Tarasov: sådan jäkla skön 3a. Skönaste på länge. Nästan befrielse. Nu är det fight!💪 spännande match idag. Hoppas vi kan kriga till oss 3 poäng och att det släpper för Aagaard idag. Tuff match som fan idag men hoppas vi kan skapa lite mer andrum. Ut å kör våran gameplan och ha kul med slutspelsblick på isen. Evil eyes her we come! Ut och kötta! Goooo MoDo!💪💪
Robin Moberg: Ja, jag tror att man har någon på ingång eller tillräckligt "säker" för att tordas chansa. Annars gör man sig nog inte av med en kropp som kan täcka upp vid skador. Samtidigt är det max sju matcher, så behovet är inte så överhängande. Det kan inte bli tre slutspelsrunder som ifjol...
Samtidigt är det bra att bli av med en sådan spelare som med all säkerhet är väldigt missnöjd med sin situation. Det är lätt att det blir gnälligt och att han förstör i omklädningsrummet.
Men, förhoppningen är såklart att vi har någon på ingång.
Tror inte hutsko fått chansen ändå, svårt att se MK bryta ett vinnande koncept även om jag tycker det hade skickat en fräck signal att stoppa in honom mot sitt gamla lag när han knappt fått plats på bänken.
{5647}: Det tror jag också.. annars gör man inte sig av med en kropp när det drar ihop sig. Tror han har något på ingång från andra sida, Annars hade Madhawk hört något ? Hinken går som vanligt under radarn och hittar spelare..😉❤
{9315}: Oik kan ju till viss del påverka vilka de ska möta i kvalet, hur tror ni de resonerar? De vill knappast möta HV, men kanske hellre Malmö än MoDo? Funderar på hur taggade de kommer vara ikväll
{9315}: Modo har inte varit favorit i många matcher denna säsong, kanske hemma mot Oskarshamn i november och HV i mellandagarna. Attkunna hantera det är inte så lätt. Dock är det i stora delar samma trupp som var favorit nästan varje seriematch ifjol i allsvenskan så de får gå tillbaka till känslan man hade då, spela sitt eget spel och vara ytterst försiktiga vid offensiva blå för att undvika kontringar 2 mot 1 osv. Tror det blir seger med inga 10-1, säger 4-2.
{9315}: Vi får hoppas att laget inte är så softa i psyket som många härinne är. Hemmamatch mot en katastrofal jumbo. Det är bara att njuta/tuta och köra!
Mano: jag tror MoDo är mer bekväm med att ha något upplyftande i ryggsäcken och för all del ha mer att förlora, än att vara i laget utan trepoängare å världens sämsta boxplay.
{Djurgården hade om jag minns rätt en av de dyraste trupperna säsongen som de åkte ut. En skicklig sportchef och mycket tur är ofta anledningen till framgång.
”Det går rykten om att Modo har lagt ett bud på Konstantin Komarek. Budet ska dock ha avfärdats. Västerås påstås vilja ha två och en halv miljon kronor för att släppa sin poängligafyran.”
Lulessss: 2.5 miljoner är helt sjukt. Det kan dom faktiskt glömma för en tidigare tredjecenter i SHL. Vill att Hinken ska värva, men det borde gjorts tidigare isåfall.