1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 545062 inlägg · 4159 ämnen
« · 2619753 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: MoDo Hockey - Leksand IF 23-12-26 Borta
Gavelo: Angående DUF-matchen var det väl Aagaard som var på vänsterkanten och Södergran som styrde in pucken i mål vid 2-0?

Sv: MoDo Hockey - Leksand IF 23-12-26 Borta
Saleva: Sammanfatta?

Sv: MoDo Hockey - Leksand IF 23-12-26 Borta
Frisco:
Modochannel har kört 'lunchtugg' idag där bla Karlin och Wahlberg snackar.

Sv: MoDo Hockey - Leksand IF 23-12-26 Borta
Gavelo: man har ju sett detta spel funka i SHL, men när det inte funkar så:

1. Fastnar man i sarghörnen som borta mot Linköping eller Leksand (tänkte tidigt i Leksandmatchen att det påminner om Linköpingsmatchen.... sluta lika illa haha)

2. Som du säger, ett extrapass för mycket. Eller så tvekar man för mycket innan man tar skottet och det blir pannkaka. Här ser man verkligen att det tänks för mycket och att självförtroendet inte är där. Sett flera spelare göra detta. Det här var allra mest tydligt i Växjömatchen tycker jag! Man spela sig till ett fint läge och så - tvek! Chansen borta. Såg ju matchen från bakom Växjömålet i två perioder och såg på nära håll hur nära det var.... var ju jobbigare att se på än en plattmatch 😩

Sv: MoDo Hockey - Leksand IF 23-12-26 Borta
Bad_Brett: Mot djurgården gör vi 1-0 efter en sylvass omställning, 2-0 efter ett långt anfall i PP där Ingman hittar backkollegan som med en fin passning hittar en fri JD som styr in pucken, 3-0 är efter ett platsbyte med Näsen som bakom förlängd hittar JD?, som spelar in pucken och Aagaard slår in returen, 4-0 kommer efter ytterligare en omställning och friläge.
Tycker nog vi spelade rätt likt även vid den matchen även om såklart djurgården nog var det bästa motståndet i serien.
Såklart går inte spelidén att applicera på alla 52+slutspelsmatcher, men genomgående så spelade vi ett spel som innefattade hög fart i passningsspelet och mycket rörelse på icke puckförande spelare och extremt mycket platsbyten och drop för att kunna få långa anfall och i slutändan bra målchanser.

Detta är väl inte lika lätt i Shl och man försöker med extra pass eller letar andra alternativ när man kanske ist borde ta det absolut enklaste alternativet mot mål lite oftare.

Som du säger, det funderas nog lite för mycket ibland

Sv: MoDo Hockey - Leksand IF 23-12-26 Borta
Gavelo: Fast kolla målen i avgörande matchen mot Djurgården, ett lag som ändå hade fått ihop sitt försvarsspel rätt bra.

De tre första målen görs från nära håll med spelare som går stenhårt mot mål och sista målet Södergran gör är väl nästan definitionen av att gå rätt mot kassen.

Idag åker vi ut i sarghörnet istället. Tror kanske taktiken ursprungligen var att luckra upp försvaret för att hitta öppnande genomspel, men nu ställer motståndarna bara upp i box och väntar ut oss. Min poäng är bara att det blir lite fånigt att hävda att vi är sönderlästa, för hade vi spelat på det sättet som var framgångsrikt i våras (exempelvis Final 7), så kan jag lova att det hade varit svårt att försvara sig emot även i SHL.

Gissar att spelarna funderar för mycket över vilka bågar de ska ta att de tappar instinkten. Lite samma problem som Björklöven har, även om jag har lite större förtroende för MoDos tränarteam än för pisstråhlen...

Sv: MoDo Hockey - Leksand IF 23-12-26 Borta
Gavelo:
Älskar ordet krigarseger 😀

Sv: MoDo Hockey - Leksand IF 23-12-26 Borta
Tarasov: Ja, du har helt rätt. Vår spelidé bygger på att ha snabba omställningar, mycket puck och långa anfall där samtliga fem spelare på isen är inblandade. Detta kräver dock hög fart och intensitet för att det ska fungera.

Det är fullt rimligt att kritisera arbetsinsatsen utan att mena att MoDo borde försöka spela som Växjö.

Sv: MoDo Hockey - Leksand IF 23-12-26 Borta
Tarasov: Modos spelidé bygger på hög fart och mycket rörelse på icke puckförande spelare, tyvärr är vi lite för oskickliga för att detta skall funka riktigt bra i Shl. än.

I Allsvenskan kunde vi spendera minuter i anfallszonen med puckdropp och platsbyten tills pucken satt i nät, det liknade ren propagandahockey när Näsen/Berna var inne på isen, men i Shl är spelarna lite snabbare, lite starkare, lite smartare och därför går det inte att ”leka” hockey på samma sätt som i allsvenskan.

