grimiss: Men är väl det Hinken surrat om är en del av varför det tagit sån tid. Att man velat vara överens kring långsiktiga mål och planer. Kanske var en grej att Hinken ville ha kvar Karlin i all evinnerlighet och styrelsen ville att han skulle våga tänka nytt?
Tuppen: Eftersom vi vet att Karlin varit inblandad i analyserandet av spelare som ska in i truppen, så blir det fel att bara kasta bajs på hinken för utfallet av spelare blivit lite fel. Kanske blir det bättre med en tränare som har andra tankar om vilka spelartyper som han vill ha in.
Nucky: Håller med till 100 procent! Vidare blir jag aningen brydd över resonemanget som en del för angående Gradin. Typ att MoDo kan inte räkna med att få nåt bättre alternativ än Gradin. Det håller inte jag med om.
Röda Grodan: Jag ställer mig försiktigt positiv till att han blir kvar. Jag tycker det är rätt beslut av klubben att fatta det beslutet i den position vi befinner oss i.
Nucky: Ja jag har hela tiden känt att hinken är den svagare länken av dom två, även när det gick bra. Dock så tycker jag att det är skönt att han blir kvar då det betyder att nötterna i styrelsen inte kommer ta en massa beslut som rör sporten. hinken är inte den bästa sportchefen men han är mer vettig än dom i alla fall..
grimiss: Till skillnad från förra sejouren tycker man inte att det behövs den här gången, då vi nu har en ekonomisk särställning på nivån.
Vi kan värva ihop ett lag fullt av spelare som ska kunna vara topplirare i HA, så då kan man vänta med planer och strategier till när vi är i SHL.
Klubben har väl inte fel i det per se, vilken sportchef som än får vår budget borde kunna ta upp klubben från HA. Däremot kommer man vara hårdare med hur vi ska spela i SHL sen när vi går upp.
Röda Grodan: Spontant: Vi kommer ALDRIG bli ett topplag i SHL under Gradin. Ett lindansargäng som bäst. Detta betyder att nya planen lyder: inom 3 år ska vi gå upp.
Vid närmare eftertanke: Eller så var det Karlins input och önskningar som gjorde att Gradin misslyckades med så många värvningar och egentligen är han kung som sportchef.
Röda Grodan: Ingen säkerhet i att han kommer stanna så länge. I mer än två år har han misslyckat med majoriteten av sina värvningar, fortsätter han på det spåret kommer det ju bli samma sak som med Karlin tilslut, supportrarnas röster blir för höga.
jonsson: Jag kan ändå tänka mig att det är logiskt. Vi kan med all rätt kritisera ett gäng värvningar, men samtidigt förstår jag att i skenet av Karlin-gate så vill föreningen ha kontinuitet. Vi har ju sett vad som händer när både sportchefer och tränare avpolleteras i rask takt...
Saleva: Mio lär ju betalt en del pengar för den så inte helt enkelt att bara skrota gissningsvis. Men man kanske kör nån standard Mio reklam istället bara.
Tuppen: Undrar om de hunnit göra om reklamen under powerbreak, ni som sett den vet vad jag menar. Fö så avslutade Pelle Hägglund liverapporteringen igår med att han skulle ner och prata med Rhodin, men de har ff inte lagt ut någon intervju. Det var väl annat som kom emellan kanske :)
Ny dag nya möjligheter, mycket nytt idag. Vad kan vi förvänta oss? Det är lätt att hoppas på underverk men det är inte riktigt rimligt. Fortsättning på spelet mot Karlskoga hoppas jag iaf på och en revansch sedan sist vi möttes.
dempa: Det är så sjukt att "tummen" var på riktigt och att klubben efter ett saftigt bud från en sponsor byter klubbemblem och färger efter deras önskemål😂😂
Nån som vet vad budet var på som fick dom att sälja sin själ?
Schöönt: Oväntat bra siffra när vi fortfarande väntar på en enda riktigt bra hemmamatch. Många hade ju varit nere på Almtuna-nivåer i publik med det här spelet.
För mig blev löven sista matchen. Så besviken på hur vi inte ens lyckades få någon sorts nerv i matchen. Väntar till den dagen vi har fått in två-tre nya spelare innan jag går igen.
Tarasov: Freddan har också infört ett nytt spelsystem han tagit med från Norge vilket bl.a innefattar ”plogen”! Används tydligen flitigt av Vålerenga bl.a
JonteD: Tror du själv att man sparkar en coach en enda omgång innan kvalet börjar för att man inte satt försvarsspelet? Det är liksom alldeles för sent för att bygga om ett försvarsspel. Då handlar det om att få in energi och att få spelarna att slappna av från pressen.
Nu hade väl han och Pääjärvifarsan inte fått ihop ett bra försvarsspel tillsammans, men inte fan skulle man göra om hela spelsystemet på en omgång
Randy Marsh: oavsett så är vi ju där vi är nu. Personligen har besvikelsen lagt sig och jag börjar känna mig aningens pepp på att se vad Freddan kan åstadkomma.
Den stora fördelen tror jag är att han helt enkelt inte varit med och åkt ut. Skiter man i själva grundkompetens som huvudtränare så tror jag det är en stor fördel att inte varit med, måste varit otroligt svårt för Karlin att ladda om den här säsongen
En källa med insyn säger att allt blivit mycket hårdare nu. Exempelvis har man plockat bort vegetariska alternativ från menyn vid luncherna. Spelarna förväntas börja svära och använda könsord i omklädningsrummet. Man kommer en timme innan varje och spelar ”krona”.(Freddan är med och kör)
Nästa bussresa skall man även köra ”Delta Force” maraton. Det blir bra det här 😀👍