{10837}: nu får några spelare kliva fram och gå i bräschen. Stanna kvar en säsong i MoDo och gå in som stomme som vi kan bygga ifrån! Visa att de vill ha revansch. Bygga en ny grupp med vinnare! Nu jäklar kör vi! Gooo MoDo! Mot nya segrar!💪
Silly: såklart att det är lugnt på Hägglunds, det är ju ingen kvar där.
Skämt åsido så behöver det inte vara lika lugnt idag som det var för 1 vecka sedan. Saker kan ändras snabbt. Uttalandet kan ha gjorts med utgångspunkten att man ska få ihop typ en andra kedja av befintliga spelare, om inte det visar sig hända så kanske det inte är lika lugnt och glada miner längre?
Om fansen är frustrerade så finns det nog en frustration i föreningen också, det går lite hand i hand.
{10837}: Njaaaa , Nu är det ganska många troll som har tjattrat här inne (väldigt många nya alias ) Och några gamla också som inte har några andra intressen i livet än att pissa på MoDo.
Så Firman Karlin & Hinken sitter lungt i båten, Som Svartvade nyligen sa, Det känns oerhört lungt i Hägglunds den här gången jämfört med sist vi åkte ut...
JonathanF: att så många drar är ännu ett underbetyg till Hinken. Kan han ens vara kvar undrar man? Styrelsen måste ju tappa förtroendet om inga spelare har förtroende för honom.
Sedan Niederbachs uttalande är väl lite att pissa på OP och Sebbe tycker jag.
Marrdin: Enligt lokalblaskan har Luleå nu lämnat ett bud till Norlinder som däremot enligt agenten överväger att följa med ner till Allsvenskan. Men lockas samtidigt av SHL.
Vikingmodo : Anledningen till att han vände tillbaka till MoDo var ju inte till största del på grund av hans Modohjärta, utan att han hade misslyckats i både Frölunda och Rögle. Det var inte direkt många andra SHL-lag som var sugna på att värva honom. Innan dess hade han inte heller spelat en enda match i MoDo, så hans tilltro på MoDos juniorverksamhet var med andra ord inte särskilt stor.
Faktum är ändå att utan en liten stomme av spelare från SHL-truppen så kommer vi ha otroligt svårt att värva ett slagkraftigt lag På offensiven är mitt enda hopp att Olofsson stannar, men backsidan kommer i alla fall se bra ut om Berglund och Rundblad stannar.
JonathanF: Niederbach: "Dels måste man veta vad det blir för lag". Men snälla nån, inser inte grabben att det är han själv isf som måste bana väg vad det blir för lag Modo får? Han är verkligen en som kan påverka vilket lag Modo får. Typ han, Olofsson och Norlinder har störst makt i dagsläget att påverka.
Nä jag börjar ifrågasätta mentaliteten och Modohjärtat hos många spelare. Tänk er typ Jonathan Dahlén som far hem till Timrå i Allsvenskan. Eller Brynäs.
Känns som att vi får räkna bort Niederbach från laget efter hans intervju i ÖA. Känns ändå ganska synd då MoDo gett han mer förtroende än vad de flesta andra SHL-lag skulle ge. Till viss del på grund av att han kommer från Bjästa. Nu får vi se om han verkligen har vad som krävs för att slå sig in i en första - eller andrakedja i ett lag som inte är dysfunktionellt. Om han mot all förmodan inte lyckas så ska hans mellanlandning ske i Liiga och inte MoDo. Vi supportar blir kvar, men spelarna som nu drar till andra klubbar vill jag aldrig mer se i MoDo-dressen.
Confusius: Tror du inte människors tänkande kan förändras? Jag är ingen expert, men om du skrev något positivt fick jag bevis på att sådant kan hända :)
{9742}: Kellerher 1 + 4 poäng nu i matchen. Snacka om matchens lirare.. Har man inte upplevt sedan man själv var aktiv med trollspöt och lurade upp grabbarna läktaren..😉
Framnäs: Tror Rundblad är mycket större än att kräva kaptensrollen(fast han ska ha den). Vart fick du den infon ifrån? Oerhört bra om han är med på resan
Costanza: Jävla mes-svar från flera spelare, senast Niederbach. "vet inget, du får fråga min agent blablabla" För helvete, vill man hjälpa MoDo tillbaka , eller är det bara pengar. Har man ingen egen åsikt och en syn att vilja se sej i spegeln rakryggad?
Inget ont om Niederbach(bara ett exempel i mängden), bara trött på allt trams om att agenten bestämmer. Är spelarna så menlösa att dom inte har någon egen känsla?
Costanza: Det verkar som Karlin fått nog. Han efterfrågar tuffhet. Tror Hinken lärt sig nu vad riktiga karaktärer är för något. Hard dom inte lärt sig nu så måste dom avgå
Freddan, du har en stor plats i mitt hjärta också. Att få dina JVM-benskydd och stöt, samt att du fixade riktigt elitserienät från Kempis till mina välspikade målburar, kommer jag att minnas. Gatuhockey, det var livet..
Gavelo: Klart olyckligt när DIF gör mål strax efter vad som var en oerhört tydlig hög klubba från Kelleher. Sedan får de nu ett fem mot fyra som kändes tveksam. Lite som HV mot oss. Ett lag har mycket mer frekvent otur när domarna råkar göra fel.
Saleva: Personligen finns det för och nackdelar med båda. Klart bättre hockey i SHL, Luleås serie mot Växjö var riktigt bra, även Timrå - Frölunda bjöd på fin hockey. HA är det såklart mycket sämre hockey men samtidigt är det mer öppet och naivt, spelare som Dick Axelsson som varit från hockeyn ett par år kan dominera.
Dock är min personliga åsikt den att det är större att ta steget upp i SHL än att vinna Sm-guld så Ha slutspelet blir lite extra spännande av den anledningen.
Jag skulle gärna vilja se vanderbeck från Kalmar och Hampus plato i BIK , Plato har utgående kontrakt lika med vanderbeck, Wernblom har också utgående kontrakt
Smurfen: Troja verkar starka, kör över Visby igen eller är Gotlänningarna svaga. Hoppas verkligen Hudik kan slå dom. Spyr på Småland snart de är överallt 😬
Från Hörnefors: Ärligt talat, Hatstore Arena.... finns ingen stolthet kvar ens för namnen på hemmaborgen.
Nelson Garden Arena....Gillade Fjällräven Center o Kempehallen. Men tyvärr styrs allt allt av pengar. M en sjukt trist när hälften av landets arenor ett tag hette Swedbank Arena