Gavelo: Extra socker på toppen med killen i chinos och skjorta som inte hann hem och byta om till kickers-uniformen. Vad tror ni han jobbar som? Mäklare eller bilsäljare är mina lågoddsare.
Padrone78: Det finns alltså ett ”ultras gäng” som mer liknar en fas 3 klass från Lerinas stödprogram som kallar sig Tallnäs kickers. Alltså helvete jag dör av skratt 😂😂
Alltså...såg klippet på bråket på X. Så sjukt patetiskt på alla sätt och vis.
Om jag fattat det rätt har ett gäng, (antar Timråiter), gått runt på stan och hittar då ett gäng Modofans på Reuterdahls som sitter och käkar inför matchen. De går till attack och hinner utsätta en kille för misshandel innan två poliser, som stod 50 meter bort, ingriper.
Sedan finns det ett klipp där de tar till flykt, inte särskilt graciöst ska tilläggas.
Silly: Vad var det för idioter som letat sig upp från Sundsvallstrakten??? Jag trodde pyro var det värsta, men om maskerade idioter kommer i en samlad attack mot andra lagets fans har det eskalerat. Vilka puckon.
August Berg Kvar David Bernhardt Kvar Daniel Brickley ? /UTGÅENDE KONTRAKT Pontus Näsén Kvar Kristians Rubins ? / UTGÅENDE KONTRAKT David Rundblad Kvar Emil Wahlberg Får ej förlängt! Jacob Noren Kvar Niklas Folin Får ej förlängt! Hugo Styf Får ej förlängt!
EVt Nya;
Norlinder + 1 till Defensiv back
FORWARDS: Mikkel Aagaard Kvar Josh Dickinson ?/Kvar Theo Jacobsson Kvar
Erik Jinesjö Karlsson ?/Kvar ( Har kontrakt) Theodor Niederbach ?/Kvar ( Har kontrakt) Sebastian Ohlsson ?/Kvar ( Har kontrakt) Adam Pettersson ?/Kvar ( Har kontrakt) Oscar Pettersson ?/Kvar ( Har kontrakt)
Sampo Ranta Kvar Johan Södergran Kvar Sam Vigneault Kvar Erik Walli Walterholm Får ej förlängt! Riley Woods Kvar Helmer Styf Lånas ut
UTGÅENDE KONTRAKT: TOPPING O REAGAN
EVt Nya
MR X 1 1: A LINAN MR X 2 1: A LINAN MR X 3 1: A LINAN
Silly: Tycker det låter väldigt lite med 5 nya?, då kommer garanterat många man hoppats på dom skulle byta ut bli kvar. Hade nog räknat med 7 nya i alla fall, vi måste stärka upp på många positioner om vi spelar shl nästa säsong.
Silly: Har inte lyssnat som sagt men finns ju anledningar varför man ännu inte har lyckats komma överens med honom. Jag hoppas att vi kan erbjuda honom dom pengar han vill ha
modomille: Tyckte det kändes bra.. . Tänk vad olika man tolkar signaler? Han sa berättade att Kosch trivs som fisken i vattnet här i Ö-vik och han gillar att vara här och det här laget. Jag tror att bara ett NHL bud kommer kunna få han att flytta på sig om vi är fortfarande kvar i SHL. Hade dom inte dippat efter sin starka start så hade det varit påskrivet redan före nyår.
Och han har redan skrivet med några nya nu. Som det ser ut i dag så kommer det värvas 5 spelare till den här truppen.
Vet inte om det bara var något hinken trodde eller om det har kommunicerats mellan parterna men att svackan efter årsskiftet legat till grund för att han sett om sina alternativ istället för att förlänga med MoDo.
Hinken var dock nöjd över att de avstannade förhandlingarna inte påverkade dickinsons prestation på isen.
En bra resa hem till Hockeyhuvudstaden i helgen. Ett spelarköp, 7-1 vinst, flera puckar i Kryllan, lobbmål och Open Ice-tacklingar. Kunde ha varit värre!
SPOODI: Jag hoppas på att Noren blir kvar. Tror att han har fin potential att kunna matchas in i shl next year givet att vi fixar denna biff dvs. På sikt en fullgod topp4-back
{10522}: Säkert bra PR hos kidsen. Begriper dock inte varför Anis ska prata som om han vore helt bakom flötet då han uppenbarligen kan svenska. Är det för att vara cool?
Håller med.. Det är därför jag har aktivitbi 2 inlägg redan. Att vi skall släppa det här nu, Det är historia nu och Teodor får vila vilket inte kommer påverka laget så mycket och Rindell är borta förmodligen resten av säsongen. Men jag hoppas han kan komma tillbaka!
SPOODI: Jag tror Norén blir kvar om han får spela med MoDo, Ö-viksgrabb och han kommer inte få spela i SHL nästa år för någon annan. Frågan är var MoDo står med honom, är utlåning på tapeten nästa år också kanske han drar.
Hugo Styf och Ville Jonsson är tack och adjö.
Helmer är ändå fortfarande junior. Skulle inte vara emot att låna ut honom till Västervik/Östersund nästa år beroende på vilka som håller sig kvar.
det slog mig precis, pratar mycket om nytt kontrakt för dickinson, av förklarliga skäl
men en som det mest bara antagits att han ska skriva nytt kontrakt är jakob noren som sitter på utgående. visste faktiskt inte att han hade utgående avtal, trodde han var signad. samma med ville jonsson samt bröderna styf men jag gissar att dom tre går vidare i sina karriärer om modo lyckas klara shl-kontraktet
modo har fö 20 spelare på kontrakt för nästa säsong. hinken har en del tuffa beslut att ta, förhoppningsvis!
Greg P: att ge kritik är inte att slänga någon under bussen. Rindell är en professionell ishockeyspelare han bör kunna ta kritik av sin tränare. Oavsett om det är individuellt, inom laget eller i Media. Alla proffsidrottare granskas
{5647}: Jag har redan släppt situationen skrev jag. Den tar olyckligt när Rindell tappar pucken i uppspelet samtidigt som Niederbach kommer körandes, maximal oflyt. Det händer några gånger per match spelare inte har full koll på pucken och har blicken upp och är i en dålig sits att skydda sig. Har aldrig påstått den är ful eller ifrågasatt om antalet matcher är korrekt.
Det jag skrev var att Ante inte borde slänga en egen spelare under bussen. Har han synpunkter på Rindell kan han ta det internt med han inte i TV4 och i tidningar.