöver matchas smartare. AJ och FO får vara aktiva och plocka av grabben om det inte funkar, som igår.

Sv: 2 x Luleå, fredag 4:e och lördag 5:e december
NuMo:

Johansson-snittet är 12 poäng på 9 matcher = 1,33 p. Vinner vi i full tid är vi tillbaka på 1,5 i poängsnitt. Förlorar vi full tid är vi på 1,2.

Trenden är tydlig. Vi orkar inte upp i ett snitt över 1,5 poäng, vilket vi måste för att fixa play in. Vi kommer gå om Malmö och Rögle och sedan stanna där. Enligt mina beräkningar kommer vi att sluta på 11:e plats.

Med Johansson från början hade precis legat vid play in-strecket

Med Huras kvar skulle vi haft 16 poäng, dvs 6 poäng färre, rent statistiskt, alltså.

Sv: 2 x Luleå, fredag 4:e och lördag 5:e december
{5647}: ja nog hoppas man på att det är nedtränade. Speciellt Skröder o Thomas känns totalt under isen och sega som få. Men tycker faktiskt man kan bänka dwyer också. Svårt att finna en mer ointressant spelare. hade gärna sett nån som producerat poäng i Ahl eller tom norska ligan i stället. Eller varför inte mette's son eller Ottosson.

Sv: 2 x Luleå, fredag 4:e och lördag 5:e december
S-vikaren: Tyvärr behöver nog andreas få en rejäl försäsong med spelarna för att ha en realistisk chans. Jag vill fortfarande tro att det kan gå jättefort om vi får igång det tunga gardet. Butler exempelvis såg ruggigt rapp ut ett tag, men nu hinner han inte runt backarna.

Lindgren höll inte. Luleå är för tunga för att Jesper ska klara av det. DP gjorde det däremot helt ok när han fick chansen.

Sv: 2 x Luleå, fredag 4:e och lördag 5:e december
{5647}: Jag är helt inne på din linje. Man är för dåligt tränade. Man orkar inte ställa om i slutet av matcherna, till anfallsspel. Laget blir bättre framöver. Verkar som att Andreas kör med laget nu, ställer krav på fysiken.
Det kommer bli bra. Man måste bli bättre tränade först.

Sv: 2 x Luleå, fredag 4:e och lördag 5:e december
snowden:
Vore bra om vi bara mötte Karlskrona ett tag framöver, då kanske vi kunde vinna några i rad.

Sv: 2 x Luleå, fredag 4:e och lördag 5:e december
NuMo:

Sant men vi har så förbaskat svårt att vinna två matcher i rad! Har väl inte hänt i år?
Skulle behöva en vinnst streak på tre matcher iaf, så vi kan gå förbi nåt lag. Just nu är det status que hela tiden när vi och lagen över oss vinner lika mycket i stort sätt.

Dom här tre kommande matcherna (Lule,malmö,malmö) måste vi ta 9p om vi ska vara med. Jag håller fortf. fast vid att vi missar play-in. Vi är inte bättre än lagen på plats 7-10, (dock inte så mkt sämre heller). MEN vi har för stort HANDIKAPP !

Sv: 2 x Luleå, fredag 4:e och lördag 5:e december
snowden:

Som jag ser det behöver vi ta 2 segrar och 3 oavgjorda fler än HV71 innan grundserien är slut. Ser man det så verkar det ju inte helt oöverstigligt.

Vinner vi mot Luleå ikväll så är förhållandet till dem likadant.


Sv: 2 x Luleå, fredag 4:e och lördag 5:e december
S-vikaren:

Jag håller med om din analys. Jag misstänker också att JFK har rätt i nedträningen. I alla fall hoppas jag så. Men det är dags att ta lite överraskande vinster snart, innan det blir för jobbigt. Till överraskande vinster kommer jag inte att räkna kvällens. Det är ett par tre bortamatcher vi måste göra något i.

Sv: 2 x Luleå, fredag 4:e och lördag 5:e december
S-vikaren: Jag hävdar ändå med en dåres envishet att våra äldre/tyngre pjäser ser nedtränade ut. Även när vi spelade som sämst defensivt kunde vi göra rätt många mål, men det har sett ut som om vi saknat speed på senare tid. Jag hoppas alltså att sådana som Skröder, Butler, Thomas, Wilson med flera kommer att få upp bättre speed de kommande veckorna tack vare den intensifierade träningen.

Jag har inget problem med att vi fortsätter bygga defensiven och satsar på kontringar, men jag tror alltså att vi kommer att bli bättre offensivt redan om några veckor.

