{9315}: Tror det är precis som du säger(och det är det då fan inte ofta😆)
Vi lever på ett starkt grundspel och ledarteam som maximerar truppens potential. Det är vår absolut största styrka. Under alla år man följt MoDo har jag nog aldrig sett ett så konsekvent spel över tid sedan Karlin tagit över. Som du säger är det en ren HA-trupp spetsat med Lehtinen och Ranta i princip. Att vi blir små i egen zon tror jag beror på osäkerhet snarare än uttalad strategi(man blir rädd att bli överspelad och tar för stort avstånd)
Tycker dock vi räcker till riktigt bra mot lag 7-14 och kan lugga dem på 3p alla dagar i veckan. Lag 1-6 är dock ett par hack över oss i kvalitet på egentligen alla lagdelar.
Tror dock vi kommer fixa det till slut, och dagens trupp utgör en fin bas att bygga vidare på kommande år.
Nucky: tror ändå vi har eeeen liten nivå till i den här uppsättningen. Får mer och mer känslan att man försöker skruva på nåt på träningen och öva in en mindre förändring men går åt helvete på match. Men kan vara helt fel.
Jag sa ju det.. Det är lugnt . Hade inte räknat med några poäng för varken oss eller för Oskars, HV, Malmö eller. Örebro Och även Rögle. 1 omgång till avklarad utan någon förrändring..
Tror detta var 6e raka torsken för malmö. Hade ju en galen förlustsvit ifjol också, kanske att detta väcker något gammalt minne till liv.
Sedan var det ju såpass avhängda att det mentala hann släppa inför kvalet, oskarshamn är ju inte riktigt där malmö var ifjol vilket är positivt för en ev. kvalmotståndare.
Även om jag själv inte är helt övertygad om att det kommer lossna för Ruohomaa i frölunda så är det inte något jag tycker att man ska gräma sig över, dvs om det skulle lossna för honom i ett bättre lag.
Han var ändå inte på den nivån att han, som enskild spelare, skulle göra någon större skillnad för oss.
Enda som skaver lite är väl den där sista luleåmatchen, men känns ändå rätt tveksamt.
Ska vi kvala ser jag gärna Malmö som motståndare. De har varit nere där några gånger och de kan inte ha hur många liv som helst.
Sedan är ju frågan hur mycket deras finska stjärnor kommer kriga för överlevnad då de har färdiga kontrakt i Schweiz nästa år.
Som bonus skulle det vara skönt att skicka ner laget som stal ett guld av oss.
Värdelöst att vi inte tog poäng idag men med en storspelade målvakt, otur med stolpträffar och ett stabilt LHC så blir det svårt att vinna Tycker ändå inte det är en helt värdelös match vi gör en hel del bra saker speciellt i offensiven och skapar bra lägen.
Bäst idag är att alla bottenlag förlorade och att det blev en match mindre för dem att jaga ikapp.
Rytter: Håller med men blir nog Oskarshamn som ett av lagen trots allt. Saknar Marcus Vela, Gradins argument var att han inte ville ha fler transatlantiska spelare, sen värvar han O'Regan och Hutsko. 😉
Sett för lite av malmö för att kunna uttala mig men förstår inte riktigt hur dom kan vara så dåliga.
Uppvisade väl, förvisso, ett tidigt bottenlagsbeteende genom att tappa ledningar (som även vi drog nytta av) men tycker vi hade rätt stora problem med att hantera deras tyngd, dom satte oss under rejäl press.
Två rejäla rån har vi väl stått för på bortaplan, poäng som förhoppningsvis väger över till våran fördel i slutändan.
Men känns bra att vi har två hemmamatcher kvar mot dom med deras nuvarande form, där snackar vi nog rätt viktiga poäng.
Keriksson: Var tvungen o kolla Velas status nu, såg att hans lag låg i mitten av slovakiska ligan och precis före Zvolen.
Då tänker man på Krizan(mannen/myten/ legenden som tog sej en stänkare innan matcherna, enligt Kaptenernas Kapten), han kom ju därifrån till MoDo.
KIkade då och vår gamle Krizan är väl? den ende från senaste guld-laget som är aktiv? Han verkar spela i en 'liga' vid namn Slovakia3, troligen inte deras Elitserie......men ändå. Har inte kioll, men Kuusela la väl av för nån säsong sen?
Rytter: Fördelen med att möta Oskarshamn i ett kvar och inte t ex Malmö är ju att med Oskars möter vi ett lag som inte kvalat på massor av år medan vi och Malmö har färsk erfarenhet från i våras att spela Do or die matcher. Jag är inte rädd för ett kval då vi ju har massor av spelare som var med i våras och hur coolt som helst vann avgörande matchen.
Rytter: Poängsnitt sätter oss med bäst förutsättningar bland nedre halvan just nu. Bottenstriden är fullt verklig, men jag blickar verkligen inte mot något kval ännu.
Keriksson: med facit i hand skulle vi nog absolut behållit honom? Iof väldigt oklart hur han hållit på shl nivå. Men svårt att se att han inte varit bättre än walli?
Skönt att vi hade resultaten med oss idag i de andra matcherna. Så är väll bar töm å glöm och ladda för nästa match. Hoppas vi kan steppa upp lite i offensiven inför nästa😊
KB: Sjukt ändå hur vi kan ligga 10a i tabellen när vi inte har tagit en trepoängare på snart en månad. Det visar hur dåligt det har gått för dom andra bottenlagen
Det sättet han håller och skyddar puck, lugnar ner och sätter upp lagkompisarna är sevärt delux.