Sigge: Många mål är alldeles för enkelt insläppta. Det ser ut som om han inte bryr sig. Och det har varit så i många matcher. Man måste kunna lita på sin målis och att han är stabil. Lehtinen är sämst i SHL just nu och jag tänker inte skylla på några andra spelare alls i detta läget.
Bad_Brett: när vi släppte in mål i pp ☹️ än om pp varit uselt är det enda jag hoppas på att de inte släpper in mål bakåt men så blev det inte...
Var inte ens nervös i tredje perren, satt bara och väntade på hur det skulle gå åt helvete, och ja det gjorde det ju. Men vi fick en andra chans. Sen fortfarande bitter eftersmak efter förlust.
Robin Ztorken L: jo allt är helt klappkasst och jag har ältar försvarsspelet många gånger på forumet så jag tänker inte göra det igen.
Det jag konstaterar är att om Modo ska vinna kvalet så är en av de viktigaste pusselbitarna en målvakt som är i form och kan sno ett par matcher till Modo. Där befinner sig inte Lehtinen för tillfället, 88% räddning kommer med 100% säkerhet innebära förlust i kvalet oavsett hur uselt eller halvuselt försvaret är.
Björn Hellqvist förstod 2020 att för att gå upp i SHL så måste det in en toppmålvakt. Jag hoppas Karlin och Gradin förstår det också för just nu så är målvakterna på tok för kassa
Sigge: Ja, jag vet inte. Men det finns förmodligen en anledning till varför det är så lite klipp från omklädningsrummet, varför det inte händer något på MoDo's Youtube - Varför det är så in i satans helvete tyst inifrån klubben.
Det finns nog en väldigt logiskt förklaring som vi fans inte får känna till.
{7426}: Nu har det ju dock börjat dyka upp klipp på TikTok och där får man inte alls känslan av att stämningen ska vara överdrivet dålig. Känslan är ändå att allt kokar ner till stommen i truppen är på tok för dålig. Vi har sämst defensiv i hela SHL och där måste något göras.
Elysium: Ja, det har ju tyvärr blivit så. Jublade inte vid 2-0 heller, för jag visste det inte är i närheten av tillräckligt stor ledning för att vi ska kunna vinna.
Som det känns nu är det lika bra att det går så dåligt som det bara kan, så att ledningen inser att Hinken måste väck och att någonting måste göras på spelarfronten.
Det absolut värsta vore om vi klarar oss kvar med "nöd och näppe" och Hinken får fortsatt förtroende. Han är på väg att rasera allt vi har byggt upp under snart ett decennium.
{6870}: Ja det kan mycket väl bli så även om jag faktiskt ff har gott hopp om att vi ska klara oss från kval. Men SHL består av 13 jämna lag där det är dagsform och små marginaler som avgör. Förutom några givna topplag är det många aspiranter till kvalspel mot er
{10015}: Hinken har byggt ett lag som fullständigt struntar i defensiven. Ranta tjuvar konstant, Södergran är bedrövlig i egen zon, Jasek vet inte vad han ska göra osv.
I SHL måste fokus ligga på spelet utan puck och det måste Karlin/Hinken begripa helst igår.
Sigge: Är det bara jag som reagerar på att Jasek som normalt är helt förvirrad i egen zon skall spela alla Bp, visst är han den enda som kan teka men han vinner ju knappt några teckningar ändå i dessa situationer så vore det inte bättre att spela de som faktiskt är starka defensivt och låta de offensiva spelarna kraftsamla för att spela offensivt?!
Sigge: jo det är den stora elefanten i rummet. Gradin och Karlin hoppades det skulle gå att bygga ett tok-offensivt lag i SHL med forwards som inte jobbar hem samt tokoffensiva backar. (Ett tokoffensivt lag som är usla offensivt ironiskt nog.
Den här säsongen är körd, även om jag inte gett upp kvalet än men det ska bli spännande att se vad som händer i klubben från nästa säsong. Kommer man fortsätta satsa på sitt totalt misslyckade "offensivt frejdiga spel" eller kommer en rejäl rannsakan och början på ett nytt Modo med fokus på elakhet och defensiv?
Vikingmodo : Alla lag som har kommit in i ligan med ett nytt spelsätt märker ganska fort att det inte funkar. Karlskrona, Oskarshamn, Timrå mfl har alla åkt ur av den anledningen.
