jonsson: det går som en smäck! Om vi spelar som första perren i Kalmar dvs. Hoppas på full laddning och total dominans, 4-1 men bud på minst det dubbla! Kom igen MoDo !!!
Bössa 68: Den underliggande statistiken visar att Modo faktiskt inte var så bra i första perioden som många tycker, faktum är att det mer var Kalmar som startar jättedåligt för att sedan bli bättre och bättre. Modos kurva var ganska linjär vilket visar på att vi spelade ungefär lika hela matchen även om starten såg bäst ut.
Gavelo: jo där har du säkert rätt men kurvor har en tendens att inte visa ett lags plötsliga förbättringspotensial som jag tyckte MoDo visade i senaste matchen.
Bössa 68: Så är det, statistik säger inte allt men med så mycket statistik som finns idag så är det ändå ett verktyg som visar rätt exakt hur det ser ut. Sen ska man ha respekt för att idrotten är levande, tillfälligheter och slump påverkar.
Gavelo: ja håller med. Personligen (tror jag) att jag änteligen tittar och bedömer MoDo I ha istället för Shl. Det tog längre tid än jag trodde att mentalt acceptera degraderingen. Nu fan köttar vi ikväll!
Zource: Som svar till Grimiss! Nej det är ingen större fara, i bodybuilding är detta ett vanligt förekommande dagarna inför tävling. I F1 tappar förarna ungefär 4 kilo under ett enda race så det är absolut ingen fara.