Sv: 2 x Luleå, fredag 4:e och lördag 5:e december
Luleå vann igår för att man var bättre på att hålla motståndarna, dvs Modo, på avstånd från målburen. Modo hade det svårare att komma in på mål. Det har man visserligen haft hela säsongen hittills. Så föga förvånande att se det igår.
Modo ska fortsätta sitt defensiva spel. Fortsätta hålla motståndarna på avstånd från mål. Det blir så mycket enklare för målvakterna då. Sedan kan man trycka in en puck eller två när lägena ges. Tålamodet måste bli Modos styrka den här säsongen. Man är inte bra nog för att kunna dominera matcher likt Skeå och Frölunda.
Nog tror jag att hela spelet kommer se bättre ut framöver. Men grunden i Modos spel måste vara defensivt spel. Lägena kommer ändå..

Sv: 2 x Luleå, fredag 4:e och lördag 5:e december
{7428}: du bör påpeka spräbruk, kreativa är som putte kock utan puck

Sv: 2 x Luleå, fredag 4:e och lördag 5:e december
{5647}: agree min historia är inte vad den borde, men jag kan se skillnad på krativitet o kreatur.
modo har för mkt kreatur

Sv: 2 x Luleå, fredag 4:e och lördag 5:e december
{7428}: när svartvadet kom tillbaka från NHL var han riktigt bra. Tyvärr skadade han sig rejält (benbrott?) och det tillsammans med sin ulcerös kolit gjorde att han tappade han tempo. Att han fick guldpucken 2007 var jag rätt tveksam till, men visst hade han en topp under slutspelet...
Att kalla honom sega åsnan kan bara en historielös människa göra.

Sv: 2 x Luleå, fredag 4:e och lördag 5:e december
Nucky: Petterssons kedja har varit bäst på slutet givetvis, men de är långt ifrån den enda som man kan luta sig emot. Om man jämför med Växjö blir det rätt tydligt att de inte direkt är som gynge och rosen gällande överlägsenhet.

Jo, jag tror rätt hårt på att flera jänkare upplever en tung period gällande nedträning. Rimligen ska det börja släppa så småningom nu, men visst ser det ut som om många trampar vatten.

Sv: 2 x Luleå, fredag 4:e och lördag 5:e december
{5647}: kan bero på omgivning, possler är er klart mest begåvade men om man har sega "åsnan" svarten sportchef (även på isen va de segt) går de åt pipskogen.

Sv: 2 x Luleå, fredag 4:e och lördag 5:e december
Nucky: Såg bara från 3min av första å 5min början andra.
Men extremt slarvigt var intrycket.
Och att vi började bra.

Sen måste man väl nämna Rajalas mustach? Vilket vad har han förlorat?

Sv: 2 x Luleå, fredag 4:e och lördag 5:e december
{5647}: dom har varit överlägsen sedan tränarbytet, inget snack om saken.

Sv: 2 x Luleå, fredag 4:e och lördag 5:e december
McFire: ja, framför allt är det enda kedjan med ett bra passningspel och hög fart. De andra dumpar men är oftast på tok för långt efter för att hinna checka fast pucken. Fullständigt uddlöst.

Vad som hänt med t.ex Thomas vetefan, han ser så ruggigt tung ut.
Är kanske den tyngre träningen som ligger bakom, men känns som hans obefintliga(?) sommarträning gör att han omöjligt kan komma ikapp. Han borde bänkas till förmån för Ottosson.

Ritchie snart tillbaka, vilket kan ge en del.

Sv: 2 x Luleå, fredag 4:e och lördag 5:e december
{5647}: Det beror på hur man ser det, vad som skedde under Harry Luras, hur mycket av det kan du ta i beaktning idag? Bill Thomas och Victor Olofsson såg då väldigt bra ut, kanske vi skall luta oss mot dem?

Naturligtvis bör man basera sånt här på de senaste matcherna/veckorna, oavsett hur mycket du scrollar runt i poängligan. Problemet idag är att man är helt utan spets, det är så uddlöst att det är pinsamt. Du ser antagligen inte det men det beror mer på att du är så enögd att du har ditt enda öga uppkört i arslet på Svartvadet och inte på något annat.

Sv: 2 x Luleå, fredag 4:e och lördag 5:e december
McFire: Med tanke på att varken Pettersson eller Possler ligger i topp av vår poängliga känns det konstigt att dra den slutsatsen. Ingen av dem är ens tvåa. Faktum är att Pettersson är trea och Possler sjua, vilket pekar på att det verkligen inte ens är i närheten av vår mest produktiva enhet även om de varit bra på slutet.

