Bad_Brett: Tycker att det var en av dom avgörande faktorerna att vi senast gick upp var just att vi fick behålla laget och samtidigt spetsade till det. Djurgården hackade hela säsongen och trots ett mycket namnkunnigare lag så vann vi finalen med ett bra ihopspelat lag. Tror Björklöven vinner serien, men lagomt till slutspelet så hoppas jag vi fått ihop allting och är som bäst då
Nucky: Ja jag hade rätt igen, som det brukar vara, varsågod jag bjuder på den till alla trögfattade här inne i boken 👍🏽
OCH DIREKT fultolkas det, haha alltså den här jäkla boken är full av papphattar, klarar ni att knyta skosnörena själv eller vad?! Jag skrev väl jävligt tydligt att ingen räknar med att vi ska vara lika långt fram som andra lag som behållt stora delar av sina trupper från föregående säsong” känns det igen eller blundade du för det som vanligt ?!
Nu är du bara löjlig, riktigt löjligt! Jag har aldrig skrivit om att sparkat igång något en vecka tidigare för att få toppresultat, jag skrev att special teams är en av prio, alltså inte den enda prio utan 1 av flera, du får helt enkelt läsa om och återkomma när du lär dig tolka vad jag skriver korrekt, för nu är du bara löjlig
Och min tes har hela tiden varit att Modo inte är förbereda när säsongen startar, och om du orkar tänka så är inledningen på säsong just inledningen, alltså det första matcherna SOM JAG DISKUTERAT, och inte efter 15 matcher.
Gavelo: Kan ju vara så att Karlin har ett mycket krångligare spelsystem som tar lite tid att lära sig! Förra säsongen tog det också tid att komma in i spelet innan alla fattat vad Karlin egentligen ville. När vi tog steget upp så var alla redan inne i hans spelsätt och då ledde det till en serieseger och steget upp. Tålamod
Gavelo: Du har i princip alltid fel, men det är en annan historia.
Jaha, och du vet alltså exakt hur man tränat och hur mycket pp/bp prioriterats i förhållande till annat? Släng gärna upp listan i procentsatser så alla kan läsa.
I övrigt går det inte att diskutera med dig eftersom du i vanlig ordning är känslostyrd och skitnödig som en 5-åring. Jag får nog av den varan här hemma med kidsen. Hörs!
Gusse: Det är en bra poäng och precis sådant jag vill diskutera, konstruktivt och bra helt utan fultolkningar.
Ja det kan mycket väl vara så att hans spelidé är så komplex att den tar någon månad längre än ”normalt” för att få det att lira på ett tillfredsställande sätt. Det som kanske säger emot detta är att varken Karlin eller Freddan tidigare har gjort sig kända för att vara speciellt avancerade utan man har jobbat mer basic i sin spelidé med ”sämre material” och försökt bygga en grupp mer än att spela ut avancerade kombinationer på planen.
Ja det borde även du veta om du är hängt med i intervjuer och samtal med spelare och ledare under försäsongen, man har varit ganska öppen och tydlig med träningsupplägget, behövs inga procentsatser för det! Föresten, skön inställning att försöka diskutera när du öppet erkänner att du inte har en aning om vad som diskuterars, är det vid dessa tillfällen du känner att du behöver vinkla och fultolka andra för att inte verka alltför korkad?!
Gavelo: Sluta låtsas som att du vet vad du pratar om. I vanlig ordning slänger du ur dig nån känslostyrd ”sanning” som du sedan försöker backa upp med en tvärsäker attityd för att signalera pondus.
Jag med flera ser igenom dig och dina påståenden gång på gång, men låter dig hållas bara för att slippa nästa kavalkad med känsloyttringar och oförskämdheter från din sida.
Bad_Brett: Ranta har väl dock kört samma spelstil både i Nordamerika och i Finska landslaget så där krävs nog något enastående för att få till en förändring.
✅ Werner och Bengtsson tillbaka efter sjukdom ✅ Rönningen är en fri man igen ❗️ Debut för Elton Hermansson i tävlingssammanhang, rakt in i första på Anderssons plats. ❌ Linus Andersson vilar
Nucky: Jag vet exakt vad jag pratar om, det backar jag upp med Erfaren och kunskap. Du med flera låter mig hållas för att ni inte har torrt på fötterna. När du argumenterar med citat jag aldrig sagt eller hittar på egna tolkningar av det jag påstått så tyder det mer på att du är så känslostyrd i dina försöka att verka kunnig att du inte begriper hur okunnig du framstår.
Gusse: Huruvida det tar lång tid eller inte att lära sig Karlins spelsystem spelar mindre roll. Det som spelar roll är väl huruvida det fungerar eller inte (vad det nu är Karlins spelsystem är)? I SHL fungerade det inte och hittills den här hösten inkl försäsongsmatcher har det sett minst sagt osäkert ut och mest som en förlängning av förra säsongen. Då menar jag rent spelmässigt och inte resultatmässigt.
Jag både tror och hoppas att Modo kan göra en bra säsong även om jag ser det som rätt osannolikt att vi går upp så som det ser ut just nu med spelet och bredden på backsidan etc.
Vargen: Hoppas att Olofsson visar upp betydligt större engagemang och inte fortsätter med attityden att hockey är ett bekvämt jobb för att dra in pengar till familjen.
Gavelo: det är tränarens och ledarens förbsnnade ansvar stt se till att laget är ödmjukt och kommer ut taggade. Dessutom är det ledarnas ansvar att spelarna vet hur vilken spelplan de ska följa. Punkt.
Gavelo: Ja och det är otroligt tråkigt att det just är ett återkommande problem och det faller på tränarna. Hade gärna sett att han vågar bänka några spelare framöver om dom inte presterar men det är inte Karlins filosofi
jonsson: Hinken gick från "Milton kanske spelar vinge i början" och värvade därför in centrar, till att det nu efter 3 matcher är han som ska ha förväntningarna på sig att göra poängen - som topp 2-center i en offensivt vikt kedja med Jeppe och Kelleher.
Intressant ändå. Säger allt om hur fort saker kan gå i hockey. Kul för Milton, och självklart blir det intressant att se hur det funkar. Passar Swetlikoff bra i en brunkarkedja dock? Men kan ju vara nyttigt att ta honom lite från rampljuset så att säga.
Jag tror att med två backar tillbaka nu lär det se bättre ut än senast. Hoppas man ser någon sorts vilja direkt hos spelarna på det, inte vänta halva matchen nu!
Framnäs: Det är en jävla tur att vi får in Fitz så småningom. Då ska Swetlikoff ut på en kant om han inte redan sitter på ett plan till tyska andraligan vid det laget.
Vikingmodo : Jag tycker alltid att det är spelarnas egna ansvar att vara redo för match . Dom är för fan inte tio år gamla. Har man bra betalt för att spela ishockey i andra ligan ska man vara redo vilken tränare det än är i båset. Det är man skyldig klubben och fansen. Är du inte redo kan du byta sport.
Gusse: Ska du inte stå här och predika ytterligare en kväll att Karlin är rätt gubbe för uppdraget? 😂 Vi har nog 20 miljoner mer i budget än Almtuna btw ändå ser det ut som om Florida Panthers är på besök hos ett div1 lag 👍