Poffa: Hmm, enligt sportbladet live är det en match i lågt tempo och så tråkig att det inte är sant. Enligt hockeyligan är det en match i högt tempo mellan två skridskostarka lag. Vem ligger närmast sanningen?
Det handlar bara om att sätta passen på bladen i PP, gör man det så hinner/vågar inte Luleå checka. Tycker det är riktigt dåligt att så många elitserielag har så svårt att slå bra pass i PP.
Tänk om Bartecko hade fått in den i öppen kasse förut. Det känns som att MoDo har missat många poäng den här säsongen på sådana detaljer. Som när Påsen missade två skott mot öppen kasse mot AIK...
Inte lika bra period som den första men Modo är fortfarande det bättre laget.
Jag tror det passar Modo väldigt bra att spela med en hög avlastare det öppnar upp mittzonen där vi annars brukar ha svårt att komma igenom med fart.
Hedman är en betydligt större risk bakåt än vad han är ett hot framåt och fysiskt. Visst behöver vi tuffa, fysiska spelare men inte till vilket pris som helst.
Men trots detta står det oavgjort. Jag tror att sista perioden kommer att vinnas av den som orkast mest, vilket kommer att bli Luleå. Tyvärr blir det förlust med 3-1.
MoDo spelar stundtals bländande, men man tvekar för mycket i avgörande lägen. De vågar inte skjuta direkt utan tar emot pucken först och under tiden tiden hinner Luleå-spelarna fram med klubborna.
Bad_Brett: Synd att man inte spelade in paussnacket här i andra. Då hade man kunnat skicka en instruktionsvideo till Hedman så han verkligen förstår vad han gör fel.
Berka: Ja att inte göra några egna misstag gör det mycket enklare. Det är därför jag gillar spelare med bra plus/minus. MoDo bjuder motståndarna på ett par mål varje match, det gör inte Luleå. Det är skillnaden mellan lagen.
Även om Luleå också skapar en hel del bra chanser så är det här det bästa Modo jag sett i år. Bättre pass, bättre avvägningar och Skröder är pånyttfödd. Jävlar vad han har spelat fysiskt idag!
Fattas bara att Westin gör mål också, fast det är väl helt uppåt väggarna.
Tänk Brynäs publik på 70-talet eller Norrköpings fotbollspublik på 50-talet och nyktra till, era sjövilda optimister...