1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

SHL · 527529 inlägg · 4121 ämnen

Modo-Brynäs


Sv: Modo-Brynäs
Zappaholic: Svårt att vara sämre i något än vårt PP

Sv: Modo-Brynäs
Vafan! Gjorde Hedman en Silfverberg?

Sv: Modo-Brynäs
Rytter: Surskalle...

Sv: Modo-Brynäs
Rytter: Vad ska dom hitta på för att döma bort det där då.

Sv: Modo-Brynäs
S-vikaren:

Andra för Possler. Sjuk form!

Sv: Modo-Brynäs
Rytter: Va fan. possler har flytet... Smart skott när Rahm är skymd, men ändå ska,Rahm ta den.

Sv: Modo-Brynäs
Jävla fasthållningar vid sargen. Skulle man inte vara hårdare mot sådant.

Vi spelar bra i offensivzon iaf.

Sv: Modo-Brynäs
det var väl förtjänt på något vis. (1-1)

Redigerad kommentar


Sv: Modo-Brynäs
Fan vad vi ger bort mål!

Sv: Modo-Brynäs
Vafan gör Sully i det bytet? Helt vilse.

Sv: Modo-Brynäs
S-vikaren:
Alla på isen var vilse!

Sv: Modo-Brynäs
S-vikaren: Han följde pucken. Förstår mindre varför Öhnerud åker bakom mål.

Sv: Modo-Brynäs
Rytter: Men sluta stirra på puck för helvete!!!!

Sv: Modo-Brynäs

brynäs08:

Hade varit vansinnig på domaren om jag var brynäsare. 2-1 känns rättvist med tanke på alla felaktiga utvisningar som har tagits på Brynäs-spelare.


Sv: Modo-Brynäs

J F K:

Sully skulle ha åkt in framför mål, och Önerud skulle åka bakom mål och ta brynäsaren.


Sv: Modo-Brynäs
Bad_Brett:

Det är kört!

Sv: Modo-Brynäs
J F K: Kan en enda människa förklara varför K Fopp spelar i boxplay??? Karlen saknar spelsinne. Sedan ramlar Thuresson lätt, men klubban var ju där.

Sv: Modo-Brynäs
S-vikaren: jaa vad säger man

Sv: Modo-Brynäs

Rytter:

Ja, det är det. Vi ser helt desperata ut.


Sv: Modo-Brynäs
Bad_Brett: Höga mjuka toppar och djupa skarpa dalar.

Sv: Modo-Brynäs
Rytter: Lägg ned sådant fjant. Vi var tre puckar ned mot ett mycket bättre lag i tisdags. Då blev det match ändå.

Sv: Modo-Brynäs
Bad_Brett:

Är väl bara juniorerna sim kan vända detta. Dom fattar inte att det är kört!

Sv: Modo-Brynäs
Bad_Brett: ja, jag tycker generellt att domarna i allamatcher jag sett själva verkar ha otroliga problem med att hålla samma nivå och är ofta totalt inkonsekventa Vilket i sin tur gör att det blir oerhört svårt för spelarna. Tyvärr.

Sv: Modo-Brynäs
J F K:

Såklart är det så! Bara så jävla frustrerad att det går emot oss rejält nu. Bortdömda mål, bra offensivt spel och ändå tre enkla mål i baken.

Sv: Modo-Brynäs
Rytter: Så är det. Vi skapar klart mer och Brynäs har nog slagit fler icing och sarg ut än jag sett på riktigt länge. Försvarsspelet är värdelöst. Antingen är vi för passiva eller så tjurrusar alla.

Sv: Modo-Brynäs
Rytter: Det som stör mig mest är puckstirrandet i egen zon och forwards lathet backcheckingen!
Det är inget vi kan ändra på genom att ändra taktik..

Sv: Modo-Brynäs
Rytter: Det "jävliga" är att jag tycker Sockan spelat riktigt bra. Inte mycket att göra åt målen...
Tycker han ger ett stabilt intryck och har gjort några riktigt bra räddningar.

