puffe: Skönt att Gradin skiter i HR. Ska krama honom när jag träffar honom i Ö-vik, haha! Gillar MoDo-laget idag. De kör och vill nåt, sen att Frölunda är starka hemma? Hallå?
Costanza: HR i all ära, Ägnar kvällen åt match 7 när vi gick upp. Lyssnar på allt försnack mm. Bara hunnit se första 4 minuterna, fortfarande 0-0 och sjukt spännande, dock oerhört drag i ladan. Hoppas på liknande i morgon när vi gör knäckebröd av Leksand
Dexter : Tror vi måste börja skriva Gradin & Karlin vad gäller beslut. Norlinder och Berglund har gjort MoDo spetsigare. Många har steppat upp och en rutinerad som Benson grinar inte utan leder ändå. Smittar av sig sånt också.
Spelar ingen roll hur mycket pengar hinken har om spelarna inte finns på marknaden eller hellre vill till någon annan klubb. Är tre parter som ska komma överens allting är inte Hinkens fel för att det inte värvas.
Fick inte Gradin 5 mille att använda att förstärka truppen med? Tycker han chansar lite väl mycket, nog fan har vi råd att landa ett bra namn som skulle höja oss. Men jag förstår samtidigt tänket att vi just nu är i en bra fas men det räcker att en spelare går sönder så är vi otroligt illa ute.
Jaja vi får väl se vad som händer. Men han spelar på en väldigt hög risk nivå Gradin. Hamnar vi i kval och åker ur kommer han vara ansvarig för detta. Klarar vi det så kommer han vara sportchefen som lyckades. Men jag hade nog valt väg 1 för att stärka upp om oturen är framme.
JonathanF: Bra beslut med facit i hand. Men tänk om vi haft Kossila mellan Ranta och Jasek. Det tror jag hade varit finemang. Och så hade ÖHK varit utan Kossila.
JonathanF: finns det ingen spets är det nog klokt att avvakta . Vi verkar ändå ha en bra kemi i laget och kan vara dumt att rubba den.
Vigenault och Benson är verkligen inga poänglirare, men det är milsvid skillnad i lagets poängskörd innan dessa grabbar suttit med i omklädningsrummet.
Är tex Benson en moralisk injektion i laget är den värvningen värd varenda spänn.
Nästan en bedrift att karln inte fått fler poäng.
Jag tycker dock att han gör ganska få misstag , kanske därför han känns så grå.
Fö vill jag ge en tumme upp till bespottade Jasek. Jag tycker han fan har lyft sig duktigt de senaste veckorna.
Jag har inga större förhoppningar på förvärv och så länge det ej dyker upp en toppspelare, så bör vi spara våra pengar till nästa säsong. Det ser inte heller ut, som att några av våra bottenkonkurrenter kommer värva någon spetsspelare. Dock trodde man inte att våra enda värvningar skulle vara Benson med 0 poäng och Berglund när sponsorerna/styrelsen skickade in 3-4 miljoner i höstas.
puffe: ja nu hoppas man på fullsatt imorgon och att vi piskar pengafifflande och regelförvrängande lekland rejält. Nu jäklar hoppas man på ett jäkla drag och en jäkla match imorgon. Ett taggat men smart spelande MoDo!! Nu piskar vi Leksand imorgon iför en fullsatt arena!!💪💪💪
Gavelo: Sitter vi och droppar namn? Det finns ju inga. Kanske True och Benson är sugna på att bli skickade i feb ? Vad faan vet George! Skrev ju att det kunde vara bättre att behålla halvfigurerna om de ökar lite. Benson har lirat NHL. True är landslagsman. George kan hockey.
Costanza: Nu sitter ni bara och droppar namn utan att se till vad vi är i för behov. True och Benson är inte på Shl nivå och Modos enda problem är för dåliga centrar.
Modo skulle som en hyfsad lösning kunna skicka ner True i 4:e och sedan leta en center för 3:e med Ranta och Jasek.
Vi ska absolut inte värva in fler yttrar för det har vi redan för många utav.
puffe: Det är rally i helgen och tusentals dårar här från hela världen. Rahimi försökte tackla mig hårt på gågatan men jag ville bara kramas. Fin kille egentligen.
grimiss: Pelicans kan erbjuda Lasch, Lars Bryggman och Kangasniemi. Men det lär kosta. Hade kunnat tänka mig Ryan Lasch. Men nej det blir nog inget mer i år
{10015}: Var hittar du arenakartan? Om jag ser rätt(vet inte om jag är på rätt sida,. är det slutsålt, men vet inte. Frölunda har ju alltid slutsålt påstås det, men fanns säkert 7-800 biljetter till försäljning nån timma innan match
Nån som har koll på antal sålda biljetter? En av få tidiga match-starter vi har på lördagar. Finns ju både för- och nack-del med det, men borde väl sluta upp mycket folk i morgon.
Saknar feber-termometern som fanns på hemsidan förr. Älskade när den visade rött och det vart slutsålt. Måste väl vara när vi vann senaste guldet man såg den.
Modoman: Man kan ju dra citat från Abrahamsson också: "kom igen nu dom har också en dålig målvakt". Visst, det är tufft att skylla på Olle men i mina ögon så har har han inte utvecklat sig ett dugg sedan han kom hit. Han har en tendens att hamna i positioner som man kunde se målisar hamna i på 80-talet. Om taletsättet en bra målvakt har tur, vad säger det då om en mindre bra målvakt?
Robalob: jag tror inte det kommer in någon men om det gör det så lär det va någon från Allsvenskan. Om inte Hinken lyckas lösa ett lån på Victor Olofsson för resten av säsongen😂 DET hade vart en BÖMB. Men nej inte så troligt. Sen tror jag det krävs absolut minst 4 poäng mot Leksand. Allra helst 5 eller jackpot för att ta oss till play in. Leksand är luriga. Mest hoppas jag att Linköping och HV förlorar och förlorar.
Chamez: Jag trodde aldrig att jag skulle säga detta för två månader sen men vi behöver inga nyförvärv, och då har jag skrikit mig hes om rena dröm namn, men nu tycker jag vi låter gruppen vara som den är, vi ligger högt placerad i tabellen senaste 10-20 matcherna, nu hoppas vi, tror och hejar på att grabbarna i truppen till och med grejer en play in till slutspelet trots den tuffa starten på säsongen, där känns det som att allt skulle kunna hända om dem klarar det, från att vara helt uträknade, vore mumma!!
skavsår: Jag gillar inte ordvalet att marknaden är stendöd. Det tolkar jag som att det inte finns en endaste spelare ute som söker nya jobb. Inte heller spelare som man kan kanske lösa ut från sina kontrakt. Spelare vi EJ vill ha är mer rätt enligt mig. Spelare finns där men inget som Modo önskar lägga pengar på.
Sigge: Nu är inte Hinken helt själv i värvningsprocesser. Karlin har en sak att säga och finns det inget bättre än True, Benson och Carlsson därute så blir det lika bra att försöka med tigerbalsam i deras kalsonger än att lägga ett par miljoner på en chansgubbe utifrån. Med det sagt, #BringBackVela
skavsår: Om man bara fokuserar på spelare utan kontrakt är det klart att marknaden är död. Andra sportchefer har dock inga problem att få loss spelare från andra lag. Erbjud en trejd eller vad som helst. Det är rätt tröttsamt när Hinken låter så uppgiven i varje intervju.