JoakimE: Jag tycker det är viktigt att man är med där iaf, sen är det en sak att få tryck när man ligger under med 0-3 osv. Tycker även att PP sett rätt bra plus även för Norlinder som med puck är lite bättre än jag trodde. Iaf är det intrycket i den denna match
Rent åt sagt en jävla pissmatch som förhoppningsvis lär va en väckarklocka inför hemmapremiären att säsongen är igång på riktigt nu. Match 1/52 så det finns mycket hockey kvar och spela den här säsongen där vi förhoppningsvis ska kunna ta en slutspelsplats
Bara töm å glöm. Nu hoppas jag folk vallfärdar till hemmapremiären. Synd bara Öhlund snodde vårat mål🤬 vill att vi skall vara tuffare i nästa match tack! Vi går bort oss i egen zon idag. Lär väll ta ett tag och spela ihop oss i år
Paninaro: Jag tycker LaDue varit riktigt bra. Hur man kan beskylla Hinken för den värvningen när alla varit tydliga med att det främst var Holmströms värvning förstår jag inte.
Jag tror vi statistiskt sett inte alls varit så dåliga som vi tycker. Sannolikt är det väldigt jämt sett till A- och B-chanser sett till de underliggande siffrorna.
Vi hade blött krut och de gjorde nästan mål på allt.
Bad_Brett: Min poäng är att det var dåligt. Främst de första två, men vi skapade definitivt väldigt mycket framåt för att med bra utdelning definitivt ha gett dem en match.
Karlin och hinken är mina gudar!❤️ jag har tålamod iallafall med dem till råge. Dem som tog oss från bottenträsket till shl. Det är fan första matchen. Grymt underbara modoiter är de! Det alla säger med det svåra andra året tror jag handlar om supportrarnas press på laget att prestera bättre! Många nya spelare. Vi behöver bara bygga upp laget. detta fixar vi om vi stöttar laget! Gooo MoDo!
Jag skall upp å heja på hemmapremiären iallafall och hoppas många andra modoiter skall det med!
Tarasov: jag kommer sannolikt vara ensam om denna analys men sue me :)
dom får 1-0 tidigt och efter det har dom 5 min där dom går på rus, konstigt vore det annars, hemmapremiär, lördag, fullsatt, får 2-0 på det. efter det tycker jag det är 10 minuter ganska jämnt innan det blir 3-0 sent och där känns det lite som matchen dör.
örebro får såklart tuppkam och kan spela lugnt och säkert och modo motsatsen men tycker det är ganska jämnt resten av matchen även om modo dippar lägre än örebro när det är dipp
ett av problemen tycker jag är att försäsongen blev så hattig, det skulle bytas backar hela tiden, norlinder kom in sent, danskarna var borta, dom försökte hitta bra kedjekamrater till ranta. nu känns det som man åker och tänker istället för att det ska sitta i ryggraden
men jag är inte orolig iallafall, det är en match av 52.
jag tippade modo 13e så jag kanske har ett annat perspektiv förvisso
Det kommer bli bättre detta. På ett sätt skönt med en förlust. Förhoppningsvis så vaknar de till liv och då kommer tillslut ett bättre spel och sedan vinsterna. Såg lite lojt ut emellanåt men upp med tempot och forecheck så löser sig ganska mycket. Jag tycker inte Örebro var särskilt mycket bättre men de hade marginalerna med sig denna matchen. Tänk på att vi vann skotten, hade en missad straff och ett bortdömt mål!
Chamez: Snarare är denna insats bara ett kvitto på att vi är så dåliga som försäsongen visade. Man hade ju förhoppningen att det var inställningen som var problemet.
#32 sämst på planen om vi kollar GS (Game score) ikväll samtidigt som han spelar 4:e mest utav fws... Samtidigt så får alltså LP 6(!!) minuter bara samtidigt som han får spela med OP. Dra till AHL/OHL Lucas för här kan du göra det hur bra som helst utan att få speltid.
Det var allt nu loggar jag ut tills på torsdag och återkommer när Nieder bildar ny första formation med Jasek och Olofsson 🙏🙏
{5647}: Viktigt JFK att påvisa att det inte var Hinkens värvning. Applåder. Men vem är ansvarig ? Jo Hinken. Jag tycker LaDue är bra men förväntade mig en riktig toppback. Har vi det? Näe
Hur har alla redan bestämt sig för att det blir kval. Hinken har värvat 8 nya spelare som ska vänja sig till vårt spel och SHL.
Tycker vi förtjänar 2-3 mål den här matchen. Örebro var inte bra, men vi går bort oss och dom är väldigt effektiva. Powerplay såg väldigt lovande ut. Norlinder har cirkus där på blålinjen.
Såhär kan det gå i en premiär, men vi kommer att måla flera gånger nästa match, tro mig.
bollan123: Skadade LP sig? Han har bättre spelförståelse än majoriteten av laget. Det är klart att han ska logga över 10 minuter en sån här match, speciellt när matchen är dödad.
Robin Ztorken L: Äh det tar tid att spela ihop alla nya, kunde vi ge alla andra importer 15 omgångar genom alla tider så borde vi kunna ge mer än 60 minuter till årets lag.
Vill minnas att vi förlorade på straffar mot Sm vinnarna och sedan körde över Linköping med 7-4 hemma första förra säsongen, försäsong är försäsong, första matcherna i serien är första matcherna i serien på samma sätt, vi kan väl vänta 10-15 omgångar innan vi ska sparka spelare och annat?!