I HA gynnas man mycket mer av ett tokoffensivt lag. Där spelar det ingen roll om man ligger under med 0-5 inför tredje eftersom många lag inte vet hur man stänger ner defensivt.
Kunniga hockeymänniskor som Hinken och Karlin borde rimligen ha förutsett detta haveri men uppenbarligen misslyckats.
Sigge: lägg till Leksand i den listan också, man tycker dem borde förutsett det ja. Ett lag som vill vinna tittar på vad andra framgångsrika lag gör, hur spelar Växjö för att ta fyra sm-guld? Istället hånar vi Växjö för deras "tråkhockey" samtidigt som vi är på rak kurs tillbaka till hockeyallsvenskan. Det är faktiskt ren parodi och extremt pinsamt
Bad_Brett: Byggt upp under snart ett decennium? Det var väl en lätt överdrift, vi höll ju på att åka ur ha 20/21. Det de håller på att rasera är isåfall det de byggt upp själv.
Saleva: Tänker på ekonomin och engagemanget runt omkring klubben. Vet flera som har åkt land och rike för att stötta klubben i med och- motgång, som nu är så ilskna att de har sagt upp TV4 Play-abonnemanget och vägrar prata om skiten.
Tror inte bara det handlar om resultatet, utan den totala likgiltighet spelare som Olofsson visar upp. Eller hur det gullas med Hinken i en situation där han verkligen bör grillas rejält.
Det som känns värst just nu är att det är så många matcher kvar. Inte tvärtom faktiskt.
Tre derbyn mot Timrå. Två bortamatcher mot Skellefteå och Luleå. Vi ska till Göteborg och spela match där två gånger, vi ska även till Karlstad igen. Fattar ni hur många potentiella förnedringar vårt kära Modo har kvar?
Tränaren skällde ut LHC - vände. Detta händer alltid mot MoDo. Men MoDo kan aldrig vända eller hålla en ledning efter en utskällning. Eller skälls det aldrig från våra ledare? Eller är det bara mjuka frågor under ett kvartssamtal på måndagar?
Vikingmodo : Äh, blir lätt att tycka att allt har gjorts fel när det går tungt. Personligen ser jag inget problem med att vilja ha snurr i anfallszon, även om vi då blir för framtunga som konsekvens. Problemet är inte spelsättet lika mycket som att tidigare bevisade poängspelare nu tappat förmågan.
Någonstans blir vi för straffade av att Winberg plötsligt ska bjuda på ett mål, eller att Lehtinen kanske släpper en enklare puck förbi sig. Individuella misstag som inte behöver vara ödesdigra bara man kan betalt för sina vistelser i offensiv zon!
Vi har två nyförvärv som anslöt just för att leda truppen där, men som istället ligger i absoluta botten av interna poängligan. Efter defensiva backar... Samtidigt som det här missödet har vi även två förväntade poängspelare (baserat på föregående säsonger) som gjort det marginellt bättre, men fortfarande för lite produktion och långt under det spel som visats upp i klubben tidigare.
Jag säger inte att vi gör det tillräckligt bra i försvaret, det gör vi verkligen inte. Men Hinken och Karlin kunde inte förutse att Södergran och True skulle vara giftigaste forwards för oss, det var inte alls planen med det här lagbygget. Man hade räknat med att Ranta skulle få en del draghjälp av Jasek, Olofsson, Woods och Aagaard. Att vi skulle ha två vassa PP-formationer baserat på dessa fem.
Bad_Brett: Kräftgången i år verkar iaf ökat engagemanget på forumet, framförallt eller större MoDofokus än tidigare. Det snackas inte så mkt Dahlen längre heller.
Framnäs: håller med dig. Har ju suttit nära målet alla dessa matcher och de målchanser man sett brännas iår gör ju en förtvivlad ☹️
Sen får vi inte ut nått de gånger vi faktiskt har tryck. Som igår kan jag minnas vi faktiskt hade fått bra tryck på lhc i slutet av andra, istället får vi en skitutsvisning och de kvitterar... 😓
Tarasov: Det beror ju till stor del på att J F K verkar ha gått i idé. Jobbigt för honom nu när MoDo suger trots att Styf inte står i båset, samtidigt som Brynäs går som tåget och Hållander/Dahlén öser in poäng.
jonsson: Det säga i alla poddar! Faktum är ju att majoriteten av alla experter och andra poddare hade Modo i botten innan säsongen startade säger väl rätt mycket om Hinkens känsla för värvningar.
