Byss: Jag är emot spelarinsamlingar till ordinarie trupp, men om det är någon riktigt speciell, typ MoDo ikon eller att man behöver förstärka under säsong. tycker jag det är okej. Om Hägg eller VO i höst, visar intresse att komma, så tycker jag att man kan köra en insamling.
jonsson: Publiksnitt på 5837 säger ju inte så mycket utan beror ju på vad folk har betalat för sina biljetter och hur många som gått in gratis. Mer rättvisande skulle vara att redovisa snittintäkt på biljettförsäljning under säsongen.
{5647}: Vill absolut inte hoppas på att valfri spelare vi värvat in/värvar in kommer ens vara i närheten av samma nivå som JD. Bara det är någon som kompletterar laget väl.
{6870}: Helt klart har True betydligt bättre statistik än Dickinson, men det behöver såklart inte betyda någonting i vinter. Dickinson platsade inte ens i AHL hela tiden, medan True nosat på NHL.
Jag har rätt goda förhoppningar på att True och Jasek är klart bättre än Ruohomaa och Dickinson.
Tarasov: Jo så är det. Det blir ju en amatör scouts bedömning när jag sätter betygen 😅 Ja så är det väl, de tyckte vi väl med vigge när han lämnade. Vem vet, tiden får visa, The True kanske ger oss överväldigande glädje. I hope!
Tarasov: Intressant och se om true kan mantla JD's roll att Jasek kan ersätta Ruohomaa tvivlar jag inte 1 sek på. På backsidan är jag rätt säker på att Winberg är en tydlig uppgradering på Rubins. Spännande att se vem Hinken plockar in som brickans ersättare.
grimiss: Tycker också Ranta ska ha 4 av 5. Hade inga vidare kedjekamrater och dom bytes ofta för honom. Även om produktionen dröjde så såg man att han försökte skapa målchanser. Ny i ligan också. Tycker han var vår bästa forward tillsammans med Josh D.
Angående Daniel Brickley så är nog ett klubb byte bra för honom nu, hade varit en 5-6e back hos oss kommande säsong. Vill nog ha en fast PP plats, vilket vi inte kan ge honom. Hade gärna behållit honom dock, största förlusten att tappa efter Josh D.
Supertrött: Verkligen. Hade en trög start med efter det var han en naturlig målskytt och det kändes lite som att han kunde göra mål på allt. Som sagt lätt en av ligans bästa 1v1 spelare
Koff: Själv är jag förvånad att vi får ha han kvar ett år till. Syns på lång väg att han kommer platsa i NHL med sin fart, skott och hårdhet. Med rätt omgivning i år så tror jag vi kommer häpna...
grimiss: Jo hans skicklighet absolut, men tyckte han kanske försvann i vissa matcher ibland. Men de klart, jag har inte sett alla matcher. Ganska få faktiskt pga jobbet.
Tarasov: Ja. Lucas var inne på det i podden, att de är rätt olika spelare. Lucas är mer av en drivande center medan Linus mest bara är en teknisk forward. Samtidigt som Linus är mindre än Lucas som redan är rätt liten. Linus är nog fortfarande lite för begränsad för att kunna spela på högre nivå. Det perspektivet hade jag inte när han kom upp i A-laget för några säsonger sedan.
Tarasov: Ja men visst är det så. Därför jag bara är glad om vi slipper kval! Vi gå hoppas att våra värvningar i år är bättre än förra säsongen. Leker med tanken. Rouma = 2 av 5 Oregano = 1 Logan = 0 av 5 Rubin = 2/3 av 5 Rundblad = 2/3 av 5 Sampo = 3/4 Lehtinen = 5 Vigge = 4 OOEK = 2
8 nyförvärv och 3 levererade kan man väl säga. Det är 33,3 % som blev något av värvningarna.
Om bara den procent satsen blir även nästa säsong. Så kommer det bli bra tror jag.
Sigge: Det där med att stora kroppar automatiskt innebär fysiskt spel stämmer sällan. Vi hade en hel 300kgs kedja förra säsongen men utdelade knappt en tackling eller bufflande framför mål.
Det var först när OP kom tillbaka som det började bli fysiskt igen. Många vill ha bort OP men då behöver vi någon annan som kliver in och tar hans roll. Winberg kanske? Eller True? Båda resliga herrar.
Koff: Widebro,Gradin, Karlin och Grundberg signalerar alla att de ser även nästa år som ett tufft år. Skillnaden är att vi haft lite bättre förutsättningar iår.
Rekommenderar verkligen podden med LP. Förövrigt behöver vi tydligen skaffa ett nytt smeknamn där eftersom Linus tydligen paxat det smeknamnet. Intressant lyssning med en väldigt mogen kille, tror inte på honom mindre efter att ha lyssnat.
Japp! Vi får inte glömma att det gäller att överleva nästa säsong oxå! Undvika kval nästa säsong, kanske hamna som vi gjorde i våras. Tror modos strategi är: År 1 = överleva kvalspel (blev nära slutspel, BONUS!) År 2 = hamna utanför kval År 3 = nå slutspelet
Jag ser hellre att man ta de lugnt och sansat och inte börja ställa för höga krav direkt. Så länge som jag längtat till SHL så är jag glad några år om vi hamnar utanför kvalspelet!
Tarasov: Ja alltså forward sidan känner jag mig inte orolig över. Även om man skulle tappa 2-3 spelare pga av skada. Visst det är tufft, men jag ser hellre att defensiven finns kvar oavsett bortfall av 2 backar.
Alltså vi behöver inte ha en stjärnback, bara någon som är 3-4 av 5 och som kan logga många minuter.
Tarasov: Roligt föresten William Ignberg-Nilsson intervju med AB om att flytta till hv71 ” det här är ju en större stad och är lite likt Hudik med vattnet och så där”, säger han till Sportbladet.
Look up boys! Hudik kommer till SHL snart!
Ps. Ja lite tagit ur sammanhang, men såg lite kul ut ändå.
Viktor Stråhle ny tränare i Vimmerby? Enligt vad Expressen erfar så har Stråhle fått ett kontraktsförslag av Vimmerby. Men det ska lösa sig med Björklöven som har 24 månadslöner till att stå för och Stråhle ska också bestämma sig för att hoppa på uppdraget.
Han ska bestämma sig över helgen och komma med ett beslut till Vimmerby då.
Det är väl naturligt att en spelare inte vinner matcher. Det är ju ett lagarbete. Om 1 spelare bara är bra med bra kedjekamrater så är väl det bra? Sällan man skickar ut en spelare på isen. Om tambelini bara är bra på att skjuta från ett hörn pp så är han bra på det, då gäller hitta andra komponenter som komplettera. Det kommer aldrig komma nya ”Foppor”
Elysium: Tambellini har väl lite mer till sitt spel än Karlkvist, men jag vet inte varför Schweiz vill ha Tambellini. Han är inte en toppspelare i SHL och har aldrig varit det i mina ögon. Att han kan lirka pucken i pp gör honom inte till en komplett hockeyspelare.
Sen Karlkvist alltså. -35 på 35 matcher är helt otroligt dåligt. Han har väl bara sitt skott och är rätt så värdelös om han inte har bra kedjekamrater.