Det märks att Modo inte är helt vana att gå rakt på kassen, Att lite tråkigt slänga puckarna på mål och skapa trafik är inget vi direkt praktiserat tidigare utan då har vi ist snurrat runt i 1,30 tills Näsén hittat en diagonalare till Woods som fått öppet mål.

Modo har överraskat hittills rent generellt men nu måste spelet anpassas lite så vi kan fortsätta att överraska, vi kan börja med ikväll och ta 3 poäng efter en riktig krigaseger.

Sv: MoDo Hockey - Leksand IF 23-12-26 Borta
Marrdin:
Jag skilde på spelidé från att jobba hårt. Alla lag vill jobbat hårt.

Vår spelidé bygger på fart och passningspel. Det åtminstone så som jag uppfattar

Sv: MoDo Hockey - HV71 23-12-28 Hemma
Greenwolper: ångestmatch deluxe ikväll. Känns skönt att jag inte kan titta

Sv: MoDo Hockey - HV71 23-12-28 Hemma
Costanza: kötta järnet idag!💪 skall bli kul med hemmamatch igen och bra drag! Idag vill jag se krigande om varje puck!

Sv: MoDo Hockey - Leksand IF 23-12-26 Borta
Tarasov: okej. "ide om hur man ska spela" är ingen "spelide" tydligen. Då släpper vi det. Min poäng är sättet vi spelar, vet inte om du minns hur det gick när anders forsberg skulle implementera skellefteåhockey på modo. Det såg ut ungefär som senaste matcherna.

Sv: MoDo Hockey - Leksand IF 23-12-26 Borta
Marrdin:
Ja det är uppenbart….

Sv: MoDo Hockey - HV71 23-12-28 Hemma
Sitter på tåget på väg upp..nu jävlar måste det bli vinst ikväll. Jag räknar med att gå se ett helt annat modo ikväll än vad jag såg i Leksand i tisdags..öka!!kämpa!!öka!!!

Sv: MoDo Hockey - Leksand IF 23-12-26 Borta
Tarasov: återigen ...

Sv: MoDo Hockey - Leksand IF 23-12-26 Borta
Marrdin:
Ang jobba hårdare nej, utan den tolkar jag som att man inte kan tillåta att slappna. Spelidé tänker jag mer saker som att hur man tar sig hur man organiserar sig.

Alla lag vill jobba hårt i den mening att vill vinna närkamper komma först till pucken osv

Sv: Silly season
Mangeboii: Det blir helt enkelt inte rättvist och man bör inte bedöma spelare enbart efter poängproduktion, speciellt inte när en stor del kommer i special teams.

Sv: MoDo Hockey - Leksand IF 23-12-26 Borta
Tarasov: är inte det en spelide du beskriver?
"Uppfattar inte det som vår spelide. Att vi skall jobba hårdare handlar mer om att vi har ett på pappret sämre lag än många motståndare. Sen vi vi utnyttja vår fart när vi tar oss från att egen zon till anfalls zon, väl i anfallszon vill vi spela runt och byta plats för att på så sätt skapa lägen."

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Janne G: pajasen Berglund som gråter ut i Sportbladet sen efter matchen

Sv: Silly season
Gavelo: mirakel att inte ligga sist i ligan när vår näst bäste poänggörare inte duger i SHL

Sv: Silly season
Sputnik: Brashear var ändå en rolig värvning han gjorde något mål har jag för mig med. Sedan gav han tollefsen en hockey lektion han sällan kommer glömma 😂 ledin var livrädd😂 han gjorde inte bort sig

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KRB:

Per Hanson, reporter på Östersunds-Posten var föga imponerand:
”Sällan har ett lag i hockeyallsvenskan blivit så överkörda som ÖIK i Gävle denna fredagskväll. Brynäs var helt överlägsna, vann med hela 10–2 till slut och det sedan ÖIK fallit ihop totalt i sista perioden där seriejumbon släppte in hela fem mål bakom stackars Isak Mantler.
Det var rent genant från ÖIK:s sida”

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bad_Brett: så klart, men ändå

Sv: Silly season
Costanza: Jag har lösningen för din önskan om lite fysik.
Denna snubbe har inte lagt skridskorna på hyllan än.

Sv: Silly season
SPOODI: >Vill även lägga till Wiktor Nilsson på den listan :)

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Janne G: Wahlberg har upplevt skönare segrar på hovet. :-)

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Costanza: Umegård lever livet i Glada Hudik, kul.