Sv: Modo-Brynäs
Kan även tillägga att 5 skott de första 10 minuterna i andra när vi ägt perioden så långt.. Det håller ju inte

Sv: Modo-Brynäs
ULTIMAVICI: På reprisen för målet kan jag inte se Skröder störa alls. Han skymmer ju inte ens, utan står bara där. Klart tveksamt, men här är jag inte 100% säker som man var vid HVs mål.

Sv: Modo-Brynäs
Monno:

Precis! Tagit ett friläge och räddat en straff så ingen skugga över honom.

Sv: Modo-Brynäs

J F K:

Det finns ingenting som tyder på att vi ska hämta upp detta. Kolla på Lööv som var en av de stora överraskningarna i de första matcherna; Han har slarvat bort åtminstone två jättelägen och slår idiotpassning på idiotpassning. Det tyder på enormt dåligt självförtroende och desperation.

Posslers mål ser sällan speciellt märkvärdiga ut, men han har fattat vad det handlar om, nämligen att skjuta. I dagsläget spelar hela MoDo som Mattias Ritola; De kontrar, åkar åttor i sarghörnen och tar sedan ett skott dålig vinkel (om de inte redan tappat pucken).

Nej, vi spelar på vinst och förlust. Inte mycket till grundspel. Förra gången lönade det sig nästan, idag tycks det straffa sig. Jag tycker inte heller man ska måla fan på väggen, men inte fan ser det bra ut.


Sv: Modo-Brynäs
J F K: Inte jag heller, så vågar inte såga domaren denna gång.. Och detta lär vi ju tyvär inte få svar på!?

Sv: Modo-Brynäs
Skulle gärna säga att en vinst skulle räcka för att vända trenden och ge spelarna självförtroende.. Men idag har det varit ett stort steg bakåt och våra transatlanter verkar inte komma in i spelet för varje match som jag först trodde.. Vet inte riktigt vad jag ska känna nu? På papperet är vi ett lag som ska vara med i varje match, på isen är det så otroligt mycket som inte stämmer.

Sv: Modo-Brynäs
ULTIMAVICI: lugn i stormen. Det är minst 20min kvar.

Sv: Modo-Brynäs
Linköping har gjort ytterligare 4 mål i PP hittills idag, imponerande

Sv: Modo-Brynäs
Efter 4pp försök kan tilläggas

Sv: Modo-Brynäs
brynäs08: Vad håller du på för lag egentligen? :-P Eller är det nått försök till anti jinx?;-)

Sv: Modo-Brynäs
Monno: Då är vi lite närmare igen.

Sv: Modo-Brynäs
NuMo: Viktigt att det var Mario!

Sv: Modo-Brynäs
Monno: hehe, nädå, är avstängd i min bok så jag måste hänga med er ett tag, då måste man sköta sig ;)

Sv: Modo-Brynäs

ULTIMAVICI: Och nu gör Foppa mål. ;)

Mario har varit nära några gånger ikväll, så det var på tiden.

Spina visar sin spelintelligens där.


Sv: Modo-Brynäs
NuMo:

Spina med den dåliga spelförståelsen hittar fram med ett fint pass. Skönt!

Sv: Modo-Brynäs

Fint mål. Spina vinner sargduellen trots sin storlek och tyngd. Passningen från Spina strax efter är urläckert. 
K-Fop målar som om han aldrig har gjort något annat. 


Sv: Modo-Brynäs
NuMo: Måste säga att det är rätt spelare som är involverade i målen då självförtroendet behövs där! Hensick måste börja våga smutsa ner sig!

Sv: Modo-Brynäs
ULTIMAVICI:

Någon som rycker det är annan nivå på bedömningarna av domarna nu än i första?

Sv: Modo-Brynäs
Rytter: Tyvärr är det vi som betalar för den höjda toleransen

Sv: Modo-Brynäs
ULTIMAVICI:
Precis! Tråkigt att se!

Sv: Modo-Brynäs
Rytter: Roligt att se att vi kan föra matchen även vid likaläge!

Sv: Modo-Brynäs

Rytter:

Helt sjukt. Nu är det jag som är rosenrasande på domarna istället.

Redigerad kommentar


Sv: Modo-Brynäs
Bad_Brett: Nej, de är så in i helvete dåliga.

« · 1590901 · »