Tarasov: Jag är nog lite av en siffernörd och ville bara hjälpa ditt exempel att bli mer rätt. I DIF:s fall tex har vi 30 personer på lönelistan och det gör ju att snittlönen ändras markant mot om man har 22. Det var alltså inte min mening att vara dryg, sorry.
Smurfen: Antiklimax har ju varit lite av Hinkens specialitet senaste 2 åren så det är trolig att det kommer ett nyförvärv av typen rätt karaktär för utlåning alá Eltonius
Vi har en tränarstab komplett, kanske snäppet bättre än den gångna säsongen Vi behöver en första line sv SHL klass, en line som väl också skulle platsa i SHL, alla vet väl nu hur viktig vår förste center kommer att bli, Första formationen i laget med en toppspelare på center position är det vi behöver för att vara med nästa år, Om det inte händer blir vi bara ett ”topplag” som snabbt åker ur i inledningen av kvalspelet upp till SHL….
Den sista formationen i laget får gärna bli ett gäng ”gratisspelare”, krutet måste brännas enligt ovan enligt min mening
Tarasov: Tror du att ni bara kommer ha 22 spelare? Vi har 16 Forwards, åtta backar och två målisar denna säsong. (Men det är fler forwards än vi haft tidigare) Dessutom har vi fyra tränare (inkl målvaktstränare) som ska ha lön också, de brukar räknas in i spelarbudgeten fast de inte är spelare.
{5647}: Tänk ändå att vi kommer att spöa Löven i höst. Då vet man att det är hockeysäsong då gröngula gubbar knuffar till en i baren då man har en röd halsduk på Olearys. "Tore Ökvist var inte så jävla bra, gubbe lilla!"
Vikingmodo : Låt oss säga 24 miljoner. Det betyder 2 miljoner per månad. En trupp innehåller 22 spelare. Tar vi 2 000 000 och delar 22, då får vi 91 0000.
Man kan dela med 1,5 för att inkludera sociala avgifter och lite andra kringkostnader. Det betyder att vi kan erbjuda en månadslön kring 60 000( före skatt, brutto ) i snitt på 22 spelare, lågt räknat.
Vikingmodo : Det är bra stålares till MoDo i HA. Jag ser ju en grym HA-trupp framför mig. Som jag sagt att vi inte kommer att hålla till i egen zon utan istället mata stenhårda puckar in i Motståndar-Kryllan! Länge leve Bernie!
Någon med hockeynews som såg vad Modo har satt upp för budget inför nästa år? + gärna om någon har koll på ett ungefär vad topplag som Djurgården, Björklöven o SSK har i sin
Tror vi får lättare att hitta en riktig toppback om Rundblad och Woods skulle presenteras. Då kan Hinken sälja in PP-platsen mellan dom två och att bli "näste Bernhardt".
I grundserien så är SHL tveklöst mycket roligare, men är det någon på forumet som tycker att Frölunda-Luleå och Skellefteå-Brynäs är roligare än Karlskoga-AIK och Djurgården-Södertälje? Synd bara att grundserien är en så pass lång transportsträcka fram tills slutspelet. Vi kommer säkert vara rasande någon novemberkväll efter förlust mot Almtuna borta (Självklart Hinkens fel ;) ), men kommande säsong ska nog bli bra ändå.
Majbrasan: Jag tror att Hinken är beredd att lasta en hel del pengar på honom. Sen är det upp till Riley om han vill ha ett nytt äventyr eller hjälpa MoDo
Eller är det vi supportrar som har för stor önskedröm om att det skall bli något idag