Nu fick vi in Norlinder som en skänk från ovan i absolut sista sekund efter en Swishkampanj men det är häpnadsväckande hur Hinken och Co mer eller mindre ensama kunde anse att de laget skulle vara tillräckligt.
Tarasov: Att det tjatas om samma saker har att göra med att det är samma skit med laget gång på gång. Det ena leder till det andra. Avgår Hinken kommer ingen att tjata mer om det.
Jag tror det finns spelare där ute som vill till ny klubb,
Det måste väl finnas en hel hög med spelare som kontaktar sin agent med anledningen att man hamnat fel i sin klubb, eller att denne inte tycker att han kommit till sin rätt i med tillräckligt med tid på isen osv….
Jag tror det rings dag och natt mellan agenter och sportchefer…..
MoDo torde ha flera spelare ”till salu” på marknaden, de som inte varit så lyckosamma hittills Hoppas på det iallafall!!
{10015}: Som sagt har inga problem med, även om jag har svårt att se poängen men att skriva det 4-5 ggr per vecka,
Själv tror jag det vore ett misstag att göra sig av med Gradin i nuläget.
- Han tog över laget i när var några poäng från kval i div 1. Det går inte att bortse från det faktum att vi nu spelar i SHL. Även om det kanske är Karlin som är den största faktorn så är den kombinationen en faktor.
- Jag tror inte det skulle hjälpa laget ett vinna ett kval till våren. Om vi förlorar kvalet så är Gradin/Karlin beprövade i allsvenskan och i allsvenskan så är uppgiften att skapa ett topplag enklare.
- man kan också lära sig av av misslyckanden, vi kanske lär oss något av det här som leder till utveckling.
Tarasov: Hinken måste bort. Han är inte här för att lära sig, han är här för att etablera MoDo i SHL igen.
Men trots bra förutsättningar och att han i mångt och mycket har fått de spelare han vill (Jasek, Olofsson, Norlinder), så har han satt ihop det sämsta laget i SHL:s historia, bortsett från möjligtvis Karlskrona.
Bad_Brett: Kan vi enas om att det absolut viktigaste just nu är det sportsliga resultaten, allt annat är oviktigt i jämförelse, vad skulle en sparkad sportchef göra för det sportsliga resultatet på kort sikt?! Lön till Hinken får Modo ändå betala om han så sitter på Mamma mia eller är på kontoret!
Jag försvara inte mycket av det Hinken uträttat hittills men jag ser heller ingen sportslig vinning i att sparka honom, iaf inte nu! Det jag däremot vill är att styrelsen och alla inblandade sätter sig ned och gemensamt diskuterat genom hur Modo skall kunna värva framåt för att klara kontraktet, för ingen är så dum att dom längre tror att detta laget räcker för att klara kontraktet.
Gavelo: Jasek gör det jäkligt bra i BP. Trots att han får spela med OP som inte räcker till. Det var väldigt tydligt vid några tillfällen igår hur Jasek fick täcka upp när OP var helt ur position.
Bra defensiva forwards är inget vi har i överflöd. Vem skulle göra det bättre?
Wauzsig: Jasek är ruskigt dålig i markeringsspelet och i spelet utan puck är OP klassen bättre så jag vet inte alls vad du pratar om? Enda anledningen till att Jasek är på isen är för att han är våran bästa tekare.
Olsson, OP, Sam och True borde rulla i Bp, sen har vi AP på lönelistan men han spelar inte alls fast just tekningar och Bp är hans starka sidor.
Sen ska jag väl tillägga att OP absolut inte är någon jätte i Bp utan han är väl mest på isen för att han är stark och rätt stark på pucken
Wauzsig: Absolut, men att läsa spelet innebär också att ligga i skottlinjen och blocka skotten och där är Olsson och Op i en klass för sig, sen handlar BP handlar lika mycket om att boxa ut och vara stark på pucken vilket Op är överlägsen Jasek.
Låt inte de offensiva spelarna bränna krutet på att spela massa Bp om det finns alternativ, låt Jasek och det andra offensiva spelarna fokusera krafterna på att göra mål ist för att försvara
Den fina gruppkemin från tidigare år är som bortblåst. Beror det på att Folin, Big dick, EJK och Wahlberg var viktigare än man trodde?
Nu måste Hinken och tränare genast ta reda på vilka energitjuvar som finns i laget och sparka dom omedelbart. Oavsett vad det står på tröjan.