Bad_Brett: Ja det är mycket snack om HV vs MoDo, men Malmö och Örebro har ju sakga men säker arbetat sig nedåt och är nu bakom oss? Eller Örebro har en match mindre spelad. Men Malmö har en mer.
{9315}: Han blir kanske bäste back när han förstår när han ska spela enkelt, typ skjuta(eftersom han har ett bra skott) i stället för att spela snålpass så vi får giftiga kontringar på oss. Känns som att vi har flera spelare som fortfarande tror att småduttandet från Allsvenskan håller. Höll på att kosta tre poäng idag,
men underbart att komma tillbaka efter Luleås vändning. Lassi var inte urkass idag
Tycker Ruhomaas PP-mål säger mycket. Inget jävla småduttande i 1.30, utan skjut o gå på retur
Tarasov: Lyssnade podden med Hinken. Jag tror Dickinsson är en fråga om pengar. Vi vill ha kvar honom och han vill stanna. Men han vill få "rätt betalt". Hinken pratade mycket om att toppspelare kommer alltid kosta men att den måste finnas en hierarki. Och det är nog kanske där det klämmer. Hinken vill få in en 1a center av rang. Och vill betala Dicken 2a center lön. Medans Dickinsson kanske tycker sig förtjäna "toppstjärna" lön? Nu spekulerar jag en del men. Fortsätter han som på slutet kan han bli dyr dock...
Monno: Sannolikt oraklet Rödluvan. Vid minsta motgång hugger han i vilket påstående/rykte alternativt skapar han ett nytt rykte (idag var det att vi var nedtränade efter jul för slutspel????) och vänder det till något negativt. (Vårt mål är att hålla oss kvar, inte slutspel, det är uppenbart att vår "trojka" har det i siktet och inget annat.) Sen har han magisk förmåga att avgöra vem som kämpar och inte.
henkeiskogen: jag ska erkänna att jag har skrivit att jag tror (viktigt ord, påstår inte att veta nåt) att dickinson är klar ,så klar man är i januari, för färjestad. har dock inget att göra med någon dålig insats för jag tycker han är modos bästa forward, utan det är mer magkänsla än något annat :)
{9315}: What?!😆 Ännu en 6-poängmatch vi är piskade att vinna för att hänga kvar alltså. Det har du sagt sedan serien startade i princip. Vi har 7p till kvalplats samt 4 lag under oss i tabellen.
Bra omgång! Oskarshamn tappade sin 3 poängare. Slutade endast med 1 pinne. Malmö gick bet igen på poäng.👍 Rögle vart utan poäng.👍 Örebro vart utan poäng.👍 Nu jobbar vi in en 3: a hemma på Lördag. Malmö har Fölunda HV 71 har ett stark LHC i form Örebro har ett revanshsuget Färjestad
Kan tycka att det är lite väl att kräva att matchen ska vara punkterad efter 25 minuter borta mot luleå, även om vi förstås har alla möjligheter att gå upp i 3-0.
Men det är väl stolpskottet från hutsko som hade behövt studsa med oss, även aagaard har väl ett gyllende läge annars är det väl inte så att vi radar upp målchanser direkt.
Men visst, vi bjuder in luleå helt i onödan men jag skulle inte direkt påstå att det är för att vi saknar spets.
Trilske: ranta hade väl ett friläge också vid 1-2, eller var det vid 2-2, jag minns inte. woods bommar öppet mål precis i början, studsande puck javisst. brickley har väl nån chans också. lägg därtill mikkel och hutsko och nog fanns det möjligheter till både 3 och 4-0 och där är matchen död
poängen med mitt inlägg var mer att poängtera att det inte var pga olle som det såg ut som det gjorde utan problemen började långt framför honom med svag effektivitet och brickleys försvarsspel
{9315}: Bernhardt hade ett rätt bra läge sopren framför mål också. De var helt enkelt mycket bättre på att göra mål än oss HV måste varit bäst som gjorde 6 mål på 13 skott. Det skrivs om en kross, men sannolikt var det en fantastisk effektivitet på de väldigt få lägen man fick som sänkte Örebro
Ja, jag hade ett vagt minne om att ranta också brände något läge men har lyckats förtränga det för jag minns inte situationen alls.
Är ju dock mer eller mindre en mv-tavla om han släpper hutskos skott.
Studspucken riley inte fick kontroll på är nog inte speciellt lätthanterlig, är väl aagaards avslut man kan ställa något högre krav på.
Min poäng var iaf att man inte kan räkna med en sådan effektivitet då vi inte är färjestads bk. Däremot kan man ställa högre krav på brickleys försvarsspel, absolut.
Men hur som helst otroligt skönt att få möta ett lag som luleå med usel form, första gången denna säsong vi har haft den turen.
Trilske: Vore trevligt om Aagard kunde hamna i ett målstim igen. Han hade inte skjutit rakt i magen om han varit i sin målform. Men precis som tidigare är han väldigt "streakig". Isf gör han 7 mål på 5 matcher eller inga på 10...
Snabbkikade och ser att vi snittar 1,4 poäng just nu. Skulle vi soppatorska ihop fullständigt och snitta 1 poäng per match sista 22 omgångarna så landar vi på 64 poäng. Inte sedan säsongen 11/12 har det betytt att man hamnar bott-2 och då var det 12 lag och dessutom 55 omgångar som spelades.
Vill ändå säga att det var härligt att se MoDo vänta tillbaka en match till vinst efter att ha legat under! Det var något man blev bortskämd med förra året men av förståeliga skäl är det inte lika lätt i SHL.
Frisco: Mycket psykologi i det. Förra säsongen kände nog hela laget (och fansen) att matchen inte var förlorad förän slutsignalen ljöd. Man hade alltid chansen.
Så att vi faktiskt lyckas vända nån match är.viktigt för att bygga självförtroende för att kunna göra det igen. :-)
Monno: Jag är förvånad över hur lite farligheter "förstakedjan" ändå släppte till. Jag hade väntat mig svängdörrar bakåt med O'Regan, Ranta och Hutsko, som alla är ganska offensivt lagda. Jag blev positivt överraskad där både ORegan och Hutsko dribblade sig till bra lägen och Ranta är ett hot med sin skridskoåkning.
puffe: Nej klart det inte är klart bara för att det statistiskt ser väldigt bra ut. Men jag tar dom förutsättningarna hellre än det motsatta som Oskars, HV och nu även grönskåne har!
Trilske: Det känns fantastiskt att Wahlberg återigen går in på 7 backar. Han har en större verktygslåda än Folin som bara slår sarg ut och skickar puckarna i rundeln. Emil kan slå ett bra första pass när det finns möjlighet men kan även spela enkelt
{5647}: Var inte Oreganos största förmåga när han kom hit (innan han började bli delaktig i det offensiva spelet) just att han ändå alltid gjorde jobbet bakåt? Ranta å sin sida spelar väl BP, och både han och Hutsko har ju fördelen att de kan vara bakom offensiv bur och ändå först hem.