Tarasov: har vi lärt oss något av Rååmagate så borde det väl vara att miljö och omgivning har stor påverkan, statistik säger inte allt. Bara dom är kvicka i fötter och huve så tror jag att Karlin kan fixa resten :)
Sigge: Nja jag är inne på att Sam och Woods är grunden i nästa års 2:a... han får jobba sig upp :) Men jag har en känsla av att det inte alls är säkert att HV vinner så det kanske är där man ska börja leta spelare.
Sigge: jasek ska vi ha. sen tror jag han passar bättre som ytter än center men det lämnar jag till karlin, han kan möjligtvis lite mer om hockey än mig
Greg P: Det återstår att se vilka som går upp, men jag tror det viktigaste för Djurgården blir att behålla Linus Eriksson, Frondell, Wesäll och mini-Fimpen. Tror de kan bli roliga att se i HA nästa säsong men samtidigt är nog flera SHL-klubbar redan intresserade.
Har själv dålig koll där. Vad är det som gör han så bra? Vet att många nämner honom ofta men hans stats imponerar inte direkt? Producerar lika mycket som Gustav Possler liksom. Hade hellre chansat med en spelare som Måns Carlsson i Mora.
SPOODI: Skulle bli överraskad. Han har varit riktigt svag sista 25 matcherna. Trodde han skulle lämna ifjol dock, så finns ju en uppsida där och under en normal coach så gör han inte bort sig som hårt jobbande spelare i en fjärdelina. nnDet är helt sjukt hur Stråhle lyckats göra så många både individuellt sämre och totala enheten i år. nnHar aldrig velat en säsong ska ta slut så mycket som årets.
Nucky: finns det någon i Oskarshamn man hade önskat se i MoDo när de åker ur? Lodin har väl varit bra, men är det en karaktärsfråga gällande honom? Farsan hans spelade väl i MoDo.
Greg P: Tror en ny tränare är det viktigaste för er. Schilkey och Pooley är skicklig när dom vill, men alldeles för bekväma. Ni behöver spelare som visar vägen även mot Tingsryd borta. Ni behöver fler spelare med karaktär helt enkelt.
grimiss: Brynäs går upp. Djurgården inte så mycket tappar Axel Andersson och Wiktor Nilsson. Det är snarare Södertälje & AIK som kommer bli kraftigt brandskattade. Mora med i vanlig ordning. nnDet enda positiva med Lövens säsong är man knappast kommer tappa någon spelare till SHL. Möjligen Voutilainen Man kan göra en utrensning i llugn & ro och bygga nytt. Börja med Stråhle.
Den negativa faktorn är att Stråhles inverkan på Schilkey, Pooley, Powel i årets trupp är för stor att dom inte vill vara kvar nästa år.
{5647}: Är egentligen emot att supportrar anmäler..men det här var så bisarrt att jag var tvungen at göra det med.... Första och enda gången jag gör det förmodligen. Har aldrig haft en tanke på att göra det nån gång tidigare...
Är i det här fallet faktist så att jag sällar mig till "foliehattarna" (helt ärligt) och undrar hur det är med korruption i diciplinnämnden.
Rytter: ja 30+ tackar jag nej till, då ska det vara specialfall, exvis jesper olofsson, en hemvändare, lite snällt sagt, som har en verktygslåda som saknas i laget, dvs ett bra skott. vill heller inte att han ska räknas som den ultimata spetsen i laget utan mer sekundär som jag räknar mikkel i ett bättre lag. mikkel är för övrigt 29 i år, känns inte en dag över 25. kan absolut spela i topp sex, inte det jag menar, men ska inte vara spelaren som förlitas göra 40+ på en säsong
spetsen bör utgöras av spelare runt åldern 24-27, ge och ta något år såklart, alla är olika. därför jag hoppas på en spelare som lukas jasek som bör vara i sin topp dom kommande åren
det finns givetvis spelare över 30 som är bra också, som sagt är alla olika men jag gillar inte risken när det handlar om så viktiga platser.
Det borde gå att bygga bra lag med gedigen scouting och ett noggrant lagbygge där man hittar rätt spelare till rätt roll.
Jag gillar när man värvar spelare i "rätt" ålder och med en tänkt roll i laget och med egenskaper man vill ha in istället för att gå efter trötta 30+ spelare som börjar se slutet och främst vill maximera sitt kontrakt fram till slutet.