Sv: 2 x Luleå, fredag 4:e och lördag 5:e december
Nucky: Det är lite av problemet skulle man kunna säga, att vi är beroende av Petterssons kedja alltså. Med alla nyförvärv i laget så är vi alltså beroende av att Emil Pettersson, Gustav Possler och Carl Grundström skall göra mål för att vi skall kunna vinna en riktigt riktigt dålig 0-0 match..? Det om något är alarmerande.

Sv: 2 x Luleå, fredag 4:e och lördag 5:e december
McFire: Vi får hoppas på seger imorgon inte en omöjlighet,tänkte innan den här matchen att vi kommer nog förlora denna och sedan vinna hemma:)

Sv: 2 x Luleå, fredag 4:e och lördag 5:e december
Enormt uddlösa i den här matchen Modo, helt ofarliga i stort sett. Spetskompetensen offensivt lyser med sin frånvaro kan man lugnt säga. Spelarna ser för övrigt vansinnigt trötta ut fortsatt, hur dåligt tränade är man egentligen? Idag är så många spelare dåliga att det inte ens är värt att namnge dem, man är "jämndåliga" rakt igenom i stort sett.

Sv: 2 x Luleå, fredag 4:e och lördag 5:e december
modomille: Jadå ständig optimist :-)

Sv: 2 x Luleå, fredag 4:e och lördag 5:e december
modomille: vi är beroende av Petterssons kedja i offensiven.
När den klickar ser det ut som ikväll tyvärr.

Sv: 2 x Luleå, fredag 4:e och lördag 5:e december
Steken84:
Japp lyckas knappt skapa en enda målchans. PINSAMT

Sv: 2 x Luleå, fredag 4:e och lördag 5:e december
Robin Ztorken L: Sluta vara så pessimistisk.

Sv: 2 x Luleå, fredag 4:e och lördag 5:e december
Gusse: Mycket handlar ju om att vi förlorar så mycket tekningar nu.Förut så hade vi ju 60% nu har vi 53% .Petterson har blivit mycket sämre på tekningarna och förstås så var tappet av Ritchie tungt på tekningsfronten,Foppa på isen var kanske viktigare än folk tror.

Sv: 2 x Luleå, fredag 4:e och lördag 5:e december
Synd att modo inte kan ta poäng på bortais. Som man spelar i kväll så får bara bjurö samt defensiven plus. Anfallsspelet sög nått enormt. Luleå var inte heller bra och tyvärr ser det ut som att man inte har något jävlaranamma och vilja. Allt känns så lamt. Knappt en tackling och inga känslor. Mycket dålig hockeymatch!


Sv: 2 x Luleå, fredag 4:e och lördag 5:e december
2-0 förlust borta mot Luleå är väl ungefär som det brukar gå.

Vi skärpte inte till passningsspelet i tredje heller, tvärtom.

Sv: 2 x Luleå, fredag 4:e och lördag 5:e december
Luleå HF - MODO Hockey 2-0

Sv: 2 x Luleå, fredag 4:e och lördag 5:e december
MorganaLefaey: Tyvärr för svaga offensivt. Vi skapade inte mycket mot Rögle heller. Det verkar som defensiven tagit mycket från offensiven. Men imorgon tar vi revanch. Luleå ser inte alls omöjliga ut.

Sv: 2 x Luleå, fredag 4:e och lördag 5:e december
NuMo: Än en gång. Modo kan inte träffa pucken med klubban. Det blir duffar och skit hela tiden. Vi ger ju bort den tekningsvinsten.

Sv: 2 x Luleå, fredag 4:e och lördag 5:e december
NuMo: men de får gärna ta sig samman sista 1:20. Kom igen nu modo

Sv: 2 x Luleå, fredag 4:e och lördag 5:e december
MorganaLefaey:

Nej det har verkligen sett ut som att alla spelare har brytningsfel i ögonen.

Sv: 2 x Luleå, fredag 4:e och lördag 5:e december
hur lätt lär LHf göra mål när vi försöker kvittera med målvakten uttagen? Har Modo haft 2 pass korrekt på raken?

Sv: 2 x Luleå, fredag 4:e och lördag 5:e december
Webmaster:

Vårt fina bortaspel står i sig 3 pinnar av 33 möjliga :-)

Sv: 2 x Luleå, fredag 4:e och lördag 5:e december
NuMo: orkar inte se sista 10, nära infarkt
Tyvärr var det inte helt oförtjänt

« · 1714381 · »