Kan bli en bra investering med tiden

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Janne G: Stark vinst med många kuggar borta. Visar på bra vinnarskalle.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Costanza:stort tack, hade unnat Wahlberg spela denna match riktig klippa och gentleman, grewe riktigt jävla pajas,tätt följd av Berglund, skön seger tack för stödet Costanza 👍🏻

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{7426}:

Östersund har denna säsong aldrig varit i närheten av den nivå som de var förra året då de vann mot MoDo…storartat,
Östersund har byggt ihop ett mycket sämre lag i år helt enkelt,
Östersund kommer aldrig att hinna vända detta elände utan borde redan nu sikta in sig på och bli starkare i det negativa kval de kommer att behöva genomlida

Synd verkligen och riktigt uselt av Östersunds spelarinköpsavdelning : /

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: Läste de också nyss, menade väl mer effekten av att sparka Roger. Skitsamma, oavsett tränare hade Östersund en jobbig kväll :p

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: Janne G känner av mitt stöd för AIK. Derbyvinnare. Jag är inte förvånad.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{7426}: Nya tränaren var väl inte på plats än? Var väl Kjelle som körde ikväll vad jag förstod det.

Sv: Silly season
SPOODI: OEEK bättre än Ignatjew? Ryktas ju om att han kommer nobba SHL pga envägskontrakt i NHL.

Sv: MoDo Hockey - HV71 23-12-28 Hemma
{8225}: Tackla Åsa-Nisse!

Sv: Silly season
M Horava: kommer aldrig hända och vill vi ha bättre pp är Strömberg kontraktslös ^^

Sv: Silly season
Bad_Brett: njae inte för oss va? OEEK kommer stanna. Då har vi två andra målisar. Behöver någon bättre.

Sv: MoDo Hockey - HV71 23-12-28 Hemma
Tarasov: Amen käre moderator, dock mer en from förhoppning än begäran.

Åsa-Nisse har vunnit 4 poäng på 14 bortamatcher. Dags för Karlins pojkar att vinna och få lite arbetsro.

Kan våra allsvenska hjältar komma tillbaka från Skuggornas Rike och förhoppningsvis få med sej nykomlingarna?

Förutsätter att Lassi står bakom ett taggat lag i morgon.

Sv: Silly season
SPOODI: Eriksson hade varit intressant att låna säsongen ut. Det är inget för nästa säsong. Jag tror inte heller att han är sugen på att flytta. Om vi tagit in honom nu hade han gjort vårt pp bättre och gjort fler mål än Hutsko, Oreagan, Walli, Granen, Ejk, AP, Sebbe, Niederbach, och Rouhomaa mfl. Han kan svenska rinkar och blir bara bättre om omgivningen är bättre.

Sv: Silly season
SPOODI: Ignatjew?

Sv: Silly season
SPOODI: Det är ju en halv säsong kvar och det kan hända mycket i As, jag tycker absolut det finns potential bland spelarna där, det gäller att träffa rätt och ge dom möjligheten att acklimatisera sig när dom tar steget.
Dock har vi 3-4 riktigt bra ungdomar samt Jacobsson som kommer slåss om platserna så vi får se hur många platser vi har att fylla upp.

Sv: Silly season
Bad_Brett: näe inte övertygad där. Är 29 och har aldrig varit poängstark i en ok liga först iår

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{7426}: BIF borta. Jag och MoDo vann där en gång med 1-0. Mattias Månsson var ändå före mig i kön på Brända Bocken efter matchen. Stöddig typ!

Sv: Silly season
SPOODI: Du glömde Troock.

Sv: Silly season
SPOODI: Topping också annars tror jag inte att jag har glömt någon. Få namn som känns intressanta för MoDo i shl just nu

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Östersund har det tungt ikväll. Tror jag. Tränarbytet gav ingen direkt effekt iaf.

Sv: Silly season
Gavelo: tycker vi ska värva Fortier. Annars finns det inte så mycket intressant i HA tycker jag. Kopacka och/eller indrasis men de kommer spela SHL med Brynäs isåfall. Theocharidis är för dålig defensiv för man ska våga chansa

Sv: Silly season
M Horava: Myles känns som en kopia av Woods, bra i allsvenskan men har svårt att komma loss i SHL.
Eriksson är en måltjuv delux men frågan är om han inte börjar bli lite för mycket till åren för att han ska kunna växla upp ytterligare ?!

Annars tycker jag du är rätt ute att Modo absolut borde titta på As till kommande säsong och kanske göra en Oskarshamn någon säsong och plocka till sig russinen från allsvenskan för en billig peng och sedan satsa dom stora pengarna på ”stjärnor”

Sv: Silly season
M Horava: Bernhardt gjorde mest poäng av backar två år i rad. Ser ju hur det går. Eriksson är ju typ 40 snart också?

« · 2619753 · »