Tror man kan få ihop ett bra lag och grupp genom att tänka till istället för att köpa det dyraste och mest etablerade som t.ex HV gjorde i år.
Visst att man behöver några erfarna äldre med rutin typ rundblad, sedan några med spets egenskaper typ en ytter med bevisad klass och målskytte, eller en center med bevisad klass.
Men jag tror mycket väl man kan hitta bra spelare i HA eller andra lägre ligor för att komplettera och hitta spelare som vill bli bättre och framåt istället för att värva spelare som i åratal harvat i en tredje/fjärde i SHL utan att utvecklas.
Sådana som Ingberg-Nilsson eller Nilsson i DIF tror jag är smarta värvningar till låg peng som dessutom vill framåt och kan ta steg. Ingeberg tror jag inte alls skulle göra bort sig i t.ex en färdekedja och säkert bidra med mer än en trött Öhnerud.
{9315}: det har han verkligen. Sen är det svårt att värdera. Hans LAG har ju presterat enormt bra. Gör det svårare att utvärdera enskilda värvningar. När man lyssnat på hinken låter det ju också som att det knappt är han som har sista ordet.
Nucky: det kommer bli ett riktigt upp till bevis år för hinken nu. han har med all rätt köpt sig väldigt mycket förtroende och denna säsong har han en hel del förklaringar till varför det blev som det blev, men nu är modo klara i mars. finns alla förutsättningar i världen att hitta det som modo behöver. jag tror på honom men han har ögonen på sig
Bad_Brett: Hinken har varit inne på det tidigare angående div 1, att man skulle kunna plocka ihop ett starkt HA-lag från div 1. Ska bli otroligt intressant att följa hans lagbygge 24/25. Han imponerade storligen under tiden i HA men hade det motigare med årets nyförvärv, även om vi alla vet varför. Sist in på marknaden, relativt klen budget och svårt att värva till förväntat kval-lag.
Lyckas han landa 2 hyfsat starka centrar, en (kanske 2)högpresterande ytterforward och 2 backar varav den ena har fokus på defensiven och den andra mer tvåvägsback med stark offensiv tror jag vi kan få en riktigt rolig säsong nästa år.
SPOODI: Ja .. Han har hackat på JFK i 3 år nu. Snacka om förföljelse... Sjuklig Stalking på ett forum som är för en annan klubb . Och där han bråkar med precis allt och alla? Har han någon vän här inne?
Greg P: Ingberg Nilsson på Nörstebö tycker jag borde varit två minuter boarding. Hans tackling mot Possler var mer en krock, men visst hade det kunnat tittats på om den tar i huvudet. De andra tycker jag inte var något att gnälla på.
{7426}: Helt klart. Stäng av Falk igår för sin interference i blindside på Pooley. Stäng av Ignberg Nilsson för sin charging på Nörstebo och boadring på ickepuckförande Possler. Stäng av Pooley för bentackling. Stäng av Stråhle för allmänt usel hockeytränare. Stäng av JFK för stalkning av Rahimi. Stäng ner ligan helt och hållet!nnÖverklaga allt sen några vändor till riksidrottsnämnden!
Janne G: Det ska vara [email protected]. Jag anmälde också tacklingen för att jag tycker att den är fullständigt medveten. Den är utförd av en spelare i affekt, besviken på lagets och sin egna insats, och visar en oerhörd oaktsamhet för skada en medspelare.
Jag har aldrig anmält något förut, men nu får det faktiskt räcka. Ska Grewe stängas av i tid och otid på klantiga, men inte medvetet fula saker. Då ska banne mig Rahimi stängas av för en fullt medveten sak.
{5647}: Vi får leva på hoppet att det är det sista vi ser av honom. Till och med han måste nog ge upp drömmen att Stråhle skall kunna ta upp dem till SHL. Gissar på att: Pooley, Schilkey, Fortier, Voutilainen, Powell, Jussula, Manning och Svedberg sticker.
Silly: Fy fan på ren svenska. Ärkegrisen Rahimi har en helt egen regelbok. Hans vidriga överfall på Nick Albano ifjol fick tre matcher för säsongens fulaste tackling.
Börjar hålla med djurgårdana gällande Grewe. Det är någonting helt ruttet med behandlingen av Rahimi.